Poznań: stabilizacja cen mieszkań już w tym roku?

Nowy Adres S.A.

Data publikacji: 09.03.2020, Data aktualizacji: 18.03.2021

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Poznań: stabilizacja cen mieszkań już w tym roku?
Mieszkania w Poznaniu sprzedają się jak świeże bułeczki – według agencji doradczej  JLL, w ubiegłym roku w stolicy Wielkopolski kupiono 6,4 tysięcy lokali, aż o 30 proc. więcej niż w rekordowym do tej pory 2018 r.

Poznaniacy kupują na potęgę, gdyż ceny nieruchomości mieszkaniowych rosną tu bardzo powoli. W ciągu ubiegłego roku zdrożały tu tylko o 2 proc. - warto podkreślić, że wskaźnik ten jest niższy niż obecny poziom inflacji.

Taka sytuacja jest ewenementem w skali całego kraju – w innych dużych aglomeracjach w Polsce ceny w tym okresie wzrosły od 10 do 16 proc. Deweloperzy nadążają za popytem – mimo rekordowych zakupów, w ciągu ostatniego roku oferta mieszkań zwiększyła się o 13 proc. Prawdopodobnie to właśnie nadwyżka podaży sprawia, że mieszkania w Poznaniu pozostają względnie tanie – ok. 7400 zł za metr kwadratowy przy ponad 10 000 zł w Warszawie i Trójmieście.

Czy możemy zatem mówić o stabilizacji cen na poznańskim rynku mieszkaniowym? Wszystko na to wskazuje, ale jak zwykle jest jakieś „ale”. W ostatnich miesiącach lokalni deweloperzy zaobserwowali zwiększone zainteresowanie ze strony inwestorów indywidulanych, kupujących mieszkania na wynajem. Ożywiony popyt inwestycyjny na rynku mieszkaniowym nie jest niczym nowym – utrzymujące się od kilku lat rekordowo niskie stopy procentowe popchnęły całe rzesze drobnych i średnich inwestorów w całym kraju do lokowania kapitału w nieruchomościach jako ochrony pieniędzy przed inflacją.

- W miastach takich jak Warszawa czy Kraków w niektórych inwestycjach deweloperskich takie inwestycyjne zakupy stanowią nawet ponad 50 proc. całej dostępnej oferty. W Poznaniu zjawisko to nie miało do tej pory takiej skali, ale w najbliższych miesiącach może się to zmienić. Deweloperzy obawiają się również wzrostu kosztu wykonawstwa nowych inwestycji w związku z możliwą migracją pracowników z Ukrainy do państw Europy Zachodniejmówi Grzegorz Zieliński, dyrektor działu targów w firmie Nowy Adres S.A. 

Ci z poznaniaków, którzy nie czują w sobie żyłki hazardzisty i chcą kupić mieszkanie już teraz, nie czekając na ewentualne spadki cen, będą mogli zapoznać się w jednym miejscu i czasie z PEŁNĄ ofertą wielkopolskich deweloperów już 14 i 15 marca podczas Targów Mieszkań i Domów. Impreza ta organizowana jest przez firmę Nowy Adres S.A. w hali nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14. Nie zabraknie mieszkań i domów z rynku pierwotnego, oferowanych przez czołowych poznańskich deweloperów (m.in. Bouygues Immobilier, Agrobex, Ataner, ECHO Investment, Monday Development, Nexity Polska, Nickel Development, UWI Inwestycje i wielu innych), jak i z wtórnego (m.in. RE/MAX Experts, Nieruchomości Laskowski). Kredytu hipotecznego będzie można szukać na stoiskach banków oraz pośredników finansowych (BNP Paribas, Expander, mFinanse, NOTUS Finanse, Open Finance, Phinance i wielu innych). W sumie swoją obecność zapowiedziało ponad 140 wystawców! A warto podkreślić, że wielu z nich przygotowało specjalne promocje i rabaty, obowiązujące tylko podczas tego wydarzenia.

Nie zabraknie premier - szczególnej uwadze zwiedzających polecamy stoiska Sponsorów Targów Mieszkań i Domów, firm Monday Development oraz Grupa Inwest. FAMA Jeżyce (stoisko F9) to nowa, blisko 8-hektarowa inwestycja mieszkaniowa przy ul. Dąbrowskiego, która oprócz atrakcyjnych mieszkań będzie zawierać całą infrastrukturę komunikacyjną - drogi, skwery, oraz deptak z miejscem do wypoczynku i rekreacji. Z kolei z najnowszą inwestycją Grupy Inwest, Harmonia+ Karpia 27 będzie można zapoznać się na stoisku C7. 

Podczas Targów Mieszkań i Domów będzie można jak zwykle wziąć udział w darmowych seminariach i wykładach. O tym, jak tanio, szybko - i co najważniejsze, bez niepotrzebnych nerwów - uzyskać kredyt mieszkaniowy opowiedzą m.in. eksperci z firm Expander, Experci 24, Open Finance i Phinance. Meandry i zawiłości całego procesu zakupu mieszkania wyjaśnią specjaliści z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a o tym, jak inwestować w mieszkania na wyjem opowiedzą przedstawiciele Stowarzyszenia „Mieszkanicznik” oraz agencji RE/MAX Experts. W specjalnej Strefie Porad profesjonaliści w dziedzinie projektowania wnętrz z ProjektDeska doradzą, jak wykończyć świeżo zakupione mieszkanie. Wspomniany Polski Związek Firm Deweloperskich przygotował jeszcze jedną atrakcję – w specjalnej Strefie Prezentacji, zorganizowanej przy współpracy poznańskiego oddziału PZFD, Leroy Merlin oraz Homebook.pl aktywiści ze stowarzyszenia EcoAvengers będą opowiadać o tym, jak deweloperzy mogą pomóc w walce ze zmianami  klimatu i jakie ekorozwiązania ułatwią nam codzienne funkcjonowanie, a podczas rodzinnych eko-warsztatów będzie można m.in. zbudować budkę lęgową dla ptaków lub makietę miasta z materiałów recyklingowych.

Najmłodsi będą mogli przyjemnie spędzić czas również w specjalnej Strefie Dzieci pod opieką doświadczonych animatorów z firmy HappyLand. Rodzice spokojnie przejrzą zebrane materiały przy kawie i ciastku w kafejce targowej. Bilety  wstępu na targi kosztują 15 zł (dzieci do 18 roku życia mają darmowy wstęp), ale taniej - za 10 zł - można je wcześniej zakupić online na stronie www.tobilet.pl.

 

Targi Mieszkań i Domów

23-24 maja 2020 r.

sobota godz. 10:00-17:00, niedziela godz. 10.00-16.00

Międzynarodowe Targi Poznańskie, hala nr 3

Głogowska 14

Poznań

https://poznan.targimieszkan.pl/

 

O organizatorze

Nowy Adres S.A. to doświadczony dostawca profesjonalnych narzędzi dla rynku nieruchomości. Flagowym produktem firmy są Targi Mieszkań i Domów, organizowane w największych aglomeracjach Polski - Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Nowy Adres to także największy i najbardziej uznany organizator konferencji o tematyce biznesowo-nieruchomościowej w Polsce. W blisko 30 edycjach konferencji z cyklów „Forum Rynku Nieruchomości”, „Polski Rynek Mieszkaniowy” czy „Biurowce w Polsce” wzięło udział ponad 9500 uczestników. W 2018 i 2019 roku spółka poszerzyła swoje portfolio konferencyjne o nowe cykle: FAIN (Forum Apartamentów Inwestycyjnych, dedykowane rynkowi condo- i aparthoteli) oraz FIRE (Real Estate Marketing Forum). Spółka posiada w swoim portfolio również liczne wydawnictwa poświęcone rynkowi nieruchomości oraz platformy internetowe mieszkaniowi.pl oraz biznesowi.pl. Od 2015 r. Nowy Adres S.A. jest również członkiem wspierającym Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Od 2018 roku Nowy Adres S.A. jest członkiem Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie, największego organizatora targów, konferencji i kongresów w Europie Środkowo-Wschodniej. W skład Grupy MTP wchodzą także m.in. Targi Lublin, wielofunkcyjne obiekty Poznań Congress Center i Arena Poznań, City Marketing oraz dostarczająca nowoczesną zabudowę targową firma IDEA Expo. Najważniejszym członkiem grupy pozostają jednak istniejące od ponad 100 lat Międzynarodowe Targi Poznańskie, najnowocześniejsze w Polsce, profesjonalnie przygotowane tereny targowe, gdzie odbywają się topowe wydarzenia branżowe, goszczące ponad 700 tysięcy odwiedzających rocznie na ponad 100 imprezach targowych.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: