Przegląd prasy - luty 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.02.2019, Data aktualizacji: 19.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - luty 2019
Deficyt małych mieszkań, drożejące miejsca parkingowe czy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Jakie jeszcze z tematy przykuły uwagę mediów w lutym 2019? Zobacz!

25.02 – 03.03

Koszt nowych hipotek w 2018 roku

Ubiegły rok odznaczał się stabilizacją stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Niskie stopy NBP bez wątpienia wpłynęły na duży popyt na rynku mieszkaniowym. Jak zmieniało się oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w PLN w poszczególnych miesiącach 2018 roku? Na to pytanie odpowie Wam materiał opublikowany w Gazecie Bankowej oraz na obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, BS.net, aleBank.pl i wGospodarce.pl.

Stabilne budownictwo mieszkaniowe

Na rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu nie widać sygnałów słabnięcia koniunktury inwestycyjnej. Potwierdzają to bieżące statystyki budowanych lokali mieszkalnych. W styczniu rozpoczęto prawie 13,5 tys. budów (mniej o 3,6 proc w porównaniu do roku 2017), jednak należy pamiętać, że wspomniany miesiąc od lat jest najsłabszym miesiącem pod kątem statystyk nowo rozpoczynanych inwestycji.  O tym w Rzeczpospolitej, Pulsie Biznesu oraz na eGospodarka.pl.  

Mamy więcej lokali niż gospodarstw domowych?

Według najnowszych danych GUS dotyczących łącznej liczby polskich mieszkań oraz domów pod koniec 2017 roku ich ilość jest zbliżona do liczby gospodarstw domowych. Jaka jest zależność między liczbą mieszkań i gospodarstw domowych od 2005 roku? Czy obecnie jest więcej lokali niż polskich rodzin i singli? O tym na aleBank.pl, Skarbiec.biz i ReNews.pl.

Wybieramy coraz mniejsze metraże

Na skutek wzrostu cen nowych mieszkań klienci firm deweloperskich coraz częściej decydują się na zakup mniejszych lokali. Według analizy portalu RynekPierwotny.pl powierzchnia mieszkania kosztującego 300 tys. zł zmalała średnio o 8 mkw. Więcej na ten temat przeczytacie na Interia.pl oraz eGospodarka.pl.

Luksusowa Warszawa?

W stolicy deweloperzy budują więcej luksusowych mieszkań niż w pozostałych miastach razem wziętych. Z kolei w Poznaniu najpopularniejsze są mieszkania jedno- i dwupokojowe, w Rzeszowie  — kawalerki, a w Katowicach i Lublinie jest największy odsetek sprzedawanych mieszkań trzypokojowych. Więcej o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości przeczytacie w Rzeczpospolitej.

Opłacalność TBS-ów

Lokale mieszkalne budowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego to alternatywa dla lokali własnościowych finansowanych z kredytu hipotecznego. Budowa TBS-ów jest współfinansowana przez przyszłych najemców i jest adresowana do osób, które nie mają szansy na lokal komunalny, ani też wystarczających środków, by uzyskać kredyt na zakup mieszkania. Czy wynajem mieszkania z TBS-ów jest opłacalny? O tym na Bankier.pl.

Kredyt mieszkaniowy jako kosz działalności firmy

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą w swoim domu i części pomieszczeń, możemy zakwalifikować kredyt mieszkaniowy jako koszt ww. działalności. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zakwalifikować kredyt w koszty? Czy kredyt mieszkaniowy może być kosztem działalności firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na Bankier.pl.

Ile gruntów pozostało w użytkowaniu wieczystym?

Artykuły dotyczące likwidacji użytkowania wieczystego zawierają często nieprecyzyjne sformułowania na temat jego końca. Jednak użytkowanie wieczyste nadal dotyczy wielu gruntów należących do Skarbu Państwa lub samorządów. Ile ha gruntów pozostało w użytkowaniu wieczystym? Oraz jak inne kraje Unii Europejskiej radzą sobie z jego likwidacją? O tym na Bankier.pl.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w 5 punktach

1 stycznia br. nastąpiło automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie go we własność dotyczy ok. 2,5 mln osób w całym kraju. O jakich pięciu  najważniejszych kwestiach dot. przekształcenia użytkowania wieczystego należy pamiętać? O tym na Infor.pl.

Dwukrotnie większy koszt mieszkania?

W ostatnim czasie mkw. podrożał średnio o 500 zł, a trend wzrostów cen mieszkań prawdopodobnie utrzyma się również w obecnym roku. Jakie będą skutki wzrostu ceny 1 mkw. mieszkania po wyliczeniu kredytu hipotecznego w okresie spłaty od 240 do 420 miesięcy? O tym w artykule opublikowanym na Forsal.pl.

18.02 – 24.02

Ile mkw. mieszkania zabrały nam podwyżki cen?

Na skutek ciągłych wzrostów cen nowych mieszkań, klienci biur deweloperskich wybierają mniejsze metraże, co jasno pokazuje, iż wzrosty wynagrodzeń nie rekompensują podwyżek cen lokali. Jak zmieniły się średnie ceny transakcyjne 1 mkw. mieszkań pochodzących  z rynku pierwotnego i wtórnego w miastach wojewódzkich w okresie III kw. 2015 – III kw. 2018? O tym na  obud.pl, aleBank.pl, Skarbiec.biz i ReNews.pl.

Stabilizacja na rynku mieszkaniowym

Najnowsze, styczniowe statystyki budownictwa mieszkaniowego przygotowane przez GUS pokazują, że w dalszym ciągu na rynku nie widać jednoznacznych sygnałów słabnięcia koniunktury. Co więcej, deweloperzy nie zamierzają ograniczyć swojej aktywności inwestycyjnej. O tym na obud.pl, aleBank.pl i Skarbiec.biz.

Odpowiedzialność członków wspólnot mieszkaniowych

Wszelkie informacje o zasadach działania wspólnot mieszkaniowych zawarte są w ustawie o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. Czy w  przypadku problemów finansowych spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, jej członkowie będą odpowiadać za długi ww. instytucji? O tym w artykule opublikowanym na Infor.pl i Administrator24.info.

Czynsze a inflacja

Które lata okazały się najlepsze dla inwestorów mieszkaniowych? Ile wynosiły procentowe zmiany średniego kosztu wynajęcia 1 mkw. mieszkania na największych krajowych rynkach w okresie III kw. 2006 r. – II kw. 2018 r.? Oraz jak zmieniał się koszt wynajęcia 1 mkw. mieszkania na największych rynkach Polski w ww. okresie? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Interia.pl oraz eGospodarka.pl.

Drogie mieszkania w TBS-ach

Prawie 25 lat temu przyjęto ustawę umożliwiającą działalność towarzystw budownictwa społecznego (TBS-ów). Obecnie TBS-y posiadają prawie 100 tys. mieszkań, które według założeń miały być tanim lokum na wynajem, stworzonym dla osób rozpoczynających dorosłe życie i karierę zawodową. Dlaczego koszty eksploatacji mieszkań pochodzących z TBS-ów są tak drogie? Więcej na WP.pl.

Zaległości w zapłacie czynszu

Długotrwałe zadłużenie najemców lokali mieszkalnych to dość częsty problem samorządów oraz spółdzielni mieszkaniowych. Z kolei zwłoka z zapłatą czynszu na rzecz właściciela mieszkania powinna skutkować wypowiedzeniem umowy najmu, jednak na szybkie wypowiedzenie umowy nie zezwala ustawa o ochronie praw lokatorów. Kiedy najemca straci lokum? O tym na WP.pl.

Jak dorobić do niskiej emerytury?

Odwrócony kredyt hipoteczny ma na celu przekazanie bankowi prawa własności do nieruchomości po śmierci jego właściciela. Jak do tej pory, żaden z krajowych banków nie zaproponował seniorom takiego rozwiązania, jednak według ekspertów rynku nieruchomości odwrócona hipoteka pojawi się w ofercie banków i będzie stanowiła szansę, by dorobić do niskiej emerytury. Więcej o odwróconym kredycie hipotecznym na money.pl.

11.02 – 17.02

Najem mieszkań a inflacja

Przeprowadzona latem 2018 roku przez portal RynekPierwotny.pl analiza pokazała, że przeciętne czynsze za wynajem mieszkań w krajowych metropoliach nadążają za wzrostami cen metrażu. Jak zmieniał się średni koszt wynajęcia 1 mkw. mieszkania na największych rynkach w latach 2006 – 2018? Więcej na ten temat przeczytacie na obud.pl, Skarbiec.biz,  ReNews.pl, aleBank.plproseed.

Problematyczna „wielka płyta”

Obecnie lokale w blokach z wielkiej płyty zamieszkuje blisko 12 mln. Polaków. Mieszkanie w „mrówkowcu” jest w dalszym ciągu bardzo popularne m.in. ze względu na lokalizację, w której zostały wybudowane. Najstarsze budynki mają 60 lat i choć są modernizowane, to budowano je w przeświadczeniu, że będą funkcjonować o 10 lat mniej. O tym w Gazecie Prawnej oraz na Interia.pl i aleBank.pl.

Porysowana drewniana podłoga i meble

Drewno to jeden z najbardziej popularnych  materiałów wykorzystywanych do wykończenia różnych powierzchni w domu. Drewno jest solidne, trwałe oraz ponadczasowe, co jednak zrobić, gdy pojawią się na nim rysy? Poznajcie kilka prostych, domowych sposobów, dzięki którym Wasza podłoga oraz meble będą wyglądać jak nowe. O tym na Deccoria.pl.

Rynek nieruchomości w 2019 roku

Ubiegły rok zapisze się w historii krajowej mieszkaniówki przede wszystkim za sprawą szybkich wzrostów cen metrażu. Według ekspertów rynku nieruchomości również rok 2019 będzie burzliwy i niezbyt pomyślny dla firm deweloperskich. Jakie czynniki będą wpływały na sytuację rynku mieszkaniowego w bieżącym roku? Więcej na ten temat przeczytacie na Deccoria.pl.

Deficyt małych M3?

Popyt na małe, nieprzekraczające 40 mkw. mieszkania jest generowany przede wszystkim przez singli oraz osoby, których budżet nie pozwala na zakup większego metrażu. Mimo to, udział małych mieszkań w ofercie deweloperów w krajowych metropoliach nie przekracza 20 proc. Jaką część rynku prezentowały małe mieszkania pod koniec listopada 2018 roku w największych Polskich miastach? O tym na eGospodarka.pl.

04.02 – 10.02

Deficyt małych mieszkań

Mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 40 mkw. są popularne zwłaszcza wśród singli lub osób niedysponujących dużym budżetem. W jakich krajowych metropoliach w ofercie deweloperów można znaleźć najwięcej małych mieszkań? Które z miast posiada większą ilość mieszkań do 40 mkw. niż Warszawa? Więcej o małych mieszkaniach w Pulsie Biznesu oraz na obud.pl, Skarbiec.biz aleBank.pl,

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a wzrost cen nowych mieszkań

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest nowymi pomysłem UOKiK i ma zastąpić wcześniej planowaną likwidację otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia. Za pomocą DFG zbierane by były fundusze na pokrycie strat w przypadku bankructwa dewelopera bądź banku. Więcej o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym na Interia.pl, aleBank.pl, ReNews.pl.

Zdrożały miejsca postojowe

Rosnąca liczba samochodów widoczne jest nie tylko w centrach miast, lecz przede wszystkim na osiedlowych parkingach. Niestety nowe inwestycje mieszkaniowe bardzo często posiadają niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, które w ubiegłym roku, w porównaniu do 2017 r. zdrożały o prawie 15 proc. O tym na Bankier.pl, PolskieRadio.pl i PolskieRadio24.pl.

Nie będzie na stać na budowę domu

W ubiegłym roku za budowę domu jednorodzinnego o powierzchni 140 mkw. musieliśmy zapłacić prawie 300 tys. zł. Koszt budowy nieruchomości rocznie wzrasta o ok. 9 proc., w związku z tym eksperci rynku nieruchomości zadali pytanie, czy w najbliższych latach będzie nas stać na wybudowanie własnego domu. O tym na Interia.pl, QBusiness.pl ReNews.pl.

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Własne cztery kąty dla większości z nas to synonim stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że podczas poszukiwań przywiązujemy dużą wagę do kryteriów, które powinno spełniać nasze przyszłe lokum. Eksperci portalu RynekPierowtny.pl na podstawie zapytań użytkowników sprawdzili, jakie mieszkania są najbardziej popularne w krajowych metropoliach. O tym na Wprost, msn oraz eGospodarka.pl.

Ustawodawcza rewolucja

W 2019 roku na rynku nieruchomości mieszkaniowych wejdzie w życie wiele ustaw ustanowionych w ubiegłym roku, a także te, których proces legislacyjny zakończy się w ciągu najbliższych miesięcy. Przekształcenie użytkowania wieczystego oraz ustawa o firmach inwestujących w najem nieruchomości to tylko niektóre z nich. O wszystkich regulacjach przeczytacie na Infor.pl oraz na administrator24.info.

Co z programem „Rodzina na swoim”?

Według założeń programowych przez 8 lat państwo miało dopłacać do kredytu mieszkaniowego, przez co budżet państwa musi ponosić wydatki związane z dopłatami do rat kredytów hipotecznych. W tym roku dopłaty kończą się rekordowo dużej liczbie beneficjentów, czy powinni obawiać się oni wzrostu raty po zakończeniu pobierania rządowych dopłat? Więcej o programie na money.pl.

Mieszkanie zamiast emerytury?

Według najnowszej analizy Komisji Europejskiej Polska może stać się krajem Unii Europejskiej, w którym do 2050 roku pogorszy się relacja pomiędzy poziomem wynagrodzeń i nowych emerytur. Prognozowane zmiany stopy zastąpienia emerytur mogą wpłynąć na większe zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym. O tym na Forsal.pl.

Lokata czy wynajem mieszkania?

Niedawno opublikowane, wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że ubiegły rok odznaczał się rekordowo wysokim poziomem aktywności polskich deweloperów. Rośnie również liczba osób, które lokują wolne finanse w zakup mieszkania pod wynajem, czy w dalszym ciągu wynajem lokalu jest bardziej rentowny od lokat? Więcej na ten temat na Forsal.pl.   

Podatek za prąd

W związku z zapowiadaną gwałtowną podwyżką cen energii elektrycznej, warto sprawdzić, jak bardzo nasz prąd jest opodatkowany przez fiskusa. Jednak jak wskazują dane Eurostatu, w ciągu ostatnich 10 lat Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej odznaczała się stabilnymi cenami prądu. Ile wynosi udział opłat oraz podatków w cenie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej? O tym na Forsal.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: