Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przegląd prasy - styczeń 2020

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.01.2020, Data aktualizacji: 08.01.2024

16 minut czytania
Przegląd prasy - styczeń 2020
Czy rok 2020 będzie trudny dla deweloperów? Ile Polacy muszą pracować na własne mieszanie? Jak częste są darowizny domów, mieszkań i działek? Odpowiedzi znajdziecie w naszym styczniowym przeglądzie prasy!

27.01 - 02.02

Jak wysoko budują deweloperzy?

Wzrost kosztów gruntów pod budowę nowych inwestycji już od kilku lat skłania deweloperów do budowy mieszkań na wyższych kondygnacjach. W latach 2005 r. - 2017 r. zauważalny był wzrost udziału inwestycji deweloperskich posiadających co najmniej 5 - 6 kondygnacji. Jednak w ostatnim czasie trend ten stał się mniej widoczny. O tym w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, obud.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl, ReNews.pl i Administrator24.info.

Rynek mieszkaniowy w IV kw. 2019 roku

Barometr cenowy stworzony przez agencję nieruchomości Metrohouse oraz Gold Finance przy współpracy z RynekPierwotny.pl za IV kw. 2019 r. nie przynosi dobrych wieści dla osób kupujących mieszkania. Jak w ostatnim kwartale ubiegłego roku przedstawiały się dane dotyczące rynku wtórnego i pierwotnego mieszkań oraz rynku kredytów? O tym w Rzeczpospolitej oraz na eGospodarka.pl i ReNews.pl. 

Budujemy coraz mniejsze domy

Od 2013 roku średni metraż domu spada o ok. 0,6 proc. rok do roku. W minionym roku budowaliśmy domy o średniej powierzchni 143,55 mkw. Przyczyną są przede wszystkim zmiany demograficzne, ale warto zwrócić również uwagę na rosnące koszty budowy, które w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o ok. 20 - 25 proc. Gdzie buduje się domy o największym metrażu? Więcej na Bankier.pl i INNPoland.

Ustawa deweloperska a ochrona klientów

Wkrótce minie osiem lat od wprowadzenia ustawy o ochronie praw nabywcy lub domu rodzinnego, czyli ustawy deweloperskiej. Jej głównym założeniem miało być zapewnienie bezpieczeństwa środków klientów firm deweloperskich, które wpłacane są na poczet zakupu mieszkania. Czy ustawa chroni interesy osób kupujących nowe mieszkania w 100 procentach? Odpowiedź znajdziecie na Bankier.pl i Infor.pl.

Deweloperzy kontra Gierek

Ubiegłoroczne rekordowe wyniki deweloperów mieszkaniowych dotyczące liczby i powierzchni ukończonych mieszkań zachęciły analityków RynekPierwotny.pl do sprawdzenia, czy dziś w Polsce buduje się więcej mieszkań niż w latach 70. Czy wyniki budownictwa mieszkaniowego z epoki Gierka zostały pobite przez deweloperów? O tym na Forsal.pl i Bezprawnik.pl.

Negocjacje przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania dla wielu osób jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu i wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego warto zawczasu przygotować się do negocjacji ceny, by uzyskać dla siebie jak najlepsze warunki zakupu lokum. Na co warto zwrócić uwagę negocjując cenę lokalu? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl i o2.pl

Deweloperski influencer marketing

Nowa inwestycje deweloperskie coraz częściej promują osoby z pierwszych stron gazet - aktorzy, sportowcy, a nawet alpiniści. Deweloperem, który preferuje taką formę promocji swoich osiedli jest Murapol, ale ze swoich sławnych ambasadorów znany jest również Marvipol, Profbud czy Dom Development. Więcej w Rzeczpospolitej.

Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy

Zabytkowe kamienice pochodzące z XIX i początku XX-wieku coraz częściej pojawiają się w ofercie deweloperów. Ceny mieszkania w kamienicy po rewitalizacji kształtuje położenie w centrum miasta, niepowtarzalny styl budynku oraz wysoki standard oferowany przez firmę deweloperską. O prestiżu rewitalizowanych kamienic może świadczyć niedawny rekord sprzedaży apartamentu w Warszawie, gdzie cena za metr wyniosła 36 tys. złotych. O mieszkaniu w kamienicy przeczytacie na Bankier.pl.  

Warunki mieszkaniowe w II RP

W drugim artykule z cyklu warunków mieszkaniowych w XX wieku przedstawiamy spór między kamienicznikami, czyli grupą zamożnych wynajmujących mieszkania, a mniej zamożnymi mieszkańcami miast, których nie było stać na zakup własnego lokum. Jak spór między tymi dwoma grupa wpłynął na przedwojenny rynek mieszkaniowy? Zachęcamy do lektury materiału na Forsal.pl

Najbardziej wyludniające się obszary UE

Według prognoz Eurostatu do 2050 roku w niektórych regionach Unii Europejskiej liczba ludności może się zmniejszyć o co najmniej 10 proc. Wśród wymienionych przez Europejski Urząd Statystyczny rejonach znajduje się m.in. Bułgaria, Niemiecki land Saksonia Anhalt oraz województwo opolskie. Więcej o depopulacji przeczytacie w artykule opublikowanym na Forsal.pl

Zakaz wynajmu mieszkania “na doby”?

Ogromna popularność takich serwisów najmu krótkoterminowego, jak Booking.com czy Airbnb poza pozytywną stroną umożliwieniem taniego zwiedzania świata, ma też tę drugą, a mianowicie niezadowolenie mieszkańców bloków i kamienic, w których wynajmowane są lokale na krótki okres czasu. Coraz częściej pojawiają się również propozycje wprowadzenia ograniczeń krótkoterminowego najmu mieszkań prywatnych. Czy może zostać on zakazany? O tym na dziennik.pl.

20.01 - 26.01

Sprzedaż mieszkań przez spółdzielnie i gminy

Prawie cały obrót nieruchomościami w Polsce generują deweloperzy (rynek pierwotny) oraz osoby fizyczne (rynek wtórny), jednak warto wiedzieć, że za sprzedaż lokali mieszkalnych odpowiedzialne są również inne podmioty. Jak wygląda sprzedaż „M” realizowana przez spółdzielnie, gminy, zakłady pracy oraz inne instytucje? Odpowiedź znajdziecie w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej oraz na Infor.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl i ceo.com.pl.

Którzy deweloperzy posiadają duże banki ziemi?

Najwięksi krajowi deweloperzy, jak m.in. Dom Development, Robyg czy Atal zgromadzili działki pozwalające wybudować w przyszłości kilkanaście tysięcy mieszkań. Natomiast inni, zwłaszcza mniejsi inwestorzy mogą mieć problem z uzupełnieniem banków ziemi, nie tylko z powodu dużej konkurencji, ale również z ograniczonej podaży gruntów w najpopularniejszych dzielnicach miast. O tym w Rzeczpospolitej i na Parkiet.com.

Rekordowy rok 2019

Na początku stycznia GUS opublikował najnowsze wyniki budownictwa mieszkaniowego. Dane dotyczyły całego roku 2019 na rynku pierwotnym i jak się okazuje, ubiegły rok zapisze się w historii krajowej mieszkaniówki, jako rekordowy pod względem rozpoczętych inwestycji oraz liczby pozwoleń na budowę. Więcej o danych wynikach deweloperów zaprezentowanych przez GUS przeczytacie na obud.pl, Skarbiec.biz i ceo.com.pl

Nieruchomości najlepszą formą inwestycji?

Niskie stopy procentowe oraz inflacja sprawiają, że mimo rosnących cen nieruchomości wciąż chętnie inwestujemy w mieszkania. Zakup nieruchomości często traktowany jest jako zabezpieczenie na emeryturę, dodatkowo jest on bardziej bezpieczny i atrakcyjny od innych form inwestowania kapitału. O inwestowaniu w nieruchomości przeczytacie w Rzeczpospolitej

Raport mieszkaniowy money.pl i RynekPierwotny.pl

W dalszym ciągu mamy do czynienia z szybkim wzrostem cen nowych mieszkań. Wśród sześciu największych Polskich miast rekordzistą jest Gdańsk, w którym cena metra kwadratowego podrożała o ponad 17 proc. Z kolei w stolicy, w ciągu roku średnia ofertowa cena podskoczyła o tysiąc złotych. Jak przedstawia się m.in. średnia cena mieszkania oraz średni metraż w pozostałych krajowych metropoliach? O tym na money.pl.

Ochrona środków ze sprzedaży mieszkania

W przypadku upadku banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania obejmuje specjalna ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Na czym polega i ile wynosi limit ochronny środków, gwarantowany przez BFG? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na Infor.pl.

Jak odzyskać mieszkanie spółdzielcze?

Obowiązujące przepisy przewidują sankcje dla lokatorów posiadających spółdzielcze prawo do mieszkania, którzy są zadłużeni wobec spółdzielni. Jedną z nich jest utrata spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Jak wygląda procedura odzyskiwania prawa, które lokator utracił na skutek długów? Odpowiedź znajdziecie na Infor.pl.

13.01 - 19.01

40 lat pracy na mieszkanie

Skraca się średni czas oszczędzania na cztery kąty. Powodów do zadowolenia nie mają jednak wszyscy. Ile na mieszkanie musi pracować urzędnik, sprzątaczka i rolnik? Więcej na ten temat na portalu TVN24 BiS, Rzeczpospolita, Bankier, gazeta.pl, dziennik.pl, aleBank.pl, Echo Chorzowa

Nadspodziewanie dobre wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych w 2019 roku

Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Tym razem zaprezentowane statystyki bardzo pozytywnie zaskakują wynikami sprzedaży giełdowych tuzów, stawiając pod znakiem zapytania kontynuację trwającej od dwóch lat korekty kontraktacji lokali deweloperskich. Sprawdź: Interia Biznes, aleBank.pl, ceo.pl, skarbiec.biz, forsal.pl

Darowizny 

Nieruchomości to ważny i zwykle najbardziej wartościowy składnik majątku polskich rodzin. Domy, lokale i działki pod budowę często są przekazywane młodszym pokoleniom w ramach darowizny. Warto pamiętać, że darowizny nieruchomości dotyczą również bliskich osób nie należących do rodziny. Ile darowizn domów, lokali oraz działek budowlanych miało miejsce w 2018 r. i poprzednich latach? O tym więcej na portalu Interia Biznes, eGospodarka.pl, administrator24.info

Mieszkanie nadal dobrym pomysłem na inwestycję

W Polsce zakup nieruchomości od lat uważany jest za najpewniejszą inwestycję. Wprawdzie coraz więcej mówi się, że ceny nieruchomości w końcu wyhamują, ale jest mało prawdopodobne, że nastąpi to szybko. Powodów może być wiele -ograniczony dostęp do atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, drożejące materiały budowlane, które będą drożały nadal w takt wzrostu cen energii. Zatem czy warto nadal inwestoiwać w mieszkania? Odpowiedzi na to pytanie udziela Rzeczpospolita

Nowe wyzwanie dla deweloperów

Idea tworzenia tzw. trzeciej przestrzeni, czyli miejsca pomiędzy pracą a domem, w którym mogą spędzać czas zarówno mieszkańcy osiedla, jak i goście, to sposób na organizację osiedlowego życia. Ale również istotne kryterium wyboru dla klientów. Zakup mieszkania to często decyzja na wiele lat, więc dodatkowe atrakcje oraz zaangażowanie dewelopera w rozwój społeczny, budowanie więzi sąsiedzkich, zapewnienie okazji do rozrywki itp. ma znaczenie dla komfortu życia. Czytaj więcej na Deccoria

Sztuczne kwiaty – hit czy kit?

W naszych domach pojawia się coraz więcej roślin. Sięgamy nie tylko po te żywe, ale także sztuczne. Możemy z nich stworzyć naprawdę ciekawe dekoracje. Czasami ciężko je od różnić od naturalnych, ponieważ doskonale imitują strukturę prawdziwych kwiatów. Ich przeważającym plusem jest to, że możemy je postawić w dowolnym miejscu, nawet takim, do którego nie dociera słońce. Dlaczego warto je wybrać? Sprawdź na portalu Deccoria

06.01 - 12.01

Darowizny domów, mieszkań i działek

Nieruchomości to ważny i zwykle najbardziej wartościowy składnik majątku polskich rodzin. Domy, lokale i działki pod budowę często są przekazywane młodszym pokoleniom. Darowizny nieruchomości dotyczą również bliskich osób nienależących do rodziny. Jak liczba mieszkaniowych darowizn zmieniała się z roku na rok? O tym m. in w Rzeczpospolita aleBank.pl Skarbiec.biz wGospodarce.pl Dziennik obud.pl


W 2020 r. gospodarka nie pomoże rynkowi deweloperskiemu?

Kondycja branży deweloperskiej zwykle odzwierciedla sytuację makroekonomiczną całej gospodarki. Właśnie dlatego w kontekście rynku nowych mieszkań ciekawe wydają się najnowsze prognozy gospodarcze Narodowego Banku Polskiego. Jak NBP widzi przyszłość krajowej gospodarki w latach 2020 - 2021? Więcej na ten temat w Interia

Co czeka pierwotny segment polskiej mieszkaniówki w 2020 roku?

Rok 2019 okazał się na rodzimym, pierwotnym rynku mieszkaniowym nie tylko bardzo dobry koniunkturalnie, ale też praktycznie pod każdym względem zdecydowanie lepszy od prognoz i oczekiwań. Czy na kontynuację wciąż świetnej passy deweloperów mieszkaniowych można liczyć też w nowym 2020 roku. Odpowiedzi znajdziecie w materiale przygotowanym przez money

Energooszczędne mieszkanie czy dom zmniejszają wydatki

Pomimo stopniowego ocieplania się klimatu wydatki związane z ogrzewaniem nadal są ważnym elementem budżetów polskich rodzin. Właśnie dlatego osoby zamierzające kupić lokal lub dom, powinny zwracać uwagę na jego energochłonność.  Okazuje się bowiem, że ta cecha lokum bardzo znacząco wpływa na późniejsze koszty jego eksploatacji. Na jakie koszty muszą być przygotowani szczegółnie właściciele starszych domów? Na ten temat przeczytasz w Bankier

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego

Zaciągnięcie kredytu refinansowego może być dobrym pomysłem na przykład wtedy, gdy kredytobiorca hipoteczny musiał zaakceptować wysoką marżę banku albo wybrał okres spłaty, który teraz okazuje się zbyt krótki. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Analizę na konkretnych przykładach znajdziesz na portalu Bankier

30.12 - 05.01

Inflacja nie pomoże deweloperom

Na kondycję branży deweloperskiej znacząco wpływają czynniki makroekonomiczne, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym prognozom gospodarczym Narodowego Banku Polskiego i sprawdzić, jak może prezentować się sytuacja krajowej gospodarki w latach 2020 - 2021. O tym na Infor.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl, Skarbiec.biz i ceo.com.pl.

Rynek nieruchomości w 2020 roku prognozy

Rok 2019 zakończył się niezwykle pomyślnie dla krajowych deweloperów, a rosnące ceny nowych lokali miały również wpływ na podwyżki na rynku wtórnym. Jak, zdaniem ekspertów będzie wyglądał 2020 rok na rynku pierwotnym i wtórnym? Czy w tym roku czeka nas pogorszenie koniunktury? Dowiecie się z materiału opublikowanego na Interia.pl, Infor.pl i Skarbiec.biz

Rok 2019 na rynku nieruchomości

Ubiegły rok był kolejnym rokiem zwyżek na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań w większości miast rosły w dwucyfrowym tempie, mimo to deweloperzy sprzedali 64-65 tys. lokali, a klienci decydowali się również na zakup “dziury w ziemi”. Jak w 2019 roku kształtowały się ceny nowych mieszkań w sześciu największych miastach Polski? Więcej w RzeczpospolitejWyższe ceny energii elektrycznej

Podwyżki cen prądu w 2020 roku dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw wpłyną nie tylko na wysokość rachunków, ale również zwiększą koszt wielu produktów i usług. Jak wyższe ceny energii elektrycznej  mogą wpłynąć na koszty utrzymania domów oraz lokali mieszkalnych?  Kto najbardziej odczuje podwyżkę prądu? Odpowiedzi znajdziecie na WP.pl.

Rocznica wprowadzenia wkładu własnego

W 2014 roku został wprowadzony obowiązek 5 proc. wkładu własnego kredytów mieszkaniowych, by po corocznych podwyżkach osiągnąć w 2017 roku poziom docelowy wynoszący 20 proc. Mimo początkowych obaw deweloperów mieszkaniowych, w momencie osiągnięcia obowiązkowego, 20 proc. udziału własnego, w 2017 roku rynek pierwotny osiągnął historyczny rekord sprzedaży nowych mieszkań i domów. O tym na money.pl.  

 Nadpłata hipoteki

Nadal niskie oprocentowanie lokat może skłaniać właścicieli kredytów mieszkaniowych do szybszej nadpłaty długów. Szybsza nadpłata hipoteki oznacza nie tylko zaoszczędzenie pieniedzy, które poszłyby na opłacenie odsetek bankowych, ale również uzyskanie prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego. Jakie były relacje średniego oprocentowania lokat i kredytów hipotecznych w latach 2005  - 2019? Dowiecie się z materiału opublikowanego na money.pl.

Noworoczne promocje deweloperskie

Początek roku kojarzy się z podejmowaniem noworocznych postanowień, również tych dotyczących zakupu mieszkania. Firmy deweloperskie już pod koniec grudnia kusiły promocjami dla kupujących, dlatego warto sprawdzić, jakie rabaty i oferty promocyjne przygotowali tym razem krajowi deweloperzy.  Więcej o noworocznych promocjach na lokale mieszkaniowe przeczytacie na money.pl.

Jak działały przedwojenne spółdzielnie mieszkaniowe? 

Mimo że Polskie spółdzielnie mieszkaniowe kojarzą się zazwyczaj z okresem PRL, to warto pamiętać, że ich historia jest dużo dłuższa. Jak działały i czym charakteryzowały się spółdzielnie działające w czasach II Rzeczpospolitej? Jakie są różnice między spółdzielniami z czasów II RP a ich współczesnymi odpowiednikami? Zachęcamy do lektury artykułu na Forsal.pl

Cele zakupu mieszkań w Polsce

Nieprzerwanie trwająca dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym przyciąga osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych. Według danych NBP w 2019 roku ok. 30 proc. - 40 proc. nowych mieszkań w największych miastach było kupowanych w celach inwestycyjnych. Jakie są pozostałe cele zakupu mieszkań w Polsce? O tym na Forsal.pl

Mieszkanie Plus w 2020 roku

Rządowy program Mieszkanie Plus funkcjonuje na polskim rynku nieruchomości już czwarty rok, jednak dotychczas istniał bardziej w świadomości społecznej, nie w krajowej mieszkaniówce. Czy rok 2020 będzie przełomowy dla rządowego programu? Jakie informacje o Mieszkanie Plus znalazły się w wydanym pod koniec 2019 roku raporcie autorstwa PFR Nieruchomości? O tym na  Infor.pl.

Zmiany w prawie nieruchomości

Od stycznia wzrośnie wysokość podatku od nieruchomości, zmieni się sposób kwalifikowania wspólnot mieszkaniowych, a w życie wejdą liczne uproszczenia przepisów prawa budowlanego. Jakie inne zmiany prawa dotyczące nieruchomości wejdą w życie w 2020 roku? Listę wszystkich najważniejszych zmian znajdziecie na Infor.pl

Wynajem mieszkania obcokrajowcowi

Wśród obcokrajowców, koniunkturę rynku najmu najbardziej nakręcają obywatele krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza Ukraińcy. Czy wynajem lokalu obcokrajowcowi to ryzyko, czy intratny biznes? O czym warto pamiętać, podpisując najmu oraz czym się różni specyfika wynajmu mieszkania obcokrajowcowi? Dowiecie się z materiału opublikowanego na deccoria.pl.

Najwyższe budynki świata

Wśród najwyższych drapaczy chmur dominują wieżowce Chińskie oraz te znajdujące się na terenie Azji. Na pierwszym miejscu znajduje się Burj Khalifa będący symbolem stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Co ciekawe, w rankingach na próżno szukać europejskich budynków, a wśród 15 najwyższych znajduje się tylko jeden z Ameryki. Jakie budynki znajdują się w top 5 najwyższych budynków świata? Sprawdźcie na deccoria.pl

 
Przeciętny Polak pracuje na mieszkania o 3 lata krócej
 
Co jakiś czas pojawiają się informacje na temat czasu, jaki Polacy zarabiający przeciętne wynagrodzenie, potrzebują do tego by móc kupić mieszkanie. Z ostatnich danych wynika, że okres dochodzenia do momentu, w którym możemy sobie pozwolić na zakup "M" skrócił się o 3 lata. Więcej na portalu TerazDom.pl.
 
 
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023