Jaki grzejnik wybrać?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.04.2021, Data aktualizacji: 20.05.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Jakie grzejniki do domu?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników: płytowych, profilowanych, z płaską płytą czołową oraz łazienkowych i dekoracyjnych.

Centralne ogrzewanie jest jednym z najchętniej wybieranych systemów grzewczych. Obecnie na polskim rynku znajduje się szeroki wybór grzejników, które różnią się między sobą konstrukcją, sposobem pracy, wydajnością cieplną, pojemnością wodną oraz materiałem, z którego zostały wykonane.

Jeszcze do niedawna były one elementem mało dekoracyjnym i nie przykuwały uwagi. Współczesne grzejniki wyróżniają się oryginalnym designem oraz wyszukanymi formami, które idealnie pasują do domowych pomieszczeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia grzewcze do domu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się wybierając grzejniki do domu
  • jakie są rodzaje grzejników
  • gdzie zamontować grzejnik w pokoju dziennym

Rodzaje grzejników

Na konkretny model warto zdecydować się przed wyborem rodzaju instalacji centralnego ogrzewania. Renomowani producenci grzejników posiadają w ofercie konstrukcje, które pełnią funkcję grzewczą i mogą stać się prawdziwą ozdobą mieszkania. W sprzedaży dostępne są modele zapewniające odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu oraz pozwalające na estetyczne podłączenie.

Współczesne kaloryfery charakteryzują się nie tylko wysoką funkcjonalnością, ale też nieszablonową estetyką. Nowoczesne elementy nadają się do montażu na ścianach w różnych konfiguracjach. Niektóre z nich mają postać mebla usytuowanego na środku pokoju. Jak wybrać grzejnik do domu? Przedstawiamy ranking popularnych modeli.

ciepłe kapcie na grzejniku

Podział ze względu na materiał wykonania 

Grzejniki stalowe są zazwyczaj tańsze od aluminiowych. Wyglądem przypominają stare kaloryfery żeberkowe lub mogą wyróżniać się nowoczesnym wyglądem. Ze względu na różnorodność dostępnych form, największą popularnością cieszą się grzejniki ze stali. Obecnie cieszą się dużą popularnością ze względu na różnorodność dostępnych form. Spośród stalowych modeli warto wymienić grzejniki płytowe, które cechują się dużą mocą grzewczą oraz małymi rozmiarami. Poza tym równomiernie oddają ciepło i można nimi w łatwy sposób sterować. Grzejniki wykonane ze stali szybko się nagrzewają, ponieważ z reguły mają niewielką pojemność wodną. Najbardziej sprawdzą się w instalacjach zamkniętych, wykonanych z rur z barierą antydyfuzyjną, tj. odpornych na przenikanie tlenu z powietrza.

Grzejniki żeliwne znajdują zastosowanie w starym budownictwie. Obecnie znajdziemy je tylko w nielicznych domach czy mieszkaniach. Powoli zastępowane są przez modele aluminiowe lub stalowe. Grzejniki żeliwne wykazują odporność na korozję czy złą jakość wody. Są trwałe mogą posłużyć użytkownikom nawet kilkadziesiąt lat. Dłużej się nagrzewają, ale jednocześnie ograniczają straty ciepła. Modele tego typu niezbyt szybko reagują na zmiany temperatury.

Grzejniki miedziane i aluminiowe są lekkie i wykonane z aluminium z dodatkiem miedzi lub krzemu. Łatwo przekazują ciepło do otoczenia przez konwekcję, która następuje już w ciągu trzech minut. Grzejniki tego typu są dostępne w wersji "na żeberka" i zazwyczaj mają budowę członową. W związku z tym możemy kupić tyle elementów, ile nam potrzeba, by ogrzać dane pomieszczenie. Modele z aluminium są odporne na korozję, ale nie należy ich montować we wnętrzach narażonych na reakcje chemiczne z kwasami. Doskonale współpracują z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne.

Podział ze względu na budowę i funkcje 

Grzejniki członowe to zazwyczaj konstrukcje, które składają się z pojedynczych żeberek. Najczęściej są to modele żeliwne i stalowe zbudowane z jednakowych członów. Z łatwością można je dostosować do własnych potrzeb. Grzejniki tego typu przystosowane są do połączeń bocznych lub podłączenia dolnego. Poza tym zapewniają komfort cieplny, ponieważ dobrze przewodzą ciepło. Doskonale sprawdzą się w nowych instalacjach grzewczych, jako że są zasilane nowoczesnymi źródłami ciepła.

Grzejniki płytowe składają się z jednego, dwóch lub trzech elementów. Konstrukcje złożone z płyt grzewczych mają gładką powierzchnię, a także nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Grzejniki panelowe są dostępne w wielu rozmiarach i zazwyczaj posiadają pionowe tłoczenia. Do najważniejszych atutów płytowego grzejnika należy niebanalny design, możliwość szybkiego nagrzewania oraz ogrzewania domu. Ze względu na małą pojemność zwiększają oszczędności w zużyciu energii.

Grzejniki drabinkowe są uformowane z rurek przypominających kształtem drabinkę. Charakteryzują się prostą budową i funkcjonalnością. Doskonale sprawdzą się jako grzejniki łazienkowe, które mogą posłużyć jako miejsce do suszenia ręczników czy bielizny. Najczęściej są wykonane ze stali i wyposażone w podłączenie dolne. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. grzejniki firmy Immergas. Niektóre modele zostały opatrzone nawet 10-letnią gwarancją producenta.

Grzejniki konwektorowe zapewniają utrzymanie optymalnej temperatury w domowym wnętrzu. Są łatwe w montażu oraz wydajne. Nowoczesne grzejniki tego typu posiadają doskonałe parametry techniczne i właściwości użytkowe. Zazwyczaj zbudowane są z miedzianych rur, na których znajdują się blachy aluminiowe zamknięte w obudowie.

Grzejniki dekoracyjne charakteryzują się oryginalnymi kształtami i kolorami. Najczęściej montowane są w przedpokoju, salonie lub łazience. Modele pełniące funkcję dekoracyjną można bez problemu dopasować do wielkości pomieszczenia. Prezentują się bardzo efektownie, są wydajne i oszczędne. Nie trzeba ich zasłaniać. Takie grzejniki w domu można potraktować jako graficzny element aranżacji każdego pomieszczenia.

ręce grzejące się przy grzejniku

Podstawowe funkcje i parametry grzejników 

Wybór urządzenia grzewczego do domu jest niezwykle istotny. Aby spełniał swoją funkcję, należy zwrócić uwagę na moc cieplną grzejnika. Odpowiednio dobrany zapewni komfortową temperaturę w pomieszczeniu w sezonie grzewczym. Z reguły zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m kw. Moc grzejnika nie jest wartością stałą i zależy od czynników, takich jak: temperatura wody zasilającej czy powracającej z kaloryfera do kotła oraz panującej w pomieszczeniu. Przyczyną strat ciepła są często uszkodzenia zaworów. Zakamienienie może być przyczyną powstawania nieszczelności grzejnika i doprowadzić do problemów w przepływie wody w instalacji. W takim przypadku najlepiej wymienić jedynie zawory.

Grzejniki mogą mieć różną moc. Poza tym są wykonane z różnych materiałów. Najlepiej wybierać modele zbudowane z trwałych i odpornych na uszkodzenia komponentów. Coraz większa liczba osób decyduje się wymienić tradycyjne grzejniki żeliwne. Największą popularnością cieszą się modele, które nie wymagają przeróbek instalacji. Na przykład grzejniki aluminiowe są lekkie, co ułatwia ich montaż i transport. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego moc, wymiary oraz funkcje. Warto zastanowić się nad tym, czy wybrany model ma służyć jako główne źródło ciepła czy jedynie dogrzewać.

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? 

Przede wszystkim należy skupić na metrażu powierzchni, która będzie ogrzewana. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj wentylacji pomieszczenia. Duże znaczenie ma również izolacja termiczna. W dobrze izolowanych budynkach zapotrzebowanie na ciepło wyniesie 60 W/ m kw. dla domów piętrowych, a 70 W/ m kw. dla parterowych. Do ogrzania 1 metra kwadratowego potrzeba średnio 80 W. Dla domów z ograniczoną izolacją zapotrzebowanie wynosi od 90-100 W/ m kw. W słabo ocieplonych budynkach mieszkalnych oscyluje ono w granicach 120-130 W/m kw.

Odpowiednio dobrane urządzenie grzewcze sprawi, że ciepłe powietrze będzie rozchodzić się równomiernie po całym pomieszczeniu. Priorytetem staje się określenie funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli zależy nam na głównym urządzeniu do ogrzewania domu, warto skupić się na dobraniu mocy. W przypadku, gdy myślimy jedynie o dogrzewaniu pomieszczeń, nie trzeba koncentrować się tylko i wyłącznie na jego funkcjonalności. Istotny jest również dobór grzejnika pod względem formy czy dopasowania do wystroju wnętrza. Zdecydowana większość producentów dołącza do swojej oferty konstrukcje, które wyróżniają się walorami estetycznymi.

pies przy grzejniku

Jakie grzejniki pokojowe wybrać? 

Wybór jest naprawdę ogromny. Wśród grzejników najbardziej popularnych na polskim rynku znajdują się modele płytowe i członowe. Nowoczesne konstrukcje mają gładką płytę wierzchnią, która doskonale komponuje się z gładkimi ścianami. Poza tym sporą część ciepła oddają przez promieniowanie, a także lepiej dogrzewają wysokie wnętrza. Wielkość grzejników pokojowych i ich moc jest idealnie dostosowana do kubatury pomieszczeń typu salon czy sypialnia.

Wysokie miejsce w rankingu grzejników zajmują fantazyjne i kolorowe modele ozdobne, które wpasowują się również w wystrój przedpokoju. Nowoczesne grzejniki znacząco różnią się od tych popularnych przed kilkunastoma laty. Przede wszystkim są bardziej funkcjonalne oraz estetyczne. Na szczególne wyróżnienie zasługują także grzejniki konwektorowe, unoszące ogrzane powietrze. Z reguły posiadają niewielkie rozmiary i pojemność, jak również mogą być montowane nawet w kanałach w podłodze. Doskonale spisują się w nowoczesnych instalacjach zamkniętych lub jako uzupełnienie systemu ogrzewania podłogowego.

Gdzie zamontować grzejnik w pokoju dziennym? 

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja na ścianie szczytowej lub pod oknem. Grzejnik umieszczony w takich miejscach tworzy tzw. kurtynę powietrzną. Gorące powietrze blokuje dostęp chłodnemu, które pochodzi od dużych przeszkleń. Mało praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie kaloryfera na jednej ze ścian wewnętrznych. Według opinii ekspertów jego wydajność zmniejsza się nawet o 10 procent. Grzejniki zasilane systemem ogrzewania CO nie powinny być zasłaniane meblami. Ciepłe powietrze musi swobodnie krążyć po pomieszczeniu, w przeciwnym razie zmniejsza się efektywność kaloryfera.

Grzejniki do kuchni 

W tym przypadku mamy zdecydowanie większą dowolność. W małej kuchni może być przydatny zwłaszcza model o niestandardowym kształcie. Niektórzy producenci posiadają w sprzedaży kaloryfery dopasowane do powierzchni skosów lub o przebiegu horyzontalnym. Dużym zainteresowaniem cieszą się także konstrukcje drabinkowe o oryginalnym i eleganckim wykończeniu. Elementy ogrzewania CO zazwyczaj znajdują się pod parapetem okiennym. Jednak we współczesnych kuchniach coraz częściej umieszczane są na pozostałych ścianach. Nowoczesne i estetyczne konstrukcje mogą stać się oryginalną ozdobę takiego pomieszczenia oraz stanowić element aranżacji.

grzejnik - aranżacje

Instalacja centralnego ogrzewania w łazience 

Powszechną praktyką jest montaż z dala od źródła wody. Przede wszystkim nie pozwalają na to przepisy budowlane. Z pewnością warto zamontować grzejnik w miejscu, gdzie dochodzi do największej utraty ciepła – na przykład w pobliżu drzwi. Jaki wybrać kaloryfer do łazienki? Dużym powodzeniem cieszą się nowoczesne modele łazienkowe, które są szersze i posiadają wiele poziomych prętów przeznaczonych do suszenia. W niektórych modelach można zainstalować grzałkę elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z ciepłych rurek poza sezonem jesienno-zimowym. Podłączenie grzejnika w łazience zapewnia nie tylko komfort cieplny, ale też pełni funkcję suszarki do mokrych ręczników.

Przykładowe aranżacje 

Obecnie bardzo modne są kaloryfery w stylu retro, których design pasuje do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Ogromną popularnością cieszą się grzejniki pionowe z płaską płytą czołową oraz łagodnie zaokrąglonymi krawędziami. Modele tego typu warto zainstalować na wąskiej powierzchni ścian lub w pobliżu dużych drzwi balkonowych. Większość z nich posiada estetyczne wykończenia i została wyposażona w osłony boczne przypominające wzornictwem produkty z lat 50. Dużym atutem nowoczesnych modeli stalowych jest możliwość ukrycia elementów instalacji od dołu.

Jaki grzejnik wybrać? Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i potrzeb. Wybierając grzejnik do mieszkania lub domu warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale też praktycznymi. W pierwszej kolejności należy określić jego funkcje i poziom mocy, który zapewnia idealną temperaturę we wnętrzu budynku mieszkalnego. Bez problemu można też dopasować grzejnik do wystroju pomieszczenia. Większość oferowanych modeli wyróżnia się minimalistyczną formą i designem. Obecnie dostępne są w sprzedaży produkty nie tylko w kolorze białym, ale też w odcieniach szarości czy czerni. Na polskim rynku znajdują się konstrukcje w postaci idealnie gładkich i lśniących płyt, które mogą pełnić dodatkowe funkcje. Warto zaznaczyć, że duży wpływ na moc grzejnika ma źródło zasilania oraz miejsce zastosowania.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: