Single w Polsce - jakie mieszkania kupują?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 183 głosów
Niezależność, dobra praca, brak stałego partnera - to obraz współczesnego singla, który staje się coraz bardziej świadomy i w miarę rosnących zarobków rozważa zakup własnego M.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie mieszkanie jest najbardziej odpowiednie dla singla
- jak urządzić "M" dla jednej osoby
- z jakich programów wsparcia przy zakupie mieszkania mogą skorzystać single
Single w Polsce
Przeciętna liczba osób w polskich gospodarstwach domowych, nadal jest jedną z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, że ten wskaźnik szybko spadał przez ostatnie lata. Równocześnie był widoczny znaczący wzrost liczby gospodarstw domowych, które składają się tylko z jednej osoby.
Dane Eurostatu wskazują, że od 2006 r. do 2015 r. liczba polskich singli zwiększyła się o ponad 800 000 a według prognoz do 2035 roku zwiększy się dodatkowo o jedną czwartą.
W Polsce rośnie liczba singli i bezdzietnych małżeństw. Te zmiany demograficzne mają spory wpływ na rynek nieruchomości, ponieważ stymulują deweloperów do budowania osiedli z dużym udziałem lokali o mniejszych powierzchniach. Kim jest współczesny singiel i jakiego mieszkania szuka?
Współczesny singiel jest niezależny, nie angażuje się w stałe związki oraz nie przywiązuje się do miejsca zamieszkania. Charakteryzuje go brak zobowiązań. Jest gotowy zmienić lokal w razie potrzeby. Gdy jednak decyduje się na zakup nieruchomości wybiera z reguły te położone w atrakcyjnej lokalizacji, o niewielkiej powierzchni. Ale najważniejszy aspekt, który musi wziąć pod uwagę to budżet. W przypadku kredytu na mieszkanie jest jedyną osobą, która będzie go spłacać i to tylko jego zdolność kredytowa jest brana pod uwagę.
Jakie mieszkanie będzie najlepsze dla singla?
Idealne mieszkanie dla singla to przede wszystkim takie, które jest dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Wszystko oczywiście zależy od stylu życia. Przeważnie jednak jest to małe mieszkanie, które charakteryzuje się niewielką powierzchnią. Najczęściej jest to kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe. Dla osoby, która większość czasu spędza poza domem, obiady jada na mieście, a do mieszkania wraca dopiero późnym wieczorem, taka przestrzeń w zupełności wystarczy. Jednak gdy pracuje zdalnie lub uwielbia gotować, powinna zastanowić się nad zakupem większego M.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podział mieszkania na strefę dzienną i nocną. Taki zabieg jest możliwy również w kawalerce (nowe mieszkania jednopokojowe cieszą się sporym zainteresowaniem). Separację można zapewnić oddzielając szafą część pokoju, w którym znajduje się łóżko od części, w której przyjmuje się gości. Dzięki temu kawalerka zamieni się w funkcjonalne, niemal dwupokojowe mieszkanie. Ważne, aby w doborze mebli zachować umiar. Im mniej sprzętów, tym efekt przestronności będzie większy.
Drugie rozwiązanie, czyli dwupokojowe mieszkanie (sprawdź oferty nowych mieszkań dwupokojowych na portalu RynekPierwotny.pl) jest szczególnie korzystne dla osób, które pracują w domu. Dwa pokoje dają naturalną możliwość wydzielenia strefy do pracy oraz dziennej - domowej. O ile więc finanse lub kredyt mieszkaniowy na to pozwolą, warto kupić lokal odrobinę większy od aktualnie szacowanych potrzeb. Wpłynie to pozytywnie na komfort życia.
Zakup mieszkania w perspektywie czasu
Singiel, który myśli przyszłościowo, powinien wziąć pod uwagę również perspektywę kilku lat w przód. Kupując kawalerkę ciężko będzie ją powiększyć, jeśli założy się rodzinę. Ale gdy znajduje się ona w dobrej lokalizacji, zawsze może ją sprzedać by wyprowadzić się do większego domu na przedmieściach. Dodatkowy pokój to również doskonałe zabezpieczenie, w przypadku gorszej sytuacji materialnej, ponieważ zawsze może go wynająć. Pod uwagę powinno również wziąć się swobodę, jaką zapewni dane mieszkanie. Dla singla bardzo dobrym rozwiązaniem okażą się mieszkania typu studio, gdzie kuchnia połączona jest z salonem.
Lokalizacja mieszkania
Ważniejszą cechą nieruchomości od metrażu, na którą zwracają uwagę single jest lokalizacja. Mieszkanie powinno znajdować się blisko miejsca pracy, klubów, kawiarni, teatrów, kina, restauracji czy terenów rekreacyjnych. Tego typu inwestycja to także doskonały sposób na lokatę kapitału, który może zaprocentować w przyszłości. Dzięki dobremu położeniu singiel ma gwarancję szybkiego znalezienia nabywcy na kupno lub wynajem.
Kredyt hipoteczny dla singla
Finalizacja zakupu mieszkania przez singla zapewne będzie wsparta kredytem hipotecznym. Teoretycznie, single traktowani są przez banki jako bardziej ryzykowni klienci, ponieważ w przypadku utraty pracy, pozostają sami z ogromnym zobowiązaniem. Jednak jeśli osoba żyjąca samotnie wykaże wysokie dochody oraz wystarczający wkład własny - bank nie będzie miał przeciwskazań, aby mógł on uzyskać kredyt hipoteczny. W Polsce wystarczy stała praca oraz miesięczne dochody w wysokości 3500 złotych netto, aby otrzymać od 200 tysięcy złotych kredytu. Jednak osoby żyjące samotnie muszą liczyć się z tym, że ich koszty utrzymania będą większe. Bank może więc wymagać od nich np. wyższego ubezpieczenia kredytu oraz polisy na życie. Zgodnie z ustawą nie jest to obowiązkowe, jednak może obniżyć inne koszty kredytu, jak choćby marżę.
Dlaczego perspektywa zaciągnięcia kredytu przez singla jest nieco inna? Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w Polsce żyje obecnie 7,5 miliona osób, które są określane mianem singli. Samotne osoby odgrywają coraz większą rolę jako docelowi klienci banków. Część z nich posiada dochody pozwalające na samodzielne zaciągnięcie kredytu hipotecznego. I choć pewnych ograniczeń i restrykcji ze strony banków trudno uniknąć, to nie mają one jednak większego znaczenia dla osoby, która posiada przynajmniej przeciętne dochody. Krajowe banki nie różnicują swojej oferty kredytów hipotecznych ze względu na stan cywilny wnioskodawcy - dla banku kluczową kwestią jest dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę. Jego stan cywilny ma natomiast niewielkie znaczenie. Przewaga osób pozostających w związku małżeńskim wiąże się z faktem, że ich dochody są sumowane.
W konsekwencji małżonkowie łatwiej mogą osiągnąć próg dochodu, który pozwala na sfinansowanie odpowiedniego mieszkania. Singiel-kredytobiorca musi posiadać lepszy status materialny. Ta dysproporcja jest częściowo równoważona przez zróżnicowanie kosztów utrzymania. Banki w szacunkach zdolności kredytowej uwzględniają stałą kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego. W przypadku singli suma kosztów utrzymania jest znacznie niższa - tłumaczy Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.
Każdy bank stosuje odmienne zasady szacowania zdolności kredytowej. Dlatego wartość kredytu dostępnego dla małżeństwa oraz singla o identycznych dochodach zwykle się różni a rozbieżności mogą być znaczące. Wiele zależy od sposobu szacowania kosztów utrzymania. Banki, które przyjmują wysoką kwotę wydatków przypadających na każdego członka gospodarstwa domowego są bardziej łaskawe dla singli. Nie można zatem mówić, że kredytodawcy w jakiś szczególny sposób dyskryminują osoby samotne. Znacznie większe powody do niezadowolenia mogą mieć na przykład wielodzietne rodziny – uważa Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.
Ubezpieczenie kredytu nie zawsze jest konieczne
Para aktywnych zawodowo kredytobiorców generuje mniejsze ryzyko kredytowe niż singiel. Powód jest dość oczywisty: w sytuacji, gdy jeden z małżonków traci pracę dochody gospodarstwa domowego nie spadają do zera. Dzięki temu prawdopodobieństwo powstania zaległości ratalnych jest znacznie mniejsze. W przypadku osoby samotnej nawet przejściowy brak pracy może skutkować problemami ze spłatą rat. Banki muszą też brać pod uwagę najbardziej pesymistyczny scenariusz, czyli śmierć samotnego kredytobiorcy. Takie zdarzenie jest dla nich mocno problematyczne. Receptą na podwyższone ryzyko kredytowe jest odpowiednia polisa. Na szczęście tylko nieliczne banki wymagają od singli obowiązkowego ubezpieczenia kredytu.
Programy wsparcia dla singli
Jeszcze do niedawna single mogli korzystać z rządowych programów wsparcia przy zakupie mieszkania. Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych dały szansę wielu młodym osobom na zakup wymarzonych czterech kątów. Jakie warunki należało spełnić aby otrzymać dotację i ilu singli skorzystało z programów?
Singiel na Swoim
Od 31 sierpnia 2011 r. do końca 2012 r. osoby prowadzące 1-osobowe gospodarstwo domowe mogły składać wnioski o kredyty z dopłatami do odsetek. W tym okresie obowiązywał dedykowany osobom samodzielnym program Singiel na Swoim, będący częścią programu Rodzina na Swoim. Osoby, którym udało się wziąć udział w programie, przez osiem pierwszych lat spłacania kredytu miały możliwość spłaty tylko połowy odsetek. Wcześniej jednak trzeba było spełnić określone warunki.
Jakie? Po pierwsze, samotna osoba ubiegająca się o dofinansowanie musiała mieć mniej niż 35 lat. Po drugie - nigdy wcześniej nie mogła posiadać na własność żadnej nieruchomości. Po trzecie, single - w przeciwieństwie do rodzin - mogli pozwolić sobie tylko na zakup mieszkania. Lokum nie mogło mieć więcej niż 50 mkw. powierzchni, jednak rządowa dopłata obejmowała tylko 30 mkw. Na dodatek cena nie mogła przekroczyć podanego limitu, który różnił się w zależności od miejsca.
Mieszkanie dla Młodych
Program Mieszkanie dla Młodych został wprowadzony 27 września 2013 roku i obowiązywał do 2018 roku. Jego podstawowym zadaniem było wsparcie finansowe młodych ludzi przy nabyciu pierwszego mieszkania. W ciągu czterech lat łączna kwota kredytów udzielonych przy wsparciu MdM wyniosła aż 19,26 miliardów złotych. A znaczna część z nich była udzielona singlom.
Z MdM mogły skorzystać zarówno małżeństwa, związki nieformalne, jak i single. Jedynym ograniczeniem był wiek - wnioskujący nie mogli przekroczyć 36. roku życia. Poza tym kredytobiorcy nie mogli być być właścicielami innej nieruchomości lub posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do jakiegokolwiek lokalu. Obostrzenia dotyczyły też samej nieruchomości: całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania nie mogła przekroczyć 75 mkw., domu jednorodzinnego – 100 mkw.
Co istotne, jak wskazują dane Najwyższej Izby Kontroli, blisko trzy czwarte beneficjentów programu MdM nie wychowywało dzieci a ponad połowę tej grupy stanowili single.
Mieszkanie Plus - także dla singli
Mieszkanie Plus to aktualnie obowiązujący program, będący następcą MdM. Obowiązuje od 2018 roku i jest kierowany do wszystkich grup społecznych, w tym również singli. Co warto wiedzieć o programie Mieszkanie Plus?
To bezzwrotna pomoc finansowa ze strony państwa, która ma ułatwić ponoszenie wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu. Skorzystać można z niego w dwóch wariantach - pobierając dopłatę do czynszu wynajmowanego mieszkania, bądź zdecydować się na opcję najmu z możliwością późniejszego wykupu mieszkania. Aby wynajem mieszkania był możliwy, beneficjenci muszą posiadać zdolność czynszową - ich dochody powinny być wystarczające na uregulowanie rachunków oraz czynszu. Inne kryteria dotyczą też kwoty zarobków.
W przypadku singli obowiązują ograniczenia finansowe. Dla jednoosobowych gospodarstw domowych maksymalny średni miesięczny dochód wyznaczony został na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli tzw. średniej krajowej. W praktyce oznacza to, że single zarabiający więcej nie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie.
Aranżacja mieszkania dla singla
Niewielkie mieszkania mają to do siebie, że ich metraż często narzuca pewną dyscyplinę w aranżacji, w której nie ma miejsca na rzeczy zbędne. Podczas urządzania własnego M warto zadbać o to, aby zbyt mała powierzchnia nie przytłaczała. Powszechnie wiadomo, że na niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzają się meble wykonane na wymiar. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, oferujących rozwiązania które zaspokoją nie tylko potrzeby funkcjonalne, ale i estetyczne.
Jak urządzić mieszkanie dla singla? Najważniejsza jest kwestia wyboru przewodniego stylu i kolorystyki. Jasne i ciepłe barwy z pewnością optycznie powiększą przestrzeń. Ciekawy efekt w nowoczesnym wnętrzu można osiągnąć poprzez zastosowanie świetlistej szarości lub błękitu. Mieszkanie wyda się większe przez pomalowanie sufitu na kolor jaśniejszy od ścian. Wszelkiego rodzaju pionowe pasy znacznie podwyższą i wydłużą ściany optycznie. Warto jednak pamiętać o tym, że zabieg powinien być niezwykle subtelny, wykorzystany np. na jednej ścianie w salonie. W przeciwnym razie zamiast uroczego gniazdka można uzyskać efekt cepelii ściennej.
Salon dla singla
Aby powiększyć przestrzeń czasem warto zainwestować w ciekawe lustra. Przemyślane i powieszone nie tylko w przedpokoju, ale i w sypialni lub salonie mogą dać ciekawy efekt. Istotny jest również wybór mebli wypoczynkowych. W niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzają się smukłe sofy z praktyczną funkcją spania. Ponadto urządzając mieszkanie, warto rozejrzeć się za meblami, które będą spełniać kilka funkcji jednocześnie. Takim pomysłem może być np. otwierana pufa, która może służyć nie tylko jako schowek na koce i gazety, ale również jako podnóżek, a z dodatkową podkładką, jako niewielki stoliczek na którym swobodnie możemy postawić np. kubek z kawą. Jeśli chodzi o stół, to warto rozejrzeć się za niewielkim rozkładanym stołem, który z pewnością ze względów funkcjonalnych lepiej ustawić przy ścianie niż na środku pokoju.
Łazienka dla singla
W mieszkaniu osoby żyjącej samotnie również łazienka bywa raczej w wersji mikro, dlatego zastosowanie zarówno wanny, jak i prysznica bywa z reguły niemożliwe. Często jedynym rozwiązaniem staje się prysznic. Jednak zastosowanie odpowiedniej armatury np. z funkcją hydromasażu lub deszczownicą może spowodować, że prysznic podobnie jak wanna może stać się miejscem doskonałego relaksu. Jeśli łazienka pozwala na montaż wanny, możemy zdecydować się na wannę z odpowiednim zestawem natryskowym i parawanem.
Kuchnia singla
W mieszkaniu jednego właściciela również wyposażenie kuchni lub jak to często bywa aneksu kuchennego jest niezwykle istotne. Jeśli nie jesteś zwolennikiem gotowania w domu, a obiad często jadasz „na mieście” lub w pracy, to wyposażenie kuchni powinno zdecydowanie ograniczyć się do minimum.
W kuchni niegotującego singla powinny się wówczas znaleźć, kuchenka z piekarnikiem, mikrofala i niewielka podblatowa lodówka. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem aneksu kuchennego połączonego z pokojem, to znakomitym i funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się wyspa, pełniąca zarówno funkcję stołu, miejsca do przyrządzania i gotowania potraw. Jeśli zdecydujesz się na wyspę kuchenną, pamiętaj o zakupie odpowiedniego okapu, który pozwoli zatrzymać kuchenne zapachy bez rozprzestrzeniania się po całym domu.
Singiel na rynku wynajmu Czytaj
Mieszkanie dla singla - jakie wybrać?
Zakup mieszkania przez singla powinien uwzględniać wiele aspektów m.in. dostępny budżet czy możliwości kredytowe, metraż mieszkania, lokalizację inwestycji, a także indywidualne preferencje. Z punktu widzenia sprzedaży oraz wynajmu zainwestowanie pieniędzy w lokal w centrum miasta wydaje się korzystniejsze. Podobnie sytuacja wygląda z metrażem mieszkania. Jeśli tylko fundusze na to pozwalają, kupno większego lokalu jest bardzo dogodnym i opłacalnym przedsięwzięciem.
Materiał opracowany we współpracy z ekspertami Conse Doradcy Finansowi.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: