Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 15.08.2018, Data aktualizacji: 02.09.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia domu
Jak wykorzystać światło słoneczne do oświetlenia domu, aby wykorzystać to, co daje nam natura? Przeczytaj!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak w naturalny sposób oświetlić mieszkanie
 • czym są świetliki
 • czy przeszklony dach to kosztowne rozwiązanie 

Duże przeszklenia

Tego, jak ważne jest światło słoneczne dla dobrego samopoczucia i zdrowia każdego z nas, nikomu tłumaczyć nie musimy. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na dużą ilość naturalnego światła, jest zagwarantowanie jego maksymalnej ilości. Najprościej mówiąc – im więcej przeszkleń, tym ilość naturalnego oświetlenia wzrasta. Ważnym elementem, o którym pamiętać należy, jest umieszczenie dużych okien przede wszystkim po stronie południowej domu.

Promienie słoneczne docierające do nas mają ogromne znaczenie. Mała ilość światła wpływa na nas depresyjnie, sprawia, iż stajemy się apatyczni, szybciej się męczymy, jesteśmy senni i rozdrażnieni. W ostatnich latach popularność, zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym zdobywają suplementy zawierające wspomnianą wyżej witaminę D3, która wytwarzana jest w naszym organizmie właśnie podczas kontaktu z promieniami słonecznymi.

Odpowiednio duże przeszklenia sprawią, iż słońce dotrze do nas znacznie lepiej, a suplementacja nie będzie tak bardzo potrzebna. Warto korzystać z tego, co daje nam natura, dzieki temu w prosty sposób możemy wpłynąć na nasze dobre samopoczucie i zdrowie.

Przeczytaj również: jakie oświetlenie wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Duże otwarte przestrzenie

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które wpływa na rozkład naturalnego światła we wnętrzu, jest pozostawienie dużych, otwartych przestrzeni. Brak ścian działowych optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że światło wędrowało będzie po domu. Im mniej małych i ciasnych pomieszczeń, tym lepiej rozkłada się oświetlenie. Jeśli połączycie ze sobą spore przeszklenia, o których wspomnieliśmy wyżej, wraz z otwartymi przestrzeniami, uzyskacie doskonały efekt, który zmniejszy również zapotrzebowanie na wykorzystywanie sztucznego światła.

Świetliki i przeszklone dachy

Wielbicielom nietypowych, oryginalnych i modnych rozwiązań proponujemy doświetlenie już z poziomu dachu. Jeśli marzycie o domu pełnym światła, rozwiązania tego typu będą strzałem w dziesiątkę. Świetliki wspaniale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zamontowanie okien nie jest możliwe, lub też nie dają one wystarczającej ilości światła.

Świetlik przepuszcza dużą ilość promieni słonecznych, sprawiając, iż wnętrze stanie się znacznie jaśniejsze, a rachunki za energię elektryczną będą spadać. Duże przeszklenia wcale nie obniżą standardu energetycznego, jak to było w przeszłości. Doświetlanie jest aktualnie bardzo dobrym krokiem w stronę energooszczędności.

Przeszklone dachy to rozwiązania wymagające większych nakładów finansowych, choć mimo tego ich popularność rośnie. Efekt, jaki daje przeszklony dach jest niesamowity i bardzo mocno wpływa na atrakcyjność budynku. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy marzą o nowoczesności z dużą dawką luksusu.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: