Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt 2 procent w PKO BP: oferta i warunki

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 24.07.2023, Data aktualizacji: 22.11.2023

7 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 3 głosów

Kredyt 2 procent w PKO BP: oferta i warunki
Kredyt 2 procent w banku PKO BP? Sprawdź warunki kredytu mieszkaniowego na pierwsze mieszanie w ramach programu rządowego!

1 lipca 2023 roku weszło w życie rządowe Pierwsze Mieszkanie, a wraz z nim interesujący produkt – Bezpieczny Kredyt 2%. Program ten został stworzony z myślą o obniżeniu kosztów kredytu mieszkaniowego dla osób, które pragną zakupić swoje pierwsze M. Dzięki dopłatom od państwa nieruchomości staną się bardziej dostępne dla osób o niższych dochodach. Warunki uczestnictwa w programie są określone przez prawo, ale oferty banków mogą się różnić. Warto więc poznać propozycję PKO BP w tym zakresie, aby dokonać świadomego wyboru. Czy oferta tego banku spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 

 

Bezpieczny kredyt 2 procent – czym jest rządowy program Pierwsze Mieszkanie?

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie przynosi rewolucyjny produkt – Bezpieczny Kredyt 2%, który ma za zadanie zdecydowanie ułatwić zakup pierwszego mieszkania. Dofinansowanie rat kredytu przez 10 lat w wysokości różnicy między stopą 2% a stałą stopą to ogromna szansa dla wielu osób marzących o własnych czterech kątach. Dzięki temu rozwiązaniu wielu potencjalnych nabywców nieruchomości odczuje znaczny spadek kosztów kredytu, co sprawi, że zakup mieszkania lub domu stanie się realnym celem także dla osób z niższymi dochodami. Istnieje możliwość skorzystania z kredytu na zakup nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, co z pewnością otwiera wiele perspektyw.

Choć Bezpieczny Kredyt 2 proc. brzmi kusząco, to nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Aby ubiegać się o dofinansowanie, ważne jest spełnienie określonych warunków. Najważniejszym z nich jest wiek kredytobiorcy – wniosek może złożyć osoba, która nie ukończyła 45 lat w dniu składania wniosku. Dla małżeństw lub rodziców co najmniej jednego dziecka spełnienie tego warunku wystarczy u jednej z osób. Ponadto dopłaty przeznaczone są jedynie na pierwszą nieruchomość, co oznacza, że beneficjent nie może być obecnie ani w przeszłości w posiadaniu innego mieszkania, domu czy spółdzielczego prawa do lokalu. Program nie obejmuje także osób, które w ciągu ostatnich 3 lat zaciągnęły kredyt hipoteczny.

Kredyt 2 procent w PKO BP to ciekawa oferta z niskim progiem wejścia.

Kredyt 2% w PKO BP może być wykorzystany na różnorodne cele związane z mieszkaniem, takie jak zakup mieszkania, domu jednorodzinnego czy sfinansowanie budowy lub wykończenia nieruchomości. Dofinansowane zostanie 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych, co zapewnia spore wsparcie finansowe na początku spłacania kredytu. Minimalny okres spłaty to 15 lat.

Na stronie BGK dostępna jest lista banków, które biorą udział w programie. Wśród nich jest oczywiście PKO Bank Polski, który przygotował swoją ofertę tak, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Celem tego banku jest zapewnienie łatwego i wygodnego procesu aplikacji o kredyt. Poza tym warto zapoznać się z ofertą na kredyt 2 procent w Alior Banku czy ING i porównać warunki.  

Kredyt hipoteczny w programie kredyt 2 procent w PKO BP

PKO BP jako pierwszy zadeklarował przystąpienie do rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, bowiem oferta ruszyła 1 lipca, a więc tego samego dnia, co wejście ustawy w życie – w innych bankach był to 3 lipca 2023 r. Już od pierwszych dni cieszyła się sporym zainteresowaniem, a bank – przygotowany na większą liczbę klientów – otworzył wszystkie swoje placówki w sobotę 8 lipca. Klienci PKO Banku Polskiego mogli skorzystać z informacji o ofercie kredytu 2 procent w PKO BP jeszcze wcześniej, ponieważ pracownicy udzielali ich już w czerwcu, zanim program się rozpoczął.

Duże zainteresowanie nie dziwi wobec oszczędności, które zapewnia Bezpieczny Kredyt 2 proc. Proste wyliczenie na stronie banku pozwala zobaczyć, jak wyglądałyby raty bez rządowych dopłat oraz ile wyniosą z dopłatą. Różnica jest naprawdę odczuwalna:

 • przy kredycie na 500 tys. zł z okresem spłaty 25 lat pierwsza rata bez uwzględnienia dopłaty to 4 644,93 zł;
 • dzięki programowi Pierwsze Mieszkanie jej wysokość maleje do 2 503,26 zł. 

Warto pamiętać, że przy kredycie 2 proc. przez pierwsze 10 lat stosowane są raty malejące – potem zmieniane są na raty równe, choć można złożyć wniosek, by dalej spłacać kredyt w ratach malejących.

Wkład własny w kredycie 2 procent PKO BP

Wkład własny nie jest wymagany, a kredyt pokryje 100% inwestycji, jeśli Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie gwarancją część kredytu. Jeśli jednak klient zdecyduje się na wkład własny – nie może on przekroczyć 200 tys. zł. W przypadku gdy wkładem własnym jest tylko niezabudowana działka albo działka z rozpoczętą budową przed 1.07.2023 r., wtedy suma wartości tego wkładu i kredytu nie może przekroczyć 1 000 000 zł.

Kredyt 2 procent w PKO BP nie wymaga wkładu własnego.

Najwyższa wartość kredytu, o jaką można się ubiegać to 500 tys. zł w przypadku singli i 600 tys. zł dla rodziców z dzieckiem lub małżeństwa. Kredyt na dokończenie budowy może wynosić maksymalnie 100 tys. zł dla singla i 150 tys. zł dla pary z dzieckiem, singla z dzieckiem lub małżeństwa.

Oferta kredytu 2 procent w PKO BP a koszty dodatkowe

Każdy kredyt hipoteczny – również ten w ramach rządowego funduszu mieszkaniowego – niesie ze sobą dodatkowe koszty, które mogą być źródłem nie tylko wydatków, ale także niespodzianek dla klienta. Oprócz regularnych rat kredytowych osoba zaciągająca kredyt musi liczyć się z opłatami związanymi z jego udzieleniem, takimi jak:

 • prowizja bankowa,
 • opłaty notarialne,
 • koszty ubezpieczenia nieruchomości.

Niejako dodatkowym kosztem jest wkład własny – chyba że zdecydujemy się skorzystać z gwarancji BGK, w związku z czym kredyt pokryje 100% wartości nieruchomości. Ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie koszty i warunki kredytu hipotecznego przed jego podpisaniem, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek finansowych.

Wiele z tych dodatkowych kosztów nie da się jednoznacznie określić, bowiem zależą one od wielu czynników, jak:

 • wysokość kredytu,
 • wartość nieruchomości.

Przykładowo oprocentowanie kredytu w PKO BP jest ustalane indywidualnie, jednak według konkretnych zasad. W trakcie obowiązywania stałej stopy procentowej oprocentowanie to 5-letnia stała stopa bazowa plus marża banku. Z kolei w trakcie obowiązywania zmiennej stopy procentowej składa się na nie suma wskaźnika referencyjnego i marży. 

Korzyści z kredytu 2 procent w PKO BP – czy ta oferta jest opłacalna?

Niska marża banku oraz prowizja na poziomie 0-0,5% (którą można osiągnąć poprzez wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy lub ubezpieczenia na życie) powodują, że kredyt 2 procent w PKO BP wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że bank PKO Bank Polski akceptuje jedynie wyceny nieruchomości wykonane przez własnych rzeczoznawców, co wiąże się z dodatkowymi kosztami po stronie klienta.

Kredyt 2 procent w PKO BP to też konkretne korzyści. W okresie 10 lat raty będą obniżone przez państwowe dopłaty w ramach programu. Jak jednak będą wyglądały po tym czasie? Trudno to jednoznacznie stwierdzić, bowiem na wysokość raty po okresie dopłat wpływa kilka czynników, np.:

 • aktualny poziom stóp procentowych,
 • pierwotny okres finansowania.

Warto jednak znać szczegóły kredytu 2 procent w PKO BP – ogromnym plusem jest to, że jeśli pierwsza rata nieobjęta dopłatą okaże się wyższa od pierwszej raty z dopłatą – bank (na podstawie złożonego wniosku) może wydłużyć okres spłaty kredytu o 5 lat. 

Jak uzyskać kredyt 2 procent w PKO BP?

Zasadniczo proces ubiegania się o bezpieczny kredyt 2 proc. nie różni się od tego przy klasycznym kredycie hipotecznym – poza tym, że wnioskodawca musi spełnić określone wymagania, które zakłada rządowy program:

 1. Wszystko zaczyna się od przygotowania niezbędnych dokumentów, w tym dowodu tożsamości, zaświadczenia o dochodach, historii kredytowej oraz dokumentów związanych z planowaną nieruchomością.
 2. W kolejnym etapie wypełniamy wniosek kredytowy, w którym szczegółowo prezentujemy naszą sytuację finansową, zarówno dochody, jak i wydatki.
 3. Bank przeprowadza gruntowną analizę zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę dostarczone dokumenty i historię kredytową. To kluczowy moment, który wpływa na decyzję banku o przyznaniu kredytu hipotecznego i określeniu jego szczegółów, takich jak oprocentowanie, okres spłaty i harmonogram rat.
 4. Równolegle do analizy zdolności kredytowej, nieruchomość, którą planujemy zakupić, musi zostać wyceniona. Bank dokonuje oceny, aby określić, czy cena nieruchomości jest zgodna z wnioskowaną kwotą kredytu.
 5. Po pozytywnej decyzji banku przechodzimy do podpisania umowy kredytowej, która jest formalnym dokumentem określającym wszystkie zobowiązania i prawa obu stron.
 6. Po zatwierdzeniu umowy środki zostaną przekazane na konto sprzedającego nieruchomość, a my stajemy się oficjalnie właścicielami nowego domu lub mieszkania.

Kredyt 2 procent w PKO BP: podsumowanie

PKO BP, jeden z największych banków w Polsce, włączył się w realizację rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, oferując interesujący produkt – Bezpieczny Kredyt 2 proc. Program ma na celu znaczące obniżenie kosztów kredytów mieszkaniowych, dzięki czemu zakup pierwszego M staje się bardziej dostępny dla osób o niższych dochodach

Kredyt 2% w PKO BP może być wykorzystany na różnorodne cele związane z nieruchomościami. Bank może pokryć 100% inwestycji, pod warunkiem, że część kredytu zostanie objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto jednak pamiętać, że limit, tj. maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw oraz rodziców z dzieckiem.

Wnioski o kredyt 2% w PKO BP można składać już od momentu rozpoczęcia programu. Bank ten oferuje konkurencyjne marże oraz niskie prowizje, co czyni tę ofertę szczególnie atrakcyjną dla osób szukających dogodnych warunków finansowania zakupu swojego pierwszego M. Prosta kalkulacja na stronie banku pozwala zobaczyć korzyści z kredytu 2%, gdzie dopłaty znacznie obniżają raty kredytu, co przyciąga wielu potencjalnych kredytobiorców.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023