Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przegląd prasy - maj 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.05.2019, Data aktualizacji: 20.07.2022

13 minut czytania
Przegląd prasy - maj 2019
Które kraje przyciągają nieruchomościowe inwestycje o największej wartości? Na czym będzie polegała budowlana abolicja? Ile trwa przeciętna budowa domu jednorodzinnego? Zachęcamy do lektury majowego przeglądu prasy!

27.05 - 02.06

Astronomiczne ceny mkw. kawalerek

Kupując swoje pierwsze mieszkanie, zazwyczaj kierujemy się wyborem lokalu o jak najniższej cenie za całość. Jednak wybór mniejszego lokum nie zawsze jest dobrym wyjściem. Kawalerki cechują się wyższą ceną 1 mkw. niż większe mieszkania o podobnym standardzie. O ile cena mkw kawalerki różni się od średniej ceny ofertowej mieszkania w największych polskich miastach? Więcej w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl, ReNews.pl i QBusiness.pl.

Nowela ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Proces legislacyjny nowelizacji ustawy o KZN dobiegł końca. Nowela ustawy może mieć wielki wpływ nie tylko na rządowy program Mieszkanie Plus, ale również na rynek mieszkaniowy. Jakie zmiany wprowadzi m.in. w specustawie mieszkaniowej oraz w ustawie o dopłatach czynszów regulującej program Mieszkanie na start? O tym na portalu Interia.pl oraz Skarbiec.biz i eGospodarka.pl.

Pożyczamy więcej na  mieszkania

Wzrost cen lokali mieszkalnych wpływa na wartość zaciąganych przez nas kredytów mieszkaniowych. W 2018 roku średnia kwota hipotek rosła równie szybko, jak ceny mieszkań.  O ile wzrosła przeciętna wartość kredytów mieszkaniowych od 2006 roku? Więcej na temat hipotek przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Ile poczekamy na nowe mieszkanie?

W ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszył się udział gotowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów. Dużą część oferty stanowią mieszkania, na które trzeba poczekać od 12 do 24 miesięcy, ponadto zwiększyła się ilość lokali, które nie znajdują się nawet na etapie tzw. dziury w ziemi. W których metropoliach jest więcej mieszkań z dłuższym terminem ukończenia niż dwa lata? Dowiecie się na Interia.pl i eGospodarka.pl.

Spowolnienie na rynku mieszkaniowym

Podane przez GUS statystyki budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz pierwszych czterech miesiącach 2019 roku sygnalizują, że rynek wchodzi w fazę cyklicznego spowolnienia. Jak przedstawiała się sytuacja firm deweloperskich w okresie styczeń – kwiecień 2019? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na Interia.pl i eGospodarka.pl.

"Książeczkowy" dług

W okresie PRL książeczki mieszkaniowe były najpopularniejszą formą oszczędzania na zakup własnego lokum. I, mimo że idea książeczek mieszkaniowych stanowi relikt przeszłości, to w dalszym ciągu wzbudzają one kontrowersje, a liczna grupa osób nadal oczekuje rekompensaty. Ile rocznie płaci państwo za premie z książeczek mieszkaniowych? Dowiecie się na Bankier.pl oraz INN Poland.

Przekształcenie użytkowania wieczystego

1 stycznia br. wygasło prawo użytkowania wieczystego. Fakt ten ma potwierdzać zaświadczenie wydawane przez urzędy, jednak do momentu uzyskania dokumentu, użytkownik nie wie, czy przysługujące mu prawo zostało przekształcone we własność. Jaka jest główna przyczyna problemów organizacyjnych związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego? O tym na Interia.pl.

Szybkie wzrosty czynszów w Niemczech

Od 2010 roku koszty najmu mieszkań w Niemczech wzrosły średnio o 45%. Szybkie wzrost czynszów rodzą kontrowersyjne pomysły poradzenia sobie z tym problemem jak np. wywłaszczenie firm wynajmujących mieszkania na berlińskim rynku. Więcej o gwałtownych wzrostach stawek czynszów w Niemczech na Forsal.pl.

Zmiany klimatu a rynek mieszkaniowy

Zmiany klimatyczne mogą oddziaływać nie tylko na rolnictwo czy ochronę środowiska, ale również na rynek mieszkaniowy. Wzrost temperatury będzie skutkował m.in. zapotrzebowaniem na rozwiązania zapewniające chłodzenie budynków, mniejszym zapotrzebowaniem na opał czy wyższymi kosztami ubezpieczeń nieruchomości w lokalizacjach bardziej narażonych na podtopienia. Więcej o wpływie zmian klimatu na mieszkaniówkę przeczytacie na Forsal.pl.

Ilu Polaków spłaca hipotekę?

Od 1999 roku mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem mieszkaniowego zadłużenia. Jeszcze 20 lat temu łączna wartość kredytów nie przekraczała 6 mld zł, natomiast obecnie wynosi ponad 430 mld zł. Ile osób posiada zadłużenie mieszkaniowe? Jak zmienia się liczba Polaków posiadających kredyt we frankach oraz w złotych? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na eGospodarka.pl.

20.05 – 26.05

Niemal 4 mln Polaków posiada hipotekę

Od 1999 roku mamy do czynienia ze spektakularnym wzrostem zadłużenia Polaków. Jak podaje NBP, 20 lat temu łączna wartość hipotek nie przekraczała 6 mln zł, natomiast obecnie wynosi ponad 430 mln zł.  Jak zwiększało się zadłużenie mieszkaniowe w ciągu ostatnich 20 lat? O tym na obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Więcej deweloperskich „dziur w ziemi”

Przez ostatnie dwa lata zmniejszył się udział gotowych mieszkań w ofercie deweloperów i pojawiło się więcej mieszkań z długim terminem ukończenia. Najwięcej lokali, na które przyszli lokatorzy będą musieli poczekać dłużej niż 24 miesiące, buduje się w Poznaniu. O ile zwiększyła się liczba mieszkań, na które trzeba czekać dłużej niż 2 lata? Dowiecie się na Forsal.pl, obud.pl i Skarbiec.biz.

Zakup mieszkań w pakiecie

Rośnie zainteresowanie zakupem mieszkań w pakiecie. Hurtownicy mogą uzyskać nawet 5 – 10 proc. rabatu, a dalszego wzrostu liczby transakcji pakietowych można oczekiwać wraz ze spowolnieniem rynku mieszkaniowego.  Jednym z deweloperów, który sprzedaje lokale w paczkach, jest m.in. Murapol. Czy deweloperom opłaca się sprzedawać mieszkania w pakiecie? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany w Rzeczpospolitej.

Postępy programu Mieszkanie Plus

W środę, 22 maja nasz analityk – Jarosław Jędrzyński wypowiedział się na temat nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, który w dość istotny sposób może pomóc w rozruchu programu Mieszkanie Plus. Co poza wyższymi dopłatami do czynszów i większą liczbą gruntów pod budowę lokali zmieni się w programie Mieszkanie Plus? O tym w Polskim Radiu.

Pomieszczenie tymczasowe od gminy

Według nowych przepisów dotyczących eksmisji, komornik będzie musiał czekać na przyznanie eksmitowanemu lokatorowi pomieszczenia tymczasowego. Po sześciomiesięcznym oczekiwaniu na przydział dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego nie można już będzie go przenieść do schroniska dla bezdomnych lub noclegowni. Więcej o nowych zasadach eksmisji przeczytacie na Infor.pl.

Spowolnienie czas zacząć

Najnowsze dane GUS podające wstępne wyniki budownictwa mieszkaniowego w okresie pierwszych czterech miesięcy 2019 roku i kwietniu, wskazują, że rynek nieruchomości wchodzi w fazę cyklicznego spowolnienia. O ile spadła liczba nowych pozwoleń na budowę? Więcej o sytuacji deweloperów w pierwszych czterech miesiącach br. przeczytacie na Skarbiec.biz.


Nasz ekspert w Polskim Radiu

22 maja ekspert portalu RynekPierwotny.pl - Jarosław Jędrzyński opowiedział w Polskim Radiu o nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

13.05 – 19.05

Czy jest szansa na uregulowanie czynszów?

Poza szybkim wzrostem mkw. mieszkań na rynku pierwotnym, mamy do czynienia ze wzrastającym tempem podwyżek czynszów lokali mieszkalnych. Stawka najmu mieszkań najbardziej wzrosła w krajowych metropoliach – 4 proc. w  Krakowie, natomiast w Łodzi aż 13 proc. Czy jest szansa na ograniczenie czynszów? Dowiecie się w materiale opublikowanym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Przeciętna budowa domu trwa 4 lata

Jak podaje GUS, średni czas budowy domu jednorodzinnego w 2018 roku wynosił 48,7 miesiąca, czyli  4 lata. Analogiczny wynik dotyczący przeciętnego czasu budowy mieszkań wynosił 22,2 miesiąca. Jakie są przyczyny tak dużej różnicy w czasie budowy budynku jedno i wielorodzinnego? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

Deweloperskie spółki giełdowe

Na 15 notowanych na GPW deweloperów ponad połowa uzyskała dwu, bądź trzycyfrowy progres w porównaniu do roku ubiegłego. Wśród giełdowych deweloperów dwie spółki zanotowały stratę, z kolei spółkami, które od lat biją rekordy na rynku mieszkaniowym, są: Dom Development, Atal, Robyg, LC Corp oraz Vantage Development. O tym w Pulsie Biznesu oraz na Interia.pl i eGospodarka.pl.

Rodzinne ogródki działkowe

Popularne od końca XIX wieku ogródki działkowe przeżywają swój renesans. Coraz więcej osób marzących o własnym skrawku zieleni decyduje się na zakup działki, ze względu na cenę w porównaniu z cenami działek budowlanych oraz fakt, że ROD posiadają niezbędną infrastrukturę ogrodową. O tym na WP.pl.

Wady i zalety podłóg 3D

Posadzki 3D zwane również żywicznymi goszczą w naszych domach od całkiem niedawna. To niezwykle oryginalny pomysł na aranżację wnętrz, idealny dla osób, które nie boją się eksperymentów i  szczypty ekstrawagancji we własnych czterech kątach. Wszystko, co powinniście wiedzieć o podłogach 3D przeczytacie na deccoria.pl.

Pomoc dla frankowiczów

Od czasu historycznej zmiany kursu CHF/PLN w styczniu 2015 roku mieliśmy do czynienia z niezliczoną liczbą pomysłów i projektów wsparcia kredytobiorców frankowych. Pomoc do frankowców ma dotrzeć nie ze strony rządu, lecz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Więcej o unijnej pomocy przeczytacie na money.pl.

Wysokie ceny kawalerek

Zakup 1 mkw. małego mieszkania jest droższy niż większego lokalu o podobnym standardzie. Szczególnie duże różnice zauważalne są na rynku pierwotnym w największych Polskich miastach, zwłaszcza w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Dlaczego kawalerki cechują się wyższą ceną jednostkową? O tym na money.pl.

06.05 – 12.05

Mieszkania premium są coraz popularniejsze

Rośnie zainteresowanie segmentem premium, a rozbudowa inwestycji luksusowych przyśpiesza wzrosty średniej ofertowej ceny na terenie krajowych metropolii. Jaka jest obecna definicja segmentu premium? Czy będzie się ona zmieniała razem z cenami? Gdzie powstaje najwięcej inwestycji luksusowych? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, Forsal.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Rekordowe zyski deweloperów w 2018 roku

Ubiegłoroczne wyniki finansowe spółek deweloperskich notowanych na GPW przerosły oczekiwania większości akcjonariuszy. Wśród liderów znalazły się Dom Development, Robyg, Atal, LC Corp oraz Vantage Development, z kolei największą stratę odnotował Polnord. Więcej o zyskach netto deweloperów przeczytacie w Gazecie Bankowej oraz na aleBank.pl, Skarbiec.biz, ReNews.plQBusiness.pl.

Ceny mieszkań w 2019 roku

Wzrosty cen nowych mieszkań w 2018 roku osiągnęły miejscami dwucyfrową dynamikę, a kontynuacja tej tendencji w najbliższej przyszłości jest czymś całkowicie naturalnym. Jakie będą przyczyny dalszych podwyżek? Co o wzrostach cen sądzą najwięksi krajowi deweloperzy? Odpowiedź znajdziecie w Gazecie Bankowej oraz na eGospodarka.pl.

Czy opłaca się inwestować w condohotele?

Condohotele to standardowe hotele o podwyższonym standardzie, w których właścicielami poszczególnych pokojów są osoby prywatne. Najwięcej tego typu inwestycji powstaje w kurortach, zwłaszcza nad Bałtykiem. Stanowią one atrakcyjną formę lokaty kapitału, ponieważ zyski z wynajmu krótkoterminowego w tego typu inwestycji mogą sięgać ok. 6 – 8 proc. Więcej o condohotelach przeczytacie na Interia.pl.

Obowiązek meldunkowy

Mimo że ciągle funkcjonuje w polskim systemie prawnym to od lat, jest fikcją. Mowa o meldunku, który jeszcze w PRL odgrywał rolę ewidencyjną, obecnie przestaje być potrzebny nawet obcokrajowcom, a dla instytucji oraz podmiotów prywatnych istotniejszy jest nasz adres, oraz umowa najmu. Więcej o obowiązku meldunkowym przeczytacie na Bankier.pl.

Nowelizacja ustawy o KZN

W sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ten akt prawny ma fundamentalne znaczenie dla realizacji i powodzenia programu Mieszkanie Plus. Czego możemy oczekiwać po nowelizacji ustawy o KZN? Czy spełni ona, nadzieje na dostępne lokum dla przeciętnego Polaka? O tym na Infor.pl.

Przydomowy ogródek? Problemy z własnością

Coraz częściej nowe, deweloperskie budownictwo oferuje mieszkańcom parteru przydomowe ogródki. Posiadanie skrawka zieleni w centrum miasta daje klientom namiastkę domu jednorodzinnego oraz dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Jednak należy pamiętać, że przydomowy ogródek pozostaje własnością wspólnoty mieszkaniowej. O tym na deccoria.pl.

Umowa przedwstępna – najważniejsze informacje

Umowa przedwstępna dotyczy zazwyczaj przyrzeczenia nabycia domu, mieszkania lub innej nieruchomości i stanowi zobowiązanie przed zawarciem umowy właściwej. Po zawarciu takiej umowy mamy gwarancję, że nasza przyszła nieruchomość nie zostanie sprzedana innej osobie lub nie zostanie podniesiona jej cena. Co powinna zawierać umowa przedstępna? W jakiej formie ją zawrzeć? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na Administrator24.pl.  

29.04 – 05.05

Mamy coraz mniejsze mieszkania

GUS opublikował niedawno dane na temat łącznej powierzchni mieszkań oddanych do użytku w latach 2004 – 2018. Ile mkw. lokali mieszkalnych ukończyli w ciągu kilku ostatnich lat krajowi inwestorzy? Oraz o ile zmniejszyła się średnia powierzchnia lokali mieszkalnych? O tym na eGospodarka.pl i Administrator24.info.

Ciąg dalszy wzrostów cen mieszkań?

Wzrosty cen lokali mieszkalnych w 2018 roku mocno przyśpieszyły, a kontynuacja tego trendu w najbliższym czasie jest nieunikniona. Co będzie miało największy wpływ na rosnące ceny mieszkań w 2019 roku? Na to pytanie odpowiedzą przedstawiciele firm deweloperskich. Zachęcamy do lektury na Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Gdzie buduje się najdroższe mieszkania?

Wybudowanie 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania we wszystkich miastach wynosi już ponad 4 tys. zł, a coraz wyższe koszty budowy inwestycji w dużej mierze zostały przerzucone na nabywców lokali. Ile wynosi średnia cena mkw. w największych Polskich miastach oraz o ile wzrosła w ciągu roku? O tym w Rzeczpospolitej.

Nadpłata kredytu z MdM

Państwo wprowadziło ograniczenia, które mają utrudnić, bądź uniemożliwić beneficjentom programu Mieszkanie dla Młodych nabywanie dotowanego lokalu w celu wynajmu lub zyskownej odsprzedaży. Czy przedterminowa spłata kredytu będzie korzystna mimo sankcji finansowych? Jaki jest efekt nadpłacania kredytów hipotecznych z programu MdM? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Bankier.pl.

Legalizacja samowoli budowlanych

Wiele osób rozpoczynających budowę domu posiada małą wiedzę na temat przepisów prawa budowlanego, co skutkuje dużą liczbą samowoli. Dlatego spore zainteresowanie Polaków może wzbudzić pomysł abolicji, na której może skorzystać nawet pół miliona naszych rodaków. Więcej o planowanym rozwiązaniu na Bankier.pl.

Gdzie budujemy największe domy?

Ubiegłoroczne wyniki krajowych deweloperów przyćmiły nieco prywatnych inwestorów, jednak warto poświęcić im trochę uwagi i przyjrzeć się budowanym przez nich domom. Prywatni inwestorzy ukończyli w 2018 roku prawie 66 300 budynków, lecz z roku na rok kurczy się ich powierzchnia. Ile wynosił średni metraż domu wybudowanego przez inwestorów? O tym na Forsal.pl.

Który kraj przyciąga najwięcej inwestycji w nieruchomości?

Inwestycje stanowią ok. 60 proc. głównych globalnych aktywów, a łączna wartość nieruchomości jest 36 razy większa niż wartość złota posiadanego przez państwa, firmy i inwestorów prywatnych. Jak na tle krajów cechujących się największą wartością rynku profesjonalnych inwestycji w nieruchomości wypada Polska? O tym na Forsal.pl.

W Polsce wciąż brakuje mieszkań

W latach 2008 – 2017 do najszybciej rozwijających się pod względem ludnościowym powiatów należały wrocławski, gdański oraz poznański, z kolei ośrodkami miejskimi, które powiększyły się terytorialnie były Rzeszów i Zielona Góra. Jak przedstawiała się aktywność inwestorów mieszkaniowych w powiatach oraz miastach na prawach powiatu cechujących się najwyższym przyrostem liczby ludności? O tym na Forsal.pl

Problemy z użytkowaniem wieczystym

1 stycznia br. miało miejsce automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi. Mimo to do momentu uzyskania zaświadczenia wydawanego przez urzędy użytkownik wieczysty nie dysponuje wiedzą, czy przysługujące mu prawo uległo przekształceniu we własność. Więcej o użytkowaniu wieczystym w Gazecie Bankowej.  

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023