Przegląd prasy - wrzesień 2020
Data publikacji: 07.09.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022
21.09 - 27.09
Budownictwo mieszkaniowe w sierpniu
Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w sierpniu oraz pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku. Po udanym, dla inwestorów mieszkaniowych, okresie wakacyjnym w dalszym ciągu nie widać żadnych sygnałów osłabienia koniunktury inwestycyjnej na krajowym rynku mieszkaniowym. Czy ta sytuacja utrzyma się również w najbliższych miesiącach? Więcej przeczytacie na Parkiet.com, Forsal.pl, obud.pl, ceo.com.pl, Forumbiznesu.pl, Administrator24.info i Skarbiec.biz.
Czwarte urodziny programu Mieszkanie Plus
Narodowy Program Mieszkaniowy obchodzi czwarte urodziny. Został powołany do życia 27 września 2016 roku i mimo kolejnego jubileuszu, zdaniem ekspertów jego osiągnięcia pozostawiają wiele do życzenia. Jaki jest dalszy potencjał programu oraz jakie perspektywy czekają na beneficjentów? Odpowiedź znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, ForumBiznesu.pl i ceo.com.pl
Niepewna przyszłość mieszkaniówki?
Według szacunków GUS, w ubiegłym miesiącu deweloperzy ruszyli z budową 11 tys. mieszkań, czyli wrócili do dobrej formy z okresu przed lockdown. Rosnące wskaźniki cieszą, lecz eksperci branży nieruchomości zastanawiają się, czy równie mocno co podaż, odbudowuje się popyt na lokale mieszkalne. Dowiecie się z artykułu opublikowanego w Rzeczpospolitej.
Mieszkanie to aż 25 proc. naszych wydatków
Mimo że żywność jest jedną z najważniejszych pozycji w budżecie każdej rodziny, to warto pamiętać, że przeciętne gospodarstwo domowe wydaje niewiele mniej na mieszkanie. Jak podaje GUS, wydatki mieszkaniowe niektórych Polaków wynoszą nawet 40 - 50 proc. dochodów. Która grupa społeczna jest najbardziej obciążona wydatkami mieszkaniowymi? O tym na money.pl.
Koronawirus a zadatek
Epidemia koronawirusa zmieniła położenie wielu potencjalnych nabywców mieszkań zarówno deweloperskich, jak i tych z drugiej ręki. Poza zwiększonymi wymaganiami kredytowymi perspektywa utraty pracy w niektórych branżach, najbardziej narażonych przez wprowadzony lockdown, sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło poszukiwać informacji o możliwości odzyskania zadatku. O tym na infor.pl.
Czy połączenie lokali wymaga zgody wspólnoty?
Połączenie dwóch lokali mieszkalnych może być ciekawym sposobem na powiększenie metrażu naszego mieszkania, lecz jest to zabieg, który często będzie skutkował ingerencją w części wspólne budynku i jego konstrukcję. W jakich sytuacjach łączenie mieszkań jest niemożliwe z prawnego punktu widzenia? Odpowiedź znajdziecie na infor.pl.
Promocje deweloperskie — jesień 2020
Jesień to gorący okres w branży mieszkaniowej nie tylko ze względu na organizowane w tym okresie targi, ale również na akcje rabatowe przeprowadzane przez deweloperów. Czy jesienią możemy liczyć na duże rabaty przy zakupie nowego mieszkania? Jakie oferty promocyjne przygotowują deweloperzy dla osób poszukujących własnego M? Odpowiedź znajdziecie na eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.
14.09 - 20.09
Wyniki finansowe deweloperów
Tegoroczne wyniki finansowe deweloperów mieszkaniowych za I półrocze okazały się bardzo dobre, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wprowadzony w marcu lockdown. Ile w tym okresie zarobili najwięksi krajowi deweloperzy, notowani na GPW? Jakie są prognozy na kolejną część 2020 roku? Więcej w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, ceo.com.pl i ReNews.pl.
Wzrosła liczba mieszkań własnościowych
Europejski Urząd Statystyczny niedawno opublikował dane dotyczące mieszkań własnościowych, które posiadali Polacy w 2019 roku. Jak się okazuje, udział tego typu lokali w ciągu 12 lat zwiększył się o ponad 20 procent. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, ForumBiznesu.pl i ceo.com.pl.
Pandemia uderzyła w wynajmujących
Rynek najmu studenckiego przeżywa kryzys. Na wielu uczelniach zajęcia będą prowadzone w trybie zdalnym, a co za tym idzie zmniejszy się popyt na mieszkania studenckie. Jak obecnie wygląda sytuacja, czy dużo właścicieli szuka najemców? Jak kształtują się ceny lokali na wynajem, czy są na podobnym poziomie co w ubiegłym roku? O tym w Rzeczpospolitej.
07.09 - 13.09
Ile kredytów ma zbyt wysokie raty?
Część Polaków płaci raty kredytów, które przekraczają nawet 50 proc. ich dochodu netto. Ta liczba obecnie nabiera większego znaczenia, ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej. Jak się okazuje, nawet co 10. Polak może spłacać kredyt mieszkaniowy, na który go nie stać. Czytaj więcej na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl oraz ForumBiznesu.pl.
W tych krajach jest drożej mimo pandemii
Z zagranicy zaczynają napływać dane na temat cen mieszkań w II kwartale 2020 roku. Jak się okazuje, rynek nieruchomości jest odporny na działanie koronawirusa, gdyż w niektórych krajach metraż podrożał mimo pandemii. Gdzie najbardziej wzrosły ceny nieruchomości? O tym na Interia.pl.
Czym jest komórka lokatorska?
Komórka lokatorska jest obecnie jednym z najpopularniejszych udogodnień w nowym budownictwie. Mimo że służy temu samemu celowi co piwnica — jest pomieszczeniem przynależnym, to nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus, gdyż deweloperzy często rezygnują z budowy dużej ilości dodatkowych powierzchni. Czy można ją wynająć? Dowiesz się z artykułu opublikowanego na WP.pl.
Ceny nowych mieszkań w sierpniu
W sierpniu ceny mieszkań z rynku pierwotnego w największych Polskich miastach się ustabilizowały. Jedyne zmiany odnotowano w Warszawie oraz Gdańsku, ale nie osiągnęły one nawet 1 proc. wzrostu. Ile zdaniem ekspertów rynkowych potrwa stabilizacja na rynku mieszkaniowym? Czy ceny zaczną spadać? Odpowiedzi znajdziecie na money.pl.
Mieszkanie Plus po 4 latach funkcjonowania
W 2016 roku Rada Ministrów powołała projekt Mieszkanie Plus będący znaczącym elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Zakładał on budowę tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Jak wygląda program Mieszkanie Plus po 4 latach funkcjonowania? Czy spełnił on społeczne oczekiwania? O tym na money.pl.
Mieszkanie w stylu wiktoriańskim
Pełen przepychu styl wiktoriański wywodzi się z XIX-wiecznej Anglii i mimo upływu czasu, wciąż cieszy się dużą popularnością. Do typowych elementów tego stylu należą bogate zdobienia, złocenia, okienne witraże oraz charakterystyczne roślinne i geometryczne ornamenty. Jak urządzić wnętrza w stylu wiktoriańskim? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na deccoria.pl.
Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne?
Zbliża się okres grzewczy, dlatego warto zastanowić się nad kosztami eksploatacyjnymi ogrzewania elektrycznego. Co warto o nim wiedzieć? W jakich przypadkach opłaci nam się wybór tego typu rozwiązania? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w artykule opublikowanym na deccoria.pl.
31.08 - 06.09
Gdzie mieszkania drożały mimo pandemii?
Narodowy Bank Polski opublikował niedawno dane dotyczące zmian cen mieszkań w największych polskich miastach w okresie kwiecień-czerwiec 2020. Również wiele zagranicznych instytucji zaczęło podawać podobne dane. Jak się okazuje, w niektórych krajach metraż podrożał mimo wpływu koronawirusa na gospodarkę. Jak wygląda sytuacja cenowa na największych rynkach nieruchomości? O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, eGospodarka.pl i Administrator24.info.
Działka budowlana na kredyt
Lockdown wpłynął na znaczny wzrost zainteresowania działkami rekreacyjnymi, ponieważ daje możliwość wyjazdu za miasto w czasach epidemii. Jednak warto wiedzieć, że nie każdą działkę uda się sfinansować przez bank. Jaka jest polityka kredytodawców, jeśli chodzi o działki przeznaczone na rekreację? Odpowiedź znajdziesz na Bankier.pl.
Wynajem czy lokata?
Właściciele mieszkań na wynajem mają obecnie większe problemy ze znalezieniem lokatorów. Trudną sytuację najbardziej mogą odczuć inwestorzy oferujący najem krótkoterminowy oraz Ci zorientowani na najem mieszkań studenckich. Niemniej jednak nawet półroczny wynajem lokalu jest bardziej opłacalny od lokaty. O tym na money.pl.
Ceny materiałów budowlanych a mieszkaniówka
Ponad połowa kosztów budowy nieruchomości przypada na materiały budowlane, dlatego ich ceny są niezwykle istotnym elementem planowania inwestycji na rynku mieszkaniowym. Jak wzrosły ceny najważniejszych towarów w relacji rok do roku? Czy ceny materiałów budowlanych przełożą się na ceny mieszkań? Odpowiedzi znajdziesz na money.pl.
Różnice cenowe na rynku mieszkaniowym
Warszawa nie jest jedynym polskim miastem, który cechuje się bardzo wysokim poziomem cen metrażu. Drogo jest również w pozostałych metropoliach tj. Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu oraz Poznaniu. Jak przez ostatnie kilka lat zmieniły się cenowe różnice między stolicą, metropoliami oraz miastami wojewódzkimi? O tym na money.pl.
Czy zakup “dziury w ziemi” jest ryzykowny?
Mimo lekkiego wyhamowania koniunkturalnego boomu na krajowym rynku mieszkaniowym, wyniki sprzedażowe deweloperów z ostatnich lat na długo zapiszą się w historii mieszkaniówki. Postanowiliśmy sprawdzić, czy nabywcy nieruchomości na rynku pierwotnym wciąż obawiają się ryzyka kupna lokalu na wczesnym etapie inwestycji. Więcej na money.pl.
Zdalne nauczanie wpłynie na rynek najmu?
Już niedługo rozpocznie się rok akademicki, jednak z powodu pandemii przejście uczelni wyższych w zdalny lub mieszany tryb nauczania to zła wiadomość dla osób wynajmujących mieszkania żakom. Jaki jest szacunkowy popyt na wynajem lokali mieszkalnych przez studentów w różnych miastach? Odpowiedź znajdziecie na Forsal.pl.
Odbiór techniczny nowego mieszkania
Zanim przeprowadzimy się do wymarzonego mieszkania, czeka nas odbiór techniczny. Wbrew pozorom nie jest to czynność łatwa, a ewentualne przeoczenie usterek może kosztować nas sporo nerwów. Jakie informacje o odbiorze technicznym zawarte są w ustawie deweloperskiej? Jak w sześciu krokach przeprowadzić procedurę? Czytaj więcej na Infor.pl.
Służebność mieszkania – co oznacza i jakie daje prawa?
Służebność osobista mieszkania to ograniczone i niezbywalne prawo rzeczowe, które pozwala stronie umowy na dożywotnie korzystanie z nieruchomości – oczywiście pod pewnymi warunkami. Kto i kiedy decyduje się na ustanowienie służebności mieszkania i o czym warto pamiętać, zawierając stosowną umowę? Sprawdź na pomyslnadom.pl
Domy modułowe, w przeciwieństwie do standardowego i znanego nam budownictwa, powstają nie na placach budowy, a w fabrykach. Na działkę budowlaną zostają przywiezione już gotowe komponenty, które pozostaje jedynie ze sobą scalić. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, dzięki czemu zdobywa także w Polsce coraz większą liczbę zwolenników. Więcej o domach modułowych znajdziesz na warsawbuild.pl.
Drewno - ekologiczny materiał w projektowaniu wnętrz
Drewno jest najpopularniejszym materiałem w naszych domach. Jest stosowane nie tylko przy produkcji elementów wyposażenia wnętrz, ale także przy pracach wykończeniowych. Ma wiele zalet, które ludzie wykorzystują od tysiącleci – trwałość, ekologiczność, estetykę. Zwolenników naturalnych aranżacji jest coraz więcej. Jak wykorzystać drewno we wnętrzu? Sprawdź na archiweb.pl.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: