Odkurzacz centralny - ile kosztuje? Czy się opłaca?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 24.05.2019, Data aktualizacji: 01.09.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny w domu. Sprawdzamy jak zainstalować odkurzacz centralny i ile kosztują jego poszczególne elementy.

Bez względu na to, czy do sprzątania przywiązujemy dużą wagę, czy też czynność ta znajduje się na końcu naszej listy zadań, odkurzania nie da się pominąć. Dla wielu z nas jest to codzienne zajęcie, całkowicie wpisane w rutynę dnia. Poniżej przedstawiamy Wam propozycję, która z pewnością ułatwi Wam życie. Odkurzacz centralny, bo o nim mowa, ma wiele zalet. Jakich? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest odkurzacz centralny
 • jak działa
 • jakie są jego zalety

Tradycja kontra nowoczesność

Odkurzanie to, jak wspomnieliśmy, czynność wpisana w nasze życie codzienne. W domu każdego z nas, wśród różnych sprzętów od dzieciństwa znajdował się odkurzacz. Rozwój techniki sprawił, że urządzenia, które pamiętamy sprzed lat, prawie zupełnie zniknęły już z rynku. Zastępują je coraz nowsze i lepsze rozwiązania, w tym właśnie odkurzacz centralny, który mimo wielu zalet wciąż pozostaje w strefie urządzeń luksusowych – zupełnie niesłusznie. Idąc z duchem czasu, powinniśmy wybierać te sprzęty, które pomogą ułatwić takie czynności jak właśnie sprzątanie.

Czym jest zatem odkurzacz centralny? Budowa i sposób instalacji tego urządzenia różni się od znanych nam wszystkim tradycyjnych odkurzaczy. Urządzenie centralne montowane jest w ścianach domu, warto więc pomyśleć nad takim rozwiązaniem już na etapie projektowym. Z jednej strony instalacji zamontowane jest gniazdo, do którego podłącza się długi wąż ssący (taki, jak w tradycyjnych odkurzaczach, lecz dłuższy, zakończony rurą z wymiennymi szczotkami).

Druga strona to serce całego urządzenia, czyli jednostka centralna połączona z rurami ssącymi zamontowanymi w ścianach. Uruchamianie odkurzacza odbywa się automatycznie poprzez podłączenie węża ssącego do gniazda. Ta prosta czynność powoduje, że posługując się tylko długą rurą, możemy odkurzyć całe mieszkanie, bez konieczności przenoszenia odkurzacza, używania przedłużaczy czy irytującego przełączania kabla do kolejnych gniazdek elektrycznych. Dodatkową usługą, która oferowana jest zwykle podczas montażu odkurzacza, są szufelki automatyczne, które idealnie sprawdzają się na przykład w kuchni.

Instalacja odkurzacza centralnego

Bardzo istotnym elementem instalacji odkurzacza centralnego w domu jest rozsądne planowanie całego przedsięwzięcia. W zależności od metrażu powierzchni, liczby pięter i Waszych własnych preferencji związanych z wygodą, zależna będzie między innymi ilość gniazd, do których można podłączyć wąż ssący. Jeśli chcecie swobodnie odkurzać wszystkie pomieszczenia, powinniście umieścić gniazdo na każdym piętrze domu i zdecydować się na wąż o takiej długości, która pozwoli dotrzeć szczotce do każdego zakamarka. Jeśli wąż będzie zbyt krótki, odkurzanie może stać się bardzo irytującą czynnością, a rozciąganie go na siłę nie jest dobrym pomysłem.

Bardzo ważnym elementem całej operacji jest także umiejscowienie odkurzacza centralnego. Może on być zlokalizowany w każdym pomieszczeniu: w piwnicy, w garażu, w każdym pokoju o charakterze gospodarczym czy też w specjalnie do tego przeznaczonej szafie. Warto jednak pamiętać, aby znajdował się on na takiej wysokości, która pozwoli na swobodne jego opróżnianie oraz aby w bliskiej jego odległości znajdowało się gniazdko elektryczne.

Ważnym elementem montażu instalacji centralnej jest fakt, iż odkurzacz w czasie gdy jest włączony, wydaje charakterystyczny, znany nam wszystkim dźwięk – im bardziej ukryte urządzenie, tym mniej słyszalny będzie hałas (część firm oferuje także dodatkowe tłumiki redukujące natężenie dźwięku). Pamiętajcie, że w wypadku umiejscowienia odkurzacza w pomieszczeniu zamkniętym należy zamontować dodatkową wentylację pozwalającą na prawidłową cyrkulację powietrza. Na rynku znajdziecie wiele różnych modeli instalacji centralnych. Różnice w cenie zależne są od mocy, wielkości, rodzajów zastosowanych filtrów czy też wykorzystanych technologii.

Prawidłowe rozmieszczenie gniazd ssących

Jak już wspomnieliśmy, wąż ssący musi być na tyle długi, aby dotrzeć do każdego zakamarka domu. Jednak nawet najlepiej wymierzony wąż nie będzie miał szansy spełnić swojej funkcji, jeśli gniazda, do których musi zostać podłączony nie zostaną prawidłowo rozmieszczone. Powinny się one znajdować w najbardziej centralnych punktach domu, dzięki czemu odkurzanie schodów, parapetów czy ram okiennych nie będzie sprawiało żadnego problemu. Gdzie więc je umieścić? Przede wszystkim na korytarzach i przedpokojach. Nie powinno się ich montować za drzwiami, w rogach ani w miejscach o utrudnionym dostępie. Dzięki prawidłowemu zaplanowaniu całego przedsięwzięcia odkurzanie stanie się przyjemnością.

Wiele firm podkreśla, iż samodzielne instalowanie odkurzacza centralnego nie stanowi żadnego problemu, jeśli tylko ściśle trzymać się będziecie instrukcji. W nowo budowanych domach sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ rury zostaną naniesione na projekt i będzie Wam łatwiej wyobrazić sobie przebieg instalacji. W domach, w których urządzenie będzie montowane, na przykład przy okazji remontu, proces instalacji będzie trochę bardziej skomplikowany, gdyż rury znaleźć się będą musiały w już istniejących ścianach lub np. na sufitach. W obu przypadkach warto skorzystać z usługi montażu, jakie oferują firmy sprzedające i instalujące odkurzacze centralne, zwłaszcza jeśli nie czujecie się na siłach sprostać zadaniu samodzielnie.

Jak odkurzacz centralny wybrać?

Na rynku znajdziecie wiele różnych propozycji, które różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale przede wszystkim ceną. Do wyboru mamy przede wszystkim odkurzacze kompaktowe oraz modułowe. Pierwszy z wymienionych, jest mniejszy i tańszy, niemniej zdecydowanie mniej efektywny niż drugi. Odkurzacz modułowy jest zdecydowanie bardziej wydajny, ale jego cena jest wyższa, a gabaryty większe. Musicie pamiętać, że koszty ponosić będziecie stopniowo, ponieważ instalacja odbywać się będzie etapami.

Odkurzacz centralny - cena

Pierwszy koszt, jaki poniesiecie (w zależności od jakości wybranych przez Was materiałów i ilości gniazd) nie powinien przekroczyć 1000 złotych. Na początku czeka Was montaż rurek PCV w ścianach oraz instalacja gniazd ssących, do których podłączony będzie wąż. Następnie czeka Was zakup serca całego przedsięwzięcia, czyli odkurzacza centralnego, który jest najdroższym elementem całej instalacji.

Ceny wahają się w od 1500 złotych, nawet do 5-6 tysięcy złotych. Warto rozważyć pod kątem Waszych potrzeb, jakie rozwiązanie będzie w Waszym domu najkorzystniejsze. Koszt, jaki poniesiecie związany będzie oczywiście z metrażem, im większy dom, tym większy wydatek (dłuższe węże, większa ilość gniazd, dłuższe rury w ścianach, silniejszy i wydajniejszy odkurzacz).

odkurzacz centralny

Po wybraniu i zainstalowaniu jednostki centralnej musicie doliczyć koszt węża ssącego (jednego lub kilku, w zależności od tego, czy chcecie go przenosić, czy też zależy Wam na tym, aby na każdym piętrze był oddzielny). Dostępne są różne długości węży od 5 do nawet 15 metrów. Najczęściej kupowane są jednak 7 i 9 - metrowe, ponieważ te najdłuższe „obsługują“ naprawdę duże powierzchnie i chętnie montowane są na przykład w dużych biurach. Koszt standardowej długości węża 7 do 9 - metrowego zamknąć się powinien w kwocie 500 zł. Kolejnym wydatkiem będą oczywiście dodatki takie, jak różnego rodzaju szczotki, szufelka automatyczną i inne akcesoria, których koszt waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. 

Podsumowując, decydując się na odkurzacz centralny średniej jakości, ze wszystkimi elementami, przyłączami i niezbędnymi akcesoriami musicie być przygotowani na wydatek rzędu od 3 do 7 tysięcy złotych. Nie warto zbytnio oszczędzać, ale też nie ma sensu inwestować w bardzo drogi sprzęt, jeśli jesteście posiadaczami domu o małej powierzchni. Większość firm posiada katalogi, w których przedstawione są wszystkie elementy wraz z cenami. Pamiętajcie też o tym, aby zwrócić uwagę na czas gwarancji sprzętu oraz zakres usług przez nią obejmowany. Darmowy serwis i wymiana części w razie awarii to bardzo istotna sprawa, zwłaszcza że koszt poszczególnych elementów jest dość wysoki.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: