Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Porady - Wyposażenie wnętrz - Styl

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 1/5 na podstawie 1 głosów

Aranżujemy pomieszczenie gospodarcze w domu

Pomieszczenie gospodarcze to ważna część podnosząca komfort i funkcjonalność domu. Aranżujemy je jako dodatkowe miejsca do przechowywania.

Aranżujemy pomieszczenie gospodarcze w domu

Dodatkowe miejsce w domu, w którym mieszkamy już kilka lat, zwykle jest na wagę złota. Nowoczesne budownictwo zakłada wykorzystanie przestrzeni w jak największym stopniu i coraz więcej osób decyduje się na maksymalne zagospodarowanie dostępnych metrów. Bywa jednak tak, że po latach pomieszczenia gospodarcze stają się królestwem chaosu i bałaganu, a Wam brakuje czasu na to, aby dobrze je wykorzystać.

Podpowiemy Wam, jak sprawić, aby szybko i sprawnie spełniły funkcje im przeznaczone, dzięki czemu zyskacie dużo dodatkowej przestrzeni i nie będziecie musieli upychać wszystkiego na siłę.

Wykorzystanie miejsca w domu

Budując dom, już na etapie projektowym powinniście mieć świadomość, iż, pomieszczenia gospodarcze znacząco podniosą komfort mieszkania. Umiejętne zaplanowania miejsca do przechowywania jest więc znacznym ułatwieniem w codziennym życiu. Im lepiej zaprojektowane, tym mniejsza szansa na tworzący się bałagan.

Stare domy są zdecydowanie mniej funkcjonalne niż nowoczesne budownictwo. Wynika to z faktu, iż w dawnych latach, kwestie estetyczne i wizualne nie miały aż tak wielkiego znaczenia, jak dziś. Częściej budowano piwnice i wykorzystywano strych, iż budowano dodatkowe pomieszczenia takie jak kotłownie, pralnie czy spiżarnie obok kuchni. Nie jest to oczywiście reguła, niemniej w dzisiejszych czasach funkcjonalność, a tym samym komfort użytkowania jest znacznie lepiej przemyślany.

Pomieszczenia gospodarcze mogą być wykorzystane w różnoraki sposób, zależny od Waszych potrzeb. Podczas planowania projektu warto postawić na odpowiednią lokalizację, tak aby pralnia znajdowała się w jak najbardziej centralnym miejscu domu, najlepiej za łazienką (nikt nie chce biegać z koszami na pranie przez cały dom), spiżarnia była blisko kuchni, a pomieszczenie na rowery pozwalało na sprawne wyciąganie sprzętu, zawsze jak będziecie mieli ochotę wybrać się na wycieczkę.

Często w domach już zamieszkanych trzeba iść na kompromis i wykorzystać dostępne miejsce, nawet jeśli nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Niemniej każdy dodatkowy metr odzyskany do przechowywania jest wyjątkowo cenny.

Prawidłowa aranżacja wnętrza wobec potrzeb

Wydzielenie miejsca, które wykorzystane będzie jako pomieszczenie gospodarcze to połowa sukcesu. Ci, którzy źle je zaprojektowali wiedzą, iż równie ważna jest aranżacja, która znacząco wpłynie na funkcjonalność. Tak więc projektując pralnie, warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania wszelkich potrzebnych przedmiotów, a nie tylko wstawić pralkę i suszarkę.

Warto pomyśleć o zabudowie bogatej w szafki i dodatkowe półki. Dzięki temu uda Wam się utrzymać porządek, bo przedmioty będą miały swoje miejsca. Ta sama zasada dotyczy każdego z pomieszczeń gospodarczych w domu. Także w spiżarni czy w składziku na narzędzia powinien panować porządek. Znacząco wpłynie to szybkość znajdowania rzeczy, a tym samym oszczędzi nam irytacji związanej z szukaniem. Nic nie zrobi się jednak samo.

O pomieszczenia gospodarcze należy się dobrze zatroszczyć, bo łatwo można je zabałaganić poprzez ciągłe odkładanie w nich zbędnych przedmiotów. Jeśli macie niewykorzystane pomieszczenia, warto je od nowa zaaranżować, zamontować dodatkowe półki, czy wstawić nowe szafki. Im lepiej wszystko zaplanujecie, tym łatwiej będzie utrzymać czystość.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest opisanie kartonów z rzeczami. To łatwe rozwiązanie pozwoli na szybkie chowanie i znajdowanie rzeczy. Nie ma co się bowiem oszukiwać, pamiętamy, co gdzie się znajduje zwykle w momencie pakowania. Po latach wszystkie kartony wyglądają zwykle podobnie i brak wskazówek przyczyni się do tworzenia bałaganu. Warto poświęcić trochę czasu na doprowadzenie pomieszczeń do stanu używalności.

Każdy dom stanie się bardziej funkcjonalny, jeśli znikną przedmioty, które z powodzeniem można przechowywać w zamkniętej przestrzeni, a my zyskamy cenne metry potrzebne do wygodnego życia.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy