Przegląd prasy - luty 2020

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.02.2020, Data aktualizacji: 19.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - luty 2020
Czy w UE wygasa już budowlany boom? Ile można zaoszczędzić wybierając mieszkanie na przedmieściach? W którym mieście w 2019 roku powstało najwięcej nowych mieszkań? Sprawdźcie najpopularniejsze tematy lutego!

24.02 - 01.03

Nasze mieszkania maleją już od 6 lat

W 2019 roku po raz kolejny spadła średnia powierzchnia wybudowanych lokali i domów w Polsce, a domy jednorodzinne kurczą się szybciej niż mieszkania deweloperskie.  Jak w latach 1995 - 2019 zmieniała się średnia powierzchnia ukończonych mieszkań? Jakie są przyczyny kurczenia się przeciętnego metrażu? Dowiecie się z artykułu opublikowanego w Forbes i Gazecie Prawnej oraz na Interia.pl, dziennik.pl, niezależna.pl, Forsal.pl, Administrator24.info, eGospodarka.pl,  ceo.com.pl, wGospodarce.pl, aleBank.pl i ReNews.pl.

Sytuacja polskich REIT-ów

W styczniu 2019 roku miały wejść w życie zapisy ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, czyli tzw. polskich REIT-ach. Jednak po roku oczekiwania nic nie wskazuje na to, żeby miały one ujrzeć światło dzienne w najbliższej przyszłości. Więcej na ten temat przeczytacie na obud.pl, eGospodarka.pl, ceo.com.pl i Administrator24.info.

Zakup mieszkania “za miedzą”

Szybki wzrost cen lokali mieszkalnych dotyczy również naszych południowych i zachodnich sąsiadów. W Czechach, Niemczech i na Słowacji wzrosty cen w ciągu ostatnich lat były bardziej zauważalne niż te w Polsce, jednak jak się okazuje tereny przygraniczne mogą być atrakcyjne dla obywateli Polski. Ile kosztują mieszkania na wspomnianych obszarach? O tym na WP.pl. 

Ceny mieszkań będą jeszcze wyższe

Ceny nowych mieszkań rosną z miesiąca na miesiąc, a w Warszawie średnia cena metra kwadratowego nowego lokalu przekroczyła już 10 tys. złotych. Jednak, jak przewidują eksperci, może być jeszcze drożej, a to za sprawą gorszej sytuacji inwestorów giełdowych, dla których bardziej atrakcyjną formą inwestowania staną się nieruchomości. O tym na money.pl.

Ile trwa budowa domu?

W przeciwieństwie do napiętego harmonogramu budowy nowych inwestycji deweloperskich, budowa domów przez inwestorów prywatnych nierzadko bywa dwukrotnie dłuższa. W niektórych powiatach typowy dom powstaje przez 2 lata, w innych budowa może trwać nawet 7-8 lat. Gdzie nowe domy jednorodzinne powstają najkrócej i najdłużej? Odpowiedzi znajdziecie na Bankier.pl. 

Wpływ NEET na mieszkaniówkę

Duża liczba młodych mieszkańców Polski, którzy nie studiują ani nie pracują, czyli tzw. NEET, wpływa między innymi na sytuację rynku mieszkaniowego. Jak zmieniała się liczba nieaktywnych zawodowo i edukacyjnie osób od 2001 roku? Jaki mają wpływ na krajową mieszkaniówkę oraz jaki procent młodych Polaków mieszka z rodzicami? Odpowiedzi znajdziecie na Forsal.pl

17.02 - 23.02

Ceny mieszkań pójdą w górę

Szybkie podnoszenie płacy minimalnej będzie miało wpływ na wzrost cen nieruchomości. Według ekspertów RynekPierwotny.pl bardzo prawdopodobne są podwyżki cen mieszkań o 10 proc. w skali roku. Czy krajowy rynek mieszkaniowy czeka powtórka z lat 2006-2008? Co ma wspólnego postępująca drożyzna i bańka cenowa? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej i Gazecie Bankowej oraz na Interia.pl, money.pl, Gazeta.pl, dziennik.pl, obud.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl, ceo.com.pl i ReNews.pl.

Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2020

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego informujące o wstępnych wynikach budownictwa mieszkaniowego w styczniu 2020 sygnalizują korekcyjny charakter danych. Ile mieszkań zaczęto budować w styczniu 2020 roku? Czy w porównaniu do danych z analogicznego okresu w 2019 roku, deweloperzy budują więcej lokali? O tym na ForumBiznesu.pl, ReNews.plceo.com.pl. 

Inflacja a nieruchomości

W ubiegły czwartek, nasz analityk Jarosław Jędrzyński był gościem programu #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH, gdzie wypowiedział się m.in. na temat drożejących cen mieszkań, bańki cenowej na rynku mieszkaniowym oraz o tym, czy nieruchomości zabezpieczają przed inflacją. Nagranie możecie obejrzeć na portalu Rzeczpospolita

Stawiamy na inteligentne domy

Z roku na rok budujemy coraz mniejsze domy. W 2019 roku średni metraż nowo oddanego do użytku w domu w Polsce wynosił 143 mkw., czyli aż o pięć mniej już 5 lat temu. Wraz ze zmniejszającym się metrażem, rośnie popularność rozwiązań typu smart home, choć wysoka cena i niewystarczająca wiedza na temat tego typu rozwiązań nadal zniechęca wielu inwestorów. Więcej na wprost.pl.

Boom budowlany

W 2019 roku prywatni inwestorzy rozpoczęli budowę ponad 90 tys. nowych domów, ale boom budowlany nie dotyczy całej Polski. Połowa domów budowana jest w 20 proc. lokalizacji, a najwięcej z nich powstaje w powiatach: poznańskim, wrocławskim oraz krakowskim. W jakich innych powiatach i miastach buduje się najwięcej? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl.

Spółdzielnie mieszkaniowe zmienią Mieszkanie+?

Niedawno polski rząd zapowiedział reset Mieszkanie Plus. Jak na razie efekty wspomnianego programu są dalekie od początkowych założeń, ale w realizacji celów mają pomóc m.in. spółdzielnie mieszkaniowe. Co ciekawe, większość z nich nie buduje nowych lokali od 20-30 lat. Jak aktualnie wygląda sytuacja spółdzielni? O tym na money.pl.

Domy z mniejszą ilością pokoi

Spada średnia powierzchnia oddawanych do użytku mieszkań i domów. Wynika to między innymi ze zmniejszania się średniej powierzchni domów jednorodzinnych budowanych przez inwestorów indywidualnych. Jak od 2013 roku zmniejszała się średnia powierzchnia użytkowa domów oraz liczba pomieszczeń? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.

Remont mieszkania zimą

Dla wielu osób, najlepszym czasem na rozpoczącie prac remontowych, jest wiosna i lato. Jednak nie ma żadnych przeciwskazań, żeby remont przeprowadzać również w zimę, zwłaszcza gdy zależy nam na odnowieniu wnętrza budynku. Jakie prace remontowe można przeprowadzać w okresie zimowym? Jakie są plusy i minusy remontu w zimę? O tym na deccoria.pl.

Styl dworkowy we wnętrzach

Styl dworkowy jak sama nazwa wskazuje, jest inspirowany tradycją polskiego dworu i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Będzie pasował do osób lubiących eleganckie, eklektyczne wnętrza urządzone z nutą przepychu. Jaka jest historia stylu dworkowego oraz jego cechy charakterystyczne? Odpowiedzi znajdziecie na deccoria.pl.  

Gdzie przybyło najwięcej mieszkań?

Dzięki danym Głównego Urzędu Statystycznego, na temat ogólnopolskiej liczby mieszkań rozpoczętych oraz ukończonych w 2019 roku, wiemy, w którym z miast powstało najwięcej lokali mieszkalnych. Jak się okazuje, niektóre wyniki są zaskakujące, mimo to w Polsce w dalszym ciągu poziom nasycenia mieszkaniami pozostawia wiele do życzenia. Więcej na TerazDom.

10.02 - 16.02

Mieszkanie z przetargu

W drodze przetargu można kupić po okazyjnej cenie lokal należący do spółdzielni, samorządów oraz przedsiębiorstw. Jednak atrakcyjna, dużo niższa cena niż na rynku pierwotnym czy wtórnym nie wpływa na duże zainteresowanie mieszkaniami przetargowymi. Jak w ciągu ostatnich lat zmieniała się liczba sprzedawanych lokali podczas przetargów? O tym w Rzeczpospolitej oraz na money.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl, ceo.com.pl, Forumbiznesu.pl i Administrator24.info.

Gdzie w 2019 roku powstało najwięcej mieszkań?

Niedawno Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne informacje na temat liczby wybudowanych mieszkań w 2019 roku. Pod względem liczby ukończonych lokali mieszkalnych przodowała Warszawa, Kraków oraz Wrocław, choć jak się okazuje, tempo podkręcają deweloperzy z Rzeszowa i Olsztyna. Więcej w Rzeczpospolitej oraz w obud.pl, aleBank.pl, eGospodarka.pl i wGospodarce.pl 

Ceny nieruchomości idą w górę

W stolicy cena metra kwadratowego nowego mieszkania przekroczyła barierę 10 tys. zł, a statystyczny mieszkaniec Warszawy musi pracować na własne lokum 8 lat. W pozostałych miastach wcale nie jest lepiej. Metropolią z najniższą ceną metrażu jest Łódź, choć jak prognozuje ekspert RynekPierwotny.pl w ciągu kolejnych 2 - 3 lat ceny mieszkań mogę pójść w górę o kolejne 30 proc. Więcej o cenach mieszkań dowiecie się z materiałów opublikowanych na WP.pl i gazeta.pl.

Podwyżki podatku od nieruchomości

Już 15 marca właściciele domów i lokali firmowych będą musieli zapłacić pierwszą z czterech rat podatku od nieruchomości. W tym roku stawki są rekordowo wysokie. Jak zmieniała się ich wysokość od 2011 roku? Ile wynosi cena podatku w takich miastach jak np. Warszawa, Wrocław czy Gdańsk? O tym na money.pl, Administrator24.info i projektinwestor.pl.

Zamknięte osiedle daje poczucie bezpieczeństwa?

Większość osób, które szukają mieszkania, wybiera inwestycje znajdujące się na zamkniętych osiedlach. Ogrodzenie ma zapewnić bezpieczeństwo, jednak coraz częściej przybywa przeciwników takich rozwiązań. Jakie są wady i zalety grodzonych osiedli? Czy naprawdę poprawiają one jakość życia mieszkańców? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej

Sąsiad bałaganiarz jak temu zaradzić?

Gromadzenie rupieci na działce, czy rozprzestrzeniające się na okolice chwasty potrafią być uciążliwe dla całej okolicy. Mimo to, zmuszenie sąsiada do uporządkowania działki może być trudne w praktyce.  Jak rozwiązać ten problem oraz na jakie przepisy warto się powołać, próbując zwalczyć sąsiedzki bałagan? Dowiecie się z WP.pl


Działalność gospodarcza w garażu

Wynajem lokalu pod działalność gospodarczą często wiąże się z dużymi kosztami, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na zaaranżowanie biura, bądź lokalu handlowo-usługowego we własnym garażu. Jak go zaadaptować na działalność gospodarczą oraz jakich trzeba dopełnić formalności budowlanych? Odpowiedzi znajdziecie na WarsawBuild.pl.

Kobieta architekt najpopularniejsze mity

Architekt to zawód zdominowany przez mężczyzn, jednak coraz częściej kobietom udaje się wniknąć do tego hermetycznego świata i odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące kobiet architektów? Dowiecie się z materiału opublikowanego na ArchiWeb.pl.

03.02 - 09.02

Boom budowlany w Europie

Liczba uzyskanych pozwoleń na budowę mieszkań deweloperskich w Polsce w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie. Czy sytuacja w innych krajach należących do Unii Europejskiej wygląda podobnie? Gdzie aktywność deweloperów spada? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na dziennik.pl, obud.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, aleBank.pl i Administrator24.info.

Rząd chce ograniczyć popyt na mieszkania?

Jak podaje Rzeczpospolita podczas prac rządu nad nową koncepcją programu Mieszkanie+ zaczęto rozważać działania ograniczające popyt na lokale mieszkalne. Więcej o bańce na rynku mieszkaniowym oraz o aktualnej sytuacji widzianej oczami ekspertów zajmujących się nieruchomościami przeczytacie w Rzeczpospolitej

Spada sprzedaż mieszkań przetargowych

Zakup mieszkania przetargowego tak samo, jak tego pochodzącego z licytacji komorniczej jest jednym z najpopularniejszych sposobów na tanie nabycie nieruchomości. Mimo że są o wiele tańsze od tych  zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego to ich sprzedaż spada. Na czym polega procedura zakupu mieszkania z przetargu? Jaka jest dostępność takich lokali? Dowiecie się na Gazeta.pl

Miejskie “sypialnie” - ile zaoszczędzisz?

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na nasze decyzje zakupowe podczas wyboru mieszkania. Dobry dojazd do centrum i rozbudowane zaplecze handlowo-usługowe za cenę bardzo drogiego lokum czy duże oszczędności w zamian za konieczność spędzania długiego czasu na dojazdy do pracy? Na Bankier.pl sprawdzicie, ile można zaoszczędzić na mieszkaniu z dala od centrum. 

Coraz dłużej pracujemy na mieszkanie

Cena metra kwadratowego w Polsce cały czas rośnie. Średnia krajowa pensja oraz lata oszczędności to za mało, żeby kupić wymarzone lokum w jednej z krajowych metropolii. W Warszawie średnia cena mkw. nowego mieszkania przekroczyła już 10 tys. zł, a w pozostałych miastach nie jest lepiej. Więcej o aktualnych cenach mieszkań przeczytacie na money.pl. 

W którym z miast budujemy najbardziej ekologicznie?

W całej Polsce obowiązują identyczne normy dotyczące energochłonności budynków mieszkalnych, a już w przyszłym roku deweloperów oraz osoby budujące domy czeka kolejny wzrost wymagań dotyczących norm zużycia energii. W którym z województw budowane są najbardziej i najmniej ekologiczne domy? O tym na money.pl

Ile musimy oszczędzać na mieszkanie?

W europejskich stolicach na 50-metrowe "M" przeciętny mieszkaniec musi oszczędzać od 4 lat i 8 miesięcy do 43 lat i 6 miesięcy. Co ciekawe oszczędzanie na własne mieszkanie w Warszawie wynosi mniej od średniej europejskiej. Mieszkaniec, której z europejskich stolic musi najkrócej oszczędzać na własne lokum? Gdzie ceny nieruchomości są najwyższe? O tym na direct.money.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe a zakup mieszkania

Działające od 1 lipca 2019 roku Pracownicze Plany Kapitałowe przewidują możliwość finansowania wkładu własnego na mieszkanie przy pomocy zgromadzonych środków. Jakie są zasady finansowania wkładu kredytowego przy pomocy wypłaty z PPK? O tym na pomyslnadom.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: