Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Rodnicka

Joanna Rodnicka

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

2 kwietnia 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Korek na ścianę i podłogę

Jakie możliwości daje korek? W jaki sposób można go ciekawie wykorzystać w wykończeniach wnętrz? Sprawdź!

Korek na ścianę i podłogę

Przeglądając propozycje na rynku wykończenia wnętrz, znajdziecie mnóstwo różnych propozycji. Jeśli zależy Wam na oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązaniach, warto zainteresować się znanym od dawna, a zyskującym popularność na nowo korkiem, który w różnej postaci może zdobić ściany, podłogi i nie tylko. 

Co to jest korek i jakie są jego zalety?

Większość z nas choć raz w życiu posiadało zapewne korkowe tablice służące do wieszania zdjęć, kartek – przypominajek i wszystkiego, co dało się na nich umieścić. Korek wykorzystywany w aranżacji i dekoracji wnętrz jest materiałem całkowicie naturalnym, wykonanym w całości z kory dębu korkowego, który w leśnych skupiskach porasta południowo-zachodnią Europę. Jego popularność ciągle wzrasta, ponieważ wpisuje się ona bardzo dobrze w coraz bardziej świadomie postrzegany nurt eko. Ekologia w wykańczaniu wnętrz nie jest już tylko modnym frazesem i wielu z nas poważnie do konieczności dbania o środowisko naturalne podchodzi. Zbiór kory, potrzebnej do wykonania korka wykorzystywanego do elementów aranżacyjnych nie niszczy drzew, nie przyczynia się do nadmiernej ich wycinki i jest surowcem, który pozyskiwany jest cyklicznie. Do jego niekwestionowanych zalet należą też biodegradowalność, trwałość i izolacyjność. Mało kto wie, iż korek wykorzystać można już na etapie ocieplenia i może stać się bardzo dobrą alternatywą dla wełny mineralnej. Korek jest bowiem wodoodporny, niepalny, elastyczny i ma świetne właściwości akustyczne. Zdecydowanie sprawdzi się w domach tych z Was, którzy marzą o wyciszeniu mieszkania. Ciekawostką jest też antystatyczność korka, dzięki czemu nie przyciąga kurzu oraz fakt, iż jest on całkowicie obojętny dla środowiska, w jakim żyje człowiek, przez co nie powoduje żadnych alergii.

Korek na ścianę i podłogę

Z uwagi na swoje szczególne właściwości korek świetnie sprawdzi się jednakowo na ścianach, podłogach oraz jako dekoracyjne wykończenie wnętrz w dodatkach. Z tego bardzo elastycznego i podatnego na różne zabiegi materiały wyczarować można zarówno panele, parkiety, boazerie, płyty dekoracyjne jak i wiele innych ciekawych rozwiązań. Co ciekawe, korek poddany odpowiednim zabiegom zabezpieczającym sprawdzi się też w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, w tym też na podłodze i w kuchni i w łazience. W miejscach, gdzie nie jest on narażony na zbyt duży kontak z wodą, możemy zainwestować w korek impregnowany jedynie woskiem. Na ścianach i podłogach w kuchni lub w łazience warto położyć korek zabezpieczony specjalnym lakierem (wykorzystuje się akrylowy i winylowy, przy czym drugi z wymienionych jest znacznie trwalszy) Zwróćcie uwagę, podczas zakupu korkowych płyt lub innych elementów wykończenia, aby były już fabrycznie zabezpieczone, impregnacja jest wówczas trwalsza, niż wykonana samodzielnie.

Wykorzystanie zalet korka

Po latach, kiedy to na podłogi stosowano jednolite płty korkowe, przyszedł czas na wykorzystanie jego różnorodnych zalet i właściwości. Obecnie stosuje się przede wszystkim anglomerat korkowy, który znacznie mniej się odkształca i jest bardziej odporny na działanie wilgoci. Użytkownicy korkowych podłóg chwalą ten materiał przede wszystkim za przyjemne ciepło pod stopami oraz bardzo dobrą akustykę. Szukając ciekawego rozwiązania na ściany, warto rozważyć łatwą w montażu i niedrogą ścienną wykładzinę korkową. Do jej niekwestionowanych zalet należy możliwość posiadania korka na ścianie bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Wszystko, co będziecie musieli zrobić, to wymierzyć potrzebną ilość tapetywykładziny ściennej oraz przykleić ją na ścianę. Cena takiego rozwiązania nie przyprawi Was o ból głowy, ponieważ dobrej jakości tapety korkowe dostępne są już od 50 zł za rolkę. Z uwagi na dekoracyjność tego materiału oraz jego wszechstronne możliwości zastosowania, w tym, jak wspomnieliśmy, jednakowo w kuchni oraz łazience, a także za jego proekologiczne zalety zdecydowanie uznajemy korek za hit.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy