Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 07.04.2020, Data aktualizacji: 03.10.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 21 głosów

Jak wybrać pralkę?
Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę do mieszkania? Jakie funkcje i parametry powinna spełniać? Podpowiadamy - sprawdź nasze porady!

Poszukiwanie nowej pralki jest o wiele łatwiejsze, kiedy ustalimy czego od niej oczekujemy. Obecna oferta urządzeń jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza jest odpowiedź na pytania, gdzie będzie stała, ile osób będzie z niej korzystało, jak chcemy do niej ładować pranie oraz czy ma być zabudowana. Następnie możemy skupić się na jej funkcjonalnościach. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaki typ pralki wybrać
 • o czym należy pamiętać kupując pralkę
 • jakie funkcje powinna mieć pralka

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Największy wybór znajdziemy wśród pralek wolnostojących, ponieważ dają one większe pole manewru. Mają zróżnicowane funkcjonalności i parametry. Sprawdzą się w każdej przestrzeni – zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i niewielkich. Dziś pralki wolnostojące mają również nowoczesny design, który sam w sobie stanowi ozdobę. Jednak, jeśli zdecydujemy się na zakup pralki do zabudowy najlepiej zrobić to już na etapie projektowania mebli do łazienki. Tutaj możemy wybierać tylko spośród urządzeń ładowanych od przodu. Wygodne są modele do zabudowy pod blatem, które mają zdejmowaną górną pokrywę. Takie rozwiązanie jest idealne, kiedy pralkę chcemy ukryć np. w kuchni, bo w łazience marzy nam się większa wanna.

Różnica jest widoczna również w cenie. Porównując to, ile musimy zapłacić za małą pralkę do zabudowy z ich większymi odpowiednikami wśród standardowych modeli, zauważymy, że cena tych pierwszych bywa wyższa nawet o kilkaset złotych.

Wsad pralki

Każda pralka, niezależnie od rodzaju ma określoną ładowność wsadu i zakres obrotów. To jeden z najważniejszych elementów, który zależy od ilości miejsca w docelowym pomieszczeniu oraz wielkości rodziny. Standardem jest ładowność w okolicach 6 kg. Pralka o pojemności do 5 kg sprawdzi się w małych mieszkaniach dla pary lub singla. Dla większych rodzin wystarczą już te o ładowności do 7 kg. Należy jednak pamiętać, że im większa ładowność bębna, tym większe jest urządzenie oraz jego cena.

Warto wiedzieć, że nowoczesne pralki automatycznie ważą wsad i dostosowują ilość detergentu oraz wody do cyklu prania. Oznacza to, że pralka o ładowności 7 kg przy załadunku na poziomie 2 kg zużyje tylko tyle środka piorącego i wody, ile potrzebuje.

Pralka ładowana od góry czy dołu?

Pralki ładowane od góry mają zawsze taki sam wymiar, bez względu na parametry. Takie modele są rekomendowane szczególnie osobom starszym, które nie muszą się schylać do bębna. Kiedy decydujemy się natomiast na pralkę ładowaną od frontu możemy spotkać się z różną głębokością, która zależy od jej ładowności. Co ważne, producenci podają parametr głębokości licząc jedynie blat pralki. Nie są mierzone elementy wystające z tyłu, jak dopływ i odpływ i z przodu, jak pokrętło i drzwi bębna. Kolejną różnicą są drzwiczki. Ta druga jest zaopatrzona w szklane drzwiczki, dzięki którym można sprawdzić proces prania i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości szybko na nie zareagować. Natomiast w pralce ładowanej od góry nie widzimy co się dzieje w środku.

 

Głębokość pralki

W przypadku pralek mamy do czynienia z wersjami: standardowa, slim, super slim oraz ładowana od góry. Standardowe pralki posiadają głębokość przynajmniej pół metra. Slim natomiast oscylują w granicach 40 centymetrów. Super slim są poniżej tej wartości. To bardzo małe pralki, które sprawdzą się dla singli. Pralki ładowane od przodu, ma większą głębokością, ponieważ w standardzie wynosi 60 centymetrów.

Wirowanie

Wiele osób zastanawiając się nad konkretnym modelem pralki patrzy na prędkość wirowania. Wbrew pozorom nie jest to tak ważna funkcja, ponieważ im większa moc wirowania tym bardziej może niszczyć ubrania np. je gnieść lub kosmacić. Przekłada się to również na trudniejsze prasowanie. Co prawda, są one bardziej suche. Z takiej prędkości jak 2000 obr/min, raczej rzadko się korzysta. Optymalna wartość dla codziennego prania to 600-800 obr/min. Większą prędkość zaleca się do pościeli i syntetycznych materiałów, ponieważ odporne są na zagniecenia.

pralka pod blatem w łazience

Klasa energetyczna pralki

Najlepszy i najkorzystniejszy jest wybór pralki w klasie A. Oczywiście im więcej „plusów”, tym lepiej. Wpływa to na niższe parametry zużycia nie tylko prądu, ale również wody oraz niższy poziom hałasu. Dla przykładu przyjmując uśrednioną cenę za 1 kWh energii elektrycznej (bez opłat za przesył i obsługę) na poziomie 50 groszy, w ciągu roku używając pralki A+++, która zużywa o 36 kWh mniej niż A+, zaoszczędzimy ok. 18 złotych.

Zużycie wody

Starsze modele pralek potrafiły pobierać nawet 100 litrów wody na jeden cykl. Nowoczesne urządzenia zużywają nawet 2,5 raza mniej. Wpływa to nie tylko na mniejsze rachunki, ale przyczynia się także do ochrony środowiska. W zależności od modelu pralki mają zużycie wody na poziomie od 39 do 69 litrów. W niektórych urządzeniach możemy spotkać się z funkcją 0,5 wsadu – można jej używać wtedy, kiedy nie zapełniamy całego bębna.

Poziom hałasu

To bardzo ważny parametr, ponieważ pralka jest jednym z najgłośniejszych urządzeń w domu. Informuje o nim etykieta energetyczna. Może pracować, emitując hałas na poziomie od 46 do 77 decybeli. Podczas wirowania się on zwiększa, nawet do 72–79 dB.

Przydatne funkcje

Dziś pralki oferują szereg ciekawych funkcji. Najważniejsze z nich to opóźnienie startu prania, co pozwala ustawić pranie na wybraną przez siebie porę dnia, szybkie pranie, długie płukanie, które jest szczególnie przydatne dla alergików lub małych dzieci. Spotkamy się również z funkcjami jak pranie koszul, pranie wstępne dla mocno zabrudzonych ubrań, pranie wełny i delikatnych tkanin, tryb dla alergików. Przydatne rozwiązania to także pranie parowe czy zabezpieczenie przed dziećmi. W nowoczesnych modelach pralek znajdziemy również funkcje łączenia ze smartphonem, co pozwala na ustawianie prania np. w drodze do domu lub zdiagnozowanie błędów.

pralka - programy

Pralka z suszarką

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca w domu na postawienie oddzielnej pralki i suszarki. Sprawdza się również wtedy, kiedy chcemy po praniu wyciągnąć suche rzeczy, które nie będą wisiały na suszarce w domu. Takie urządzenie można zakupić już w cenie od 2 tys. złotych, i to o całkiem dobrych parametrach. Kiedy kupowalibyśmy urządzenia oddzielnie musielibyśmy przeznaczyć na ten cel ponad 4,5 tys. złotych.

O czym jeszcze pamiętać przy zakupie pralki?

Przy zakupie pralki warto również pamiętać o gwarancji. Następnie o urządzenie należy dbać. Odpowiednia konserwacja uchroni nas przed częstymi awariami i koniecznością wymieniania części.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: