Jak wybrać lodówkę?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 03.03.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów

Jak wybrać lodówkę?
Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Jak lodówkę kupić do kuchni? Sprawdź!

Bez lodówki nie ma kuchni. To jeden z najważniejszych sprzętów wyposażenia AGD. Trudno sobie bez niej wyobrazić codzienne życie. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli tych urządzeń. Różnią się nie tylko designem i wymiarami, ale także funkcjami, systemami i wykorzystywanymi technologiami.  Jak wybrać tę najlepszą dla siebie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co wziąć pod uwagę wybierając lodówkę
 • jaką lodówkę wybrać do zabudowy 
 • jaką klasę energetyczną powinna mieć lodówka 

Jaką lodówkę kupić?

Najważniejszą rzeczą przy robieniu zakupów wyposażenia AGD jest przede wszystkim dostosowanie jego funkcjonalności do naszych potrzeb. To jaką lodówkę kupić powinno zależeć od tego ile żywności w niej przechowujemy, czy korzystamy z zamrażarki, czy potrzebna jest nam kostkarka, a może najważniejsze jest dla nas oszczędzanie energii i możliwość korzystania z trybu eco.

Kolejnym ważnym i decydującym elementem jest budżet jaki mamy na sprzęt oraz obecny wystrój kuchni. Dziś mamy dostępnych tyle modeli, że z pewnością dostosujemy lodówkę do naszych aranżacji. Już nie jest to tylko biały słupek, na który przyklejamy magnesy. Inny rodzaj wybierzemy również do zabudowy, a inny jak mamy miejsce na wolnostojące urządzenie.

Podstawowy wybór powinien paść również pod kątem wyboru chłodziarki lub chłodziarki z zamrażarką. Opcja druga, gdzie obie funkcjonalności są oddzielone jest najpopularniejsza, ponieważ jest najbardziej praktyczna.

Jak wybrać lodówkę do zabudowy?

Dzisiaj coraz częściej stawiamy na ukrywanie sprzętów kuchennych. Jeśli podążamy za tym trendem, sprawdzi się w naszym wnętrzu lodówka do zabudowy. Opcja ta jest rekomendowana jeśli zaczynamy projektowanie kuchni, ponieważ urządzenie do zabudowy musi być perfekcyjnie dopasowane. Ma nie tylko pasować do wyznaczonego miejsca, ale też pozostałych sprzętów AGD i wybranych mebli.

Takie lodówki prezentują się doskonale, ponieważ bardzo łatwo je zamaskować. Wyglądają po prostu jak kolejna szafka kuchenna. Są natomiast zwykle mniejsze od tradycyjnych modeli. Jeśli wybierzemy urządzenie, które ma nietypowe wymiary dla takich sprzętów w przyszłości może być nam ciężko wymienić go na lepsze lub po prostu zmienić w przypadku trwalej awarii.

Jeśli mamy małe mieszkanie, jak np. kawalerkę na wynajem oraz stawiamy typowo na singli, sprawdzi się lodówka podblatowa. Jest to rozwiązanie tanie i zajmuje wyjątkowo mało miejsca.

A lodówka wolnostojąca?

Lodówka wolnostojąca jest łatwiejsza do wybrania, ponieważ ograniczają nas tylko wymiary. Łatwiej ją zdemontować czy wymienić na nowszy sprzęt w przyszłości. Może stać przy oknie, czy samym wejściu do kuchni lub w wybranym przez nas miejscu. Takie rozwiązanie jest też sporo tańsze od urządzeń do zabudowy. Minusem jest to, że mogą wyróżniać się na tle wyposażenia kuchni, przez co mogą psuć efekt aranżacyjny. Jednak dzisiaj jest dostępnych tak wiele modeli, ze każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

 

Pojemność

Lodówki dwudrzwiowe zdobyły nasze kuchnie. Jednak sprawdzają się wyłącznie w pomieszczeniach, w których jest na nie miejsce. Wielkość lodówki ma znaczenie, ale powinna być również dostosowana do naszych potrzeb. Jednodrzwiowe będą wystarczające dla singli lub po prostu w małych kuchniach, natomiast w przypadku dużej rodziny sprawdzi się dwudrzwiowa. Nie jest to natomiast ostateczny wyznacznik, ponieważ wąskie urządzenie może być wysokie, więc w zupełności starczy dla kilku osób. W przypadku drugiej opcji zwykle drzwi podzielone są na chłodziarkę i zamrażarkę.

Jak zdecydować? W mierzeniu pojemności lodówki przyjmuje się, że dla jednej osoby wystarczająca jest 120 litrowa. Jeśli mamy kolejnych domowników, do każdego należy doliczyć około 30 litrów do części chłodzącej oraz 50-80 litrów do mrożącej. Dla dużej rodziny sprawdzi się lodówka o pojemności 240 litrów.

Lodówka no Frost

To doskonałe rozwiązanie. Polega na zamrażaniu żywności i wnętrza komory schładzanym powietrzem oraz usuwaniu wilgoci ze środka. Oznacza to, że w lodówce nie będzie gromadził się szron i lód. Jest to bardzo ważne, ponieważ w komorze chłodzącej panuje stała temperatura i poziom wilgotności. Zaleca się natomiast trzymanie w niej niepakowanej żywności w specjalnych pojemnikach, ponieważ funkcja ta może wysuszać jedzenie.

System Multi-Airflow

Funkcją na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie lodówki jest na pewno system Multi-Airflow. Dzięki niemu wyrównywana jest temperatura wewnątrz urządzenia. To powoduje także, równomierne opływanie zimnym powietrzem wszystkich części lodówki. Działa na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza. Wpływa to m.in. na wydajność oraz dłuższe przechowywanie żywności.

Lodówka z kostkarką

Zainspirowani Stanami Zjednoczonymi coraz częściej wybieramy do domu lodówki z kostkarkami do lodu. Wbudowane są one w mechanizm urządzenia, co zapewnia stały dostęp do kostek lodu. Jest to bardzo ważna funkcja, jeśli pijemy dużo zimnych napojów, szczególnie latem. Można wybierać pośród sprzętów zewnętrznych z dystrybutorem wody podłączonym do sieci lub wewnętrznym podłączanym do bieżącej wody. Jednak zwiększa to koszt lodówki oraz późniejsze rachunki za prąd. 

Klasa energetyczna

Gdy wybieramy każdy sprzęt do domu niezbędna jest wiedza na temat klas energetycznych urządzeń. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wszystkie urządzenia RTV i AGD powinny mieć oznaczoną klasę energetyczną. Parametr ten jest oznakowany literami od A do G. Oznacza on zużycie energii urządzenia w skali rocznej. W przypadku lodówki jest to bardzo ważne, ponieważ to urządzenie pracuje przez 24 godziny na dobę.

Niższe zużycie energii to przede wszystkim mniejsze koszty eksploatacyjne. Najlepsze są urządzenia oznaczone klasą A+++, które wyróżnia największa ekonomia pracy. Co ważne, pomiędzy lodówką z klasą A a A++ występować może aż 45-procentowa różnica w zużywanej energii. Dla przykładu model w standardzie B zużywa nawet do 500 kWh, kiedy lodówka klasy A++ o standardowym rozmiarze tylko około 200 kWh rocznie. 

Mimo iż na początku wydamy więcej, to w perspektywie 2-3 lat dodatkowe środki zwrócą się pod postacią niższych rachunków.

Co jeszcze?

Wybierając lodówkę warto zwrócić uwagę także choćby na kierunek otwierania drzwi czy ilość agregatów i termostatów. Agregat odpowiedzialny jest za pracę komory chłodziarki i zamrażalnika, a termostat reguluje temperaturę w komorze chłodziarki. Dziś standardem jest używanie przynajmniej dwóch agregatów i termostatów. W droższych modelach ich liczba jest jeszcze większa. Dzięki temu można wyłączyć komorę, która aktualnie nie jest wykorzystywana oraz mrozić większą ilość produktów jednocześnie.

Warto również sprawdzić dodatkowe funkcje, które mogą się okazać dla nas istotne jak np. system Antyfinger Print, dzięki czemu nie zobaczymy już na naszym sprzęcie odbitych śladów po palcach. Najważniejsze jest natomiast odpowiednie dostosowanie sprzętu do naszych potrzeb i gustu.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: