Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rowerownia w bloku, stojaki lub balkon: jak przechowywać rower w małym mieszkaniu?

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 24.07.2024, Data aktualizacji: 15.11.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Rowerownia w bloku, stojaki lub balkon: jak przechowywać rower w małym mieszkaniu?
Przechowywanie roweru w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Jak mu podołać? Czytaj więcej na rynekpierwotny.pl

Polacy coraz częściej wybierają rowery jako tani i ekologiczny środek transportu. W odpowiedzi na rosnącą popularność jednośladów deweloperzy uwzględniają w swoich projektach rowerownie, gdzie mieszkańcy mogą bezpiecznie je magazynować. Jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie roweru w bloku i jakie rozwiązania oferują nowoczesne osiedla?

 Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

  • jak przechowywać rower w mieszkaniu,
  • czy można trzymać rower na balkonie,
  • czym są rowerownie i do czego służą. 

Rowerownia w bloku 

Rowerownie to pomieszczenia przeznaczone do przechowywania rowerów, wyposażone w uchwyty lub stojaki na jednoślady. Często są one integralną częścią budynków wielorodzinnych, choć czasami występują jako oddzielne wiaty. Niezależnie od ich lokalizacji, rowerownie powinny zapewniać skuteczną ochronę przed kradzieżą oraz zabezpieczać sprzęt przed wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Kluczowym elementem tej infrastruktury jest zadaszenie, które chroni rowery przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Warunki przechowywania rowerów mają istotne znaczenie dla ich trwałości i funkcjonalności. W przypadku posiadania dużej ilości wolnej przestrzeni w domu, przechowywanie roweru jest stosunkowo proste. Natomiast w mniejszych mieszkaniach konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które zapewni ochronę sprzętu i nie będzie utrudniać codziennego funkcjonowania. Rowerownie stanowią idealne rozwiązanie tego problemu, oferując bezpieczne i funkcjonalne miejsca do przechowywania rowerów dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

rowerownia w bloku

Zmiany w prawie budowlanym

1 kwietnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zgodnie z jej postanowieniami w budynkach wielorodzinnych został wprowadzony obowiązek wygospodarowania pomieszczeń przeznaczonych na przechowywanie wózków (wózkownie) i rowerów (rowerownie) o powierzchni min. 15 m kw. Dopuszczalna jest również realizacja oddzielnego budynku gospodarczego, wiaty lub altany o takim przeznaczeniu. 

Nowe regulacje prawne stanowią istotny krok w kierunku poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa budynków wielorodzinnych. Wprowadzenie obowiązku tworzenia wózkowni i rowerowni nie tylko rozwiązuje problem braku dedykowanych miejsc do przechowywania tych przedmiotów, ale również przyczynia się do uporządkowania przestrzeni wspólnych, co ma bezpośredni wpływ na estetykę i komfort życia mieszkańców. Z perspektywy urbanistycznej, takie rozwiązania wspierają zrównoważony rozwój miast, promując aktywne formy transportu, takie jak jazda na rowerze, oraz ułatwiając codzienne funkcjonowanie rodzinom z małymi dziećmi.

Dodatkowo wprowadzenie tych udogodnień może wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości, ponieważ budynki wyposażone w takie pomieszczenia stają się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców i najemców. Zapewnienie bezpiecznego i wygodnego miejsca do przechowywania rowerów i wózków może również zmniejszyć ryzyko kradzieży i uszkodzeń, co jest istotnym czynnikiem dla wielu mieszkańców. W dłuższej perspektywie nowe przepisy mogą przyczynić się do kształtowania bardziej przyjaznych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych, które lepiej odpowiadają na współczesne potrzeby społeczeństwa.

rowerowania- zmiany w prawie budowlanym

Inwestycje mieszkaniowe z rowerowniami 

Wiemy już, że rowerownia to bardzo praktycznie i wręcz pożądane przez mieszkańców miejsce do przechowywania rowerów.  W jakich inwestycjach mieszkaniowych możemy znaleźć tego typu udogodnienia? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych w największych, polskich miastach. 

Warszawa: ChmielnaDuo, Młoda Białołęka II, Aleje Praskie

Kraków: Apartamenty Portowa, Faktoria Młyn, Osiedle Mozaika

Gdańsk: Kapitanat Apartamenty, Żurawie - etap II, Wzgórze Hoplity

Wrocław: Atal City Square etap IV, Trio Park, Hubska 100 

Poznań: Ogrodowa 12Osiedle Naturama, Modena

Łódź: Osiedle Łososiowa, VISAVIS, Nowe Miasto Polesie etap IVa

Katowice: Apartamenty Złota, Pierwsza Dzielnica - etap II, Ville Garden

Rower w mieszkaniu 

Przechowywanie roweru w małym mieszkaniu może być nie lada wyzwaniem. Istnieje jednak szereg innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają efektywnie przechowywać jednoślady nawet w niewielkich przestrzeniach. Kluczem do sukcesu i do znalezienia optymalnego rozwiązania jest zaznajomienie się ze wszystkimi możliwymi sposobami i wybór takiego, który zadowoli użytkownika dwóch kółek. 

Co zatem zrobić, aby bezpiecznie przechowywać rower, nie zagracić przestrzeni i nie zaburzyć estetyki wnętrza? Czy to w ogóle możliwe? 

Sprzymierzeńcem małych mieszkań są wielofunkcyjne meble.  Stoliki kawowe, półki czy nawet sofy, mogą sprawić, że rower staje się harmonijnie zintegrowany z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Oprócz tego możesz go także skutecznie trzymać pod meblami. Skonstruowane specjalnie uchwyty pozwalają na bezpieczne i wygodne przechowywanie pojazdu. 

Rower może również stać na podłodze. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie. Po pierwsze marnujemy w ten sposób przestrzeń, którą moglibyśmy wykorzystać na cokolwiek innego, choćby postawienie szafki na buty. Po drugie rower oparty o ścianę, zwłaszcza w miejscu, przez które często się przechodzi, narażony jest na uszkodzenia – nietrudno o niego zahaczyć, na przykład wnosząc zakupy. Można go postawić na specjalnym stojaku rowerowym, który zapobiegnie takim wypadkom, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie specjalny wieszak na ścianę.

Wieszanie jednośladu na ścianie jest najlepszym sposobem na jego przechowywanie w małym mieszkaniu. Dzięki temu rower nie zajmuje niepotrzebnie miejsca (a w niewielkim lokum każdy wolny metr jest przecież na wagę złota!), nie przeszkadza domownikom i nie jest narażony na przypadkowe zarysowania. Pamiętaj jednak, aby rower czyścić po każdym użyciu. Zabłocone koła nie będą się dobrze prezentowały na tle twojej ściany. 

rower w małym mieszkaniu

Rower na balkonie 

Balkon to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na przechowywanie roweru, ale czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Oczywistym problemem są niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przechowywanie jednośladu na mrozie, deszczu czy intensywnym słońcu może doprowadzić do jego szybkiego uszkodzenia. Na przykład nadmierna wilgoć może przyczynić się do korozji metalowych części (np. takich jak łożyska czy łańcuch). Negatywnie na żywotność roweru działa również bród i kurz. Trzymanie pojazdu na balkonie może być również problematyczne ze względu na ewentualne kradzieże. Co zatem zrobić, jeżeli jedynym miejscem, gdzie możemy przechowywać rower, jest właśnie balkon?

Przede wszystkim rower należy odpowiednio zabezpieczyć. Warto zainwestować w specjalny pokrowiec, który ochroni nasz jednoślad przed bezpośrednim działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Warto również zadbać o mocowanie. Rower należy przypiąć także na balkonie, zwłaszcza jeżeli mieszkasz na parterze czy pierwszym piętrze. 

rower na balkonie

Rower na klatce schodowej 

Klatka schodowa należy do części wspólnych budynku. Zabronione jest jej zaśmiecanie - zarówno ze względów estetycznych, jak i ze względów bezpieczeństwa. Klatka schodowa jest główną drogą ewakuacji. Rowery czy też inne przedmioty pozostawione w tej części budynku mogą skutecznie ograniczyć możliwość ucieczki, czy też dotarcie z pomocą odpowiednim służbom ratunkowym. 

Korzystaj zatem z klatki schodowej zgodnie z przeznaczeniem, nie pozostawiaj na niej swojego jednośladu. 

rower na klatce schodowej

Rower w piwnicy 

Przechowywanie roweru w piwnicy jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, szczególnie jeśli nie masz dostępu do garażu lub innego pomieszczenia. Oto kilka kroków, które pomogą Ci przechowywać rower bezpiecznie:

  • Znajdź odpowiednie miejsce: Wybierz suchą i dobrze wentylowaną część piwnicy, aby uniknąć korozji i pleśni na rowerze.
  • Użyj stojaka rowerowego: Stojak rowerowy pozwala na trzymanie roweru w pionie, co oszczędza miejsce i zapobiega uszkodzeniom.
  • Zainstaluj hak na ścianie: Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, zainstaluj hak na ścianie, aby zawiesić rower.
  • Użyj pokrowca: Pokrowiec na rower ochroni go przed kurzem i brudem, co przedłuży jego żywotność.
rower w piwnicy

Rower w komórce lokatorskiej 

Komórka lokatorska to jedno z najbardziej pożądanych udogodnień w budynkach wielorodzinnych. Niestety takie pomieszczenia rozchodzą się niczym świeże bułeczki. Ich liczba jest zazwyczaj dużo niższa niż liczba mieszkań w danym bloku. Działa tutaj zasada "kto pierwszy ten lepszy". 

Komórkę trzeba sobie kupić, chyba że część mieszkań ma je przypisane. Komórki lokatorskie zazwyczaj mają 2 - 4 m2. i są znacznie mniejsze od piwnic (4 - 7 m2). Są za to od nich wygodniejsze i bezpieczniejsze, z wejściem wprost z parkingu podziemnego, czy klatki schodowej, bez konieczności schodzenia na niższą kondygnację. 

Rower w garażu 

Czy garaż podziemny to dobre miejsce do przechowywania roweru? 

Według definicji zapisanej w art. 2 pkt 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym rower jest pojazdem. Spełnia zatem wszystkie wymogi związane z przeznaczeniem miejsca parkingowego w hali. Co więcej, nawet mocno niekorzystne regulaminy tworzone przez wspólnoty czy spółdzielnie na ogół rowery traktują jako wyjątki. Tym samym administracja często zezwala na trzymanie ich miejscach parkingowych. Jak zatem przechowywać rower w garażu podziemnym?

Warto zamontować specjalny uchwyt pozwalający zaczepienie go np. do ściany. Tu jednak konieczne jest stworzenie otworów montażowych. Te należy wykonać w taki sposób, aby nie naruszyć konstrukcji garażu, nie spowodować wycieków wody z zewnątrz budynku czy nie spowodować pęknięcia na ścianie. W przeciwnym razie właściciel miejsca i roweru z własnej kieszeni będzie musiał ponieść koszt naprawy uszkodzeń. Odpowiednio wykonane mocowanie zaoszczędzi miejsce (rower nie będzie musiał stać na podłodze). W wielu podziemnych halach garażowych obserwuje się tego typu uchwyty, mocowane bezpośrednio przed maskami samochodów. Coraz częściej takie udogodnienie montują już sami deweloperzy na etapie wykańczania budynku.  

rower w garażu

Rower w małym mieszkaniu: podsumowanie 

Rowerownia to niezwykle popularne udogodnienie w nowych inwestycjach mieszkaniowych. Jest wygodne i bardzo użytecznie. Zwłaszcza że Polacy coraz chętniej przesiadają się na jednoślady - zarówno ze względów ekonomicznych, jak i zdrowotnych. Widząc to zainteresowanie, (a od 1 kwietnia będąc również do tego zobligowanym przez przepisy) deweloperzy uwzględniają rowerownie w swoich projektach. 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023