Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czy warto brać kredyt na wykończenie mieszkania?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 29.03.2023, Data aktualizacji: 23.10.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Kredyt na wykończenie mieszkania
Kiedy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania? Co można sfinansować kredytem na wykończenie nieruchomości? Czytaj.

Zakup nieruchomości to duże przedsięwzięcie - również finansowe. Jednak na kupnie zwykle się nie kończy. Nabyte mieszkanie - o ile nie jest gotowe do wprowadzenia - trzeba również wykończyć. Nie każdy wie, że na prace wykończeniowe także można uzyskać kredyt w banku i nie ponosić wydatku od razu. Jak to zrobić i co można sfinansować z kredytu? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie prace i zakupy można objąć kredytem
 • w jaki sposób wziąć kredyt na wykończenie nieruchomości
 • czy można połączyć kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania - co można sfinansować?

Wykończenie własnego M wiąże się z wydatkami, które nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć z własnych środków. W takiej sytuacji pomocny może okazać się kredyt gotówkowy na remont mieszkania, który pozwoli nam na sfinansowanie prac. Pojawia się jednak pytanie, co można finansować za pomocą takiego kredytu. 

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania to rodzaj pożyczki, która udzielana jest na dowolny cel, w tym na pokrycie kosztów związanych z remontem nieruchomości. Przewagą takiego kredytu nad hipotecznym jest właśnie dowolność w dysponowaniu środków. Kredytobiorca nie musi przedstawiać kosztorysu planowanych prac ani ich harmonogramu.

Środki trafiają na jego konto, skąd może je wydać według własnego uznania - na przykład na opłacenie materiałów wykończeniowych jak m.in.: tynki, gipsy, kleje; gruntowanie i malowanie ścian; układanie podłóg i płytek; biały montaż; a także oświetlenie, sprzęt RTV i AGD czy nawet meble i dodatki. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Czytaj

Kredyt na wykończenie w ofercie banków

Większość banków ma w swojej ofercie kredyty gotówkowe, które można wykorzystać na dowolny cel. Przed wyborem konkretnego warto dokładnie przeanalizować oferty banków, porównać koszty (wysokość oprocentowania, prowizję oraz koszty dodatkowe, takie jak ubezpieczenia czy opłaty manipulacyjne) oraz zwrócić uwagę na warunki spłaty kredytu np. jakie są raty, jakie są terminy spłat oraz czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Warunki są zwykle do siebie zbliżone, a ogólne zasady podobne w każdej z ofert. Kredyt gotówkowy to najdroższa z możliwych opcji pożyczkowania (oprocentowanie nawet do 13% w skali roku), a wartość kredytu jest niższa niż w przypadku hipoteki - zwykle to kwota maksymalnie 200-250 tysięcy złotych.

Kredyt gotówkowy to zazwyczaj też minimum formalności. Większość banków wymaga dostarczenia takich dokumentów, jak: dokument tożsamości, wyciąg z konta z ostatnich miesięcy (banki zwykle proszą o wykaz 3, 6 lub 12 miesięcy), PIT-37 z ostatniego roku oraz zaświadczenie od pracodawcy. Banki nie wymagają wkładu własnego, a okres kredytowania wynosi do 10 lat. Procedura zaciągnięcia kredytu gotówkowego zamyka się zwykle w kilku dniach.

kredyt na wykończenie M

Jak krok po kroku uzyskać kredyt na wykończenie?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt gotówkowy na wykończenie domu czy mieszkania wiąże się ze stosunkowo małą ilością formalności. Nie oznacza to jednak, że wystarczy pójść do banku i „od ręki” załatwić sprawę. Zanim w ogóle skontaktujemy się z bankiem powinniśmy przeanalizować naszą sytuację i - choć banki tego nie wymagają - stworzyć kosztorys prac remontowych.

Na tym etapie warto się też zastanowić, który bank oferuje najlepszy kredyt na wykończenie mieszkania. Kalkulator lub ranking kredytów to przydatne narzędzie do tego zadania - wystarczy wpisać potrzebną kwotę i kilka informacji potrzebnych do określenia zdolności kredytowej, a pokaże się porównanie ofert różnych banków.

Po wybraniu najlepszej z nich należy skontaktować się z bankiem i złożyć wniosek o udzielenie kredytu oraz dostarczyć wymagane dokumenty. Teraz czas na krok ze strony banku, który musi sprawdzić naszą zdolność kredytową i podjąć decyzję. Jeśli będzie pozytywna - otrzymamy informację zwrotną i podpiszemy umowę. Znajdą się w niej informacje dotyczące kwoty kredytu, wysokości oprocentowania, prowizji oraz innych kosztów związanych z kredytem, okresu spłaty oraz harmonogramu. Po podpisaniu umowy bank przekaże kwotę kredytu na nasze konto bankowe. 

Na czym polega wykończenie mieszkania deweloperskiego? Czytaj

Kredyt na zakup i wykończenie mieszkania

Jeśli planujemy zakup mieszkania oraz jego wykończenie, warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym, który umożliwi sfinansowanie obu tych celów w jednym kredycie. Warto jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania i jego zakup to zobowiązanie na długi czas, zazwyczaj od kilku do nawet kilkudziesięciu lat, co oznacza, że koszt kredytu jest znacznie wyższy niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Dodatkowo, aby otrzymać kredyt hipoteczny, musimy mieć też wyższą zdolność kredytową oraz zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Hipoteka wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dokonać, będą też potrzebne dodatkowe dokumenty. Co więcej, w sytuacji kredytu hipotecznego musimy jasno określić cele, na które przeznaczymy środki. Za te możemy sfinansować m.in.: wykończenie podłóg i schodów; tynki, okładziny i sufity podwieszane; wykończenie ścian wewnętrznych; malowanie; instalacje; montaż i zakup armatury łazienkowej i kuchennej. 

Wykończ pod klucz od 1200 zł /m2

Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Możliwości są trzy: możemy wziąć jeden kredyt na zakup oraz wykończenie lokalu, podwyższyć kwotę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lub zaciągnąć dodatkowy kredyt na wykończenie domu lub mieszkania.

Szukasz atrakcyjnej i wykończonej nieruchomości? Sprawdź mieszkania na sprzedaż Wrocław i mieszkania na sprzedaż Kraków

Podsumowanie 

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczających środków finansowych na remont własnego M. Przed wyborem konkretnego kredytu warto dokładnie przeanalizować oferty banków, porównać koszty oraz zwrócić uwagę na warunki spłaty takiej pożyczki. Jeśli planujemy zakup mieszkania oraz jego wykończenie, warto rozważyć kredyt hipoteczny, który umożliwi nam sfinansowanie obu tych celów w jednym kredycie. Musimy jednak pamiętać o wielu formalnościach oraz konieczności wkładu własnego.

wykończenie mieszkania z architektem
Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023