Najlepsze uczelnie w Poznaniu – Przewodnik po okolicy dla studenta

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 13.05.2022, Data aktualizacji: 07.12.2022

14 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 30 głosów

Najlepsze uczelnie w Poznaniu – Przewodnik po okolicy dla studenta
Planujesz studia w Poznaniu? Poznaj najlepsze uczelnie w tym mieście wraz z okoliczną infrastrukturą i dokonaj najlepszego dla siebie wyboru!

Poznań to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, gdzie funkcjonuje niemal 30 uczelni publicznych i niepublicznych. Którą z nich wybrać? To pytanie zadaje sobie niemal każda osoba, która chciałaby podjąć tutaj studia. Jednak studenckie życie to nie tylko nauka. Co jeszcze warto wiedzieć przed wybraniem odpowiedniej szkoły i rozpoczęciem nowego, wyjątkowego etapu w życiu?

W poniższym artykule prezentujemy najlepsze poznańskie uczelnie i ich ofertę edukacyjną, wskazujemy najważniejsze punkty na studenckiej mapie miasta (m. in.: biblioteki, punkty ksero, knajpy i puby) oraz znajdujemy odpowiedź na pytanie: gdzie mogą zamieszkać studenci? Domy studenckie, pokoje na wynajem, a może własna kawalerka? Sprawdź, jakie są możliwości!

Ranking uczelni – najlepsze placówki w Poznaniu

Choć miasto daje przyszłym studentom spory wybór uczelni wyższych, kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Wszystko za sprawą rankingu portalu perspektywy.pl, który co roku tworzy zestawienie najlepszych szkół w całym kraju. Pod uwagę są brane takie dane, jak absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, prestiż, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Jak kształtują się oceny poznańskich uczelni? Przyjrzeliśmy się pięciu placówkom, które według Perspektyw wypadają najlepiej i zebraliśmy najważniejsze informacje na ich temat na podstawie rankingu!

najlepsze uczelnie w poznaniu infografika z lokalizacjami

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet znajduje się przy ulicy Wieniawskiego i jest jednym z najstarszych funkcjonujących w Polsce. W rankingu Perspektyw zajął 4 miejsce w skali całego kraju, goniąc stojące na podium Uniwersytet Warszawski czy Politechnikę Warszawską. Wśród poznańskich uczelni Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wypada najlepiej.

Szkoła powstała w roku 1919, a od 2019 roku posiada status uczelni badawczej. Placówka kształci niemal 40 tys. studentów rocznie na około 125 kierunkach i ponad 242 specjalnościach. Działa w oparciu o pięć szkół dziedzinowych: Szkoła Nauk o Języku i Literaturze, Szkoła Nauk Humanistycznych, Społecznych, Ścisłych oraz Przyrodniczych. Do najciekawszych kierunków należą: akustyka, bałkanistyka, sztuka pisania, neurobiologia, groznawstwo czy optometria.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje naukę stacjonarną i niestacjonarną (zaocznie lub wieczorowo) na dwóch poziomach: I i II  stopnia oraz jednolite studia magisterskie. UAM dba o najwyższą jakość procesu dydaktycznego i aspiruje do miana szkoły wyższej kształcącej nowocześnie oraz instytucji zapewniającej warunki do realizacji potrzeb zawodowych i społecznych. Główne wartości Uniwersytetu to wolność, pasja, profesjonalizm, wspólnota czy różnorodność.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Kolejna świetna szkoła w Poznaniu to Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego. Uczelnia znajdująca się przy ulicy Aleksandra Fredry zajęła 2 miejsce wśród poznańskich placówek i 17 w rankingu ogólnokrajowym. Zdobyła przy tym wskaźnik rankingowy w wysokości 64.8.

Państwowa uczelnia o profilu medycznym powstała w 1950 roku i od tego czasu kształci lekarzy, pielęgniarzy i farmaceutów. Dostępne kierunki to m.in.: położnictwo, ratownictwo medyczne, stomatologia, dietetyka, kosmetologia czy analityka kryminalistyczna i sądowa. Swoją ścieżkę powinien znaleźć tu każdy, kto zawodowe plany wiąże z szeroko rozumianą medycyną.

UMP jest organem założycielskim dla 4 szpitali klinicznych: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny, Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi oraz Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera. Do podmiotów leczniczych uczelni należy także Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. UMP w swojej ofercie posiada studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, doktoranckie czy anglojęzyczne. Wśród dodatkowych szkoleń, studenci znajdą kursy językowe (np. język angielski w badaniach klinicznych) oraz kursy specjalizacyjne (np. specjalizacja w zakresie psychologii klinicznej czy laboratoryjna diagnostyka medyczna).

Politechnika Poznańska

Poznańska „polibuda” ma swój gmach na Placu Marii Skłodowskiej-Curie. Uczelnia zdobyła w rankingu wskaźnik 63.6, co zapewniło jej 17 miejsce w kraju, ex aequo ze wspomnianym już Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Politechnika Poznańska istnieje od 1919 roku, jednak status wyższej szkoły technicznej o charakterze politechniki otrzymała dopiero w roku 1955. Uczelnia dzieli się na wydziały: Architektury; Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki; Informatyki i Telekomunikacji; Inżynierii Lądowej i Transportu; Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej; Inżynierii Mechanicznej; Inżynierii Środowiska i Energetyki; Inżynierii Zarządzania oraz Wydział Technologii Chemicznej. Przyszli studenci mogą podjąć naukę na kierunku logistyka, inżynieria farmaceutyczna czy mechatronika.

W swojej strategii rozwoju, politechnika wskazuje hasło: Jedność celów – różnorodność możliwości. Jako najważniejsze założenia wymienia wysokiej jakości kształcenie, które przygotowuje do pracy i funkcjonowania w społeczeństwie; umiędzynarodowienie; odkrywanie prawdy i prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowym poziomie. Jeśli szukasz uczelni o profilu technicznym w tym rejonie - Politechnika Poznańska będzie najlepszym wyborem!

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Czwarta uczelnia w Poznaniu wyróżniona przez Perspektywy w ich rankingu to Uniwersystet Ekonomiczny. Zdobył 23 miejsce w Polsce ze wskaźnikiem 60.4. Jednocześnie szkoła zajmuje 3 pozycję wśród placówek o profilu ekonomicznym, więc będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą rozwijać się właśnie w tym kierunku. Uniwersytet znajduje się na poznańskim Starym Mieście, przy al. Niepodległości 10.

Szkoła została założona w roku 1926, choć wtedy nosiła jeszcze nazwę Wyższa Szkoła Handlowa. Po kilku zmianach, w końcu w roku 2008 otrzymała obecne miano Uniwersytetu Ekonomicznego. Przyszli studenci mogą zdecydować się na studia I lub II stopnia, stacjonarne lub niestacjonarne, a także naukę w języku angielskim. Uniwersytet Ekonomiczny oferuje także studia III stopnia, Szkołę Doktorską oraz liczne kursy i szkolenia. Najpopularniejsze kierunki to: ekonomia, logistyka, zarządzanie czy informatyka i ekonometria.

Uczelnia współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, które oferują zatrudnienie studentom i absolwentom szkoły. Pierwsze kroki w zawodzie można stawiać w dużych, rozpoznawalnych firmach. Wśród ofert bankowych znajdziemy staże i możliwości pracy m.in. w Santander Bank Polska, PKO Bank Polski SA czy European Central Bank. Inne firmy, które pozwalają zdobyć doświadczenie to Miele Global Services Sp. z o.o., Volkswagen Group Polska Sp. z o.o., Bridgestone SSC oraz DomData AG Sp. z o.o. Jednocześnie wspiera rozwój zawodowy poprzez organizację warsztatów, wykładów i targów pracy. Studenci mogą liczyć nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności. W nauce pomocne są nowoczesne laboratoria, którymi dysponuje UE w swoich budynkach.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Ostatnia poznańskich szkół wyższych, na które na pewno warto zwrócić uwagę, to Uniwersystet Przyrodniczy. Znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 28 w budynku Collegium Maximum. W rankingu Perspektyw zajął 31 miejsce spośród wszystkich uczelni w kraju i 3 miejsce wśród uczelni rolniczych w Polsce. Poznański UP to zatem najlepsza szkoła o takim profilu w promieniu niemal 200 km.

Szkoła funkcjonowała wcześniej pod nazwami: Wyższa Szkoła Rolnicza oraz Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego. Jako samodzielna uczelnia powstała w 1951 roku. Struktura uniwersytetu dzieli się na sześć wydziałów, które skupiają się odpowiednio na rolnictwie i ogrodnictwie, technologii drewna, żywności, medycynie weterynaryjnej, środowisku oraz ekonomii. Studenci mają do wyboru kilkadziesiąt kierunków, w tym między innymi: leśnictwo, dietetyka, biotechnologia, inżynieria środowiska czy ekoenergetyka. Zootechnika na poznańskim UP uznana została wg Perspektyw za najlepszy taki kierunek w Polsce.

Uniwersytet Przyrodniczy cały czas dąży do tego, by być atrakcyjnym miejscem zdobywania wiedzy, wyróżniającym się wysoką jakością kształcenia; jednostką naukowa o nowoczesnej infrastrukturze dydaktycznej i naukowej; a także cenionym partnerem w zakresie badań i rozwoju. Do infrastruktury uczelni wchodzi 41 obiektów, w tym Biocentrum, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej i 10 zakładów doświadczalnych.

Studencka mapa Poznania

Każdy student wie, że tani punkt ksero czy przyjazna nauce biblioteka to najważniejsze punkty na mapie. Ich odległość od uczelni ma kluczowe znaczenie. Jak wyglądają poznańskie lokalizacje dla studentów? Gdzie znajdziemy najlepszy pub czy park na niedzielny relaks? Sprawdź studencką mapę Poznania i zobacz, gdzie warto zajrzeć!

Trzy z pięciu wymienionych uczelni znajdują się blisko siebie, nieopodal Starego Miasta. Mowa o Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie Ekonomicznym. Droga między tymi obiektami to zaledwie kilkaset metrów, więc najważniejsze punkty dla studentów tych uczelni będą się pokrywać.

studencka mapa poznania infografika z informacja o bibliotekach punktach ksero i parkach

Poznańska komunikacja

UAM, UM i UE mieszczą się tuż przy rondzie Kaponiera, które stanowi spory punkt komunikacyjny. Kursują tutaj zarówno autobusy, jak i tramwaje. Dojechać stąd można na północ miasta (np. do Poznań Plaza, Galerii Pestka czy DS Jagienka), a także do osiedli Górczyn, Strzeszyn czy Ławica. W pobliżu znajduje się także dworzec Poznań Główny.

Politechnika Poznańska znajduje się blisko ulicy Górna Wilda, gdzie nie brakuje przystanków komunikacji miejskiej. Dojedziemy stąd do centrum handlowego M1 Poznań oraz osiedli Naramowice czy Dębiec.

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego mogą skorzystać z przystanków na ulicach Wojska Polskiego oraz Wołyńskiej. Do wyboru jest kilka linii autobusowych (m. in.: 160, 164, 216 i 226) oraz tramwajowych (9 i 11). Na Stary Rynek czy dworzec Poznań Główny dojedziemy w niecałe 20 minut.

Biblioteki przyjazne studentom

Studenci UAM, UM i UE ponownie mają największy wybór. W bliskiej okolicy mieści się Biblioteka Wydziału Prawa i Administracji UAM, Biblioteka Uniwersytetu Medycznego, Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Biblioteka Instytutu Historii UAM.

Niedaleko Politechniki Poznańskiej (około 1 km) znajduje się Biblioteka AWF. Nieco dalej można odwiedzić Bibliotekę Raczyńskich (Filia Wildecka).

W odległości kilkuset metrów od Uniwersytetu Przyrodniczego znajduje się Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej UP. Kawałek dalej znajdziemy Bibliotekę Publiczną Gminną oraz Bibliotekę Raczyńskich (Filia 3).

Polecane punkty ksero

Print Master to punkt ksero, który mieści się przy Rondzie Kaponiera, jest to więc bardzo dogodna lokalizacja dla studentów okolicznych uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny). Kolejne punkty znajdują się przy ulicy Kościuszki.

Studenci „Polibudy” mogą skorzystać z oddalonego o 350 m punktu Darjan (ulica Jana Spychalskiego 16) albo XEROMATIC (850 m).

Tuż przy Uniwersytecie Przyrodniczym, przy ulicy Wołyńskiej 20, znajduje się punkt ksero.eu, a kilkaset metrów dalej – Drukarnia365.pl, pod adresem Wołyńska 42.

Parki i tereny zielone w Poznaniu

W najbliższej odległości trzech poznańskich uniwersytetów znajduje się Park Mickiewicza oraz Park Henryka Wieniawskiego. Kawałek dalej znajdziemy Park im. Karola Marcinkowskiego.

Do Politechniki Poznańskiej przylega mały Skwer Jerzego Kurczewskiego oraz zielony Plac Marii Skłodowskie-Curie. W odległości 1 km znajduje się Park im. Św. Jana Pawła II.

W niecałe 10 minut od Uniwersytetu Przyrodniczego można dojść do Parku Sołackiego wraz ze Stawami Sołeckimi. Niecałe 2 km dalej jest z kolei Jezioro Rusałka, chętnie odwiedzane szczególnie latem.

studencka mapa poznania infografika z informacja parkach i restauracjach

Gdzie na jedzenie w Poznaniu?

W pobliżu Ronda Kaponiera można odwiedzić kilka znanych restauracji, jak Manekin, Krowarzywa czy kawiarnia Starbucks. W okolicy są także fast foody – McDonald’s oraz kebaby.

Okolica Politechniki to tutejsze pizzerie oraz dobrze oceniane restauracje, np. Piccolo, Azja Bistro Bambus czy Karczma "U Grzegorza". Nie brakuje też znanych lokali jak MAX Burgers i McDonald’s.

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego mogą wybrać się na obiad do Fishka Sołacz, Dobre Miejsce 65 czy do pizzerii Tomasz i pomidory.

Potrzebne sklepy w okolicy

W bezpośrednim sąsiedztwie UAM, UM i UE nie ma za dużo sklepów spożywczych, ale po przejściu kilkuset metrów, możemy dojść do pobliskiej Żabki, Lewiatana czy nawet większej Biedronki.

Studenci Politechniki mają pod tym względem nieco większy wybór. W promieniu 500 m mogą zrobić zakupy w Biedronce, Żabce i kilku różnych delikatesach.

Zaplecze Uniwersytetu Przyrodniczego to kilka Żabek w okolicy, a także Biedronka, Społem, Stokrotka i Lidl.

Siłownie, obiekty sportowe i miejsca kultury

Studenci UAM, UM i UE mogą uprawiać sport w Gym SPOT (1,8 km), Fabryce Formy Bałtyk (1,3 km) albo Calypso (1,5 km). W kilkanaście minut można dojechać do oddalonej Pływalni Miejskiej POSiR Atlantis.

W okolicy PP znajduje się siłownia McFIT, Calypso i Fabryka Formy Green Point. W odległości 800 m można odwiedzić Pływalnię Miejską POSiR Chwiałka.

Uniwersytet Przyrodniczy to z kolei bliska odległość od Street Workout Bonin (u. Widna 1), Bodyfit (ul. Piątkowska 112A) oraz MOMOT GYM (Osiedle Winiary 2).

W wolnej chwili poznańscy studenci mogą skorzystać też z oferty kulturalnej i rozrywkowej. W bliskiej odległości od uczelni, znajdziemy między innymi Kino Pałacowe, Multikino czy Kino Letnie Avenida. W pobliżu jest także Teatr Muzyczny oraz Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki.

Poznańskie puby i kluby

Uniwersytety znajdujące się przy Starym Mieście nie mogą narzekać na brak pubów i innej rozrywki. W najbliższej okolicy mieści się kilka ciekawych miejsc, m.in.: Cybermachina, Jeżycówka czy The Dubliner.

Studenci Politechniki nocne życie także prowadzą zwykle na Starym Mieście. Dojazd zajmuje około 20 minut komunikacją i około 10 min samochodem (np. Uberem lub taksówką). Wybór jest jednak spory: KULTOWA, Ślepe Ryby, Deja Vu - Pub czy pub sportowy Adega.

Uniwersytet Przyrodniczy również nie znajduje się w typowo rozrywkowej okolicy. Najłatwiej wsiąść w autobus (np. linia 160) i dojechać na Stary Rynek w Poznaniu, gdzie pubów i barów nie brakuje.

Na wieczorne wyjścia świetnie nadadzą się także poznańskie kluby. Warto na pewno odwiedzić Pacha Poznań – miejsce, które oferuje nie tylko nocne imprezy klubowe, ale także koncerty na żywo. Na uwagę zasługują też klub Czarna Owca przy ulicy Jaskółczej czy Alibi Club przy Alei Niepodległości. Dla fanów nieco innej muzyki, ciekawą opcją może okazać się klub Ekwador Manieczki, który znajduje się pod Poznaniem.

Rynek nieruchomości na studencką kieszeń

Kwestia mieszkania to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Duża część studentów to osoby przyjezdne, które dopiero szukają swoich 4 ścian w mieście. Ważne, żeby było blisko do uczelni i innych ważnych punktów na mapie. Opcji jest kilka – od akademika, przez wynajmowany pokój z obcymi osobami za ścianą, aż po kawalerkę czy większe mieszkanie na wyłączność. Z jakich ofert mogą skorzystać studenci?

Domy studenckie

Wiele uczelni oferuje swoim uczniom zakwaterowanie w domach studenckich, potocznie zwanych akademikami. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma takich obiektów sześć: DS Jowita, Hanka, Babilon, Jagienka, Zbyszko i Dom Akademicki. Większość z nich znajduje się w najbliższej okolicy uczelni i z powodzeniem dotrzemy do nich choćby na piechotę. Miejsce w pokoju 2-osobowym kosztuje od 440 do 700 zł miesięcznie. Za pokój jednoosobowy zapłacimy już 500 - 840 zł.

Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, który znajduje się zaledwie kilka kroków dalej, mogą starać się o miejsce w jednym z Domów Studenckich uczelni: Eskulap (2,6 km odległości od uczelni), Medyk (2,2 km), Aspirynka (2,3 km), Hipokrates (3,8 km), Wawrzynek (1,5 km), Karolek (2,4 km).

Politechnika Poznańska ma sześć Domów Studenckich, które zapewniają łącznie 2000 miejsc w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych. Dwa z nich znajdują się przy ulicy Jana Pawła, dwa kolejne przy ulicy Kórnickiej i ostatnie dwa – przy ulicy św. Rocha. Ceny za pokój w zależności od jego wielkości i standardu (np. własny aneks kuchenny) zaczynają się od 650 zł za miesiąc.

Ubiegający się o zakwaterowanie studenci Uniwersytetu Ekonomicznego mają trzy możliwości: DS Atol (4 km odległości), DS Dewizka (2,6 km) i DS Feniks (2,5 km). Za pokój dwuosobowy z własną łazienką trzeba zapłacić nieco ponad 500 zł, z samą umywalką – 460 zł. Pokój jednoosobowy z łazienką to koszt 750 zł, a jednoosobowy w segmencie (wyposażonym w pełen węzeł sanitarny) – 650 zł.

Ostatnia szkoła, Uniwersytet Przyrodniczy oddaje do dyspozycji pięć Domów Studenckich. Jurand, Danuśka i Maćko znajdują się przy ulicy Piątkowskiej 94. Przylesie i Sadyba natomiast przy ulicy Wojska Polskiego 85. Wszystkie obiekty wyposażone są w pralnie, suszarnie, pokoje nauki, meeting roomy, kuchnie i łazienki.

Na wynajem. Pokój czy mieszkanie?

Najtańsze pokoje do wynajęcia możemy znaleźć już za około 600 zł. Jest to zwykle nieduże pomieszczenie w typowo studenckim mieszkaniu, 3- lub 4- pokojowym. Jeśli jednak zależy nam na nieco wyższym standardzie i nieruchomości naprawdę blisko uczelni, musimy liczyć się z kosztami rzędu 900-1000 zł. Mieszkanie na wynajem to oczywiście odpowiednio wyższy koszt. Za małą kawalerkę około 30-metrową zapłacimy co najmniej 1200 zł.

ceny wynajmu mieszkań w poznaniu infografika ze srednia cena oraz najnizsza

Dzielnice atrakcyjne do zamieszkania przez studentów to Stare Miasto, Jeżyce, Łazarz, Wilda, Grunwald czy Sołacz. Wynajęcie kawalerki na Jeżycach to koszt od 1200 do nawet 2100 zł za miesiąc. Za mieszkanie 3- lub 4- pokojowe, na które możemy zdecydować się z grupą znajomych, będzie trzeba zapłacić kwotę 2100 - 3000 zł. Średnia cena na osiedlu Wilda to niecałe 1400 zł za mieszkanie jednopokojowe o metrażu 20-35 metrów kwadratowych. Dla mieszkania w granicach 60-70 m² cena będzie wynosić średnio 2600 zł.

Jedną z najlepiej położonych dzielnic jest Stare Miasto i to właśnie tam poznańscy studenci chętnie szukają lokum. Ceny za mieszkanie jednopokojowe zaczynają się tutaj od 1200 zł, mieszkanie 3-pokojowe od 1800 zł, a 4-pokojowe od 2300 zł.

Za wynajem przykładowego mieszkania przy ulicy Półwiejskiej zapłacić będzie trzeba 1500 zł miesięcznie, a do tego doliczyć należy opłaty administracyjne rzędu 600 zł. Mieszkanie znajduje się w odległości 1,5 km od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i 1,1 km od Uniwersytetu Medycznego. Ma powierzchnię 41 m² i składa się z pokoju z aneksem kuchennym i łazienki. Mieszkanie ma bardzo podstawowe wyposażenie i średni standard wykończenia. Plusem jest przestronny taras i świetna lokalizacja, co niewątpliwie wpływa na cenę.

Zakup nieruchomości dla studenta

Inną opcją – najwygodniejszą, ale i najdroższą – jest zakup własnej nieruchomości. Niewielu studentów może sobie na to pozwolić, szczególnie wtedy, gdy nie mają jeszcze stałego dochodu, a więc i zdolności kredytowej. Na szczęście na pomoc często przychodzą rodzice i zakup własnego M w tak młodym wieku okazuje się marzeniem realnym do spełnienia. Nieduże mieszkanie na własność to świetna inwestycja na kolejne lata, która w późniejszych latach może przynosić zyski, np. z wynajmu.

Koszt nowego mieszkania na Jeżycach czy Grunwaldzie to kwoty od 7500 zł za metr kwadratowy. Kawalerkę o powierzchni 30 m² możemy znaleźć za 280 tys. zł, a dwupokojowe mieszkanie o metrażu 50 m² – za 400 tys. zł. Przy takich cenach musimy się jednak liczyć z nieco mniej dogodną lokalizacją. Podane przykłady pochodzą z osiedla budowanego na ulicy Meissnera, ponad 4 km od UAM.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym, gdzie za atrakcyjną cenę możemy znaleźć wygodne mieszkanie, ale np. do remontu. Jeśli jednak szukamy wykończonego lokalu, gotowego do zamieszkania – musimy przygotować się na większe wydatki. Mała kawalerka o podwyższonym standardzie to koszt 300-350 tys. zł, a na dwupokojowe mieszkanie będziemy musieli wydać około 450 tys. zł.

Która opcja jest najlepsza? Decyzja nie należy wcale do najłatwiejszych i wymaga dokładnego przemyślenia. Co prawda własne lokum to nieporównywalny komfort i ograniczenie kosztów utrzymania, jednak trzeba przyznać, że mieszkanie w akademiku ma swój niepowtarzalny urok.

Czy warto studiować w Poznaniu?

Poznań stanowi piąte miasto w kraju pod względem ludności i ósme, biorąc pod uwagę jego powierzchnię. Jest to więc nie tylko ośrodek akademicki, ale przede wszystkim tętniąca życiem metropolia, która wiele oferuje swoim mieszkańcom. Co więcej, Poznań jest w czołówce miast o bardzo wysokiej jakości edukacji i bardzo wysokim standardzie życia. Jest to zatem świetne miejsce na czas studiów, ale także na kolejne lata stawiania samodzielnych kroków (nie tylko zawodowych). Co roku na poznańskich uczelniach kształci się około 100 tys. studentów. Uczelnie wyższe proponują naukę na najwyższym poziomie na kilkudziesięciu różnych kierunkach – każdy więc znajdzie tu coś dla siebie.

 

Jesteś zainteresowany studiami w województwie mazowieckim i małopolskim? Sprawdź najlepsze uczelnie w krakowie i najlepsze uczelnie w warszawie.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Krisss

    Superr poradnik, same konkrety :D 

    24 maja 2022, 09:36

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: