Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

III linia metra w Warszawie: gdzie kupić mieszkanie?

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 02.06.2023, Data aktualizacji: 13.09.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

III linia metra w Warszawie a rynek mieszkaniowy
III linia metra to projekt, na który czeka wielu mieszkańców stolicy, także ci, którzy marzą o własnym M. Gdzie zatem kupić mieszkanie, aby tuż obok mieć kolej podziemną? Odpowiadamy!

Niemal 700 tysięcy - tyle osób codziennie podróżuje warszawskim metrem. W najbliższych latach ta liczba będzie się zwiększać. Przybywa bowiem mieszkańców stolicy, a w planach jest budowa trzeciej linii metra. Jak będzie przebiegała trasa M3? W jakiej lokalizacji warto pomyśleć o zakupie nieruchomości, aby kolej podziemną mieć na wyciągnięcie ręki? Tego dowiesz się z naszego tekstu!  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak będzie przebiegała III linia metra
 • kiedy rozpocznie się jej budowa
 • jakie inwestycje powstają w pobliżu planowanej kolei podziemnej 

III linia metra: plan trasy i przebieg 

III linia metra w Warszawie to jeden z najważniejszych projektów transportowych w stolicy. Jego celem jest poprawa jakości komunikacji, skrócenie czasu podróży i zredukowanie natężenia ruchu na ulicach. Trzeci odcinek kolei podziemnej połączy Pragę-Południe z dzielnicami po drugiej stronie Wisły oraz z Targówkiem i Bródnem. Dzięki niej już w 17 minut do centrum dotrą mieszkańcy takich osiedli jak: Kamionek, Gocław czy Grochów.

Jak zatem będzie przebiegała III linia metra? Plan inwestycji ma swój początek na istniejącej już stacji M2 - Stadion Narodowy. Na Pradze-Północ, przy ul. Kijowskiej znajdzie się natomiast stacja Dworzec Wschodni. Następnie metro zostanie poprowadzone przez Grochów i Gocław, gdzie znajdą się następujące przystanki:  

III linia metra - trasa
 

Mińska

Powstanie pod ulicą Podskarbińską, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Mińską i Stanisławowską. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdzie się tor kolarski Nowe Dynasy i Stadion Podskarbińska.

Rondo Wiatraczna

Stacja Rondo Wiatraczna zostanie zbudowana pod wschodnią częścią Ronda Wiatraczna, a także wzdłuż i pod ulicą Grochowską. 

Ostrobramska

Zostanie wybudowana pod skrzyżowaniem ulicy Ostrobramskiej, z ulicami Zamieniecką oraz ul. gen Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”, a także wzdłuż ulic Zamienieckiej i ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”. 

Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Kolejny przystanek powstanie pod skrzyżowaniem ulicy Nowaka-Jeziorańskiego z ul. Fieldorfa “Nila”.

Gocław

Stacja ta ma zakończyć I etap III linii metra. Znajdzie się ona w sercu Gocławia, pod ul. Fieldorfa „Nila” przy skrzyżowaniu z Bora-Komorowskiego. 

Stacja postojowo-techniczna Kozia Górka

Wraz z sześcioma stacjami dla pasażerów powstać ma także stacja postojowo-techniczna, bo ta na Kabatach przestanie wystarczać dla coraz bardziej rozwijającej się sieci metra. Na miejsce wybrano Kozią Górkę, czyli tereny kolejowe na skraju Pragi Południe.

Pierwszy etap trzeciej linii będzie miał długość 8,1 kilometra. Jednak na tym jego budowa się nie skończy. Dalej prace będą się ciągnąć na południe stolicy, przez Mokotów, aż do Służewca. 

III linia metra: kiedy zaczną się prace?

Aktualnie trwają prace koncepcyjne, które mają się zakończyć jeszcze w 2023 roku. W najbliższym czasie ma zostać także ogłoszony przetarg na projekt i budowę pierwszego odcinka trzeciej linii warszawskiego metra. 

III linia metra - kiedy rozpoczną się prace?

III linia metra: termin oddania

Prace projektowe i budowlane nad III linią metra mają potrwać około 11 lat. I etap (6 stacji) ma być gotowy w 2028 roku lub na początku 2029. Natomiast do 2050 roku w stolicy ma być w sumie pięć linii metra.

III linia metra a rynek mieszkaniowy 

Budowa metra to ważne przedsięwzięcie także ze względu na rynek mieszkaniowy. Osiedla położone na trasie kolei podziemnej cieszą się ogromną popularnością, a dzielnice, przez które przebiega, przeżywają prawdziwy rozkwit. 

Jak rozbudowa metra wpływa na rynek mieszkaniowy? Czytaj więcej

Praga Południe - I etap III linii warszawskiego metra

Na budowie metra bez wątpienia zyska Praga-Południe. Jedna z najbardziej klimatycznych dzielnic Warszawy, w której mieszka blisko 200 tys. osób. Metro zapewni lepszą komunikację zwłaszcza mieszkańcom dużych osiedli - Grochowa,  Kamionka i Gocławia. 

Praga-Południe to przyjemne miejsce do życia. Wyróżnia się nie tylko dobrą lokalizacją, ale także ciekawą, różnorodną zabudową i dużą ilością terenów zielonych. Znajduje się tu na przykład Park Skaryszewski im. Ignacego Paderewskiego, Park im. Józefa Polińskiego, czy Park nad Balatonem. Dzielnicę wyróżnia także duża ilość szkół i przedszkoli, stosunkowo niska zabudowa, prężnie działająca kultura i gastronomia - znajdziemy tu mnóstwo miejsc, gdzie można odpocząć i dobrze zjeść. Mieszkać na Pradze-Południe to duża przyjemność. Zwłaszcza, że ten rejon Warszawy przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit.  

Jeżeli zatem szukasz wymarzonego lokum, zwróć uwagę na poniższe inwestycje. Znajdują się one na Pradze-Południe, na trasie pierwszego etapu III linii.

Praga Południe

Soho by Yareal 

Inwestycja budowana jest zgodnie z ideą miasta piętnastominutowego. Oprócz mieszkań znajdą się w niej lokale usługowe, handlowe, a także miejsca rozrywki. Co ciekawe, projekt powstaje wzdłuż 300-metrowego parku linearnego, w którym znajdzie się 17 tysięcy roślin, w tym ponad 100 drzew. Projekt powstaje pomiędzy ulicami Mińską i Żupniczą.  

Zobacz inwestycję Soho by Yareal

Metro Art

Nowoczesny design, postindustrialny klimat i zabytkowe sąsiedztwo - Metro Art to wyjątkowa inwestycja powstająca na warszawskim Kamionku. Oddanie jej do użytku przewidziano na drugi kwartał 2024 roku. Nieopodal powstanie stacja III linii metra - Mińska. 

Zobacz inwestycję Metro Art

Widoki Kruszewskiego

Osiedle znajduje się na stołecznym Grochowie, przy ul. Kruszewskiego 16, w odległości ok. 600 metrów od Ronda Wiatraczna. Dla wygody lokatorów deweloper wybudował parking podziemny, a także miejsca postojowe naziemne. Do użytku są także komórki lokatorskie oraz boksy rowerowe. Mieszkania zostały już oddane do użytkowania. 

Sprawdź projekt Widoki Kruszewskiego

Pasaż Aniński - etap II i III

Projekt powstaje na Gocławiu, przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ok. 6 km od centrum Warszawy. Dla zmotoryzowanych deweloper wybuduje parking podziemny. Natomiast miłośnicy przyrody będą mogli korzystać z licznej zieleni - nieopodal znajduje się Park nad Balatonem. Inwestycja jest obecnie w trakcie budowy, z planowanym na 4 kw. 2024 roku terminem oddania do użytkowania. 

Sprawdź projekt Pasaż Aniński - etap II i III

Inwestycje przy trasie III linii metra

III linia metra: podsumowanie

Zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie w Warszawie? Podejmując tę ważną decyzję, zwróć uwagę na lokalizację. To, w jakim rejonie miasta znajdzie się M, bez wątpienia wpłynie na wiele aspektów Twojego życia. Warszawa jest bardzo dużym miastem, gdzie przejazd z punktu A do punktu B może zająć sporo czasu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup wymarzonej nieruchomości w pobliżu metra. Kolej podziemna to bowiem szybka i bezpieczna forma transportu. 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023