Przegląd prasy - grudzień 2020

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.12.2020, Data aktualizacji: 11.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Przegląd prasy - grudzień 2020
Drożejące materiały budowlane, zalety znajomości planu miejscowego oraz wiele więcej w grudniowej prasówce! Zapraszamy!

27.12 - 03.01

Okres próby dla kredytobiorców

Kryzys gospodarczy wiąże się z ciężkimi czasami dla kredytobiorców. Wiele osób zadłużyło się "pod korek" i mogą mieć one zbyt wysoką relację rat kredytu do dochodu netto. Ilu Polaków w poprzednich latach zaciągnęło hipoteki ze zbyt wysoką ratą względem poziomu dochodów? O tym na Interia.pl, ceo.com.pl, obud.pl i eGospodarka.pl.

Przegląd prasy - logotypy

Okna przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Od stycznia weszły nowe przepisy dot. energooszczędności budynków. Nowe parametry dotyczą zużycia energii pierwotnej przez nowe inwestycje, przenikalności dla okien, ścian oraz stropów. Przepisy bez wątpienia wpłyną na ceny mieszkań, a to spowoduje podwyżki. Więcej w Rzeczpospolitej

Rzeczpospolita - logotyp

Butle z gazem nadal w wielu domach

Do sieci gazowej w Polsce nadal jest przyłączonych zbyt mało gospodarstw domowych. Nie powinien więc dziwić fakt, że liczba osób korzystających z butli z gazem nadal jest wysoka. Jakie przepisy dotyczą tego źródła energii? Odpowiedź znajdziecie w materiale opublikowanym na wp.pl

wp.pl - logotyp

Ile trzeba czekać na mieszkanie od gminy?

Deficyt lokali komunalnych znany jest od lat. Pod koniec 2019 roku na mieszkanie od gminy czekało ponad 150 tys. gospodarstw domowych, a kryzys spowodowany koronawirusem może przyczynić się do wydłużenia kolejek. Ile wynosi okres oczekiwania na mieszkanie komunalne? O tym na money.pl

Samochody elektryczne nowym źródłem sporów

Wśród oferty deweloperskiej dopiero zaczynają pojawiać się inwestycje, które wśród udogodnień posiadają stacje ładowania dla aut elektrycznych. Niestety ładowanie takich samochodów w garażach podziemnych powoduje liczne spory i nie chodzi tylko o koszty prądu. Więcej na money.pl.

 money.pl - logotyp

Historia hipotek

Kredyty mieszkaniowe są obecnie jednym z bardziej istotnych obszarów działalności instytucji finansowych. Niewiele osób wie jednak, że pożyczki oraz kredyty hipoteczne mają bardzo długą historię, a historia pożyczek z zabezpieczeniem sięga starożytności. O tym na Bankier.pl.

Niski wkład własny nie jest rzadkością w Europie?

Komisja Nadzoru Finansowego od dawna zwraca uwagę na wysoki udział kredytów mieszkaniowych z małym wkładem własnym. Jednak, jak się okazuje, w Europie nie należą one do rzadkości. Jak przedstawia się średni wskaźnik LtV nowych kredytów mieszkaniowych w innych krajach? Odpowiedź znajdziecie na Bankier.pl

Bankier - logotyp

Zamiana biur na mieszkania

Lockdown oraz wzrost popularności pracy zdalnej przyczynił się do zwalniania powierzchni biurowej przez wiele firm. Pojawiły się również głosy za tym, by przekształcać biurowce w apartamentowce i bloki mieszkalne. Jednak, jest to bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. O tym na Forsal.pl.

Forsal.pl - logotyp
 

Ustawa deweloperska – co warto o niej wiedzieć?

W jakim celu została uchwalona ustawa deweloperska? Ustawa deweloperska – kogo ona obowiązuje? Jak wygląda ustawa deweloperska podczas procesu kupna mieszkania? Na te pytania znajdziecie odpowiedź na Warsawbuild.pl 

logo warsawbuild

21.12 - 27.12

Budownictwo mieszkaniowe odporne na pandemię

Mimo ciężkiego dla większości branż roku, sytuacja ekonomiczna krajowej mieszkaniówki jest najlepsza w historii.

Potwierdzają to najnowsze dane GUS za okres styczeń-listopad 2020. Jakie są perspektywy dla branży na kolejne miesiące? Jak dokładnie prezentowały się dane budownictwa mieszkaniowego w listopadzie? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, ceo.com.pl i Skarbiec.biz.

Przegląd prasy - logotypy

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie?

Stołeczny rynek mieszkaniowy jest największy w skali całego kraju i bez wątpienia budzi spore emocje. Jakie są najdroższe i najtańsze dzielnice w Warszawie? Jaki metraż jest najpopularniejszy oraz jak w III kwartale 2020 roku przedstawiała się oferta stołecznych deweloperów? O tym na Interia.pl

Interia.pl - logotyp

Zimowe obowiązki właściciela nieruchomości

Zima to duże obciążenie dla właścicieli nieruchomości oraz osób zarządzających spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi. Śliskie chodniki oraz spadające sople lodu mogą słono kosztować i skutkować wysokimi odszkodowaniami. Kto odpowiada za odśnieżanie pod blokiem i czy mieszkańcy będą musieli pokryć koszty ewentualnych odszkodowań? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl.

money.pl - logotyp

Zwolnienie z opłaty za windę?

Choć mogłoby się wydawać, że winda w budynku, zwłaszcza na rynku wtórnym jest sporym luksusem, to jej obecność to nie tylko same korzyści. Czy mieszkańcy parteru oraz osoby deklarujące, że nie korzystają z windy, powinny ponosić koszty dotyczące obsługi i konserwacji tego urządzenia? O tym na wp.pl.

wp.pl - logotyp

Czy państwo może sfinansować windę w budynku?

Wiele budynków powstałych w okresie PRL i liczących sobie 4 lub 5 kondygnacji nie posiada windy. Wynika to z obowiązujących ówcześnie przepisów. Właśnie dlatego warto sprawdzić, czy właściciele budynków, spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o pomoc państwa w kwestii budowy windy zewnętrznej. Odpowiedź znajdziecie na infor.pl.

Zmiany prawne na rynku nieruchomości w 2021 roku

Rok 2021 może przejść do historii krajowej mieszkaniówki, jako rewolucyjny pod kątem istotnych regulacji prawnych. Ich celem ma być poprawa standardów funkcjonowania i rozwoju rynku. Jakie zmiany prawne zajdą na rynku nieruchomości w przyszłym roku? O tym na infor.pl

Spółdzielcze uwłaszczenie na czym polega?

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe skorzystały na ustawowym przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów pod blokami w prawo własności. Czy ta procedura oznacza również korzyści dla spółdzielców? Więcej na infor.pl.

infor.pl - logotyp

14.12 - 20.12

Jak zmieni się polityka mieszkaniowa w Polsce 2021?

Znamy projekt budżetu państwa na przyszły rok. Jak się okazuje, będzie on  jednym z najtrudniejszych do realizacji. Eksperci naszego portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jaki poziom wydatków na politykę mieszkaniową planuje rząd w 2021 roku. Więcej na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, ceo.com.pl i ForumBiznesu.pl.

Przegląd prasy RynekPierwotny.pl - logotypy

Czy bieżący rok zakończy się mieszkaniowym rekordem?

Mimo że w 2020 roku warunki działania firm deweloperskich są trudniejsze niż 12 miesięcy wcześniej, to eksperci nie wykluczają kolejnych rekordów. Czy inwestorzy mieszkaniowi ukończyli w tym roku więcej mieszkań niż w roku poprzednim? O tym na obud.pl, ceo.com.pl, eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.

Przegląd prasy RynekPierwotny.pl - logotypy

Rośnie popyt na nowe domy

Lockdown sprawił, że coraz częściej decydujemy się na zakup domu. Bogata oferta krajowych deweloperów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni dom, nawet o małej powierzchni. Łącznie w Polsce deweloperzy oferują 2763 domy, najwięcej jest ich w Warszawie, następnie we Wrocławiu i Krakowie, z czego aż 80 proc. to szeregowce. O tym w Rzeczpospolitej

Rzeczpospolita - logo

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Coraz częściej przykładamy uwagę do jakości powietrza nie tylko na zewnątrz, ale również w naszych mieszkaniach. Negatywne skutki słabej jakości powietrza odczuwamy zwłaszcza w sezonie grzewczym, jednak możemy ją poprawić, za pomocą odpowiedniej aranżacji. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziecie na deccoria.pl

Styl the new cosy

Konieczność pozostania w domach i praca zdalna rozpoczęły trend “The New Cosy”, który ma na celu wprowadzenie do naszych wnętrz przytulny klimat, umożliwiający wypracowanie harmonii. Jak w kilku prostych krokach urządzić mieszkanie w tym nowym, stylu? Jakich dodatków nie może w nim zabraknąć? O tym na deccoria.pl.

deccoria.pl - logo

Mieszkanie w abonamencie - na czym polega?  

Najem prywatny – czyli taki, w którym nieruchomość wynajmuje bezpośrednio jej właściciel – wciąż dominuje na rynku najmu w Polsce. Niewiele osób wie jednak, że od jakiegoś czasu w naszym kraju funkcjonuje też nowy typ najmu – czyli tzw. mieszkanie w abonamencie. Na czym to polega i na jakie korzyści może liczyć najemca, który zdecyduje się na skorzystanie z tej opcji? Sprawdźcie na pomysłnadom.pl 

logo pomysł na dom
 

07.12 - 13.12

Aktywność deweloperska w małych miastach

Choć działalność firm deweloperskich kojarzy się głównie z metropoliami i miastami wojewódzkimi, to warto pamiętać, że również mniejsze ośrodki miejskie przyciągają inwestorów mieszkaniowych. W których miastach poniżej 100 tys. mieszkańców deweloperzy oddają do użytku najwięcej lokali? O tym na obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, ceo.com.pl, ForumBiznesu.pl i ReNews.pl.

Przegląd prasy - logotypy

Rząd dołoży się do kupna mieszkania?

Ministerstwo Rozwoju chce zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce. Pomoc zostanie skierowana do osób, których nie stać na uiszczenie wkładu własnego na zakup własnego M. Co o tym pomyśle sądzą eksperci? Odpowiedź znajdziecie na Interia.pl, onet.pl, prawo.pl i dorzeczy.pl.

Przegląd prasy - logotypy

Co z przepisami regulującymi umowy rezerwacyjne?

Duże zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego sprawia, że chętni na zakup lokalu decydują się na zawarcie umowy rezerwacyjnej. Jednak zdarza się, że są one niekorzystne dla klientów firm deweloperskich, ponieważ w dalszym ciągu nie powstały przepisy regulujące zasady ich zawierania. O tym w Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita - logotyp

Marże deweloperskie pod presją

Nowe mieszkania sporo kosztują, a na ich cenę składa się wiele czynników, w tym marże deweloperskie. Rentowność największych firm w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosła ok. 30 proc, jednak jest ona niższa niż jeszcze rok temu. Więcej o marżach deweloperskich przeczytacie na Parkiet.com.

Parkiet - logotyp

Ceny mieszkań nie spadają mimo pandemii

Wszyscy Ci, którzy liczyli na spadki cen mieszkań z powodu kryzysu wywołanego Covid-19 mogli się rozczarować. Ceny od początku pandemii praktycznie się nie zmieniają, w porównaniu do poprzedniego miesiąca w czterech z sześciu metropolii różnice były bliskie zeru. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym najnowszym raporcie cenowym na money.pl.

money.pl - logotyp

Europejskie "Miasta duchów"

Opuszczone osiedla, a nawet i całe miasta mogą być pamiątką po boomach mieszkaniowych. Również na starym kontynencie można znaleźć "miasta duchów", zwłaszcza w krajach, najbardziej dotkniętych poprzednim kryzysem na rynku nieruchomości. Gdzie znajdziemy ich najwięcej? O tym na Forsal.pl

Czy Polska jest spadkowym rajem?

Mimo że temat podatku od spadków i darowizn w Polsce jest relatywnie niski, to warto pamiętać, że niektóre kraje w ogóle nie pobierają podatków od przedmiotów, które zostały podarowane lub odziedziczone. Jak w innych krajach na świecie przedstawia się poziom opodatkowania darowizn oraz spadków?  Odpowiedź znajdziecie na Forsal.pl.

Forsal - logotyp

01.12 - 06.12

Rosnące ceny materiałów budowlanych

Jedną z głównych przyczyn wzrostu cen nowych mieszkań w ostatnich latach, była silna hossa na rynku materiałów budowlanych. To właśnie one przypadają na ponad połowę kosztów budowy każdej nieruchomości mieszkaniowej. Zatem warto poznać średnią dynamikę cen materiałów budowlanych. O tym na Interia.pl, obud.pl, ceo.com.pl, wGospodarce.pl, Polska Times, Skarbiec.biz, ForumBiznesu.pl, eGospodarka.pl i Administrator24.info

Przegląd prasy - logotypy

Działki nadal będą dzierżawione rolnikom

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało swobodny obrót większymi niż dotąd działkami rolnymi należącymi do Skarbu Państwa. Zmiany mają wejść w życie już w przyszłym roku, a limit zostanie podniesiony z 2 do 5 hektarów. Czy wpłynie to na zasobność deweloperskich banków ziemi? Odpowiedź znajdziecie w Rzeczpospolitej

Rzeczpospolita - logotyp

Dlaczego warto zapoznać się z planem miejscowym?

Znajomość miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ułatwia podjęcie decyzji o zakupie mieszkania w danej okolicy. Możemy się z niego dowiedzieć, co powstanie w pobliżu wybranej przez nas inwestycji w ciągu kilku następnych lat. Więcej informacji o planach miejscowych znajdziecie na infor.pl

Infor - logotyp

Zmiany w książeczkach mieszkaniowych

Sejm niedawno rozszerzył listę inwestycji oraz wydatków mieszkaniowych, dla których może zostać wypłacona premia gwarancyjna za dewaluację oszczędności z książeczek mieszkaniowych. Czy zmiany rzeczywiście będą miały znaczenie? O tym na Bankier.pl.

Sytuacja na węgierskim rynku mieszkaniowym

Jeszcze niedawno ceny węgierskich mieszkań i domów rosły najszybciej w Europie, a jednym z powodów znacznych wzrostów cen miała polityka państwa związania z dopłatami do zakupu lokali. Koronawirus skomplikował sytuację na rynku mieszkaniowym na Węgrzech, który w latach 2009-2014 doświadczył krachu. Więcej dowiecie się z artykułu opublikowanego na Bankier.pl.

Bankier - logotyp

Jaki jest próg zamożności w Polsce?

Rozkład majątku netto polskich gospodarstw domowych jest bardzo nierównomierny. Składają się na niego aktywa rzeczowe, np. nieruchomości oraz aktywa finansowe skorygowane o zobowiązania. Jak się okazuje, skala nierówności wśród Polaków jest prawie dwukrotnie większa jeśli pod uwagę weźmiemy poziom majątku netto, a nie dochodów. O tym na Forsal.pl

Forsal - logotyp

W Polsce brakuje mieszkań komunalnych i socjalnych?

Pod koniec 2019 roku na mieszkanie od gminy czekało ponad 150 tys. gospodarstw domowych. Mimo to, w tym samym czasie ok. 55 tys. lokali komunalnych i socjalnych stało pustych.  Jakie są przyczyny tak dużej ilości gminnych pustostanów? Odpowiedź zajdziecie na dziennik.pl.

Dziennik - logotyp

Mieszkanie w stolicy – plusy i minusy

Warszawa to nie tylko stolica kraju, ale również największe polskie miasto. A co za tym idzie – najbardziej zaludnione. Jakie są wady i zalety mieszkania w Warszawie? Sprawdźcie na Warsawbuild.pl

logo warsawbuild

Jak urządzić ogród zimowy?

W ponury, mroźny dzień nie ma nic piękniejszego niż ogród zimowy. Jak go urządzić? Odpowiedź zajdziecie na archiweb.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: