Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt na wykończenie mieszkania i domu: jaki kredyt na wykończenie lub remont będzie najlepszy?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 04.07.2024, Data aktualizacji: 16.07.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Kredyt na wykończenie mieszkania i domu: jaki kredyt na wykończenie lub remont będzie najlepszy?
Zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt na wykończenie domu lub mieszkania? Nie masz wystarczających środków na zakup nieruchomości? Co wybrać – kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania czy kredyt gotówkowy? Sprawdź, z jakiego rozwiązania skorzystać planując remont lub prace wykończeniowe.

Zakup nieruchomości to przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych. W większości przypadków na kupnie jednak się nie kończy. Nieruchomości, które nie są gotowe do wprowadzenia, trzeba również wykończyć. Jak uzyskać kredyt na prace wykończeniowe? Co można sfinansować w ramach zaciągniętego zobowiązania? Czy warto starać się o kredyt na wykończenie mieszkania? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie prace i zakupy można sfinansować kredytem;

  • czy jest to dobre rozwiązanie;

  • jak połączyć kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie mieszkania.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania - co można sfinansować?

Wykończenie własnego M wiąże się z wydatkami, które nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć z własnych środków. W takiej sytuacji pomocny może okazać się kredyt gotówkowy na remont mieszkania, który pozwoli nam na sfinansowanie prac. Pojawia się jednak pytanie, co można finansować za pomocą takiego kredytu. 

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania to rodzaj pożyczki, która udzielana jest na dowolny cel, w tym na pokrycie kosztów związanych z remontem nieruchomości. Przewagą takiego kredytu nad hipotecznym jest właśnie dowolność w dysponowaniu środków. Kredytobiorca nie musi przedstawiać kosztorysu planowanych prac ani ich harmonogramu.

Środki trafiają na jego konto, skąd może je wydać według własnego uznania - na przykład na opłacenie materiałów wykończeniowych jak m.in.: tynki, gipsy, kleje; gruntowanie i malowanie ścian; układanie podłóg i płytek; biały montaż; a także oświetlenie, sprzęt RTV i AGD czy nawet meble i dodatki. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Czytaj

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu

W tym przypadku mamy jasno określony cel wydatkowania pożyczonych pieniędzy. Musimy się z tym liczyć, biorąc kredyt na wykończenie mieszkania. Co można kupić, wybierając ten rodzaj finansowania zakupu nieruchomości? Pożyczone w ten sposób pieniądze mają określone przeznaczenie. Wszystkie elementy niezbędne do wykończenia nieruchomości należy uwzględnić w kosztorysie.

Kredyt hipoteczny na remont lub wykończenie mieszkania można zaciągnąć m.in. na:

  • zakup i montaż sanitariatów;
  • wykończenie podłóg;
  • tynkowanie oraz malowanie ścian;
  • wykonanie instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej;
  • zakup i montaż grzejników;
  • postawienie ścianek działowych;
  • wynajęcie ekipy remontowej.

Kredyt na wykończenie w ofercie banków

Większość banków ma w swojej ofercie kredyty gotówkowe, które można wykorzystać na dowolny cel. Przed wyborem konkretnego warto dokładnie przeanalizować oferty banków, porównać koszty (wysokość oprocentowania, prowizję oraz koszty dodatkowe, takie jak ubezpieczenia czy opłaty manipulacyjne) oraz zwrócić uwagę na warunki spłaty kredytu np. jakie są raty, jakie są terminy spłat oraz czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Warunki są zwykle do siebie zbliżone, a ogólne zasady podobne w każdej z ofert. Kredyt gotówkowy to najdroższa z możliwych opcji (oprocentowanie do nawet 15%), przy czym jego wartość jest niższa niż w przypadku hipoteki. Zwykle możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego do 250 tys. złotych

Większość banków wymaga przedstawienia i dostarczenia takich dokumentów, jak: dowód osobisty, wyciąg z konta z ostatnich miesięcy (zwykle proszą o wykaz 3, 6 lub 12 miesięcy), PIT-37 z ostatniego roku oraz zaświadczenie od pracodawcy. Banki nie wymagają wkładu własnego, a okres kredytowania wynosi do 10 lat. Procedura zaciągnięcia kredytu gotówkowego zamyka się zwykle w kilku dniach.

kredyt na wykończenie M

Jak krok po kroku uzyskać kredyt na wykończenie?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt gotówkowy na wykończenie domu czy mieszkania wiąże się ze stosunkowo małą ilością formalności. Nie oznacza to jednak, że wystarczy pójść do banku i „od ręki” załatwić sprawę. Zanim w ogóle skontaktujemy się z bankiem, powinniśmy przeanalizować naszą sytuację i - choć banki tego nie wymagają - stworzyć kosztorys prac remontowych.

Na tym etapie warto się też zastanowić, który bank oferuje najlepszy kredyt na wykończenie mieszkania. Kalkulator lub ranking kredytów to przydatne narzędzie do tego zadania - wystarczy wpisać potrzebną kwotę i kilka informacji potrzebnych do określenia zdolności kredytowej, a pokaże się porównanie ofert różnych banków.

Po wybraniu najlepszej z nich należy skontaktować się z bankiem i złożyć wniosek o udzielenie kredytu oraz dostarczyć wymagane dokumenty. Teraz czas na krok ze strony banku, który musi sprawdzić naszą zdolność kredytową i podjąć decyzję. Jeśli będzie pozytywna - otrzymamy informację zwrotną i podpiszemy umowę. Znajdą się w niej informacje dotyczące kwoty kredytu, wysokości oprocentowania, prowizji oraz innych kosztów związanych z kredytem, okresu spłaty oraz harmonogramu. Po podpisaniu umowy bank przekaże kwotę kredytu na nasze konto bankowe. 

Na czym polega wykończenie mieszkania deweloperskiego? Czytaj

Kredyt na zakup i wykończenie mieszkania

Jeśli planujemy zakup mieszkania oraz jego wykończenie, warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym, który umożliwi sfinansowanie obu tych celów w jednym kredycie. Warto jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania i jego zakup to zobowiązanie na długi czas, zazwyczaj od kilku do nawet kilkudziesięciu lat, co oznacza, że koszt kredytu jest znacznie wyższy niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Dodatkowo aby otrzymać kredyt hipoteczny, musimy mieć też wyższą zdolność kredytową oraz zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Hipoteka wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dokonać, będą też potrzebne dodatkowe dokumenty. Co więcej, w sytuacji kredytu hipotecznego musimy jasno określić cele, na które przeznaczymy środki. Za te możemy sfinansować m.in.: wykończenie podłóg i schodów; tynki, okładziny i sufity podwieszane; wykończenie ścian wewnętrznych; malowanie; instalacje; montaż i zakup armatury łazienkowej i kuchennej. 

Wykończ pod klucz od 1200 zł /m2

Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Możliwości są trzy: możemy wziąć jeden kredyt na zakup oraz wykończenie lokalu, podwyższyć kwotę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lub zaciągnąć dodatkowy kredyt na wykończenie domu, lub mieszkania.

Kredyt na wykończenie mieszkania i domu: podsumowanie

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczających środków finansowych na remont własnego M. Przed wyborem konkretnego finansowania warto dokładnie przeanalizować oferty banków, w tym porównać koszty oraz zwrócić uwagę na warunki spłaty zobowiązania. Jeśli planujemy zakup i wykończenie mieszkania, warto rozważyć wzięcie kredytu hipotecznego. Taka forma finansowania umożliwi realizację obu tych celów. Musimy jednak pamiętać o wielu formalnościach oraz konieczności wniesienia wkładu własnego.  

remont mieszkania z architektem
Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023