Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nowe mieszkania przy metrze - zamieszkaj w pobliżu I linii

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 16.01.2024, Data aktualizacji: 05.03.2024

7 minut czytania
Pierwsza linia metra a rynek mieszkaniowy
Szukasz nowego mieszkania w Warszawie w dogodnej lokalizacji? Znajdź swoje M blisko metra - sprawdź rekomendowane przez ekspertów inwestycje deweloperskie.

Oszczędność czasu to jedna z największych zalet mieszkania przy metrze. Dlatego też lokale położone w pobliżu kolejki podziemnej są tak bardzo pożądane na rynku.  Dodatkowo inwestując w takie mieszkanie, bezpiecznie lokujemy swój kapitał. Możemy być pewni, że nie straci ono na wartości. Gdzie zatem go szukać? W tym tekście omawiamy inwestycje położone na trasie warszawskiej linii M1.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • przez jakie dzielnice  przebiega linia M1
 • jakie inwestycje powstają w pobliżu metra
 • ile kosztują mieszkania przy pierwszej linii 

Budowa I linii metra w Warszawie  

Mieszkańcom stolicy przyszło nieco poczekać na metro, ale z pewnością było warto. Pierwsze plany budowy pojawiły się już w okresie międzywojennym. Jednak dopiero 15 kwietnia 1983 roku rozpoczęto prace. Pierwszy odcinek otwarto 7 kwietnia 1995 roku. Dokładnie o godzinie 12:35 w stronę Politechniki pojechał pierwszy pociąg z przedstawicielami władzy i dziennikarzami. Ostatnie prace zakończono w październiku 2008 roku. 

I linia metra - stacje

Pierwsza linia stołecznego metra rozciąga się na długości nieco ponad 23 km i liczy 21 stacji. Początkowo miało ich być 23. Jednak ostatecznie nie zbudowano przystanków na Muranowie i Placu Konstytucji. Linia M1 łączy Ursynów i Mokotów ze Śródmieściem, Żoliborzem i Bielanami. 

Jakie stacje składają się na M1 i w jakich dzielnicach się znajdują?

Pierwsza linia metra

Metro na Ursynowie 

W tej części miasta metro ma długość 5,7 km. Pociąg pokonuje tę odległość w ok. 10 minut. Z kolei podróż ze stacji Kabaty do stacji Centrum zajmuje niecałe 20 minut. Na Ursynowie zlokalizowanych jest 5 stacji plus stacja spoczynkowa:

 • STP Kabaty

 • Kabaty

 • Natolin

 • Imielin

 • Stokłosy

 • Ursynów

Metro na Mokotowie

Metro na Mokotowie obejmuje następujące stacje:

 • Służew

 • Wilanowska

 • Wierzbno

 • Racławicka

 • Pole Mokotowskie

Metro Pole Mokotowskie

Metro na Śródmieściu 

Metro w gęsto zaludnionym Śródmieściu ułatwia codzienną komunikację. Przez tę dzielnicę przebiegają następujące stacje linii M1:

 • Politechnika

 • Centrum

 • Świętokrzyska

 • Ratusz Arsenał

 • Dworzec Gdański

Od 2015 roku działa także wciąż rozbudowywana II linia metra. Na terenie Śródmieścia funkcjonują obecnie 4 stacje M2:

 • Rondo ONZ

 • Świętokrzyska

 • Nowy Świat - Uniwersytet

 • Centrum Nauki Kopernik

Metro Centrum

Metro na Żoliborzu 

Mieszkańcy Żoliborza mają dostęp do dwóch stacji metra, położonych na:

 • Marymoncie

 • Placu Wilsona

Metro na Bielanach

Bielańskie przystanki metra, oprócz swojej wyjątkowości dla lokalnych mieszkańców, są unikatowe na tle pozostałej I linii metra. Stacja Słodowiec jest pierwszą, na którą wchodzi się poprzez murowany budynek z rozsuwanymi drzwiami, a nie przez zadaszoną wiatę bądź przejście podziemne. 

Metro na Bielanach obejmuje następujące stacje:

 • Słodowiec

 • Stare Bielany 

 • Wawrzyszew

 • Młociny 

Jak rozbudowa II linii metra wpływa na rynek mieszkaniowy? Sprawdź

Mieszkanie przy pierwszej linii metra 

Mieszkanie przy metrze to wygoda, oszczędność czasu i doskonała lokata kapitału. Bliskość kolejki podziemnej w dużej mierze rozwiązuje problem dojazdów i poruszania się po Warszawie. Sprawia, że na atrakcyjności zyskują dzielnice, które do tej pory nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Zakup takiego M to niemal pewny zysk. Dzięki temu, że oferujemy lokalizację atrakcyjną dla najemcy, nie powinno być problemów ze znalezieniem osoby chętnej na wynajem mieszkania. Tym samym rentowność inwestycji wzrasta. Wysokość przychodów z najmu takiego M jest wyższa w porównaniu z wynajmem lokali o analogicznej powierzchni i standardzie, ale położonych dalej od stacji metra. 

Mieszkanie przy metrze

Mieszkanie przy metrze Wilanowska

Stacja ta znajduje się na Ksawerowie w dzielnicy Mokotów, przy ul. Puławskiej w pobliżu al. Wilanowskiej.  Powstała w latach 1983-1995 w ramach budowy pierwszego odcinka I linii metra. Została uruchomiona 7 kwietnia 1995 r. Co ciekawe, w latach 2005, 2006, 2007 stacja zwyciężała w ankiecie Metra Warszawskiego sp. z o.o. na ulubioną stację warszawiaków.

Jeżeli chcesz zamieszkać w pobliżu metra Wilanowska, zastanów się nad Domaniewska 24. Wystarczy 11 minut spacerem, aby dostać się na tę stację, kilka minut dłużej, aby wsiąść do kolejki podziemnej na Wierzbnie. Domaniewska 24 to synonim komfortu. Każde z mieszkań posiada wygodną loggię, lub taras.

Samochody mieszkańców znajdą miejsce na 2-poziomowym parkingu podziemnym, a rowery w boksach rowerowych. Inwestycja została oddana do użytku w 4 kw. 2023 roku.

Zobacz inwestycję Domaniewska 24

metro wilanowska

Mieszkanie przy metrze Wierzbno 

Stacja Wierzbno położona jest w dzielnicy Mokotów, między ul. Naruszewicza a ul. Woronicza. W odległości nieco ponad 2 km powstaje inwestycja Kierbedzia 4. Cały projekt składa się z 128 nowych mieszkań. Wśród udogodnień deweloper przewidział m.in.: monitoring, recepcję, rowerownię, komórki lokatorskie a nawet miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Oddanie budynku do użytkowania przewidziano na 2 kw. 2025 roku. 

Zobacz inwestycję Kierbedzia 4

Mieszkanie przy metrze Centrum 

Stacja Centrum znajduje się na placu Defilad, przy Rondzie Romana Dmowskiego. Pełni też ona funkcję przejścia podziemnego. Na placyku przed południowym wejściem na stację Centrum, nazywanym zwyczajowo “patelnią” zbudowano betonową ścianę utrzymująca różnicę wysokości. Na tej ścianie artyści prezentują swoje prace (m.in. graffiti).

metro centrum

Mieszkanie przy metrze Słodowiec 

Słodowiec to stacja I linii metra położona w dzielnicy Bielany, między ul. Żeromskiego a ul. Makuszyńskiego, pod ulicą Kasprowicza.

Jeżeli marzy Ci się mieszkanie na Bielanach, zapoznaj się z inwestycją Apartamenty Marymoncka. Zaledwie kilka minut będzie Cię dzielić od stacji metra Słodowiec (300m). Apartamenty Marymoncka to kameralny budynek usytuowany w otoczeniu naturalnych terenów zielonych.

Mieszkania zostaną oddane do użytkowania 1 kw. 2024 roku. Dla przyszłych lokatorów deweloper przewidział parking podziemny i komórki lokatorskie. Inwestycja położona w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Stawy Kellera. W odległości około 10 minut pieszo znajduje się Las Bielański, rezerwat przyrody o łącznej powierzchni 130 hektarów, który poprzez Park i Las Młociński połączony jest z Puszczą Kampinoską. 

Zobacz inwestycję Apartamenty Marymoncka

Metro Słodowiec

Mieszkanie przy metrze Imielin 

Stacja Imielin położona jest przy skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Indiry Ghandi. W niedalekiej okolicy powstaje inwestycja Apartamenty Pustułeczki. Projekt ten wyróżnia bardzo dobra lokalizacja. W pobliżu znajduje się wiele lini autobusowych i tramwajowych (najbliższy przystanek autobusowy znajduje się w odległości zaledwie 132 m). W prosty sposób można się dostać także do metra lini M1. Stacja Imielin położona jest w odległości zaledwie 1,4 km. Zatem Apartamenty Pustułeczki to ciekawa propozycja dla osób, które na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej. Dodatkowym atutem projektu jest także duża ilość atrakcyjnych terenów spacerowych oraz bliskość Lasu Kabackiego. Inwestycja ma zostać oddana do użytkowania w 3 kw. 2025 roku. 

Zobacz inwestycję Apartamenty Pustułeczki

Mieszkanie przy metrze Młociny

Młociny to ostatnia stacja linii M1 metra w Warszawie, zlokalizowana na Bielanach, niedaleko Huty Warszawa, w okolicach ulicy Kasprowicza, Nocznickiego i Zgrupowania AK „Kampinos”. W jej sąsiedztwie powstaje inwestycja Sokratesa 11a. Wystarczy 10 minut spacerem, aby dostać się do kolejki podziemnej. 

Sokratesa 11 jest obecnie w trakcie budowy z planowanym na 4 kw. 2024 roku terminem oddania do użytkowania. Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji stację ładowania samochodów elektrycznych, ochronę całodobową, garaż podziemny, a także miejsca postojowe naziemne. 

Zobacz inwestycję Sokratesa 11a

Ile kosztują mieszkania przy I linii metra? 

Nie da się ukryć, że obecność metra podnosi ceny nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że takie lokale to dobra opcja pod inwestycję. Z pewnością nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem lokatorów. Mieszkanie przy metrze zawsze będzie lepiej oceniane, będzie bardziej atrakcyjne niż mieszkanie bez dostępu do przystanku kolejki podziemnej.

Podziemna kolejka w Warszawie jak magnes przyciąga deweloperów – i mieszkaniowych, i komercyjnych. Mieszkania przy metrze sprzedają się mgnieniu oka. Wystarczy sama zapowiedź budowy stacji metra, by miejsce zyskało na atrakcyjności. Firmy już dziś rozglądają się za gruntami w miejscach, do których kolejka ma dopiero dotrzeć.

Popularność lokali położonych w sąsiedztwie metra sprawia, że ich ceny nie należą do najniższych. Sprawdzamy, jak wyglądają średnie ceny lokali* w dzielnicach Warszawy, przez które przebiega pierwsza linia. 

Ursynów - 17 925 zł/m kw. 

Mokotów - 19 731 zł/m kw. 

Śródmieście - 38 160 zł/m kw. 

Żoliborz - 25 909 zł/m kw. 

Bielany - 18 556 zł/mkw. 

*dane za luty 2024 r.

Podsumowanie 

Lokalizacja to jeden z najważniejszych aspektów, jaki bierzemy pod uwagę, kupując mieszkanie. Jest ona istotna zwłaszcza w dużych miasta. W końcu nikt nie lubi tracić czasu na uliczne korki. Jeżeli zatem zależy nam na sprawnej komunikacji z innymi częściami Warszawy, to warto zastanowić się nad zakupem M w pobliżu linii metra. W perspektywie kolejnych lat takie M z pewnością nie straci na wartości.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023