Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jaką zmywarkę wybrać?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 17.03.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 6 głosów

Jak wybrać zmywarkę?
Jak wybrać zmywarkę dostosowaną do naszych potrzeb? Czytaj na RynekPierwotny.pl.

Zmywarka to dziś jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Kiedyś była luksusem, obecnie spotkamy ją w niemal każdym mieszkaniu. Znacznie ułatwia sprzątanie, pozwala schować brudne naczynia oraz przede wszystkim oszczędzić pieniądze i czas. Dodatkowo dba o nasze dłonie i chroni środowisko naturalne. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę
 • ile wody zużywa zmywarka
 • lepiej wybrać zmywarkę wolnostojącą czy zabudowaną 

Dostosowanie do potrzeb

Na rynku do wyboru jest mnóstwo modeli zmywarek. Możemy je dopasować do naszych indywidualnych potrzeb – tak aby spełniały oczekiwania wizualne i technologiczne. Urządzenia różnią się mocą, rozmiarami, sposobem działania, no i oczywiście ceną. Na początek warto sobie postawić podstawowe pytania. Najważniejsze jest to jaki mamy budżet. Czy będzie to zmywarka do zabudowy, a może zmywarka wolnostojąca? Kolejnym aspektem jest pojemność, wymiary oraz klasa energetyczna czy efektywność zmywania. Kolejnym ważnym elementem jest także marka i producent zmywarki oraz planowana częstotliwość zmywania uwzględniająca liczbę domowników.

Ile wody zużywa zmywarka?

Najważniejsze pytanie jakie stawiają sobie kupujący zmywarki jest to, jakie jest zużycie wody przez to urządzenie. Istnieje przekonanie, że podczas jednego mycia ręcznego zużywamy znacznie mniej wody. Jest to jednak zależne od sposobu w jaki to robimy. Mycie naczyń dla 4-osobowej rodziny pod bieżącą wodą z kranu może zużywać nawet 80 litrów wody. Dziś zmywarki są bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Małe kompaktowe oraz te bardziej zaawansowane o tradycyjnych rozmiarach (45cm lub 60 cm) mogą przez jeden cykl zmywania wykorzystać nawet mniej niż 10 litrów wody. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że pobierają także energię elektryczną. Jednak mimo wszystko jest to znacznie tańsze rozwiązanie. Średnie zużycie wody w trybie ekonomicznym lub standardowym przez dane zużycie wody jest podawane w specyfikacji technicznej produktu.

Klasa energetyczna

Oszczędności będzie generować odpowiednia klasa energetyczna zmywarki. Większość dostępnych obecnie modeli ma najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++, A++ i A+. Im więcej plusów, tym większa oszczędność wody i energii.

Klasa efektywności zmywania

Ważnym parametrem jest również klasa efektywności zmywania. Wprowadzono ją podobnie jak klasę energetyczną na podstawie norm Unii Europejskiej. Dotyczy skuteczności zmywania naczyń kuchennych przy trudnych do zmycia zabrudzeniach. Skala mierzona jest od A do G. Bardzo dobra klasa energetyczna zwykle łączy się z dobrą efektywnością. Do tego pomiaru używa się również pojemności znamionowej. To dzięki niej dowiemy się ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić w porównaniu do innych modeli zmywarek.

Poziom hałasu

Istotnym parametrem domowych urządzeń jest poziom hałasu. Kuchnie są często otwarte na salon, a głośno pracujące urządzenia mogą przeszkadzać w rozmowie czy odpoczynku. Najcichsze zmywarki pracują z głośnością 39-40 dB.

Wymiary zmywarek

Zmywarki przeważnie mają szerokość 60 cm, tak samo jak standardowe szafki kuchenne, jednak możemy zakupić także mniejsze o szerokości 45 cm. W pierwszej wersji mieści się od 12 do 14 kompletów naczyń, czyli standardowego zestawu talerzy ze sztućcami i szklankami lub filiżankami dla jednej osoby. W mniejszych modelach zmieści się średnio 10 kompletów naczyń.

Jednak nie zawsze jest miejsce w kuchni, w ciągu mebli na postawienie dodatkowego urządzenia. Wtedy można skorzystać z takiego rozwiązania jak zmywarka kompaktowa. Można ja postawić na blacie kuchennym. Jej szerokość to 55 cm, a wysokość 45 lub 60 cm. W środku zmieścimy 6-8 kompletów naczyń. Kolejnym rozwiązaniem są zmywarki do zabudowy modułowej, które można zabudować w pionie lub poziomie.  

Panel sterowania

Ważnym elementem zmywarki jest panel sterowania. Może być zintegrowany, co oznacza, że sterowanie znajduje się na górnej listwie drzwiczek, i po ich zamknięciu do nie widać. Panel odkryty znajduje się z przodu na drzwiczkach. Jest to gorsze rozwiązanie jeśli w domu mamy małe dzieci, które mogą bez problemu mogą potraktować to jako ciekawą zabawę.

Programy zmywarki

Programy mycia naczyń różnią się temperaturą i czasem trwania. Wybierając odpowiedni powinno się  uwzględnić rodzaj naczyń oraz ich stopień zabrudzenia, ponieważ możemy wybrać program dedykowany np. dla szkła lub garnków. W każdym modelu znajdziemy tryb ECO. Inne, które mogą się okazać przydatne to np. program delikatny do mycia szkła, szybki, zwłaszcza jeśli mamy gości i szybko pojawia się zapotrzebowanie na nowe czyste naczynia, higieniczny, który dzięki podwyższonej temperaturze 70-75 °C eliminuje bakterie i daje efekt wyparzania, czy też czyszczenia zmywarki, który zadba o higienę i ładny zapach.

Do zabudowy czy wolnostojąca?

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? To o czym nie można zapomnieć przy jej zakupie jest dokładne wymierzenie szerokości i długości, ponieważ to właśnie pod sprzęty dostosowuje się fronty. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania kuchni, jest to idealny moment, aby stworzyć dedykowaną szafkę. Front zmywarki zostaje ozdobiony takim samym panelem jak reszta mebli. Jest to bardzo estetyczne wizualnie. W przyszłości może natomiast generować problem jeśli będziemy chcieli wymienić urządzenie na nowe, bo np. ulegnie trwałej awarii. Zmywarka do zabudowy idealnie pasuje do wystroju kuchni, w którym wszystko ze sobą współgra.

Zmywarka wolnostojąca daje wiele szersze pole do manewru. Można ją ustawić praktycznie w dowolnym miejscu, a nawet w innym pomieszczeniu. Ułatwieniem jest brak ograniczenia jakim są odpowiednie wymiary pod zabudowę. W dodatku niektóre modele mają możliwość zdjęcia blatu, przez co mogą być umieszczone pod zestawem kuchennym. Wadą jest natomiast to, że urządzenie jest widoczne, przez co będzie wyróżniać się na tle pozostałych elementów kuchni. Jednak modeli jest obecnie tak wiele, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023