Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 07.10.2022, Data aktualizacji: 09.02.2023

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Pomieszczenie gospodarcze w domu
Pomieszczenie gospodarcze to przydatne rozwiązanie, podnoszące komfort i funkcjonalność domu. Zastanawiasz się, jak zaaranżować pomieszczenie gospodarcze w domu? Przeczytaj porady ekspertów.

Mogłoby się wydawać, że pomieszczenie gospodarcze to marnotrawstwo tak cennego przecież miejsca. W rzeczywistości to niemal konieczność, jeśli cenimy sobie porządek i chcemy mieć miejsce do przechowywania. Wnętrze może pełnić różne funkcje, a najpopularniejsze z nich to kotłownia, spiżarnia, garderoba oraz pralnia. Możliwości aranżacyjnych jest wiele - jak więc urządzić takie miejsce?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie jest najlepsze miejsce na pomieszczenie gospodarcze
 • jak zaaranżować pomieszczenie w zależności od jego funkcji
 • jak wykorzystać mały metraż, aby był maksymalnie użytkowy

Czy pomieszczenie gospodarcze wlicza się do powierzchni domu?

Wyliczenie powierzchni domu jednorodzinnego nie jest łatwym zadaniem, a prawo nie jest w tej kwestii zbyt oczywiste. Wiedza o tym parametrze jest istotna zarówno przy budowie każdego domu, ubieganiu się o kredyt hipoteczny, ale także później - już po zakończeniu budowy. Dlaczego? Przede wszystkim jest to niezbędna informacja choćby do prawidłowego obliczenia podatku od nieruchomości.

Czy pomieszczenie gospodarcze wlicza się do tej powierzchni? W zasadzie - to zależy. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów do powierzchni użytkowej zaliczane są wszystkie pomieszczenia znajdujące się w lokalu ze szczególnym uwzględnieniem pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, korytarzy, łazienek i innych, które służą potrzebom mieszkalnym i gospodarczym lokatorów. Według tej samej definicji nie zalicza się: balkonów, tarasów, antresoli, loggi, wnęk w ścianach, piwnic, komórek do przechowywania opału, strychów, pralni i suszarni

Jednak w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r., powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowi powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Wynika więc z tego, że pomieszczenie gospodarcze będzie się wliczać w powierzchnię domu lub nie w zależności od jego przeznaczenia (np. pralnia a spiżarnia), ale także ustawy, z której należy skorzystać w danym momencie. I tak np. wyliczając podatek od nieruchomości powinniśmy zatem wziąć pod uwagę każde pomieszczenie gospodarcze, niezależnie od jego przeznaczenia i kondygnacji, na której się znajduje.

pomieszczenie gospodarcze - kotłownia

Gdzie umiejscowić pomieszczenie gospodarcze w domu?

Pomieszczenie gospodarcze to bardzo ogólne określenie. To, gdzie powinno znajdować się na planie domu, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Chodzi w końcu o to, aby wnętrze było funkcjonalne. Podczas planowania projektu domu warto postawić na odpowiednią lokalizację. 

Spiżarnia powinna się więc znajdować w bliskim sąsiedztwie kuchni - tak, aby móc podczas gotowania sprawnie skorzystać z zapasów produktów spożywczych. Jeśli to możliwe, umieśćmy ją w północnej części domu, by zachować wewnątrz niską temperaturę.

Kotłownia to miejsce przeznaczone przede wszystkim na urządzenie grzewcze. Jej lokalizacja zależy od systemu ogrzewania, jednak zwykle znajduje się na uboczu, np. w pobliżu garażu.

Garderoba oraz pralnia - najlepiej, by były obok siebie. Dobrze, jeśli w okolicy będzie również sypialnia oraz łazienka. Wszystko po to, aby zachować wygodny ciąg, rozpoczynając go od zdjęcia brudnych ubrań (zazwyczaj w łazience lub sypialni właśnie), przeniesienia ich do pralni, a stamtąd, gdy odzież będzie świeża - do garderoby.

gdzie umiejscowić pomieszczenie gospodarcze

Aranżacja pomieszczenia gospodarczego

Zanim przystąpimy do urządzania wnętrza, warto dokładnie przemyśleć, jakie funkcje ma spełniać. To pozwoli na rozplanowanie przestrzeni, ustawienie odpowiednich sprzętów i zorganizowanie miejsca do przechowywania. Warto pomyśleć o zabudowie bogatej w szafki i dodatkowe półki. Dzięki temu uda się utrzymać porządek, bo przedmioty będą miały swoje miejsca. Ta zasada dotyczy każdego z pomieszczeń gospodarczych w domu jednorodzinnym. 

Spiżarnia

Zapasy żywności oraz słoiki pełne przetworów to niezwykle wygodna sprawa. Nie musimy się bowiem martwić, że czegoś nam nagle zabraknie albo lodówka zaświeci pustkami. Wypełniona spiżarnia to ogromny komfort, który sprawi, że pyszne składniki będą zawsze na wyciągnięcie ręki.

Jak przechowywać żywność, aby była dłużej świeża? Zobacz

W kuchennym zapleczu przechowywane są przede wszystkim słoiki (te kupne, jak i z zawartością domowej roboty), sucha żywność, przyprawy, napoje i konserwy. To również miejsce na rzadko używane sprzęty kuchenne, a czasami też naczynia (np. te używane tylko przy dużych okazjach lub przy większej liczbie gości). Do ich zagospodarowania najlepiej sprawdzą się regały z drewna lub metalu. Dobrze, jeśli będą zamykane - to oszczędzi nam wycierania słoików z kurzu. Pomocne mogą okazać się szuflady oraz kosze na prowadnicach, a także cargo, ale wszystkie te rozwiązania podnoszą ostateczny koszt aranżacji.

Domowe spiżarnie mają zwykle nie więcej niż 2 metry kwadratowe. Warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń, wybierając regały do samego sufitu. Na drzwiach można zamontować haczyki na ściereczki czy pojemnik z foliowymi torebkami. Należy też przemyśleć odpowiednią wentylację, aby uniknąć psucia się produktów.

spiżarnia

Kotłownia

Kotłownia jest najmniej „wdzięcznym” pomieszczeniem. Trudno tu o designerskie rozwiązania, gdy na środku stoi np. wielka pompa. Z kolei kocioł na paliwo stałe wymaga od nas również miejsca do przechowywania tego paliwa. Jednak i to wnętrze można urządzić w taki sposób, aby było funkcjonalne. Ostatecznie w kotłowni znajduje się nie tylko urządzenie grzewcze, a pomieszczenie może nam służyć jako szeroko rozumiany schowek. Należy pamiętać, by w „technicznym” zapleczu domu nie przechowywać żywności (ze względu na wyższe temperatury) oraz substancji łatwopalnych.

Aranżacja zależy więc w dużej mierze od tego, co znajdzie się w kotłowni poza urządzeniem. To dobre miejsce, by przechować odkurzacz i mop, środki czystości, narzędzia czy inne przedmioty, których nie używa się na co dzień. Świetnym rozwiązaniem będą regały, półki lub nawet pudła (ale warto je podpisać!). 

Garderoba

Marzenie każdego miłośnika mody, ale nie tylko. Garderoba pozwala na zdobycie ogromnej przestrzeni w sypialni, którą normalnie zajęłaby szafa czy komoda. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taki krok podczas budowy swojej nieruchomości. 

Garderoba musi być nieco większa niż np. zaplecze kuchenne. Poza przestrzenią na odzież, powinna mieć także miejsce na swobodne przebranie się. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, szczególnie jeśli w pomieszczeniu nie ma okna. Podstawowym wyposażeniem są oczywiście szafy - najlepiej robione na wymiar by znowu wykorzystać maksimum miejsca.

Jak urządzić garderobę? Sprawdź

Organizacja ich wnętrza musi być dopasowana do potrzeb domowników. W zależności od noszonej odzieży bardziej przydatne mogą okazać się wysokie (np. na sukienki i płaszcze) lub niskie (na koszule i garnitury) drążki, półki, szuflady lub koszyki. Wiele osób decyduje się na specjalne przegródki na biżuterię i akcesoria. W garderobie nie może także zabraknąć dużego lustra.

garderoba

Pralnia/suszarnia

Oddzielna przestrzeń na pralnię i suszarnię to niezwykła wygoda. Dzięki temu łazienka może zyskać dawny kąpielowy charakter i być przyjemnym miejscem relaksu. Oczywiście w pomieszczeniu musi znaleźć się pralka, a wiele osób decyduje się także na suszarkę bębnową, która pozwala na szybkie wysuszenie ubrań, często niwelując przy tym zagniecenia. Obowiązkowy element to kosz na pranie, a w bardziej rozbudowanej wersji 2 lub 3 takie elementy, aby od razu segregować odzież pod kątem kolorystyki.

Przydatne będzie także wyznaczone miejsce do prasowania z wolnostojącą deską lub taką wmontowaną w ścianę lub szafę. Warto pomyśleć także o szafie na proszki i płyny do prania. To również miejsce (szczególnie jeśli w domu brak garderoby), w którym możemy ułożyć np. czyste ręczniki.

Jeśli chcemy by pomieszczenie pełniło również funkcję suszarni, zadbajmy o obecność okna lub dobrą wentylację mechaniczną. Ważne będą również gniazdka, nie tylko do pralki i suszarki bębnowej, ale też np. żelazka czy stacji parowej. 

pralnia

Małe pomieszczenie gospodarcze w domu - jak wykorzystać?

Często to nie my jesteśmy odpowiedzialni za projekt nieruchomości, ale kupujemy już gotowy dom czy mieszkanie - od dewelopera lub z rynku wtórnego. Zdarza się, że wśród pokoi znajdzie się pomieszczenie gospodarcze zbyt małe, by zorganizować tam garderobę czy pralnię. Jak wykorzystać takie miejsce?

Taka przestrzeń to świetne rozwiązanie na mini składzik. Nieocenioną wygodą jest możliwość schowania sprzętów jak: odkurzacz, deska do prasowania, suszarka na pranie, mop czy wiaderko. Mając nawet mikro pomieszczenie, nie musimy gospodarować na to miejsca w szafie czy, co gorsza, gdzieś na widoku. Warto więc wykorzystać powierzchnię, by składować większe przedmioty.

Dobrym pomysłem jest wstawienie do środka szafki lub regału albo zrobienie wiszących półek, gdzie schowamy mniejsze rzeczy - środki czystości czy podstawowe narzędzia. Do ich organizacji przydadzą się wszelkie pudełka i pojemniki. Puste miejsca na ścianie sprawdzą się pod haczyki i wieszaki.

Pomysły na przechowywanie drobiazgów w mieszkaniu Czytaj

Podsumowanie

Obecność pomieszczenia gospodarczego w wymarzonym domu jednorodzinnym to duży komfort. Więcej niż jednego - prawdziwe zbawienie. Dzięki temu zyskujemy ogrom miejsca w przestrzeni użytkowej, jest nam łatwiej utrzymać wnętrza w porządku, a nasze rzeczy (również te rzadko używane) są zawsze na swoim miejscu. Wśród ogólnych zasad przy aranżacji takich pomieszczeń znaleźć się muszą na pewno: ściany odporne na zmywanie (łatwo o zabrudzenia), podłoga łatwa w utrzymaniu czystości (dobrze sprawdzą się kafelki), odpowiednia wentylacja (aby zapobiegać wilgoci w małym, zwykle zamkniętym pomieszczeniu) oraz odpowiednie podłączenia (woda i prąd), a także porządne oświetlenie.

wykończenie mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: