Przegląd prasy - wrzesień 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.09.2018, Data aktualizacji: 28.06.2022

11 minut czytania
Przegląd prasy - wrzesień 2018
Gdzie drożeją mieszkania, co o specustawie mieszkaniowej sądzą deweloperzy czy to już przesilenie na rynku? O czym we wrześniu mówiło się w branży nieruchomości? Gorąco zachęcamy do lektury!

24.09 - 30.09

Który naród jest najbardziej samodzielny?

Prawie co drugi Polak w wieku 25 – 34 lat mieszka z rodzicami. W Europie wyższy wskaźnik ma tylko sześć państw, np. Włochy słynące ze stereotypu syna przywiązanego do gniazda rodzinnego i mieszkającego z rodzicami do trzydziestki. Na podstawie opublikowanych niedawno przez Eurostat danych o poziomie mieszkaniowej samodzielności młodych ludzi, eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili który naród wyprowadza się najszybciej od rodziców i jakie są tego przyczyny. O tym na tvn24bis, PolskieRadio, Bankier.pl, dziennik.pl oraz w Forbes i Niezależna.

Termomodernizacja w Europie

Po niedawnej zapowiedzi premiera o przeznaczeniu środków na program termomodernizacji budynków mieszkalnych warto zapoznać się z analizą europejskich programów termomodernizacyjnych.  Które kraje posiadają największe doświadczenie w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych? O tym na eGospodarka.pl, inwestycje.pl oraz Forsal.pl.

Gdzie najszybciej drożeją mieszkania?

Drożejące  materiały budowlane, brakujące banki ziemi i coraz mniejsza ilość robotników są kluczowymi czynnikami, które spowodowały wzrost cen nowych mieszkań. Krajowym liderem pod względem podwyżek cen lokali mieszkalnych jest Gdańsk. O sytuacji na gdańskim rynku nieruchomości przeczytacie na Trójmiasto.Wyborcza.pl oraz Dziennik Bałtycki.

Eksport okien i drzwi

Według danych Centrum Analiz Branżowych produkcja drzwi i okien w Polsce w pierwszym półroczu br. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku wzrosła o 4,5 proc. Eksport tych produktów rośnie szybciej niż sprzedaż w kraju., dlaczego mimo deweloperskiej prosperity wzrost krajowej sprzedaży okien i drzwi wzrosła zaledwie 9 proc.? O tym w Pulsie Biznesu.

Ile można zarobić na garażach?

Zakup nieruchomości należy do jednych z najpewniejszych form lokowania kapitału, do tego dochodzi sukcesywny wzrost liczby samochodów. Czy zakup garażu na wynajem jest bardziej opłacalny niż np. wynajem mieszkania? Ile miesięcznie można zarobić na takiej formie wynajmu? Oraz w jakich lokalizacjach możemy zarobić najwięcej? O tym w Rzeczpospolitej.

USA - Raj dla hipotecznych dłużników

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała projekt tzw. Rekomendacji S, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Propozycja nadzoru finansowego, o kredytach pozwalających na przeniesieniu własności mieszkania przypomina system panujący w USA, dlatego polecamy lekturę artykułu na Bankier.pl i przyjrzenie się zasadom kredytowania nieruchomości w Stanach.

Pomoc mieszkaniowa dla cudzoziemców

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla obcokrajowców, a zwłaszcza dla obywateli sąsiednich państw. Z roku na rok wzrasta nie tylko zainteresowanie polskimi nieruchomościami przez cudzoziemców, a także rządową pomocą mieszkaniową. Lokale komunalne, dodatki mieszkaniowe, dopłaty w ramach programu „Mieszkanie Plus” , na jakie formy rządowego wsparcia mogą liczyć cudzoziemcy mieszkający w Polsce? O tym na Bankier.pl.

Wywłaszczenie nieruchomości

Instytucja wywłaszczenia polega na pozbawieniu, bądź ograniczeniu prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Należy ona do jednej z najważniejszych regulacji prawnych na rynku nieruchomości, dlatego w ekspert RynekPierowtny.pl postanowił się odpowiedzieć na pytania, na czym polega wywłaszczenie nieruchomości oraz, jakie prawa przysługują z tego tytułu. O tym na infor.pl.

Przejęcie mieszkania komunalnego

Zasób lokali komunalnych nieustannie maleje, a czas oczekiwana na lokal od samorządu w niektórych miastach wynosi ponad 10 lat. Czy po śmierci członka rodziny istnieje możliwość przejęcia lokalu komunalnego, którego był najemcą? Jakie zasady przejęcia mieszkania określają kodeks cywilny oraz gmina? Więcej na ten temat przeczytacie na infor.pl.

17.09 - 23.09

Rekordy w budownictwie mieszkaniowym

Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl rok 2018 może być rekordowym w segmencie budownictwa mieszkaniowego. Jak podają najnowsze dane GUS, w pierwszych ośmiu miesiącach br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 7,4 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2017 roku. Więcej o najnowszych statystykach na rynku nieruchomości przeczytacie na  Bankier.pl, Forsal.pl, obud.pl, skarbiec.biz.

Kto zyskał na wzroście cen mieszkań?

Rosnące ceny mieszkań zwiększyły kwotę, za którą można sprzedać lokal na rynku wtórnym.  W których metropoliach najszybciej wzrastała wartość mieszkań? Jak prezentuje się porównanie zyskowności najmu M2 w największych Polskich miastach w II kw. 2018 roku? Więcej na ten temat przeczytacie na eGospodarka.pl i obud.pl.

Płacimy coraz więcej za budowę domu

W ciągu ubiegłego roku ceny niektórych materiałów budowlanych wzrosły o jedną trzecią. Podwyżki cen kluczowych materiałów będą miały odbicie nie tylko w kosztach ponoszonych przez inwestorów indywidualnych, ale przede wszystkim deweloperów. Jak wzrosty cen wpłyną na koszty budowy inwestycji deweloperskich? Które z materiałów podrożały najbardziej? O tym na WP.pl.

Popularność mieszkań kompaktowych

Deweloperzy wychodzą naprzeciw potrzebom młodych klientów, którzy nie posiadają wysokiej zdolności kredytowej ani dużego wkładu własnego. Coraz większą popularnością cieszą się lokale dwupokojowe o powierzchni do 40 mkw. W których miastach deweloperzy oddają najwięcej lokali kompaktowych i ile procent wynosi ich udział w całej ofercie deweloperów? Na te pytania odpowie artykuł opublikowany na money.pl.

Mieszkanie z widokiem

Mieszkania na najwyższych piętrach na rynku wtórnym należą do najmniej popularnych, z kolei lokale w inwestycjach deweloperskich z najlepszym widokiem na miasto mimo wyższej ceny wyprzedają się na pniu. Jak wyglądają ceny mieszkań na wysokich i niskich kondygnacjach w największych Polskich miastach u krajowych deweloperów? O tym na Bankier.pl.

Nowe mieszkania od spółdzielni

W latach 90. spółdzielnie mieszkaniowe budowały znacznie więcej lokali niż deweloperzy. Jednak już w 2017 roku spółdzielnie oddały do użytku zaledwie 2300 nowych lokali. Czy opłaca się kupić nowe mieszkanie spółdzielcze? Czy lokale są tańsze od tych budowanych przez deweloperów? Więcej o inwestycjach spółdzielni mieszkaniowych przeczytacie na Bankier.pl.

Mieszkania ze „stratą”

Osoby, które zakupiły mieszkanie 10-12 lat temu w czasie z tzw. „bańki cenowej” w dalszym ciągu odnotowują stratę i są warte mniej, niż wynosiły w czasie zakupu. Więcej o poprzednim boomie deweloperskim i tym, które mieszkania w dalszym ciągu odrabiają stratę, a które odzyskały swoją wartość na Bankier.pl.

Specustawa mieszkaniowa a deweloperzy

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących weszła w życie 22 sierpnia br. Jednym z jej założeń jest usprawnienie długich procedur postępowań administracyjnych. Jak jej założenia komentują deweloperzy mieszkaniowi? Oraz, jak wpłynie na rynek pierwotny? O tym na eGospodarka.pl.

Wynagrodzenia a dostępność mieszkań

Niska stopa bezrobocia wymusiła wzrost minimalnych wynagrodzeń. Jednak lepsza sytuacja na rynku pracy nie wygląda, tak optymistycznie, jeżeli weźmiemy pod uwagę tempo podwyżek cen mieszkań oraz zarobków. W których miastach wojewódzkich wzrosty wynagrodzeń nie idą w parze z cenami mieszkań? O tym na eGospodarka.pl.

10.09 – 16.09

Drożejące materiały budowlane

Jak wynika z raportu PSB w dalszym ciągu rosną ceny najważniejszych materiałów budowlanych. Które materiały najbardziej zdrożały? Jak wzrosty cen wpłyną na budownictwo deweloperskie? Oraz czy w najbliższych latach możemy się spodziewać znacznych spadków cen materiałów budowlanych? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany przez PAP oraz na radioZET, Interia.pl i Bankier.pl.

Gdzie wzrost pensji nie nadąża za cenami mieszkań?

Mimo niskiej stopy bezrobocia, która wymusiła wzrost minimalnych wynagrodzeń w dalszym ciągu mamy problemy z dostępnością mieszkań. Wzrosty wynagrodzeń w wielu miastach wojewódzkich nie równoważą coraz wyższych cen zakupu lokali mieszkalnych. W której z Polskich metropolii podwyżki cen mieszkań doprowadziły do pogorszenia pozycji w rankingu dostępności lokali? O tym w Rzeczpospolitej, na inwestycje.pl i aleBank.pl.

Specustawa mieszkaniowa zdaniem deweloperów

22 sierpnia br. weszła w życie ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Co o specustawie sądzą sami deweloperzy?? Jak propozycje zawarte w ustawie wpłyną na rynek pierwotny? Więcej na ten temat przeczytacie na inwestycje.pl oraz aleBank.pl.

Deficyt mieszkań komunalnych

Według danych z 2016 roku na mieszkanie od gminy mniej zamożni Polacy muszą czekać nawet kilkanaście lat. Choć sytuacja na tle całego kraju jest bardzo zróżnicowana, to mimo to najkrótszy czas oczekiwania na lokal wynosi ponad 4 lata, a najdłuższy 18. W których województwach najszybciej możemy liczyć na otrzymanie lokalu komunalnego? O tym na Interia.pl.

Ceny mieszkań w Polsce i Unii Europejskiej

Nie tylko w Polsce mamy do czynienia z gwałtownymi wzrostami cen mieszkań. Od początku 2010 roku kilka krajów UE odnotowało łączny wzrost kosztu metrażu o ponad 40 - 50 proc. jak na ich tle prezentuje się polski rynek nieruchomości? O ile wzrosły ceny mieszkań w Polsce od 2010 roku? Więcej na ten temat na eGospodarka.pl.

03.09 – 09.09

Ceny mieszkań w Polsce i UE

Trwająca w dalszym ciągu na rynku nieruchomości prosperity i ostrzeżenia przed powtórką kryzysu sprzed 10 lat skłoniły ekspertów portalu RynekPierwotny.pl do przeprowadzenia analizy aktualnych cen mieszkań i domów na tle danych sprzed ostatniego kryzysu w Polsce, Unii Europejskiej oraz na całym świecie.  Jak przedstawia się sytuacja rodzimej mieszkaniówki na tle innych krajów? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Forsal.pl, inwestycje.pl i aleBank.pl.

Deficyt mieszkań komunalnych

Zasób lokali oferowanych przez gminy nieustannie się kurczy, a aktywność inwestycyjna samorządów jest bardzo ograniczona. W wielu regionach na mieszkania trzeba czekać nawet kilkanaście lat. Jak przedstawia się sytuacja w poszczególnych województwach? Gdzie najdłużej trzeba czekać na mieszkanie? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na wyborcza.pl oraz eGospodarka.pl.

Zagraniczna pomoc mieszkaniowa

Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych czy Mieszkanie Plus to polskie programy wspierające obywateli polski chcących wynająć lub kupić mieszkanie. Polska nie jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który aktywnie prowadzi politykę mieszkaniową. Na jakie dopłaty mogą liczyć m.in. obywatele Francji, Niemiec czy Szwecji? O tym w Rzeczpospolitej.

Lepsza dostępność cenowa mieszkań

W ostatnim czasie wzrost wynagrodzeń nie zawsze odpowiadał zmianom poziomu cen mieszkań. Jak zmieniła się dostępność cenowa mieszkań w miastach wojewódzkich w ciągu ostatniej dekady? O ile wzrosły możliwości nabywcze osób kupujących mieszkanie? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany w Pulsie Biznesu.

Przesilenie rynku?

Sprzedaż nowych mieszkań w II kw. 2018  roku obniżyła się o ponad 15 proc. Według ekspertów rynku nieruchomości to jasny sygnał, że ceny mieszkań deweloperskich osiągnęły poziom nie do zaakceptowania przez potencjalnych klientów. Czy pierwszy raz od 5 lat mamy do czynienia z załamaniem sprzedaży i początkiem kryzysu? Więcej na ten temat przeczytacie na money.pl.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Lato dało nam się we znaki, dlatego coraz więcej właścicieli mieszkań interesuje się zakupem klimatyzacji. Portal Bankier.pl postanowił przyjrzeć się formalnością związanym z klimatyzacją w mieszkaniu. Czy montaż klimatyzatora wymaga uzyskania specjalnych zgód? Ile wyniosą koszty eksploatacji? Na te i więcej pytań odpowie Wam artykuł opublikowany na Bankier.pl.

Podział domu jednorodzinnego

Gdy chcemy dokonać podziału domu jednorodzinnego, powinniśmy zapoznać się z wymogami budowlanymi i zdać sobie sprawę, że podzielenie jednej nieruchomości nie zawsze jest możliwe bez spełnienia dodatkowych modyfikacji technicznych. Kiedy lepiej podzielić budynek jednorodzinny pionowo, a kiedy poziomo? Zachęcamy do lektury artykułu na Bankier.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w największych miastach Polski w sierpniu 2018 roku jest dość zróżnicowana. Tym, co łączy wszystkie analizowane miasta, jest duży popyt na kredyty mieszkaniowe, co może okazać się problemem dla części kredytobiorców. Jak przedstawia się sytuacja w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu? O tym na eGospodarka.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: