Bemowo - dzielnica dla młodych

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl
Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Data publikacji: 28.09.2019, Data aktualizacji: 08.01.2024

13 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 189 głosów

Bemowo - dzielnica dla młodych
Bemowo - dzielnica, która wzbudza coraz większe zainteresowanie ze względu na rozbudowę metra oraz spór mieszkańców z lotniskiem. Jak się żyje w tej dzielnicy?

Odkąd udostępniono plany przedłużenia II linii metra, Bemowo nie schodzi z ust mieszkańców Warszawy. Dzielnica, która jest określana jako najbardziej rodzinna ze wszystkich w stolicy, zaczęła się gwałtownie rozbudowywać. Widać to zwłaszcza na osiedlach Chrzanów, Górce, Groty. Deweloperzy wręcz rzucili się na każdą wolną powierzchnię, zabudowując ją osiedlami mieszkaniowymi. Na Bemowo sprowadziło się bardzo wiele młodych osób, zwłaszcza rodzin. A będzie ich jeszcze więcej.

Radni dzielnicy muszą poradzić sobie ze stale napływającą ludnością, dla której obecnie brakuje w pełni rozwiniętej infrastruktury. W planach jest zwłaszcza rozbudowa Chrzanowa, które w ciągu kilku lat z pustych pól zmieniło się w typowe przedmieścia. Przed przeprowadzką warto dowiedzieć się więcej o tej dzielnicy. Jak się żyje na Bemowie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego warto zamieszkać na Bemowie
 • jakie są stereotypy o tej dzielnicy
 • kto najczęściej kupuje nowe mieszkania na Bemowie 
Villa Merkury III - Inwestycja na Bemowie

Bemowo: stereotypy nie takie złe

Dzielnica w świadomości mieszkańców Warszawy wcale nie kojarzy się tak źle, jak można by przypuszczać. Starsze pokolenia pamiętają legendarne koncerty m.in. zespołów Metallica, Iron Maiden czy Rammstein na lotnisku. Bemowo to oczywiście Wojskowa Akademia Techniczna i miasteczka studenckie, w tym słynne osiedle Przyjaźń, którego część przypomina już skansen. To amfiteatr i Jelonki - typowo PRL-owskie osiedla.

Coraz częściej też Bemowo zapada w pamięć jako dzielnica rodzinna. Osiedla mieszkaniowe powstają tu jak grzyby po deszczu, zwłaszcza w pobliżu planowanych stacji metra. Ludzi przyciągają niskie ceny, bogata infrastruktura i rozwinięta komunikacja miejska. Z dobrych stereotypów o Bemowie warto jeszcze wymienić dużą ilość zieleni - las, Fort Bema czy Fort Blizne. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza zalesiony teren obok WAT-u. To tam najczęściej można spotkać biegaczy oraz rowerzystów.

Ale istnieją także złe stereotypy o Bemowie. To przede wszystkim duża odległość od centrum - dla niektórych koniec świata, choć nie taki, jak Białołęka. Do tego korki, zwłaszcza w godzinach szczytu. Dojazd do centrum w okolicach 8 rano czy też powrót ok. 17 wiążą się z powolnym przemieszczaniem w długim sznurze samochodów. Bemowo kojarzy się również z dzikami, które potrafią zimą zrobić bałagan na śmietnikach. I oczywiście z problemami związanymi ze zsypami na Jelonkach. Mimo to powszechnie uważa się Bemowo za dobrą dzielnicę do zamieszkania.

Sprawdź oferty nowych mieszkań na Bemowie

lotnisko Warszawa-Bemowo

Urząd Dzielnicy Bemowo o przyszłości dzielnicy

Powstające i przyszłe inwestycje deweloperskie pociągają za sobą konieczność ciągłego rozwoju dzielnicy na wielu płaszczyznach. Urząd Dzielnicy Bemowo musi sprostać wielu niełatwym zadaniom. Pytanie o nowe inwestycje i przyszłość dzielnicy zadaliśmy p. Markowi Lipińskiemu, zastępcy burmistrza.

Bemowo jest jedną z najmłodszych dzielnic naszego miasta. Intensywnie się rozwija. To atrakcyjna lokalizacja w szczególności dla młodych rodzin. - rozpoczyna swoją wypowiedź p. Lipiński.

Celem władz dzielnicy jest przede wszystkim to, by w ślad za intensywną rozbudową mieszkaniową zapewnić mieszkańcom dostęp do usług społecznych – szkół, przedszkoli, przychodni, instytucji pomocy społecznej czy instytucji kultury. Wiele z tych inwestycji udało się w ostatnich 2-3 latach zrealizować. Kilka miesięcy temu oddaliśmy do użytku nową przychodnię na ul. Coopera, powstały nowe skrzydła szkół podstawowych na ul. Tkaczy oraz Irzykowskiego, nowe przedszkole, mieszkania komunalne przy ul. Pełczyńskiego. - wymienia p. Lipiński.

W najbliższej przyszłości będziemy kontynuować rozbudowę zaplecza oświatowego tak, by zapewnić komfortowe warunki nauki i opieki wszystkim bemowskim dzieciom. Dopilnowałem, aby zabezpieczone zostały środki na budowę Bemowskiego Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia. Znajdzie się w nim duża sala widowiskowa i całe zaplecze. W fazie realizacji jest również rozbudowa hali Ośrodka Sportu. Bemowo przyszłości to, jednym słowem, dzielnica przyjazna swoim mieszkańcom, oferująca równy dostęp do usług i szeroką ofertę społeczną oraz sportowo-kulturalną.

Pan Marek Lipiński podkreśla rodzinny charakter Bemowa. To dzielnica dla mieszkańców, nie firm. Stąd właśnie nowe inwestycje mają charakter typowo społeczny. Obecnie na terenie Bemowa mieszczą się m.in. biblioteka wraz z filiami, kino, galeria handlowa, amfiteatr czy OSiR. Gdzieniegdzie brakuje jeszcze bardzo rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej, która jednak stopniowo zapełnia wolne tereny.

W stereotypach o Bemowie można odnaleźć ziarno prawdy w tym, że to obszar sypialniany. Nie znajdzie się tu klubów czy rozrywek na miarę centrum. Większość obiektów, klubów czy inicjatyw społecznych jest skierowana właśnie do rodzin. Z jednej strony mieszkańców utwierdza to w przekonaniu o spokojnej i bezpiecznej okolicy, z drugiej pojawia się obawa o ty, by Bemowo nie stało się drugą Białołęką. A na to wpływ ma m.in. jakość i obfitość oferty kulturalnej.

Lotnisko Bemowo
Lotnisko Warszawa Babice, Źródło: zasoby Kierownika Lotniska 

Lotnisko na Bemowie - jak obszar wojskowy stał się kulturalny?

To perełka na skalę krajową. Mimo obecności innych obiektów, to właśnie na lotnisku na Bemowie organizowano ogromne imprezy. Jak doszło do tego, że Babice z obszaru wojskowego stały się komercyjnym sukcesem? O kulturowej roli lotniska na Bemowie opowiada p. Henryk Karaś, Kierownik Lotniska Warszawa Babice.

Lotnisko Warszawa Babice powstało po II wojnie w latach 50-tych jako lotnisko wojskowe. Do połowy lat 70-tych posiadało 2 pasy startowe i było jednym z największych w Polsce. W drugiej połowie 1970 roku ponad połowę lotniska wraz z jednym pasem startowym (obecnie ulica Powstańców Śląskich) przeznaczono pod zabudowę. Tak powstało osiedle Bemowo-Lotnisko. Następnie w 2000 r. wyprowadziły się stąd wojskowe jednostki lotnicze a lotnisko zostało przekazane do MSWiA. Zarządzanie lotniskiem przejął Lotniczy Zakład Budżetowy MSWiA. Od 2011 r. zarządzającym jest Centrum Usług Logistycznych podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych. - opowiada p. Karaś.

Koncert Madonny, Lotnisko BemowoKoncert Madonny na Lotnisku Bemowo. Źródło: zasoby Kierownika Lotniska

Warto dodać, że stricte dla mieszkańców i pozarządowych przedsięwzięć obszar ten został otwarty dopiero w latach 90-tych. Od tego okresu zaczyna się już zupełnie inny rozdział w historii lotniska na Bemowie. Obecnie zwiększona została działalność komercyjna związana m.in. z możliwością organizacji rozmaitego rodzaju eventów, np. firmowych.

Lotnisko, oprócz działalności lotniczej, udostępnia teren do organizacji imprez kulturalnych, z których korzystają mieszkańcy Warszawy. Do bardzo głośnych wydarzeń należą między innymi:

- w 1996 r. koncert Michaela Jacksona,

- w 2009 r. koncert Madonny,

- w 2010 r. koncert AC/DC,

- w 2010, 2011, 2012  Sonisphere Festival.

Co roku odbywa się wiele imprez dla społeczeństwa np.: Bieg Armagedon, eventy, imprezy charytatywne, imprezy we współpracy np. z Ośrodkiem Kultury Gminy Bemowo (corocznie latawce, zawody modeli latających itp.), imprezy motoryzacyjne we współpracy z Automobilklubem Warszawskim (np. rajd Barbórka, wyścig na ¼ mili), targi motoryzacyjne i wiele innych. - wymienia p. Karaś.

 Lotnisko na Bemowie - samolotyLotnisko na Bemowie. Źródło: zasoby Kierownika Lotniska

A co zostało z lotniczego charakteru obszaru?

Na bemowskim lotnisku stacjonuje Lotnictwo Policji, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Aeroklub Warszawski oraz kilka innych ośrodków prowadzących szkolenie lotnicze. Mogą tu lądować statki powietrzne cywilne, dla których teren ten spełnia warunki – lotnisko wpisane jest do „Rejestru lotnisk cywilnych”, jak również do „Rejestru Lotnisk Służb Porządku Publicznego”. - komentuje p. Karaś.

Jednak istnieje również wiele kontrowersji związanych z działalnością lotniska na Bemowie. Jedni narzekają na hałas związany z samolotami, inni wręcz przeciwnie. Jak do tych kontrowersji odniósł się Kierownik Lotniska Warszawa Babice?

Na osiedlu Bemowo-Lotnisko mieszka się i żyje bardzo dobrze (jestem mieszkańcem od momentu powstania tego osiedla). Komunikacja bardzo dobra i ciągle się rozwija, życie kulturalne kwitnie, w okolicy bardzo dużo zieleni. Pracując na lotnisku, niepokoi mnie jedynie to, że nazwa Bemowo-Lotnisko już w niedługim czasie może pozostać tylko pustą nazwą. Naciski grupy mieszkańców dzielnic Bielany i Żoliborz skarżącej się na hałas, inspirowanej przez deweloperów, mogą zakończyć się zamknięciem lotniska. Jeśli do tego dojdzie,  zostanie „zamurowane” ostatnie „okno wentylacyjne” dla Warszawy od strony zachodniej. Szkoda, ponieważ to lotnisko zostaje obudowywane przez kolejne firmy deweloperskie, a nie na odwrót. Kiedy powstawało, nie przeszkadzało nikomu. - kończy swoją wypowiedź p.Henryk Karaś, Kierownik Lotniska Warszawa Babice.

Obecnie wszczętych jest wiele postępowań, w których mieszkańcy i radni, m.in. Bielan, występują przeciw lotniczej działalności tego terenu. Żądają m.in. likwidacji czynności typowo komercyjnych, np. szkoleń dla prywatnych pilotów. Jako główny powód podają nadmierny hałas. Lotnisko na Bemowie broni się natomiast argumentami związanymi z pierwszeństwem oraz dostosowywaniem do większości żądań mieszkańców, chociażby nie przekraczanie norm hałasu.

Deweloperzy, którzy obudowali tereny wokół lotniska, sprzedawali mieszkania po znacznie niższych cenach. Kupujący powinni więc zawczasu sprawdzić, z czym wiąże się mieszkanie przy lotnisku. Bemowo to jednak atrakcyjny kąsek dla deweloperów, którzy chętnie wykupiliby tereny lotniska. Jak zakończy się cała sprawa? Dopóki miasto i władze lotniska nie porozumieją się m.in. w kwestiach finansowania działalności tych terenów, dopóty przedsiębiorstwo musi prowadzić działalność komercyjną, aby utrzymać bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie.

Rozbudowa II linii metra na Bemowo Metro warszawskie wraz z planowanymi stacjami. Źródło: http://www.metro.waw.pl/

Metro na Bemowie

Dzielnica może pochwalić się kilkoma inwestycjami, które przyczyniają się do jej szerszego zaistnienia w świadomości mieszkańców. Oprócz działalności lotniska, wiele emocji wzbudza właśnie metro na Bemowie. Obecnie planuje się powstanie tam co najmniej 4 stacji, a także dużego dworca przesiadkowego z parkingiem P&R (Park and Ride). Przyszła obecność metra na Bemowie podziałała jak magnes na deweloperów. Jak plany wybudowania podziemnej kolei wpłynęły na rynek nieruchomości w tej dzielnicy? Zapytaliśmy o to przedstawiciela firmy Profbud, Marcina Komudę - Kierownika Biura Sprzedaży.

Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy zapowiedź budowy stacji metra, by lokalizacja zyskała na atrakcyjności. Korzystne usytuowanie nieruchomości jest jednym z głównych kryteriów wyboru mieszkania, zwłaszcza przez osoby nabywające je na potrzeby inwestycyjne. Klienci przywiązują dużą wagę do dogodnej komunikacji z resztą miasta. Mieszkańcy, ze względu na coraz większe korki i trudności ze znalezieniem miejsc parkingowych, pozostawiają samochody w garażach lub wielopoziomowych ogólnodostępnych parkingach. Przesiadają się w komunikację miejską gwarantującą szybsze dotarcie w wyznaczone miejsce. Z tego też względu w połowie 2017 r., w momencie wznowienia budowy przedłużenia drugiej linii warszawskiego metra w kierunku Woli i Bemowa, nastąpiło ożywienie rynku nieruchomości w tej okolicy. Nie tylko wiązało się to z szeregiem zalet dla przyszłych lokatorów, ale również przełożyło się na wzrost cen mieszkań, które w poszczególnych nieruchomościach mogły się zwiększyć nawet o 1 tys. zł za mkw. Jedną z nich jest nasza inwestycja Osiedla Stella na Bemowie – w jej pobliżu powstaje stacja Chrzanów należąca do II linii metra. W momencie poinformowania o budowie tejże stacji zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania naszymi mieszkaniami. - odpowiada p. Komuda.

Stacja Chrzanów, o której wspomina w wypowiedzi p. Komuda, ma zostać oddana do użytku dopiero w 2023 roku, czyli za ok. 5 lat. Jednak już teraz deweloperzy budują wiele osiedli mieszkaniowych, a chętnych na nieruchomości nie brakuje. Metro na Bemowie przyczyniło się do znacznego zainteresowania tymi terenami pod kątem mieszkania czy inwestycji. Dominują właśnie tereny wokół planowanych stacji metra na Bemowie: Jelonki Północne i Południowe, Chrzanów, Górce. Kto w nich zamieszka?

Zamieszkaj na Chrzanowie

Źródło: http://twojbudzet.um.warszawa.pl/

Kto najczęściej kupuje nowe mieszkania na Bemowie?

To pytanie również zadaliśmy firmie Profbud. Odpowiedź w zasadzie nie zaskakuje i potwierdza pojawiające się stereotypy o tym, że Bemowo to dzielnica dla młodych i rodzin.

Bemowo to dla nas ważne miejsce na mapie Warszawy – to stąd się wywodzimy i to tutaj powstawały nasze pierwsze inwestycje – Osiedle Eskadra, Dekada czy Awangarda. Przez ten czas zdążyliśmy poznać potrzeby mieszkańców, chcących zamieszkać w tej okolicy. W przypadku naszych nieruchomości na Bemowie dużą rolę odgrywa lokalny patriotyzm. Nabywcami mieszkań są w większości osoby wywodzące się z tej dzielnicy i mocno z nią związane. Wielu z nich chce zmienić lokal na nowszy, bardziej komfortowy, zlokalizowany w atrakcyjnym, bezpiecznym miejscu. W przypadku obecnie realizowanego przez nas Osiedla Stella naszymi klientami są zazwyczaj rodziny z dziećmi, w większości poniżej 35 roku życia, a także w przedziale wiekowym 35-44. Łączny wskaźnik sprzedaży w tych grupach wynosi 67 proc. Natomiast pod względem płci w większości nabywcami są mężczyźni – 57 proc. - odpowiada p. Komuda.

Docelowo liczy się, że na samym Chrzanowie zamieszka ok. 30 tys. osób. A przecież cały czas pojawiają się nowe inwestycje w różnych rejonach dzielnicy. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo?

Granica Bemowa i Woli. Źródło: http://tustolica.pl/

Bezpieczeństwo na Bemowie

Osoby mieszkające na Górcach przed powstaniem nowych osiedli wzdłuż ul. Powstańców Śląskich mogą jeszcze pamiętać te tereny jako pełne niebezpiecznych grup ludzi zajmujących się rozbojami. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Bemowo wymieniane jest jako jedna z najbezpieczniejszych dzielnic w Warszawie. Czy nadal tak jest? Jakich przestępstw dokonuje się tu najczęściej? Na dwa powyższe pytania odpowiada p. podkom. Marta Sulowska.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Na terenie dzielnicy Bemowo funkcjonuje Komisariat Policji przy ul. Raginisa 4. W komisariacie tym mieści się punkt recepcyjny dla mieszkańców oczekujących na zgłoszenie. Znajduje się on bezpośrednio przy oficerze dyżurnym, w celu ułatwienia kontaktu w danej sprawie. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców dzielnicy Bemowo, przy ulicy Pirenejskiej 3a funkcjonuje Wydział Prewencji Komisariatu Policji, gdzie istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym właściwym dla danego rejonu. - p. podkom. Sulowska podkreśla otwartość policji na potrzeby mieszkańców.

Wraz z rozwojem dzielnicy, powstawaniem nowych mieszkań oraz centrów handlowych, a także drobnych sklepów, odnotowujemy wzrost przestępstw takich jak kradzież. Szczególną uwagę zwraca stale rozwijająca się dzielnica przedstawiająca obraz tzw. „sypialni”. Należy więc zaznaczyć, że działania podejmowane przez funkcjonariuszy koncentrują się na przeciwdziałaniu zdarzeniom dotyczącym kradzieży z włamaniem do mieszkań. Realizowana przez policjantów szeroka działalność profilaktyczna oraz prasowo-informacyjna ma za zadanie uwrażliwić oraz uświadomić mieszkańcom dzielnicy Bemowo zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać, lub jakie działania powinni podjąć. Zadania te wpisane są w kampanie o charakterze medialnym.

Niedawno powstały narzędzia, które pozwalają na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie skali i rodzaju zagrożeń, a także instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Są to “Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Działania prowadzące do skutecznej i profesjonalnej interwencji mającej na celu zwalczanie wykroczeń, aktów wandalizmu, jak i przestępczości szeroko pojętej, są efektem daleko idącej współpracy.  Stanowi to wyjście do dalszych działań na rzecz bezpieczeństwa. - kończy swoją wypowiedź podkom. Marta Sulowska.

Amfiteatr Bemowo Amfiteatr na Bemowie. Źródło: http://bemowskie.pl/sala/amfiteatr/

Galeria, kino czy biblioteka na Bemowie?

Infrastruktura mieszkaniowa szybko się tu rozwija. W ślad za nią musi iść rozbudowa obiektów społecznych - szkół, hal sportowych, bibliotek. Na Bemowie brakuje tego typu instytucji. Jedyny OSiR z basenem w weekendy przeżywa prawdziwe oblężenie. Podobna sytuacja występuje jednak w innych dzielnicach, np. na Targówku.

Wzrost ilości mieszkańców następuje zbyt szybko, jak na przestarzałe procedury urzędowe. Pozwolenia na budowę nowych osiedli wydawane są nawet przed powstaniem dzielnicowych planów zagospodarowania terenów. Ostatnio głośna była sprawa na Wilanowie, gdzie władze musiały odkupić ziemię od deweloperów, ponieważ nie było miejsca na szkołę. Urząd Dzielnicy Bemowo zapewnia, że tu będzie inaczej.

Szybsza reakcja ma gwarantować równomierny rozwój infrastruktury w każdym zakresie. Bemowo ma stać się przyjaznym dla mieszkańców terenem, na którym będzie się dobrze żyło, a nie tylko bywało. Dzielnica nie chce być kolejną sypialnią Warszawy. Dlatego tak istotna jest działalność ośrodków, takich jak WAT, Lotnisko Babice, amfiteatr. Bemowo nie stanie się również kolejnymi Kabatami, w których budynek napiera na budynek. Dla mieszkańców ważne jest otoczenie zielenią: parkami, lasami, skwerami. Nie chcą zaglądać sąsiadom do okien, potrzebują większej przestrzeni. Wymagania te stawiają zwłaszcza nowi mieszkańcy, dla których czasy bloków z wielkiej płyty dawno się skończyły.

Główne zdjęcie: Urząd Dzielnicy Bemowo. Źródło: https://www.panskaskorka.com/wp-content/uploads/2014/06/RATUSZ-NOCA.jpg

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: