Przegląd prasy - czerwiec 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.06.2018, Data aktualizacji: 11.07.2022

9 minut czytania
Przegląd prasy - czerwiec 2018
Czerwiec 2018 na rynku nieruchomości w pigułce. Czyli comiesięczny przegląd artykułów, które były najchętniej cytowane przez krajowe media. Zachęcamy do lektury!

25.06 - 01.07

Koszty budowy mieszkań

Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl koszty budowy lokali mieszkalnych w Polsce w porównaniu do statystyk z innych państw Starego Kontynentu rosną bardzo wolno. Koszty wzrosły najbardziej w takich krajach, jak Rumunia oraz Węgry, ale podwyżki widoczne są również m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Irlandii. Więcej na ten temat na TVN24bis i Forsal.pl.

Deweloperzy biją rekordy tylko w Polsce?

Polscy deweloperzy z każdym rokiem biją kolejne rekordy sprzedaży. Jak w ciągu ostatnich 9 lat zmieniała się aktywność inwestorów mieszkaniowych w krajach Starego Kontynentu? Czy w innych państwach Europejskich mamy do czynienia z równie dobrą koniunkturą gospodarczą oraz gdzie poza Polską deweloperzy przeżywają swoje prosperity? O tym na Interia.pl i Obud.pl.

Budownictwo senioralne w Polsce i Japonii

Japonia od dłuższego czasu zmaga się ze zmianami demograficznymi, które w niedalekiej przyszłości dosięgną również Polskę. Japońscy deweloperzy prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie inwestycji skierowanych do seniorów, które w naszym kraju dopiero raczkują. Jak wygląda polityka mieszkaniowa w Japonii? Więcej na ten temat przeczytacie na Forsal.pl.

Zamiana nieruchomości

Zamiana nieruchomości to transakcja podwójnej sprzedaży lokalu, podczas której dwóch sprzedających zamienia się swoimi nieruchomościami. Jest szybsza i wygodniejsza od tradycyjnego kupna - sprzedaży, mimo to wciąż nie należy do najpopularniejszych. O zaletach tej transakcji przeczytacie na Bankier.pl.

Powiaty nieatrakcyjne dla deweloperów

Według analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl w ubiegłym roku miała miejsce aktywizacja lokalnych rynków nieruchomości. Mimo to na mapie Polski wciąż znajdują się powiaty, w których ciężko jest znaleźć inwestycje deweloperskie. Jeżeli jesteście ciekawi, które powiaty odstraszają deweloperów przeczytajcie artykuł na eGospodarka.pl.

Ciąg dalszy dobrych prognoz dla mieszkaniówki

Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego w maju i okresie pierwszych pięciu miesięcy 2018 roku niezmiennie podkreślają dobrą passę deweloperów. Jak prezentują się statystyki za maj w porównaniu m.in. do kwietnia bieżącego roku?  Zachęcamy do lektury artykułu na administrator24 oraz TerazDom.

Wzrost budowy cementu skutkiem boomu deweloperskiego?

Obecnie w Polsce trwa masowa budowa nie tylko inwestycji mieszkaniowych, ale również modernizacja dróg czy rozbudowa metra. Nic więc dziwnego, że wraz rosnącą ilością rozpoczynanych inwestycji wzrosła również produkcja krajowego cementu. Surowiec ten należy do podstawowych materiałów budowlanych i jest używany we wszystkich rodzajach budowy inwestycji. Więcej na ten temat przeczytacie na Budownictwo.abc.

18.06 - 24.06

Gdzie deweloperzy nie chcą budować?

Według analizy portalu RynekPierwotny.pl w 2017 r. deweloperzy byli bardziej aktywni na mniejszych rynkach. Mimo to nadal są powiaty, w których, w latach 2016 - 2017 nie wybudowano nowych inwestycji mieszkaniowych na wynajem lub sprzedaż. Więcej na ten temat w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, forsal.pl i aleBank.pl.

Kolejne rekordy firm deweloperskich

Już od 5 lat trwa prosperity na rynku nieruchomości, a liczba oddawanych do użytku nowych mieszkań rośnie z roku na rok. Według ekspertów, 2018 r. będzie kolejnym rekordowym, lecz widoczne są już oznaki przesilenia rynku. O sytuacji na rynku nowych nieruchomości przeczytacie na obud.pl, money.pl, inwestycje.pl oraz BS.net.

Mieszkanie dla rodziny z dziećmi

Dla większości osób nabywających  mieszkanie głównymi kryteriami zakupu są lokalizacja oraz cena. Czy te same preferencje mieszkaniowe mają rodziny z dziećmi? Co musi znajdować się w inwestycji, żeby stała się ona bardziej atrakcyjna dla tej grupy nabywców? O tym na portalu Interia.pl.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Jak co roku wraz ze wzrostem temperatury zaczynamy tęsknić za chłodem i coraz częściej zastanawiamy się nad zakupem klimatyzacji. Co powinniśmy wiedzieć o zakupie tego urządzenia? Jakie warunki należy spełnić, chcąc zainstalować klimatyzację w mieszkaniu? Więcej o klimatyzacji w budynkach wielorodzinnych przeczytacie na wp.pl.

Eksmisja uciążliwego lokatora

Temat eksmisji jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych na rynku nieruchomości. Co jednak z lokatorami, którzy utrudniają życie zarówno swoim sąsiadom, jak i właścicielowi mieszkania? Kiedy według regulaminu obowiązującego na terenie budynku mieszkalnego uciążliwi lokatorzy mogą spodziewać się eksmisji? O tym na wp.pl.

Coraz cięższa sytuacja deweloperów

Mimo trwającej hossy na rynku nieruchomości, tylko nieliczni deweloperzy mogą spać spokojnie. Wzrost cen materiałów budowlanych, problemy z gruntami oraz robotnikami to tylko część problemów, z którymi spotykają się inwestorzy mieszkaniowi. Już niedługo może wejść w życie nowa regulacja w ustawie deweloperskiej, w której UOKiK chce zlikwidować otwarte rachunki powiernicze. Co to oznacza dla deweloperów? O tym w Rzeczpospolitej.

Mieszkanie za 1000 zł miesięcznie

Mieszkanie, o jakiej powierzchni możemy kupić za kredyt z pierwszą ratą wynoszącą 1000 zł i 1500 zł? Jak krajowe metropolie wypadają w tym zestawieniu? W którym z polskich miast możemy kupić największe mieszkanie za 1000 zł, a w którym będziemy musieli zadowolić się zaledwie 33 mkw.? O tym na TerazDom.

11.06 – 17.06

Polskie warunki mieszkaniowe

Według raportu Eurostatu Polacy żyją bardziej stłoczeni niż mieszkańcy innych miast Europejskich. Ten problem dotyczy aż 41 proc. naszych rodaków. Co o tym sądzi m.in. nasze ekspert? O tym mogliście posłuchać  w czwartkowej audycji Polskiego Radia.

Mieszkanie za 1 tys. miesięcznie

Na mieszkanie, o jakiej powierzchni możemy sobie pozwolić, spłacając ratę kredytu wynoszącą 1000 zł lub 1500 zł miesięcznie i z okresem spłaty 30 lat? Ekspert portalu RynekPierwotny.pl porównał koszty zakupu nowych mieszkań w największych polskich miastach. Więcej na ten temat przeczytacie m.in. w Rzeczpospolitej, na Dziennik.pl, obud.pl i aleBank.pl.

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Kupno mieszkania wiąże się z mnóstwem formalności, dlatego nie powinniśmy obawiać się spotkania z deweloperem i podczas nadarzającej się okazji dokładnie zapytać go o najistotniejsze kwestie dot. naszego przyszłego lokum. Jakie pytania zadać deweloperowi oraz jakie informacje znajdziemy w prospekcie informacyjnym? O tym na BusinessInsider.

Rosną ceny na budowie

Wyższe ceny usług budowlanych i problemy z pozyskaniem wykonawców, to jedne z głównych przyczyn wzrostu cen nieruchomości. W budowlance brakuje ok. 150 tys. fachowców i coraz częściej słychać o opóźnionych rozpoczęciach prac budowlanych. Czy wyższe koszty budowy zostaną przerzucone na klientów firm deweloperskich? Zachęcamy do lektury artykułu w Rzeczpospolitej oraz na portalu Interia.pl.

Lokale usługowe czy mieszkania?

Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych w dalszym ciągu uważany jest za dobrą formę lokaty kapitału. Choć  stopy zwrotu inwestycji z mieszkań spadają, to lokale usługowe w dalszym ciągu utrzymują wysoką rentowność. Czy zwrot z najmu lokalu użytkowego jest równie pewny i stabilny, jak w przypadku mieszkania? Zachęcamy do lektury artykułu na PulsBiznesu.pl.

Miejsca parkingowe w inwestycjach deweloperskich

Dodatkowe powierzchnie dedykowane mieszkańcom inwestycji deweloperskich, jak miejsce parkingowe znacznie poprawiają komfort, ale również dużo kosztują. Ile według decyzji o warunkach zabudowy deweloper powinien wyznaczyć miejsc parkingowych oraz jakie powinny mieć one wymiary? O tym na MuratorPlus.pl.

Tanie mieszkania od dewelopera

Jakie mieszkania na rynku pierwotnym możemy kupić w obniżonej cenie? Od jakich parametrów zależna jest cena danego mieszkania oraz, czy uważane za gorsze – mieszkania z widokiem na śmietnik, północne i nad garażem są tańsze od pozostałych? O popycie na rynku pierwotnym  przeczytacie w artykule opublikowanym na Bankier.pl.

Coraz większe problemy z gruntami

Banki ziemi w największych polskich miastach są na wykończeniu. Nowych terenów pod inwestycje deweloperskie pozostaje coraz mniej, a ich ceny rosną o kilkadziesiąt procent w ciągu roku. Jak to odbije się na cenach nowych mieszkań w krajowych metropoliach? Czy konieczne będą zmiany w prawie oraz w jakich miastach najtrudniej pozyskać atrakcyjną działkę pod inwestycję? O tym na Bankier.pl.

04.06 - 10.06

UOKiK kontra deweloperzy

W styczniu br. UOKIK opublikował założenia nowelizacji ustawy deweloperskiej, której celem jest lepsza ochrona osób nabywających mieszkanie na rynku pierwotnym. Co branża sądzi o tym pomyśle? Czy większe prawa klientów firm deweloperskich zahamują rozwój rynku? Więcej na ten temat w Gazecie Wyborczej.

Fakty dotyczące zakupu mieszkania

Nie ważne czy jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego powinniście pamiętać o kilku rzeczach. Porad odnośnie do każdego z segmentów udzielą Wam eksperci portalu RynekPierwotny.pl i Agencji Metrohouse na portalu Interia.pl.

Mieszkania drożeją nie tylko w Polsce

Jak donoszą eksperci, cena mieszkań w Polsce nadal jest niższa niż w 2007 roku. Jednak ta sytuacja może się niedługo zmienić, gdyż wzrost cen mieszkań w Polskich metropoliach licząc rok do roku wyniósł aż 7,5 %. Jak przedstawia się sytuacja  w Polsce oraz w jakich krajach drożeją  nieruchomości przeczytacie na TVN24bis.

Mieszkanie jako inwestycja

Trwająca od pięciu lat hossa na rynku nowych nieruchomości napędzana jest przede wszystkim zakupami gotówkowo-inwestycyjnymi. Jednakże, czy rynek nie jest już nasycony mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem? Czy zakup lokalu w celach inwestycyjnych jest wciąż opłacalny? O tym na Dziennik.pl.

Jak kupujemy mieszkania?

Wg danych NBP w 2017 roku udział zakupów gotówkowych mieszkań w Polskich metropoliach wynosił aż 74 proc. Kto kupuje mieszkania za gotówkę, a kto za kredyt? Kiedy możemy liczyć na owocne negocjacje z deweloperem? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Bankier.pl.

Będzie jeszcze drozej? 

Problemy z bankami ziemi, brak fachowców oraz wyższe ceny materiałów budowlanych to nie wszystkie przyczyny podwyżek cen mieszkań. Do tego dochodzi jeszcze m.in. zapowiadana już na początku roku przez UOKiK likwidacja otwartych rachunków powierniczych. Jak obecną sytuację na rynku nieruchomości komentują eksperci? O tym na BS.net

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla obcokrajowców

Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla obcokrajowców. Widoczne jest to również na rynku nieruchomości, gdzie obywatele sąsiednich państw zwłaszcza Niemiec i Ukrainy chętnie inwestują w lokale mieszkalne. W jakich polskich aglomeracjach sprzedaje się najwięcej mieszkań obcokrajowcom? Więcej o popularności polskich nieruchomości wśród Niemców i Ukraińców przeczytacie na aleBank.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: