Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać suszarkę do ubrań?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 07.07.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Jak wybrać suszarkę do ubrań?
Jak wybrać elektryczną suszarkę do ubrań? Ile to kosztuje? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Suszarka do ubrań to - wbrew pozorom - bardzo ważny zakup. Jeśli znudziły nam się standardowe stojące modele, warto zastanowić się nad elektryczną. To sprzęt, który jest niezwykle przydatny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Suszarka do ubrań ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to niezawodne i szybkie suszenie ubrań, które po wypraniu można od razu włożyć do szafy lub nałożyć na siebie – często nawet bez prasowania. W dodatku, w pomieszczeniach z praniem nie gromadzi się wilgoć i specyficzny zapach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się wybierając suszarkę do ubrań
  • ile kosztuje takie urządzenie
  • ile prądu zużywa

Jaka suszarka do ubrań?

Suszarka do ubrań stojąca sprawdza się latem, kiedy pranie możemy powiesić w ogródku lub na balkonie, aby szybko wyschło. W chłodniejszych miesiącach niestety sprawia, że w pomieszczeniach, gdzie stoi zbiera się wilgoć i wytwarza się specyficzny zapach. Dlatego też, coraz więcej osób decyduje się na zakup elektrycznej suszarki do ubrań.

wybór suszarki do ubrań

Suszarka do ubrań elektryczna

Na początek warto zastanowić się, jaki mamy budżet na taki sprzęt. Rozpiętość jest bardzo duża, ponieważ znajdziemy urządzenia już za 1000 złotych, ale także za ponad 5000 złotych. Warto postawić na indywidualne wymagania oraz odpowiednie parametry. Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić wymiary, czyli to, ile mamy miejsca na postawienie dodatkowego sprzętu. Jeśli jest go mało, idealnie sprawdzi się suszarka do ubrań w wersji slim. Wyróżniamy natomiast trzy podstawowe modele.

Pierwszym z nich jest suszarka kondensacyjna. Wykorzystuje ona w swojej pracy zjawisko skroplenia pary wodnej. W tańszych modelach, woda jest odprowadzana do specjalnego pojemnika wewnątrz obudowy urządzenia, przez co trzeba go ręcznie opróżniać. Nie jest to komfortowe i znacznie ogranicza możliwości ustawienia sprzętu. Suszarka kondensacyjna kosztuje około 1500 złotych.

Najciekawszym, ale również najdroższym rozwiązaniem jest suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Powietrze, które suszy pozostaje w zamkniętym obiegu. Jest ogrzewane, a następnie schładzane. Dzięki temu zużywa się mniej energii elektrycznej. Suszenie jest znacznie wydajniejsze. Jest to sprzęt, który z pewnością posłuży na kilka lat. Ceny takich suszarek zaczynają się nawet od 1800 złotych.

Ostatnim typem jest - najrzadziej spotykana - suszarka wywiewowa. Jest to urządzenie o podstawowej funkcjonalności. Jednak ma bardzo istotną wadę, jaką jest wykorzystywanie powietrza na zewnątrz obudowy. Oznacza to konieczność podłączenia do istniejącej instalacji wentylacyjnej. Konstrukcja suszarek wywiewowych powoduje również, że w żadnym wypadku nie są energooszczędne. Są natomiast tanie, ponieważ możemy taką suszarkę zakupić już nawet za nieco 900 złotych.

Oczywiście poza modelami i wymiarami istotne są takie parametry jak, klasa energetyczna, głębokość, ładowność, czy ma być wolnostojąca lub do zabudowy oraz dodatkowe funkcje - ważenie wkładu, automatyczne dobieranie programu, program parowy oraz oświetlenie bębna.

wybór suszarki do ubrań

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań?

Susząc elektryczną suszarką bębnową zużywamy średnio 1,6 kWh, a to kosztuje około 96 groszy. Najbardziej energooszczędne modele mogą zużywać tylko około 1,3 kWh, czyli zapłacimy za to 78 groszy, a jeśli korzystamy ze słabszego sprzętu jeden cykl może przekroczyć 2 kWh, czyli wyniesie nas 1,20 zł.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • grzegorz krajewski

    wywiewowa i tylko wywiewowa suszy 3x krocej i taniej

    12 marca 2021, 04:11

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023