Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Świadectwo charakterystyki energetycznej: definicja i przykłady

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 05.07.2023, Data aktualizacji: 31.07.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Świadectwo charakterystyki energetycznej: definicja i przykłady
Sprawdź, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dowiedz się, jak może się przydać w kontekście ostatnich zmian prawnych. Czytaj na rynekpierwotny.pl.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej? Dlaczego właśnie te dokumenty są aż tak ważne dla właścicieli nieruchomości oraz deweloperów? Sprawdź, co skrywa w sobie świadectwo charakterystyki energetycznej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i jaka jest definicja prawna,
 • z jakich części składa się dokument świadectwa charakterystyki energetycznej,
 • jaki związek ma z procesem termomodernizacji. 

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który sporządza się w celu oceny zapotrzebowania budynku lub jego części na energię elektryczną, wykorzystywaną w związku z jego użytkowaniem. Określa ilość energii potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, wentylację oraz – w budynkach niemieszkalnych – oświetlenie. Stosowane są również zamienne nazwy, takie jak świadectwo energetyczne, paszport energetyczny lub certyfikat energetyczny.

Na podstawie świadectwa energetycznego można oszacować koszty związane z użytkowaniem lokalu. Sporządzanie takiego dokumentu jest w Polsce obowiązkowe zarówno dla nowych, jak i starych budynków, które są sprzedawane lub wynajmowane. Obowiązek ten został wprowadzony zgodnie z wytycznymi prawa europejskiego, aby promować budownictwo efektywne energetycznie oraz korzyści finansowe płynące z oszczędzania energii.

Jakie działania obejmuje termomodernizacja budynku?

Aby stary budynek był efektywny energetycznie, zwykle konieczne jest przeprowadzenie jego gruntownej termomodernizacji. Są to różnego rodzaju zmiany, które pozwalają zminimalizować straty ciepła.

Przykładowe działania termomodernizacyjne to:

 • ocieplenie ścian zewnętrznych,
 • uszczelnienie drzwi i okien,
 • ocieplenie dachu, stropu oraz podłóg,
 • wymiana stolarki okiennej na bardziej efektywną energetycznie,
 • wymiana lub modernizacja urządzenia grzewczego oraz instalacji cieplnej,
 • montaż odnawialnych źródeł energii – np. paneli fotowoltaicznych,
 • wymiana oświetlenia na energooszczędne (LED),
 • wymiana kaloryferów,
 • usprawnienie wentylacji,
 • modernizacja wewnętrznych instalacji elektrycznych.

Na jakie etapy dzieli się termomodernizacja budynku?

Można podzielić działania termomodernizacyjne na kilka głównych etapów:

 • audyt energetyczny – pozwala wykryć najważniejsze przyczyny strat ciepła oraz miejsca
  ich występowania w budynku,
 • ocieplenie przegród zewnętrznych i dachu – poprzez montaż warstwy izolującej (np. styropianu, płyty PIR czy wełny), a także uszczelnienie (lub wymianę) stolarki okiennej i drzwiowej,
 • wymiana lub modernizacja systemu grzewczego – np. demontaż kotła na paliwo stałe,
 • dodatkowe rozwiązania z obszaru energii odnawialnej – np. instalacja paneli fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej czy pompy ciepła.

Jak wygląda świadectwo charakterystyki energetycznej? Wzór w PDF i DOC

Świadectwo energetyczne powinno zostać sporządzone zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Może przyjąć formę kilkustronicowego dokumentu w wersji papierowej (z pieczątką i ręcznym podpisem osoby uprawnionej) lub elektronicznej, podpisanego profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 Świadectwo charakterystyki energetycznej składa się z następujących części:

 • dane budynku lub jego części,
 • charakterystyka energetyczna budynku lub jego części,
 • rekomendacje dotyczące możliwości poprawy efektywności energetycznej budynku,
 • objaśnienia oraz informacje dodatkowe.

Pobierz ogólny wzór świadectwa energetycznego w wersji PDF lub DOC z linków pod artykułem. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania w bloku

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku powinno zawierać zwłaszcza następujące informacje:

 • całkowita powierzchnia mieszkalna,
 • powierzchnia przestrzeni wspólnych, w tym piwnic i klatek schodowych,
 • sposób budowy stropów,
 • rok oddania budynku i lokalu do użytkowania,
 • ilość energii używanej przez blok oraz mieszkania,
 • sposób ogrzewania i wentylacji,
 • współczynnik zacienienia budynku i lokalu oraz szacowane zyski energii z nasłonecznienia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej bloku oraz mieszkania to dwa odrębne dokumenty. Niektóre informacje w nich zawarte będą się pokrywać, lecz część wymaga uzupełnienia. Jest to związane
z tym, że poszczególne lokale w bloku mogą cechować się różnym zapotrzebowaniem energetycznym w związku z ich usytuowaniem – np. mieszkania na środkowych kondygnacjach pochłaniają mniej energii niż na parterze lub poddaszu. Mniejsze koszty wiążą się także z ogrzewaniem lokali usytuowanymi od południa niż od północy.

Jeśli właściciel mieszkania wynajmuje w nim odrębnie kilka pokoi, wtedy do każdej umowy najmu powinien sporządzić osobne świadectwo energetyczne.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego

 Świadectwo energetyczne dla nowych budynków jednorodzinnych powinno zostać dołączone przez inwestora do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu budowy. Jeśli dany budynek powstał wyłącznie w celu zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych, wtedy nie musi sporządzać takiego dokumentu.

Nowe domy jednorodzinne muszą spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące efektywności energetycznej. Dlatego w świadectwie budynku zwykle wskazuje się niskie zapotrzebowanie na energię związaną z zaspokajaniem celów mieszkaniowych. Coraz rzadziej w takich domach używane są kotły na paliwa stałe – częściej inwestorzy wyposażają dom w instalację gazową, pompę ciepła lub inne rodzaje ogrzewania wykorzystującego energię elektryczną. Normą staje się również montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków

Aby właściciel starego budynku mógł uzyskać świadectwo energetyczne, zwykle powinien poddać go gruntownej modernizacji. Konieczne może okazać się zwłaszcza ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu oraz uszczelnienie lub wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. W budynkach takich najczęściej używane są kotły na paliwo stałe oraz tradycyjna wentylacja grawitacyjna.

Właściciele starych budynków często nie mają dokumentacji budowlanej, która jest niezbędna do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej – czynność tą należy zlecić inżynierowi lub architektowi z odpowiednimi uprawnieniami. W nowym dokumencie wskaże on m.in. dane na temat konstrukcji budynku. Niezbędna może okazać się wizyta lokalna, zwłaszcza jeśli stary budynek był remontowany i poddawany termomodernizacji.

Świadectwo charakterystyki energetycznej: podsumowanie

Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku. Obowiązek jego sporządzenia mają deweloperzy, a także właściciele nowych oraz starych lokali (w tym domów i mieszkań w bloku), jeśli zamierzają je sprzedać lub wynająć. Świadectwo powinno być przygotowane zgodnie z wytycznymi, które zostały wskazane w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Załącznik do pobrania
 • Wzór świadectwa charakterystyki energetycznej DOC
  Pobierz
 • Wzór świadectwa charakterystyki energetycznej PDF
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023