Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt 2 procent w ING Bank Śląski: oferta i warunki

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 01.08.2023, Data aktualizacji: 23.11.2023

7 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 11 głosów

Kredyt 2 procent w ING Bank Śląski: oferta i warunki
Jak wygląda program Bezpieczny Kredyt 2 proc. i ile mogą wynieść raty? Sprawdź oferty kredytu hipotecznego w ramach programu w ING Banku Śląskim!

Kredyt 2 procent w ING Banku Śląskim nadal stoi pod znakiem zapytania. Są jednak pierwsze sygnały, że program znajdzie się w ofercie instytucji. Na co możemy liczyć, składając wniosek o kredyt 2 procent w ING?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega rządowy program Pierwsze Mieszkanie,
 • kto może uzyskać Bezpieczny Kredyt 2 procent w ING Banku Śląskim,
 • jakie są warunki kredytu 2 procent w ING Banku Śląskim.

Kredyt hipoteczny z rządowym programem Pierwsze Mieszkanie

Rosnące ceny mieszkań, coraz mniejsza dostępność kredytów hipotecznych oraz zaporowa wysokość rat kredytowych – to wszystko sprawiło, że w ostatnim czasie coraz mniej młodych Polaków decydowało się na zakup nieruchomości z pomocą banku. Teraz sytuacja ma się zmienić. Wszystko za sprawą rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, który wszedł w życie 1 lipca tego roku. Program zakłada dofinansowanie rat kredytu, co ma bezpośrednie przełożenie na ich wysokość, którą pokrywa kredytobiorca. Taka forma pomocy od państwa sprawia, że wiele osób może sobie w końcu pozwolić na zakup wymarzonego mieszkania lub domu.

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent w ING Bank Śląski – założenia

Rządowy program polega na dopłatach od państwa przez pierwsze 120 rat kredytu, co stanowi okres 10 lat. Wysokość dopłat jest obliczana jako różnica między średnią kwartalną stałą stopą oprocentowania kredytów (bez uwzględniania marży banków) a stałą stopą 2 procent. Dzięki temu raty kredytu w tym okresie mogą być znacząco obniżone, co ułatwia spłatę kredytu. W okresie, gdy trwają dopłaty od państwa, raty kredytu mają być malejące.

Po zakończeniu tego okresu kredytobiorca ma możliwość wyboru, czy raty nadal będą malejące, czy ustalane na stałym poziomie. Podobnie ma się sprawa z oprocentowaniem – przez pierwsze 10 lat oprocentowanie jest stałe. Po tym okresie kredytobiorca może wybrać, czy chce kontynuować z oprocentowaniem stałym, czy może zmienić je na zmienne, w zależności od indywidualnych preferencji i warunków umowy z bankiem.

Kredyt 2 procent w ING Banku Śląskim jeszcze w tym roku?

Program określa maksymalną kwotę kredytu, jaką można uzyskać w ramach tej inicjatywy. Dla singli wynosi ona 500 tys. zł, natomiast dla małżeństw oraz rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka wynosi 600 tys. zł. Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny w programie kredyt 2 procent w ING Bank Śląski? Środki uzyskane od banku można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe, takie jak:

 • zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu,
 • budowę domu jednorodzinnego (w tym także nabycie działki budowlanej),
 • dokończenie budowy domu.

Kredyt 2 procent w Pekao S.A. – oferta i warunki Sprawdź również

Kredyt mieszkaniowy w ING Bank Śląski – opłaty i prowizje

Kredyt hipoteczny to znakomite narzędzie, które umożliwia zakup wymarzonego mieszkania, ale wiąże się z różnymi kosztami po stronie klienta. Trudno mówić o konkretnych opłatach w przypadku bezpiecznego kredytu 2 proc., gdy ING nie wprowadził jeszcze produktu do swojej oferty. Z pewnością można się jednak spodziewać, że opłaty będą – tak jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego.

Na początek warto wspomnieć o kosztach bezpośrednich, które są związane z samym kredytem. Jednym z najważniejszych jest oprocentowanie, czyli cena, jaką zapłacimy za korzystanie z pożyczonej kwoty. Oprócz oprocentowania istnieją także opłaty dodatkowe, takie jak:

 • prowizja bankowa za udzielenie kredytu,
 • opłata za ubezpieczenie kredytu hipotecznego,
 • opłaty notarialne i sądowe związane z podpisaniem umowy kredytowej,
 • opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Te koszty mogą znacząco wpłynąć na ogólny koszt kredytu i to zwykle one decydują o tym, która oferta bankowa jest korzystniejsza.

Poza bezpośrednimi kosztami kredytu hipotecznego warto również pamiętać o kosztach pośrednich związanych z zakupem nieruchomości. Są to na przykład koszty związane z przeprowadzeniem niezbędnych badań geodezyjnych czy ekspertyz technicznych. Warto sprawdzić, czy bank ich nie wymaga i – co więcej – czy mogą być przeprowadzone przez zewnętrznego fachowca.

Kredyt 2 procent w PKO BP – oferta i warunki Sprawdź również

Bezpieczny kredyt 2 procent – kto może z niego skorzystać?

Oczywiście rządowy program jest skierowany do określonej grupy beneficjentów. Aby złożyć wniosek, trzeba spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim program skupia się na wspieraniu zakupu pierwszej nieruchomości. Oznacza to, że osoby, które już mają dom lub mieszkanie, nie kwalifikują się do skorzystania z programu, chyba że mają nie więcej niż 50% udziału w nieruchomości odziedziczonej i nie zamieszkują w niej od co najmniej 12 miesięcy.

Kredyt 2 procent w ING Banku Śląski to jeszcze kształtująca się oferta.

Wiek beneficjentów również ma znaczenie. Osoba ubiegająca się o kredyt w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent nie może mieć ukończonych 45 lat w dniu składania wniosku. Jeśli jednak wniosek składa para lub małżeństwo, jedna z osób może mieć więcej niż 45 lat, pod warunkiem, że druga osoba spełnia limit wiekowy.

Oprócz tego ważne jest, aby beneficjent nie był stroną umowy o kredyt hipoteczny, która została zawarta w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Innymi słowy, osoba składająca wniosek nie powinna mieć aktywnego kredytu hipotecznego, który został podpisany w ciągu ostatnich trzech lat.

Ostatnim (mogłoby się wydawać oczywistym, ale warto o tym przypomnieć) kryterium jest zdolność kredytowa beneficjenta. Banki weryfikują zdolność kredytową każdej osoby, która wnioskując o kredyt, musi wykazać, że jest w stanie spłacać zobowiązania finansowe wynikające z kredytu. W przypadku programu Bezpieczny Kredyt 2 procent, zdolność kredytowa musi być na odpowiednim poziomie, aby uzyskać aprobatę na kredyt.

Kredyt 2 procent w Santander Bank Polska – oferta i warunki Sprawdź również

Jak złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą?

Składanie wniosku o kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą to proces, który może być skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą i starannością można go z powodzeniem przejść:

 1. Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że aby być uprawnionym do korzystania z rządowego programu wspierającego zakup mieszkania, trzeba spełniać konkretne kryteria – i przeanalizowanie swojej sytuacji pod tym kątem jest kluczowe dla całego procesu.
 2. Dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że możemy zostać beneficjentem programu (a więc nie mamy więcej niż 45 lat, nie jesteśmy i nie byliśmy w przeszłości właścicielami nieruchomości, nie podpisaliśmy umowy kredytowej w ciągu ostatnich 3 lat itd.), możemy przystąpić do dalszych kroków.
 3. Kolejnym zadaniem jest znalezienie banku, który oferuje kredyt 2 proc., czyli ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w zakresie udzielania dopłat. ING Bank Śląski jeszcze takiej umowy nie podpisał, ale to może się zmienić.
 4. Wniosek o kredyt hipoteczny to zazwyczaj obszerny dokument, który wymaga staranności i dokładności w wypełnieniu. Musimy podać szczegółowe informacje o sobie, swoich finansach czy planowanym zakupie nieruchomości.
 5. Po złożeniu wniosku bank przeprowadzi analizę naszej sytuacji finansowej, a także oceni, czy spełniamy kryteria programu rządowego. To ważne, abyśmy mieli na uwadze, że banki mogą mieć własne dodatkowe wymagania kredytowe, które musimy spełnić.
 6. Pozytywna decyzja banku o przyznaniu kredytu hipotecznego to dopiero pierwszy krok. Następnie będziemy musieli dostarczyć dodatkowe dokumenty, takie jak umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. P
 7. o podpisaniu umowy ostatecznej i spełnieniu wszelkich warunków otrzymamy kredyt hipoteczny z ratami obniżonymi o rządowe dopłaty.

Kredyt 2 procent w ING Banku Śląskim nie doczekał się jeszcze oficjalnej tabeli opłat.

Jakie są korzyści z kredytu 2 procent w ING Banku Śląskim?

Program Bezpieczny Kredyt 2 niesie ze sobą wiele korzyści dla potencjalnych kredytobiorców i trudno się z tym nie zgodzić. Główną zaletą tego programu są atrakcyjne dopłaty do rat kredytu, które mogą obniżyć comiesięczne opłaty nawet o 2000 zł. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje przykładowe wyliczenia, które obrazują, jak wiele mogą zyskać kredytobiorcy.

W pierwszym z wyliczeń wskazują singielkę Iwonę, która zaciągnęła 350 tys. zł kredytu na 30 lat. Bez dopłat od państwa jej pierwsza rata wyniosłaby aż 3440 zł. Dzięki dopłacie kwota maleje do 1802 zł.

W przypadku Kasi i Wojtka – młodego małżeństwa – wartość kredytu to 320 tys. zł, a okres spłaty wynosi 25 lat. Rata bez dopłaty – 3323 zł, z dopłatą rządową – 1826 zł.

Ostatnie wyliczenie odnosi się do rodziny 2+1: Ani, Bartka i rocznego Maciusia. Zdecydowali się na kredyt na 30 lat, na kwotę 550 tys. zł. Przy tradycyjnym oprocentowaniu, ich pierwsza rata wyniosłaby 5405 zł. Dzięki udziałowi w rządowym programie zapłacą jedynie 2832 zł. 

Jak łatwo zauważyć, oferta kredytu 2 procent w ING Banku Śląskim to atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala na spore oszczędności. Co więcej, program jest dostępny dla singli oraz małżeństw czy rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka, co sprawia, że wsparcie finansowe obejmuje różne grupy społeczne.

Kredyt 2 procent w ING Bank Śląski: podsumowanie

Szczegóły kredytu 2 procent w ING Bank Śląski nie są jeszcze znane, ponieważ bank nie podpisał umowy z BGK, czyli nie przystąpił do programu. Trwają jednak prace i rozmowy o poszerzeniu oferty właśnie o ten produkt. Już niebawem dowiemy się zapewne, jak uzyskać kredyt 2 procent w ING Banku Śląskim. Do tej pory warto zapoznać się z ofertą na kredyt 2 procent w VeloBanku czy PKO BP. Sam program Bezpieczny Kredyt 2 procent jest na pewno warto rozważenia dla każdego, kto może zostać jego beneficjentem – może być nim osoba, która kupuje swoją pierwszą nieruchomość, ma mniej niż 45 lat, nie ma innego aktywnego kredytu hipotecznego i wykazuje odpowiednią zdolność kredytową.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023