Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego należy złożyć w banku?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 22.08.2023, Data aktualizacji: 22.08.2023

4 minuty czytania
Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego należy złożyć w banku?
Przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie należy dopełnić wielu formalności. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne podczas ubiegania się o ten rodzaj finansowania? Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową w banku? Czytaj na rynekpierwotny.pl.

Proces weryfikacji wniosku kredytowego może przebiec sprawnie, jeśli bank otrzyma komplet wymaganych dokumentów. Potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg warunków. Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są wymagane przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego? Na jakich warunkach udzielają go banki? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie dokumenty do kredytu hipotecznego należy dostarczyć;
 • jak zwiększyć zdolność kredytową;
 • czy wysokość dochodu to najważniejszy czynnik decydujący o przyznaniu finansowania.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są niezbędne?

Taka forma finansowania stanowi znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Z tego względu osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny powinna dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Dzięki temu może zwiększyć szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jedną z najistotniejszych kwestii przy ocenie wniosku jest odpowiednie zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Istotne znaczenie ma źródło i wysokość uzyskiwanego dochodu oraz podejście do spłaty dotychczasowych zobowiązań.

Lista wymaganych dokumentów jest dość długa i uwzględnia dotyczące:

 • tożsamości kredytobiorcy (ważny dowód osobisty lub paszport);
 • sytuacji finansowej wnioskodawcy (m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z konta);
 • kupowanej nieruchomości (np. odpis z księgi wieczystej). 

Ogólne zestawienie zależy od indywidualnej polityki banku, przychodów kształtujących zdolność oraz rynku, z którego pochodzi mieszkanie. Uzależnione jest także od tego, czy osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny planuje zakup działki budowlanej i budowę domu lub remont lokalu mieszkalnego. Dokumenty niezbędne do kredytu hipotecznego mogą się różnić pomiędzy konkretnymi instytucjami finansowymi. Warto je gromadzić z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Dokumenty wymagane przy umowie o pracę

Taka forma zatrudnienia stanowi najbardziej pożądane źródło dochodu. Najlepiej, gdy umowa o pracę zawarta jest czas nieokreślony. Wówczas świadczy o stabilnym zatrudnieniu. Wskazuje też na szersze możliwości dotyczące spłaty zobowiązania. Kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa, do obliczania której brane są pod uwagę następujące czynniki: wiek, stan cywilny, staż pracy, wykształcenie, obecne zadłużenie, historia kredytowa, uzyskiwane dochody i comiesięczne koszty, liczba osób na utrzymaniu.

Co potrzebne do kredytu hipotecznego, jeśli chodzi o umowę pracę? Na liście dokumentów wymaganych znajduje się najczęściej:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach – wypełniane przez pracodawcę na druku bankowym lub firmowym;
 • deklaracja PIT-37 za ubiegły rok – z potwierdzeniem przyjęcia przez US;
 • wyciąg z rachunku bankowego – za ostatnie sześć lub nawet dwanaście miesięcy;
 • zaświadczenie z ZUS – odnoszące się do wysokości wypłacanego świadczenia.

Bank może też poprosić o świadectwo pracy oraz wgląd do aktualnej umowy o pracę.

Dokumenty wymagane od przedsiębiorcy wnioskującego o kredyt hipoteczny

Prowadzenie działalności gospodarczej nie przekreśla szans na uzyskanie finansowania. Banki mają jednak większe wymagania wobec przedsiębiorców. Z reguły wymagają większej ilości dokumentów niż od osób zatrudnionych na umowie o pracę. Dodatkowo muszą zweryfikować, czy wnioskodawca nie zalega w płatnościach na rzecz ZUS-u, czy Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorca powinien przedstawić w pierwszej kolejności:

 • zaświadczenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG), m.in. o nadaniu numeru NIP czy REGON;
 • zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz braku zadłużenia z tytułu zobowiązań podatkowych;
 • wyciąg z firmowego konta z ostatnich 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej;
 • deklaracje podatkowe (np. PIT-36 lub PIT-36L przy rozliczaniu się za pomocą KPiR) za ubiegły rok lub dwa lata;
 • oświadczenie o wysokości dochodów po opodatkowaniu;
 • ewentualne zezwolenie na prowadzenie działalności koncesjonowanej.

Dokumenty do kredytu hipotecznego nie muszą być skomplikowane!

W przypadku prowadzenia pełnej księgowości wymagana jest także deklaracja PIT i CIT, bilans (rachunek zysków i strat) oraz ewidencja środków trwałych i stawek amortyzacyjnych. Przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego powinien dostarczyć deklarację podatkową PIT-28 za ubiegły rok lub ostatnie dwa lata. Do tego dochodzi zaświadczenie o wysokości dochodu po opodatkowaniu, księga przychodów bądź ewidencja faktur, dokument wydany przez Urząd Skarbowy o wysokości przychodów ewidencjonowanych. W przypadku osób korzystających z karty podatkowej niezbędne jest m.in. oświadczenie o dochodach uzyskanych w ciągu 6 miesięcy.

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego

Zaciągnięcie zobowiązania na rzecz zakupu mieszkania lub domu wiąże się z koniecznością ustanowienia hipoteki. Aby ocenić wartość nieruchomości, wnioskodawca powinien dostarczyć do banku dodatkowe dokumenty. Mieszkania z rynku pierwotnego można nabyć bezpośrednio od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Wcześniej nie były przez nikogo używane. Na rynku nieruchomości znajduje się też spory wybór nieruchomości z rynku wtórnego. W tym przypadku mamy do czynienia z mieszkaniami lub domami z tzw. drugiej ręki.

Kredyt hipoteczny – co potrzeba przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

 • Umowa przedwstępna z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową – zawierana jest zazwyczaj z deweloperem. Można ją również podpisać ze spółdzielnią mieszkaniową. Najczęściej przyjmuje formę aktu notarialnego.
 • Dokumenty, które stanowią potwierdzenie dotychczasowych wpłat na rzecz sprzedawcy.
 • W przypadku zakupu nowej nieruchomości wymagany jest wydruk z CEiDG dewelopera oraz wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.
 • Nie może też zabraknąć dokumentu potwierdzającego wniesienie wkładu własnego.
 • Wymagany jest wypis i wyrys z ewidencji gruntów.
 • Istotne znaczenie ma prawomocna decyzja o zakończeniu budowy oraz pozwoleniu na użytkowanie nieruchomości.
 • Zaświadczenie o tym, że wyodrębniony został samodzielny lokal mieszkalny.
 • Potwierdzenie, że budynek nadaje się do użytkowania bez zastrzeżeń kompetentnego urzędu.
 • Kopie pełnomocnictwa, które udzielone zostały reprezentantom dewelopera.

Jakich dokumentów wymaga bank przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego?

 • Wymagana jest umowa przedwstępna zawarta pomiędzy nabywcą a właścicielem mieszkania z „drugiej ręki”.
 • Oprócz tego należy dołączyć odpis nieruchomości z księgi wieczystej.
 • Bank wymaga dokumentów potwierdzających, że właścicielem mieszkania lub domu jest sprzedający.
 • Nabywca powinien dostarczyć dowód wniesienia wkładu własnego.
 • Niezbędna jest także aktualna wycena nieruchomości.
 • W przypadku zakupu mieszkania lub domu z rynku wtórnego należy dostarczyć zaświadczenie ze spółdzielni związane z przydziałem.
 • Jeśli nieruchomość została wcześniej obciążona hipotecznie, trzeba przedstawić potwierdzenie wysokości salda pozostałego do spłaty.
 • Do wniosku kredytowego należy też dołączyć zaświadczenie o braku zaległości w opłatach.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego: podsumowanie

Okres kredytowania może wynosić maksymalnie 35 lat. Istnieje możliwość zawieszenia spłaty rat nawet do 36 miesięcy, np. w PKO BP. W jednym z największych banków w Polsce można skorzystać z dodatkowych produktów, które obniżają marżę kredytu. Jakie są najczęściej wymagane dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego PKO BP? Uproszczona lista przedstawia się w następujący sposób: dowód osobisty wnioskodawcy, wniosek wraz z załącznikami, dokumenty dochodowe oraz dotyczące finansowanej nieruchomości.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: