Przegląd prasy - marzec 2020

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.03.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - marzec 2020
Ile wynosi hipoteczne zadłużenie Polaków? Czy zmiany oprocentowania lokat wpłyną na mieszkaniówkę? Co według deweloperów wpływa na tempo sprzedaży lokali? Odpowiedzi znajdziecie w naszym marcowym przeglądzie prasy!

23.03 - 29.03

Czy dojdzie do załamania boomu na rynku pierwotnym?

Zdaniem branżowych ekspertów firmy deweloperskiej powinny przygotować się na ciężki okres działalności, który może być równie uciążliwy, jak ten z lat 2009-2013. Jednak mimo prognoz, deweloperzy  ekspresowym tempie przystosowali się do panujących warunków i liczą na to, że sytuację uda się szybko opanować. Jak mocno koronawirus uderzy w pierwotny rynek mieszkaniowy? Czy dojdzie do załamania boomu? O tym na Interia.pl, infonajem.pl i PolskaTimes.pl.

Akwizycje spółek deweloperskich

Od 2017 roku trwa seria przejęć firm deweloperskich. Do jakich akwizycji krajowych deweloperów doszło w ciągu ostatnich 3 lat? Skąd takie duże zainteresowanie przejęciami polskich firm przez inwestorów zagranicznych oraz jacy deweloperzy znajdują się na ich celowniku? Więcej na Interia.pl, Forsal.pl i Administrator24.info.

Ile kosztują dodatkowe powierzchnie od dewelopera?

Zazwyczaj firmy deweloperskie oferują w cenie samo mieszkanie, a za dodatkowe udogodnienia, jak komórka lokatorska czy miejsce parkingowe trzeba dopłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z jakimi dokładnie kosztami dodatkowymi trzeba się liczyć, chcąc zapewnić sobie dodatkową powierzchnię do przechowywania oraz miejsce postojowe? Odpowiedź znajdziecie na aleBank.pl i eGospodarka.pl.

Koronawirus a branża deweloperska

Krajowy rynek nieruchomości już zaczął odczuwać skutki pandemii. Wirus znacząco ograniczył pracę biur sprzedaży deweloperów, którzy zmuszeni byli przenieść swoje działania do internetu. Czy, patrząc na inne, mocniej dotknięte pandemią kraje, w Polsce spadnie wartość obrotu mieszkaniami? Odpowiedź znajdziecie na Interia.pl.

Zakup mieszkania online

Wiele firm deweloperskich już na początku rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Polsce, zamknęło stacjonarne biura sprzedaży i wprowadziło dla swoich pracowników pracę zdalną. Mimo to branża szybko dostosowała się do nowych warunków i zaczęła udoskonalać komunikację online ze swoimi klientami. Więcej przeczytacie w Rzeczpospolitej

Jak koronawirus wpłynie na trendy mieszkaniowe?

Nierzadko w opracowaniach na temat osiedli mieszkaniowych przyszłości pojawiają się wizje nawiązujące do futuryzmu. Jednak czy pod wpływem pandemii i obecnej sytuacji pojawią się nowe rozwiązania dot. budownictwa mieszkaniowego? Oraz czy w ciągu najbliższych 10-20 lat dojdzie do ewolucji przy projektowaniu wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na money.pl

Jak bezpłatnie przekształcić działkę rolną w budowlaną?

W czerwcu 2019 roku weszły w życie nowe zasady obrotu gruntami rolnymi. Dzięki nim osoby niebędące rolnikami w prostszy sposób mogą nabyć grunt do 1 hektara pod budowę domu jednorodzinnego, a wiąże się to ze sporymi oszczędnościami. Więcej o bezpłatnym odrolnieniu części działki rolnej pod budowę domu przeczytacie na Bankier.pl.

Boom ludnościowy w Polsce

W latach 2008-2018 doszło do szybkiego wzrostu populacji w powiatach położonych pod dużymi ośrodkami miejskimi. Jak na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniała się ich populacja oraz które z nich od 2008 roku urosły o ponad jedną czwartą? Na terenie, których powiatów przez ostatnią dekadę liczba ludności wzrosła o co najmniej 5 proc.? O tym na Forsal.pl

Konsekwencje opóźnionej płatności za podatek od nieruchomości

15 marca minął termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości dla osób fizycznych. Jakie konsekwencje grożą za spóźnienie? Czy karne odsetki to jedyne możliwe następstwo nieterminowego uregulowania płatności? Ile wynosi stawka odsetek za zwłokę? O tym na infor.pl.

Gotówka czy kredyt?

Równo po dwóch latach, portal RynekPierwotny.pl przeprowadził wśród deweloperów ankietę, na temat transakcji gotówkowych na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Jak się okazuje, tego typu zakupy stanowią ok. 1/3 całości sprzedanych przez deweloperów mieszkań i w dużej mierze kupowane są w celach inwestycyjnych. Wyniki sondażu przeczytacie na TerazDom.

Rząd wesprze TBS-y

Od początku swojej działalności, czyli połowy lat 90. TBS wybudowały ponad 100 tys. lokali mieszkalnych, a ich liczba z roku na rok wzrasta. Co więcej, rząd zamierza wesprzeć Towarzystwa Budownictwa Społecznego poprzez program Mieszkanie Plus. Warto sprawdzić, ile mieszkań te instytucje wybudowały w 2019 roku. O tym na TerazDom.

16.03 - 22.03

Koronawirus a rynek nieruchomości

W ostatnim czasie głównym tematem w mediach na całym świecie jest COVID-19. Ten temat również poruszany jest w mediach branżowych pod kątem jego wpływu na rynek nieruchomości, tym bardziej że krajowa mieszkaniówka już zaczyna odczuwać skutkipandemii koronawirusa. O tym w Rzeczpospolitej oraz na dziennik.pl, bezbarwnik.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, Administrator24.info, aleBank.pl i ReNews.pl.

Budujemy więcej domów

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem i wprowadzonym stanem epidemii znacząco ograniczy aktywność deweloperów oraz inwestorów indywidualnych. Jednocześnie dane GUS z ostatnich miesięcy jasno pokazują rosnące zainteresowanie Polaków budową własnego domu, co może być spowodowane rosnącymi cenami lokali mieszkalnych oferowanych przez deweloperów. Więcej na ten temat przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na Parkiet.com.

Ile mieszkań kupujemy za gotówkę?

Już po raz drugi, portal RynekPierwotny.pl przeprowadził sondę wśród przedstawicieli firm deweloperskich na temat udziału transakcji gotówkowych na mieszkaniowym rynku pierwotnym. Z danych wynika, że ok. 1/3 wszystkich zakupów dokonywana jest za gotówkę. Mimo tak dużej ilości zakupów gotówkowych, kredyty hipoteczne nie tracą na popularności. O tym na eGospodarka.pl i obud.pl.

Czy deweloperzy obawiają się koronawirusa? 

Jak w perspektywie długoterminowej krajowi deweloperzy oceniają potencjalny wpływ COVID-19 na rynek mieszkaniowy? Czy aktualna sytuacja może mieć wpływ na sytuację deweloperów? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w materiale opublikowanym na eGospodarka.pl i Administrator24.info.

Smart Home na polskich osiedlach

Deweloperzy coraz częściej sięgają po inteligentne rozwiązania podczas budowy nowych osiedli mieszkaniowych. Zwłaszcza najwięksi deweloperzy dążą do tego, żeby system smart home pojawiał się nie tylko w inwestycjach premium, gdyż takie rozwiązania nie tylko podnoszą komfort ich mieszkańcom, ale pomagają również zaoszczędzić na rachunkach. Więcej o inteligentnych rozwiązaniach w nowych inwestycjach przeczytacie w Rzeczpospolitej

Jakie mieszkania kupowane są najchętniej?

Cena, lokalizacja i standard to przede wszystkim tymi kryteriami kierujemy się przy wyborze własnego lokum. Co więcej, najczęściej wybieramy lokale dwu- lub trzypokojowe o metrażu 45-60 mkw. Jakie jeszcze czynniki wpływają na nasze decyzje zakupowe podczas wyboru własnych czterech kątów? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w materiale opublikowanym na TerazDom.pl

Budowa oczka wodnego

Niejeden właściciel domu z ogródkiem lub działki marzy o własnym oczku wodnym. Dobrze zaprojektowany i wybudowany zbiornik może stać się miejscem, które zapewni nam relaks podczas upalnego lata i będzie służył nam przez długi czas. Jego budowa wymaga dobrego przygotowania, profesjonalnych materiałów oraz nierzadko pozwolenia na budowę. Jak samemu zrobić oczko wodne? Odpowiedź znajdziecie na deccoria.pl.

Meble na wymiar porady

Sklepy oferują nam niezliczoną liczbę gotowych i dobrych jakościowo mebli, jednak mimo wielu możliwości zaaranżowania przestrzeni, dostępne w sklepach meble mogą nie spełniać naszych oczekiwać lub nie pasować do niestandardowych wymiarów pomieszczenia, w którym mają się znajdować. W takich przypadkach rozwiązaniem jest zakup mebli wykonanych na wymiar. O tym na deccoria.pl.

09.03 - 15.03

Ile budują spółdzielnie?

Od dłuższego czasu wyniki aktywności inwestycyjnej krajowych spółdzielni mieszkaniowych przedstawiają tendencję spadkową. W latach 2013-2018 liczba oddanych przez nie lokali mieszkalnych wynosiła mniej niż 3500 rocznie. Ile mieszkań wybudowały spółdzielnie w ubiegłym roku? O tym na Interia.pl, Gazeta Bankowa, obud.pl, eGospodarka.pl, TerazDom, Administrator24.info i ForumBiznesu.pl.

TBS-y budują coraz więcej mieszkań

Od początku swojej działalności, czyli od połowy lat 90., Towarzystwa Budownictwa Społecznego wybudowały ponad 100 tys. lokali mieszkalnych. Ich liczba może wzrosnąć jeszcze bardziej, m.in. dzięki zapowiadanym rządowym wsparciu w ramach programu Mieszkanie Plus. Więcej o mieszkaniach ukończonych przez TBS-y przeczytacie na obud.pl, aleBank.pl i eGospodarka.pl.

Co wpływa na tempo sprzedaży mieszkań?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że na nasze decyzje zakupowe ma wpływ wiele czynników, począwszy od lokalizacji, poprzez stosunek ceny do standardu, aż do oferowanych w danej inwestycji udogodnień. Które mieszkania kupowane są najchętniej? Dowiecie się z sondy deweloperskiej opublikowanej na aleBank.pl i eGospodarka.pl

VETO dla wspólnoty mieszkaniowej

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej odbywają się w celu ustanowienia uchwał wiążących dla wszystkich właścicieli lokali w danej inwestycji. Rzadko kiedy poparcie jakiegoś rozwiązania albo inicjatywy jest jednogłośne. Dlatego warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zawetowania uchwały spółdzielni przez jedną osobę. O tym na WP.pl.

Rynek nieruchomości a koronawirus

Od tygodnia jednym z głównych tematów w krajowych mediach jest COVID-19. Również media związane z nieruchomościami zaczynają spekulować na temat jego wpływu na branżę, tym bardziej że jeszcze niedawno rynkowi eksperci przewidywali kolejny udany rok dla deweloperów. Jakie mogą być skutki koronawirusa w branży nieruchomości? Przeczytacie na Parkiet.com.

Eksmisja byłego właściciela mieszkania

Poruszając temat eksmisji, zazwyczaj mamy na myśli rozwiązanie problemów mieszkaniowych z zadłużonym, bądź uciążliwym najemcą. Jednak z eksmisją możemy mieć również do czynienia w sytuacji, gdy z zakupionego przez nas podczas licytacji komorniczej mieszkania, nie chce wyprowadzić się jego były właściciel. O tym na Administrator24.info.  

Nasz mieszkaniowy dług rośnie

W 2019 r. znów zwiększyło się zadłużenie wynikające z kredytów mieszkaniowych. Na Polaka przypada już 11 500 zł długu, czyli 10 razy więcej niż 15 lat temu. Ile łącznie pod koniec 2019 roku wynosiła wysokość zadłużenia gospodarstw domowych związana z finansowaniem mieszkań? Odpowiedź znajdziecie w materiale opublikowanym na portalu TerazDom

Mieszkanie w kamienicy: plusy i minusy

Kamienice kojarzą nam się przede wszystkim z unikatową architekturą i lokalizacją w samym sercu starego miasta. Czy poza bliskością do centrum i dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową oraz handlową znajdziemy jeszcze jakieś plusy mieszkania w kamienicy? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na WarsawBuild.pl.

02.03 - 08.03

Hipoteczne zadłużenie Polaków

Zadłużamy się na coraz większe kwoty. W 2019 roku znowu zwiększyło się zobowiązanie mieszkaniowe  przypadające na jednego mieszkańca i jest ono ponad 10 razy większe niż 15 lat temu. Jak wzrastał taki dług w przeliczeniu na jednego Polaka oraz ile każdy z nas winny jest bankowi z tytułu kredytu hipotecznego? O tym w Radio ZET oraz na WP.pl, Interia.pl, obud.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, zadłużenia.com, BS.net, Gazeta Bankowa, Administrator24.info i ForumBiznesu.plJak odzyskać wkład z TBS-u?

Mieszkania należące do Towarzystwa Budownictwa Społecznego nigdy w Polsce nie zyskały dużej popularności. I mimo rządowych zapowiedzi o większym wsparciu dla TBS, prawdopodobnie w kolejnych latach ich sytuacja będzie wyglądała podobnie. Obecnie wiele osób wynajmujących lokal od TBS zastanawia się nad zakupem własnego M, pomóc w tym może odzyskana partycypacja. O tym na Bankier.pl.

Gdzie najchętniej budujemy domy?

Dzięki najnowszym danym GUS możemy sprawdzić, w których lokalizacjach uzyskano najwięcej nowych pozwoleń na budowę domów. Co ciekawe największym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko okolice sześciu największych polskich miast, ale w czołówce znajdują się również powiaty rzeszowski i kielecki. O tym na money.pl

Zmiany oprocentowania lokat wpłyną na mieszkaniówkę?

Niedawno prezes NBP zasugerował, że stopy procentowe w Polsce mogą pozostać bez zmian nawet do początku 2022 roku. Jednak oznaczałoby to również kolejne lata z ujemnym oprocentowaniem przeciętnej lokaty dla gospodarstw domowych. Dlaczego taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na krajowy rynek mieszkaniowy? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl

Dom na wsi, blok w mieście?

Niska, jednorodzinna zabudowa kojarzy się z gminami położonymi blisko dużych miast i wsiami, z kolei nowe inwestycje wielorodzinne z centrami dużych miast. Jednak, jak się okazuje, w rzeczywistości sytuacja wygląda trochę inaczej. W których częściach Polski wydano od 2015 roku najwięcej pozwoleń na wznoszenie budynków wielorodzinnych? Więcej na money.pl.

Jakie udogodnienia zapewni nam deweloper?

Miejsce postojowe, komórka lokatorska oraz cichobieżna winda stały się już standardem w nowych inwestycjach. Teraz na współczesnych osiedlach króluje system smart home, panele fotowoltaiczne i strefy rekreacyjne. Jakie udogodnienia znajdziemy w inwestycjach budowanych przez największych deweloperów w kraju? Odpowiedzi znajdziecie na eGospodarka.pl i Administrator24.info.

W jakich krajach rządy wspierają najemców?

Niedawno Minister Rozwoju poinformował o tym, że rząd rozważa wprowadzenie dopłat do czynszów dla rodzin wielodzietnych, a dofinansowanie miałoby obejmować lokale wybudowane w ramach rządowych inwestycji. W jakich europejskich krajach funkcjonują dopłaty do czynszów? Z jakim skutkiem?  Odpowiedź znajdziecie na Forsal.pl.

Dżungla we wnętrzach
Rośliny zarówno w formie kwiatów doniczkowych, jak i printów czy dodatków, od kilku sezonów królują w naszych mieszkaniach. Coraz bardziej popularny staje się również trend urban jungle, który nawiązuje do egzotyki i dzikiej przyrody. Jakie są założenia tego stylu? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na Archiweb.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: