Przegląd prasy - sierpień 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.08.2019, Data aktualizacji: 02.08.2022

15 minut czytania
Przegląd prasy - sierpień 2019
Kiedy nadejdzie i jak głęboka może być korekta cenowa? Czy Pracownicze Plany Kapitałowe są sposobem na finansowanie mieszkania? Czy wzrost inflacji przyśpieszy podwyżki cen mieszkań? Jakie były najpopularniejsze tematy sierpnia?

26.08 - 01.09

Odsprzedaż problematycznych kredytów

W ubiegłym roku wzrosła liczba odsprzedawanych kredytów mieszkaniowych np. firmom windykacyjnym. Z kolei w 2019 r. proces czyszczenia bankowych bilansów z problematycznych kredytów będzie mniej intensywny niż rok wcześniej. Ile hipotek jest rocznie  odsprzedawanych przez banki? Dowiecie się z artykułu opublikowanego w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl,  money.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.bizBS.net i CEO.com.pl.

Podwyżki mieszkań wypychają Czechów do Niemiec

Czechy są najdroższy rynkiem mieszkaniowym w Europie Środkowej oraz europejskim liderem pod kątem tempa wzrostu cen mieszkań. Coraz większa ilość obywateli Czech rozważa przeprowadzkę do Niemiec w poszukiwaniu tańszego lokum. Więcej o sytuacji mieszkaniowej Czechów przeczytacie na money.pl i Forsal.pl.

Opłata reklamowa

W Polsce istnieją podatki oraz tzw. parapodatki, o których świadomość mają tylko nieliczni. Przykładami są np. opłata adiacencka czy planistyczna, a także opłata reklamowa, która została wprowadzona w 2015 r. W jakiej sytuacji trzeba zapłacić państwu daninę związaną z posiadaniem na własnej działce billboardu? Czy opłata reklamowa obowiązuje w każdej gminie? O tym na WP.pl.

Sytuacja po wprowadzeniu specustawy mieszkaniowej

Deweloperzy w dalszym ciągu poszukują działek pod budowę mieszkań w centrach miast, jednak utrudniona sytuacja  z realizacją nowych inwestycji kieruje deweloperów na peryferia, gdzie często brakuje niezbędnej dla mieszkańców infrastruktury. Problem miała rozwiązać specustawa, przyśpieszająca procedury administracyjne oraz odblokowująca niewykorzystane dotychczas grunty. Jak wygląda sytuacja krajowej mieszkaniówki po roku od wejścia ustawy w życie? O tym na onet.pl.

Powolny rozwój Mieszkanie Plus

Podstawowym celem programu Mieszkanie Plus miało być zwiększenie liczby przystępnych cenowo lokali mieszkalnych. Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawickiego do końca 2019 r. miało zostać pobudowanych 100 tys. mieszkań. Niestety wydajność programu pozwoli tylko na realizację tysiąca w tym roku oraz kilku tysięcy w przyszłym. Więcej o Mieszkanie Plus przeczytacie na gazeta.pl.

Spadki sprzedaży u deweloperów i wzrosty na rynku wtórnym

Popyt na nieruchomości nadal nie maleje, a chętnych wciąż jest więcej niż oddanych do użytku mieszkań deweloperskich. Zainteresowanie zakupem mieszkania powoduje również zainteresowanie lokalami z drugiej ręki, które nawet po podwyżkach cen pozostają tańsze niż te oferowane przez deweloperów. O tym na gazeta.pl.

Jak połączyć dwa mieszkania?

Zakup mieszkania w bloku wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jedną z trudności, z którą muszą się liczyć właściciele takiego lokum, jest powierzchnia, której wielkość może być dokuczliwa w przypadku powiększającej się rodziny. Problem rozwiązać może zakup sąsiedniego mieszkania i połączenie dwóch w jedno. W jakich sytuacjach łączenie mieszkań jest niemożliwe? Sprawdźcie na Bankier.pl.

Podnajem coraz popularniejszy

Coraz więcej osób dzięki podnajmowi stara się zarobić na rosnących czynszach. Do jego zalet należy przede wszystkim brak zaangażowania dużego kapitału. Jakie są prawne ograniczenia podnajmowania lokalu mieszkalnego? Kiedy będzie niemożliwy? Na te pytania odpowie artykuł opublikowany na Bankier.pl.

Drogie mieszkania przyczyną niskiej dzietności?

Dość powszechną opinią jest ta, mówiąca, że wysokie ceny mieszkań zniechęcają młode pary do posiadania potomstwa. Jednak według badań przeprowadzonych za granicą, wzrost cen mieszkań pozytywnie wpływa na ilość dzieci u osób, które posiadają już własne lokum. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule opublikowanym na Forsal.pl.

Boom boomowi nierówny

Bardzo często obecny boom mieszkaniowy bywa porównywany do sytuacji sprzed dekady, jednak jak się okazuje podobieństw jest mniej, niż można by sądzić. Jedną z różnic jest obecna, bardziej restrykcyjna polityka kredytowa banków w zakresie finansowania nieruchomości. Czym jeszcze różni się obecny boom od poprzedniego? Dowiecie się na Forsal.pl.

Rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej popularne

Rodzimi deweloperzy mieszkaniowi przywiązują coraz większą uwagę do stosowania rozwiązań ekologicznych i zaczynają inwestować w budownictwo pasywne. Który z deweloperów stawia na budowę zielonych inwestycji? Jak w przeciągu ostatniej dekady zmieniło się podejście do budownictwa ekologicznego? Dowiecie się z sondy opublikowanej na eGospodarka.pl.


Zakup mieszkania trudny, jak 15 lat temu

Ostatnio ceny mieszkań prześcignęły podwyżki wynagrodzeń, co sprawiło, że zmniejszyła się dostępność cenowa lokali mieszkalnych. W związku z tym eksperci RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak zmieniała się dostępność cenowa mieszkań w największych Polskich miastach od 2003 roku. O tym na Administrator24.pl.

19.08 - 25.08

Inflacja a rynek mieszkaniowy

Inflacja w Polsce rośnie od lutego br., a w lipcu w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. wyniosła 2,9 proc. Jak prognozuje NBP w najbliższym czasie tempo wzrostu cen usług i towarów konsumpcyjnych będzie szybsze, niż oczekiwano. Czy wzrost inflacji wpłynie na rynek mieszkaniowy i przyśpieszy podwyżki cen lokali mieszkalnych? O tym na WP.pl i money.pl.

Optymistyczne dane budownictwa mieszkaniowego

Najnowsze dane GUS podsumowujące wyniki budownictwa mieszkaniowego od stycznia do lipca 2019 r. wskazują na pracowite wakacje w firmach deweloperskich.  W ciągu 7 miesięcy liczba rozpoczętych mieszkań wyniosła 137,9 tys. lokali, czyli więcej o 3,6 proc. niż rok wcześniej. Więcej o najnowszych statystykach GUS przeczytacie na obud.pl i Skarbiec.biz.

Deweloperzy stawiają na budownictwo pasywne?

W ostatnich latach ekologia zyskuje na znaczeniu, przestałabyć tylko chwytliwym hasłem, a stała się stylem życia, który doceniają również krajowi deweloperzy. Z roku na rok inwestorzy mieszkaniowi uruchomiają coraz więcej zielonych inwestycji, które zdobywają uznane na całym świecie certyfikaty, jak BREEAM czy HQE. Co o popularności budownictwa pasywnego sądzą deweloperzy? Na to pytanie odpowie sonda opublikowana na obud.pl i Skarbiec.biz.

Deweloperzy budują za dużo?

Deweloperzy mieszkaniowi utrzymują wysoką aktywność inwestycyjną, jednak powinni przygotować się na długookresowe zmniejszenie poziomu sprzedaży. Aby nie odczuć zmian w popycie, wystarczy dostosować do niego podaż oferowanych mieszkań, tak by utrzymać wskaźnik czasu wyprzedaży lokali na poziomie 4-5 kwartałów. O tym na eGospodarka.pl i TerazDom.pl.

Termomodernizacja domu z czasu PRL-u

Rządowy program Czyste Powietrze oraz wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej w podatku PIT sprawiły, że rośnie zainteresowanie termomodernizacją starszych domów jednorodzinnych. Właścicieli domów z lat 80. pewnie zainteresuje fakt, że termomodernizacja może skutkować nawet trzykrotnym spadkiem zapotrzebowania na energię cieplną. Jakie są koszty takiej inwestycji? Odpowiedź znajdziecie na WP.pl.

Życie w stylu rentiera

Coraz więcej osób inwestuje wolny kapitał w nieruchomości, a milion Polaków posiada przynajmniej jeden lokal na wynajem. Ma im to zapewnić wolność finansową, jednak trzeba liczyć się z tym, że zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych nie zapewni nam dochodu zapewniającego spokojne i dostanie życie. O inwestowaniu w nieruchomości przeczytacie na Wprost.pl.

Zakup mieszkania tak samo trudny, jak 15 lat temu

W ostatnim czasie dostępność cenowa mieszkań zaczęła spadać, a w największych Polskich miastach tempo wzrostów cen lokali wyprzedziło podwyżki wynagrodzeń. Sprawdźcie, jak przedstawiała się dostępność mieszkań w metropoliach od 2008 roku. W którym z miast najbardziej spadła? Więcej na eGospodarka.pl.

Coraz świadomiej kupujemy mieszkania

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych życiowych decyzji, nic więc dziwnego, że nowych mieszkań szukamy coraz bardziej świadomie. Nie chodzi tylko o kryteria, którymi się kierujemy, jak lokalizacja, cena czy metraż, ale również o świadomość prawną transakcji i korzystanie z porad fachowców. Jak zwiększyła się świadomość zakupowa klientów firm deweloperskich w ciągu ostatniej dekady? O tym na eGospodarka.pl.

12.08 - 18.08

Zakup “M” tak samo trudny jak 15 lat temu

Tempo wzrostów cen lokali mieszkalnych w największych polskich miastach wyprzedziło już podwyżki wynagrodzeń, a spadek dostępności cenowej mieszkań zaczął spadać. Jak wyglądała sytuacja w mieszkalnictwie przez ostatnie 15 lat? Na to pytanie odpowie artykuł opublikowany w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, WP.pl, money.pl, obud.pl i Skarbiec.biz.

Czy w Polsce buduje się za dużo mieszkań?

Gdyby deweloperzy zaprzestali budowy nowych inwestycji w 2018 roku, wybudowane do tej pory mieszkania zostałyby sprzedane w zaledwie 2,7 kwartału. Jednak ten rekordowo niski poziom wyprzedaży nowych mieszkań zaczął wzrastać i niewątpliwie powinno to stanowić dla deweloperów sygnał, że powinni przygotować się na długookresowe zmniejszenie poziomu sprzedaży. O tym na Interia.pl i TerazDom.

Czeka nas korekta cen

Ceny nowych mieszkań osiągnęły poziom szczytu hossy z okresu ostatniego boomu na rynku pierwotnym. W I kwartale br. ceny mieszkań wzrosły o ponad 8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. Wśród krajowych metropolii najbardziej wzrosły stawki w Krakowie aż 16,5 proc. Jak głęboka może być korekta cenowa? Dowiecie się z materiału opublikowanego na Forbes.pl.

Jakie mieszkania wybierają bogaci Polacy?

Polskie społeczeństwo staje się coraz bogatsze, a jednym z najbezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału jest zakup nieruchomości. Alternatywą dla inwestycji w mieszkania pod wynajem jest rynek premium, dlatego warto sprawdzić czym się wyróżnia oraz jakie są obecne tendencje na tym rynku? O tym na Forsal.pl.

Wybieramy meble dla dzieci

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Powinien on być przytulny i kolorowy, ale też funkcjonalny, bezpieczny i sprzyjać rozwojowi młodego człowieka. Dlatego przy wyborze mebli powinniśmy kierować się nie tylko kwestiami estetycznymi czy preferencjami naszego dziecka. Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego? Dowiecie się z materiału opublikowanego na deccoria.pl.

Zmiany na osiedlach mieszkaniowych 

W ciągu ostatnich 10 lat zaszły ogromne zmiany w budowie inwestycji oraz osiedli mieszkalnych. Związane jest to w dużej mierze ze zwiększeniem świadomości zakupowej klientów biur deweloperskich oraz ich coraz większymi wymaganiami. Co deweloperzy sądzą o zmianach, jakie zaszły w projektowaniu osiedli mieszkaniowych w ciągu ostatniej dekady? O tym na eGospodarka.pl.

Czy Trójmiasto będzie droższe od Warszawy?

W dalszym ciągu Warszawa jest miastem z najwyższymi cenami mieszkań, choć jak przewidują eksperci, istnieje możliwość, że stolica zostanie wkrótce prześcignięta przez Trójmiasto. Spowodowane jest to głównie wzrostową dynamiką budowy lokali premium w Gdańsku i Gdyni. O tym na wGospodarce.pl.

05.08 - 11.08

Krakowianie najlepiej spłacają kredyty mieszkaniowe

Dane dotyczące spłacalności kredytów mieszkaniowych najczęściej odnoszą się do całego kraju. Pod koniec 2018 r, zagrożone kredyty mieszkaniowe stanowiły zaledwie 1,7 proc. wartości i 2,5 proc. liczby wszystkich hipotek, które były obsługiwane przez krajowe banki. Jaka jest spłacalność na ternie krajowych metropolii? O tym na Interia.pl, eGospodarka.pl i obud.pl.

Deweloperzy budują za dużo?

Na rynku pierwotnym w dalszym ciągu trwa koniunktura inwestycyjna. Według raportu NBP o stabilności systemu finansowego można znaleźć informacje o wyprzedaży nowych mieszkań. W największych Polskich miastach w ubiegłym roku wyniósł on rekordowo niski poziom – 2,7 kwartału. Czy deweloperska passa będzie trwać jeszcze w tym roku, a może deweloperzy powinni przygotować się na zmniejszenie poziomu sprzedaży? Więcej na obud.pl i Skarbiec.biz.

Gorsza sytuacja frankowców

W trudnej sytuacji w dalszym ciągu jest 700 tys. polskich rodzin, które zaciągnęły kredyty we frankach. W ciągu ostatnich trzech miesięcy kurs franka szwajcarskiego wzrósł z 3,76 zł do 3,90 zł, a tylko jednym z powodów wzrostu jest osłabienie polskie waluty. Czy frankowcy mogą liczyć na ulgi i pomoc rządu w spłacie kredytu? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany na Interia.pl.

Apartamenty z widokiem na morze

Z roku na roku powiększa się oferta lokali z panoramą Bałtyku. Wybór takiego lokum rekomendowany jest jako tzw. second home z przeznaczeniem do użytku własnego, jak i w celach inwestycyjnych na wynajem krótkoterminowy. Gdzie deweloperzy budują inwestycje z widokiem na polskie morze? Ile kosztuje mkw. takiego lokalu? O tym na money.pl.

Coraz świadomiej kupujemy mieszkania?

W ciągu ostatnich lat rynek mieszkaniowy bardzo się rozwinął, wzrosły również oczekiwania klientów firm deweloperskich oraz ich  świadomość zakupowa. Nabywcy coraz dokładniej analizują ofertę rynkową i chętnie korzystają z porad ekspertów. Co o wzroście świadomości zakupowej nabywców mieszkań sądzą krajowi deweloperzy? Dowiecie się na Skarbiec.biz.

Zmiany na osiedlach mieszkaniowych

Na przestrzeni ostatnich 10 lat byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju krajowej mieszkaniówki. Poprawia się standard, jakość oraz funkcjonalność inwestycji, natomiast osiedla mieszkaniowe stają się miastami w mieście, gdzie mieszkańcy mają dostęp do szerokiej gamy udogodnień oraz bogatej oferty handlowej. Więcej o zmianach, jakie zaszły w budowaniu osiedli mieszkaniowych przeczytacie na Skarbiec.biz.

Wrocławianie wybierają centrum!

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu jest jednym z najprężniej rozwijających się rynków w Polsce. Deweloperzy starają się sprostać wymogom najbardziej wymagających nabywców, a te bez wątpienia są wysokie. Jakie inwestycje w III kw. 2019 r. najbardziej przypadły wrocławianom do gustu? Dowiecie się w artykule opublikowanym na kochamwroclaw.pl.

Pracownicze Plany Kapitałowe sposobem na wkład własny?

Wiele młodych osób ma problem z samodzielnym uzbieraniem wkładu własnego. Pomocne mogą okazać się Pracownicze Plany Kapitałowe, które przewidują możliwość finansowania wkładu własnego przy pomocy zgromadzonych środków. Sprawdźcie, czy środki zgromadzone na PPK ułatwią zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Więcej na Forumbiznesu.pl.

29.07 – 04.08

Nadciąga korekta cen?

Ostatnie 4 kwartały to okres najbardziej dynamicznych podwyżek cen mieszkań deweloperskich od początku sprzedażowego boomu (początku 2013 r.). Jednak od kwietnia do czerwca br. podwyżki wyhamowały i jak wskazują analitycy, jeśli utrzyma się ta tendencja, jeszcze w tym roku możemy zobaczyć pierwsze symptomy korekty cenowej. Więcej w Parkiecie, na MarketNews24.pl, Forsal.pl i aleBank.pl.

PPK sposobem na finansowanie mieszkań?

Od 1 lipca br. działają Pracownicze Plany Kapitałowe, będące powszechnym systemem oszczędzania dla pracowników. Program realizowany jest przy współpracy z państwem oraz pracodawcami i posiada również swój kontekst mieszkaniowy. Jakie są zasady finansowania wkładu własnego przy pomocy wypłaty z PPK? Dowiecie się na money.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz i Administrator24.pl.

Hipoteki najlepiej spłacają krakowianie

KNF niedawno poinformowała, że pod koniec 2018 r. zagrożone hipoteki stanowiły tylko 1,7 proc. liczby i 2,5 proc. wartości wszystkich kredytów mieszkaniowych obsługiwanych przez wszystkie krajowe banki. Jak przedstawia się spłacalność kredytów w największych miastach Polski? O tym w Rzeczpospolitej oraz na Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Turyści psują rynek najmu?

Najem krótkoterminowy zdecydowanie jest bardziej opłacalny od długoterminowego, nic więc dziwnego, że inwestorzy chętnie wynajmują mieszkania turystom. Niestety taki rodzaj najmu coraz bardziej doskwiera mieszkańcom krajowych metropolii oraz kurortów, gdyż jak zauważają samorządowcy, turyści odpowiedzialni są za obniżenie standardu życia stałym mieszkańcom i zawyżanie cen lokali. Więcej w Rzeczpospolitej.

Zakup mieszkania przez cudzoziemca

Ciągle obserwujemy wzrost zainteresowania obcokrajowców nieruchomościami w Polsce. Obywatele sąsiednich państw chętnie inwestują w mieszkania za sprawą m.in. wysokiej stopy zwrotu i polepszającej się koniunktury gospodarczej. Warto sprawdzić, na jakich zasadach mogą zakupić mieszkanie w Polsce. O tym na Bankier.pl

Brak pomieszczenia tymczasowego a eksmisja

W kwietniu br. została wprowadzona nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która nie jest korzystna dla właścicieli wynajmowanych lokali mieszkalnych. Obecnie komornik musi wstrzymać się z eksmisją do czasu znalezienia przez gminę pomieszczenia tymczasowego. Czy właściciel mieszkania może domagać się odszkodowania od gminy za przedłużający się okres eksmisji? O tym na Infor.pl.

Udział krajowego kapitału przekracza 50 proc.

W niedawno opublikowanym raporcie o sytuacji banków KNF informuje m.in. o rynkowym udziale banków kontrolowanych przez Polski kapitał. Przekroczenie 50 proc. udziału w sektorze bankowym trwa już od 2017 roku i wynik ten stawia Polskę, tuż za Białorusią, Ukrainą i Słowenią w czołówce państw z Europy Środkowej i Wschodniej z najmniejszym kapitałem zagranicznym w sektorach bankowych. O tym na Forsal.pl.

Mieszkanie po rozwodzie

Rozwiązanie instytucji małżeństwa wiąże się nie tylko z licznymi kwestiami rodzinnymi i osobistymi, ale również z pozoru prozaiczną sprawą – wspólnym zamieszkiwaniem byłych małżonków w jednym lokalu. Czy sąd zawsze rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnej nieruchomości po rozwodzie? Co zrobić w przypadku gdy sąd o niej nie orzeknie? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Administrator24.pl.

 
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: