Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny dla singli: możliwości w 2023 roku

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 21.08.2023, Data aktualizacji: 21.08.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Kredyt hipoteczny dla singli: możliwości w 2023 roku
Jak otrzymać kredyt hipoteczny dla singla? Podpowiadamy jak ocenić swoją zdolność kredytową na zakup mieszkania i skorzystać z preferencyjnych opcji kredytowania.

Osoby żyjące w pojedynkę często podejmują decyzję o zakupie mieszkania, bez oczekiwania na drugą połówkę. Jednoosobowe gospodarstwo domowe oznacza zwykle jedną pensję, a co za tym idzie mniejszą zdolność kredytową lub możliwą wysokość wkładu własnego. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy kredyt na mieszkanie dla singla jest w ogóle możliwy do uzyskania? Jak najbardziej tak! Z jakich możliwości mogą skorzystać single w 2023 roku i na podstawie jakich kryteriów oceniana jest ich zdolność kredytowa?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jaki sposób przyznawany jest kredyt mieszkaniowy dla singli,
 • jakich zabezpieczeń wymaga bank przy kredycie dla singla,
 • czy można otrzymać kredyt hipoteczny dla singla bez wkładu własnego,
 • ile kredytu może otrzymać singiel,
 • jakie są możliwości kredytu hipotecznego dla singla w 2023 roku.

Kredyt na mieszkanie dla singli. Czy można otrzymać kredyt hipoteczny?

Życie w pojedynkę często kojarzy się z wolnością i wieloma możliwościami, które sprzyjają podróżowaniu i częstym zmianom miejsca zamieszkania. Jak się jednak okazuje single, nie czekając na znalezienie partnera, coraz częściej decydują na zakup własnej nieruchomości. Co więcej, według danych Euromonitoru do 2030 liczba takich gospodarstw domowych może wzrosnąć nawet do 20 procent.

Do realizacji marzeń o własnym mieszkaniu lub domu najczęściej niezbędny jest kredyt. Przed podjęciem zobowiązania, warto zastanowić się, czy faktycznie możemy sobie na niego pozwolić i  przeanalizować czynniki, które wpływają na decyzję banku. Sprawa jest bowiem nieco trudniejsza niż w przypadku małżeństw lub par, dysponujących zwykle większą zdolnością kredytową. Wśród kluczowych warunków znajdują się:

 • odpowiednia zdolność kredytowa – bez odpowiedniej zdolności kredytowej bank nie udzieli kredytu hipotecznego na wnioskowaną kwotę.
 • dobra historia kredytowa – terminowa spłata poprzednich lub bieżących zobowiązań zwiększa możliwości negocjacyjne i wiarygodność jako dłużnika. 
 • odpowiedni wkład własny – im większa jest zgromadzona kwota, tym niższe koszty kredytu i większa szansa na otrzymanie finansowania.
 • stabilne źródło dochodów – banki preferują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub osoby zatrudnione na innych typach umów z długim stażem i ciągłością pracy w danej branży.

Oprócz tego podobnie jak w przypadku małżeństw lub par biorących wspólny kredyt, singiel musi mieć ukończone 18 lat, czyli być osobą pełnoletnią, zamieszkiwać na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, mieć polskie obywatelstwo oraz posiadać ważny dowód osobisty.

Kredyt dla jednej osoby. Jak bank ocenia zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa wskazuje, jakiej kwoty finansowania może udzielić kredytobiorcy bank. W przypadku singla jest ona uzależniona przede wszystkim od stabilnego źródła dochodu, czyli stanowiska, które zajmuje oraz formy zatrudnienia. Innym kryterium jest miejsce zamieszkania. Mieszkań dużych miast z rozwiniętym rynkiem pracy mają zwykle znacznie większe szanse na otrzymanie kredytu. Dodatkowo bank bierze pod uwagę wysokość zarobków i historię wydatków. Istotne są także inne posiadane zobowiązania finansowe jak kredyt na samochód lub karta kredytowa. Dobra lub zła historia spłat w BIK może mieć znaczny wpływ na ostateczną decyzję banku. 

Singiel z kredytem hipotecznym ma kilka możliwości.

Kredyt dla singla – dodatkowe zabezpieczenia

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, single często zobowiązani są do wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. W zależności od oferty bank może zażądać wykupienia polisy na życie lub ubezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych jak utrata zdrowia czy niezdolność do pracy. W ten sposób instytucja zabezpiecza swoje interesy na wypadek śmierci lub utraty zdolności finansowych kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny dla singla a wkład własny

Podobnie jak w przypadku małżeństw, jak i osób samotnych, minimalne progi  wkładu własnego określają rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego. Aktualne limity wynoszą:

 • minimum 10 proc. wartości nieruchomości pod warunkiem dodatkowego ubezpieczenia lub blokady środków na koncie,
 • minimum 20 proc. wartości nieruchomości bez dodatkowego zabezpieczenia.

Czy kredyt hipoteczny dla singla bez wkładu własnego jest możliwy? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Osoby, które nie posiadają odpowiednich środków, mogą skorzystać z rządowego programu „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. Jest to preferencyjny kredyt z opcją gwarancji BGK, która obejmuje brakujący wkład własny.

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy (dawniej Mieszkanie bez wkładu własnego) Sprawdź również

Kredyt na mieszkanie dla singli. Ile można otrzymać kredytobiorca?

Najprostszym sposobem na obliczenie wysokości kredytu, który możemy otrzymać, jest skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej. Podobnie jak bank uwzględnia on liczbę osób w gospodarstwie domowym, limity na kartach, koszty życia oraz historię kredytową. Przykładowo zdolność kredytowa singla o dochodzie powyżej 4800 zł netto i kosztach życia na poziomie około 2500 zł oraz braku innych zobowiązań, szacuje się na około 300 tys. złotych z możliwością spłaty w okresie 30 lat. Przy zarobkach powyżej 8500 zł można wnioskować już o kredyt na 500 tys. zł, podczas gdy osoby zarabiające ponad 10 tys. zł miesięcznie mogą starać się o kredyt w wysokości 1 mln zł. Wszystko zależy jednak od indywidualnej oceny i decyzji banku.

Kredyt hipoteczny dla singla 2023

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe oferty kredytów hipotecznych dla singli. Znalezienie najkorzystniejszej oferty ułatwia skorzystanie z rankingu kredytów, który uwzględnia m.in. takie informacje jak najwyższa możliwa kwota finansowania, wymagany wkład własny, marża czy dodatkowe zabezpieczania. Dodatkowo single, pod warunkiem spełniania określonych warunków, mogą skorzystać z kilku programów rządowych, wśród nich znajdują się m.in.:

 • Rodzinny kredyt mieszkaniowy – wspomniane powyżej rozwiązanie to kontynuacja programu „Mieszkanie bez kredytu". Program funkcjonuje na nowych zasadach od 1 marca 2023 roku. Umożliwia zaciągnięcie zobowiązania z opcją gwarancji BGK, która obejmuje brakujący wkład własny. Kredyt zaciągany jest na okres minimum 15 lat z możliwością kredytowania do 100 proc. kosztów nieruchomości.
 • Bezpieczny kredyt 2 proc. – jest przeznaczony dla osób do 45 roku życia, które planują zakup pierwszej nieruchomości. Preferencyjny sposób kredytowania ze stałą stopą procentową 2 proc. zmniejsza koszty kredytu i miesięcznej raty, W przypadku singla z kwotą kredytu nie może przekraczać 500 tys. zł, a wkład własny może wynosić maksymalnie 200 tys. zł. 
 • Konto mieszkaniowe z premią – to element programu „Pierwsze mieszkanie” przeznaczonego dla osób, które w przeszłości nie posiadały innych nieruchomości. Beneficjenci odkładają na koncie środki przez okres 3 lub 10 lat, a co roku dostają od Państwa premię, która jest równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub zmian wartości ceny metra kwadratowego budynku mieszkalnego. Zgromadzone oszczędności są wolne od podatku Belki i mogą zostać wydane wyłącznie na zakup pierwszego mieszkania lub wkładu mieszkaniowego.

Kredyt hipoteczny dla singli: podsumowanie

Zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny jako singiel? To świetny pomysł, jeśli marzysz o własnej nieruchomości. Przed podjęciem decyzji o zobowiązaniu, upewnij się, że jesteś na nie gotowy. Przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu bank będzie oceniał Twoją zdolność kredytową, stabilność zatrudnia, wkład własny oraz inne zobowiązania. Maksymalna wysokość kredytu będzie uzależniona w dużym stopniu od Twoich zarobków i kosztów życia. Porównanie ofert dla singli ułatwi Ci znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania. Możesz także skorzystać z rządowych programów, które umożliwiają uzyskanie kredytowania na preferencyjnych warunkach lub zdobycie środków na wkład własny.

Marta Gług
Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023