Dodatek do energii elektrycznej 2023 - jak wypełnić wniosek?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 09.01.2023, Data aktualizacji: 06.03.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Dodatek do energii elektrycznej
Komu i na jakich zasadach przysługuje dodatek elektryczny? Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie do ogrzewania? Jaką ulgę można uzyskać? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest dodatek do energii elektrycznej,
 • kto może otrzymać dopłatę i jakie warunki musi spełnić,
 • jakie informacje należy podać we wniosku o dodatek elektryczny. 

Czym jest dodatek do energii elektrycznej?

Ceny energii elektrycznej rosną już od dłuższego czasu. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd - zwłaszcza dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest właśnie energia elektryczna. Z tego względu rząd przewidział dla nich wypłatę dodatku, ustanowionego na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Należy przy tym podkreślić, że dodatek przysługuje gospodarstwom domowym jednorazowo. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można było składać od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. 

Jaka jest przewidziana wysokość dopłat do prądu?

Osoby uprawnione do otrzymania wsparcia mogą uzyskać maksymalnie 1500 zł dopłaty do prądu - taka wysokość dodatku elektrycznego jest przewidziana dla gospodarstw, które zużywają powyżej 5 MWh rocznie (należy przy tym pamiętać, żeby przy wniosku o dodatek elektryczny załączyć potwierdzenie przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.). Gospodarstwa domowe, których roczne zużycie energii elektrycznej nie przekracza 5 MWh, mogą uzyskać dodatek w wysokości 1000 zł. 

Dodatek do energii elektrycznej

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z dodatku elektrycznego?

Każde gospodarstwo domowe, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna, może złożyć wniosek o dodatek elektryczny. Warto jednak podkreślić, że dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom, które zgłosiły źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia 2022 r. lub uzyskały odpowiedni wpis.

Jednocześnie dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, które posiadają pompy ciepła oraz mikroinstalacje PV, posiadającym mikroinstalacje PV i ogrzewającym się głównie energią elektryczną oraz gospodarstwom, których wniosek o dodatek węglowy (lub dodatek do innych źródeł ciepła) został rozpatrzony pozytywnie.

Ponadto dodatek elektryczny nie przysługuje też osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zakupione zostało paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Tym samym dodatek elektryczny mogą otrzymać gospodarstwa domowe, których wyłącznym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, ale nie takie, które mają zamontowaną dodatkowo fotowoltaikę. 

Co do zasady jedno gospodarstwo domowe może ubiegać się o jeden dodatek elektryczny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pod jednym adresem - ale w odrębnych lokalach - zamieszkuje kilka gospodarstw domowych oraz wykorzystują one odrębne lub współdzielone źródła ogrzewania zgłoszone do CEEB

kto może skorzystać z dodatku do energii elektrycznej?

Jak wypełnić wniosek krok po kroku?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wzór wniosku o dopłatę do energii elektrycznej. Wniosek należy wypełnić wielkimi literami, a pola wyboru zaznaczać znakiem "V" lub "X". W pierwszej kolejności osoba chcąca uzyskać dodatek do energii elektrycznej powinna wskazać organ, do którego składany jest wniosek - czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca zamieszkania.

Następnie należy podać dane dotyczące wnioskodawcy i jego gospodarstwa domowego (dane osobowe, dokładny adres miejsca zamieszkania, numer rachunku płatniczego, na który zostanie przekazany dodatek oraz dane osobowe osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego). Kolejnym krokiem jest potwierdzenie, że głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy jest pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny.

W drugiej części wniosku należy podpisać oświadczenia o prawdziwości podanych informacji oraz dołączyć odpowiednie załączniki (np. potwierdzenie przekroczenia 5 MWh rocznego zużycia energii elektrycznej). Warto przy tym zaznaczyć, że wnioskodawca podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. 

Osoby, które nadal czekają na wypłatę dodatku elektrycznego powinny mieć też świadomość, że jeśli urzędnik będzie mieć wątpliwości co do prawdziwości informacji podanych we wniosku, może przeprowadzić wywiad środowiskowy. Odmowa ze strony wnioskodawcy poskutkuje najprawdopodobniej odmową przyznania dodatku. Urzędnicy najczęściej decydują się na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w momencie, gdy o dodatek elektryczny zawnioskowała więcej niż jedna osoba o tym samym adresie zamieszkania.

Niekiedy wywiad środowiskowy jest też prowadzony w celu ustalenia głównego źródła ogrzewania - czyli m.in. w sytuacji, gdy do 11 sierpnia 2022 r. źródło ogrzewania nie zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB. Jeśli wywiad potwierdzi, że dane gospodarstwo domowe wykorzystuje głównie energię elektryczną do ogrzewania budynku, dodatek będzie mógł zostać przyznany - mimo wcześniejszego braku wpisu do CEEB.

jak wypełnić wniosek o dodatek mieszkaniowy?

Podsumowanie

Dodatek do energii elektrycznej to jednorazowe świadczenie dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny (pod warunkiem, że nie mają zamontowanej instalacji fotowoltaicznej). Wysokość dodatku została uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie. Wypłata dodatku powinna zakończyć się 31 marca 2023 r. 

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: