Najbardziej hipsterskie dzielnice w Polsce

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 17.09.2021, Data aktualizacji: 11.05.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Dzielnice dla hipsterów
Jakie dzielnice w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem wśród hipsterów? Gdzie lubią przesiadywać i spędzać czas? Sprawdziliśmy! Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Murale, wegańskie jedzenie, postindustrialne budynki i klimatyczne kafejki – podążając tym tropem, z pewnością spotkamy jakiegoś hipstera. Czyli kogo? Osobę, która idzie pod prąd i występuje w opozycji do tzw. mainstreamu. Hipster jest bez wątpienia kolorowym ptakiem, który ma swoje ulubione miejsca w mieście. Sprawdziliśmy, w jakich dzielnicach żyje się mu najlepiej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie dzielnice w Warszawie są najbardziej hipsterskie 
 • gdzie najchętniej przesiadują poznańscy hipsterzy
 • jakie hipsterskie miejsca znajdziemy w Krakowie 

Czego hipsterzy potrzebują do życia?

Hipsterzy to ludzie stanowiący jedną z najbardziej ulotnych i nieokreślonych subkultur. Dla prawdziwego hipstera modne jest to, o czym jeszcze nikt nie wie, że jest modne. Wiadomo jednak, że lubi chodzić do restauracji i na koncerty muzyki alternatywnej. Nie obce mu także sklepy vintage, kafejki, i second-handy. Często przebywa w centrach sztuki współczesnej i ogląda murale. Nie pogardzi dobrym jedzeniem. Najchętniej żywi się tym, co roślinne, np. wegańskimi burgerami zapijanymi kawą z sojowym mlekiem. Znając jego zainteresowania i upodobania poszukajmy najbardziej hipsterskich dzielnic w Polsce.

Warszawa

Praga to dzielnica wyróżniająca się na tle pędzącej Warszawy. Sporo tu starych, obdrapanych budynków z cegły, które dzisiaj zamieniane są na drogie lofty. W dzielnicy tej nie brakuje także murali, klimatycznych kawiarenek, pubów, knajpek, bazarów, targów. Znajdziemy tu mnóstwo alternatywnych atrakcji takich jak np. Soho Factory – to nowoczesny kompleks w industrialnej przestrzeni. Każdy hipster dostanie tu solidną dawkę kultury, weźmie udział w licznych wystawach i festiwalach. W miejscu tym mieści się również Muzeum Neonów, teatr, a także ciekawe instalacje artystyczne. Fani alternatywnej muzyki chętnie zaglądają także do Pragi Centrum – postindustrialnej hali zlokalizowanej w miejscu dawnej stalowni.

Po drugiej stronie Wisły, hipsterzy również mają „swoje miejsce”. Mowa o Placu Zbawiciela w Śródmieściu. Dla warszawiaków to przede wszystkim miejsce spotkań i rozrywki. Można tu posłuchać dobrej muzyki, smacznie zjeść czy napić się aromatycznej kawy.

Warszawa - dzielnie dla hipsterów

Poznań

Jeżyce to dzielnica Poznania rozsławiona przez pisarkę Małgorzatę Musierowicz. Kto czytał Jeżycjadę, ten doskonale zna ten rejon miasta. Istotną częścią dzielnicy jest ulica Dąbrowskiego, gdzie ciągle kipi życie. Przy ulicy znajduje się Rynek Jeżycki, na którym można zaopatrzyć się w warzywa i owoce z ekologicznych upraw. Przy Dąbrowskiego znajduje się także Kino Rialto i Teatr Nowy.

Na terenie Jeżyc hipsterzy przesiadują w licznych kawiarniach zlokalizowanych na parterach stuletnich secesyjnych kamienic. Architektura w tym miejscu jest naprawdę przepiękna. Budynki są pełne zdobień, kwiatów, kutych balustrad, sztukaterii i strojnych witraży.

Poznań - dzielnice dla hipsterów

Kraków

Krakowski Kazimierz to miejsce ze szczególną historią. Dawniej osobne miasto i dzielnica żydowska, po wojnie miejsce pełne opuszczonych, zaniedbanych domów, dziś centrum życia kulturalnego, a także „wylęgarnia” hipsterów. Chętnie przesiadują w kafejkach, pracowniach artystycznych i galeriach skoncentrowanych w rejonie ulic: Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Popularne miejsce koncertów w Krakowie to Klub Alchemia – klimatyczne miejsce, w którym przechodzi się przez… szafę. Ul. Miodowa to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na mapie Kazimierza. Znajdziemy tu lokale z szyldami zaaranżowanymi na te sprzed lat, kiedy swe siedziby mieli w tej okolicy rzemieślnicy.

Hipsterską dzielnicą w Krakowie jest także Podgórze. Mieszczą się tu ruiny getta i fragmenty murów przy ul. Lwowskiej. Częstym miejscem odwiedzanym przez hipsterów są również kolorowe schody, zwane tęczowymi.

Kraków - dzielnice

Wrocław

Jeśli masz duszę hipstera, to we Wrocławiu zajrzyj na Nadodrze. Słynie ono z dużej ilości przedwojennych kamienic, a także z licznych murali. To właśnie tutaj znajduje się najbardziej kolorowe podwórko w mieście (Roosevelta). To tu kręcono Zimną Wojnę Pawła Pawlikowskiego i Most Szpiegów Stevena Spielberga. W miejscu tym odbywa się wiele wydarzeń artystycznych jak np. Kinomural. Nadodrze zmienia się w wielkoformatową galerię sztuki, a przepiękne murale są wyświetlane na ścianach kamienic.

W dzielnicy tej nie brakuje hipsterskiego jedzenia. Warto zajrzeć do takich miejsc jak restauracja Pomiędzy (oprócz smacznego posiłku dostaniesz tu zastrzyk kultury - na ścianach lokalu umieszczane są prace młodych artystów) czy Nadodrze Cafe Resto Bar (nie lada gratka na fanów industrialnych wnętrz). Nie brakuje też barów z rzemieślniczym piwem i wegańskim jedzeniem.

Hipsterskiego klimatu dodaje miastu także obecność krasnali. Mowa o pomnikach bajkowych stworów zlokalizowanych niemal w każdej części Wrocławia.

Wrocław

Łódź

Łódź to miasto kojarzące się ze starymi fabrykami. Dziś uznawane jest za jedno z najmodniejszych miejsc na mapie Polski. Gdzie najchętniej przesiadują hipsterzy? Znajdziemy ich w Śródmieściu na OFF Piotrkowska. To kompleks składający się m.in. z restauracji, galerii artystycznych, kafejek, sklepów, które powstały na terenie dawnej przędzalni i tkalni. Równie hipsterskim miejscem jest Plac Wolności i znajdująca się na nim knajpa Pop'n'Art. To lokal z niezwykłym wnętrzem, wypełnionym grafikami. W okolicach Placu Wolności znajduje się wiele second-handów –  sklepów, które jak wspomnieliśmy wcześniej, uwielbiają hipsterzy.

W Śródmieściu, ale także w całej Łodzi znajdziemy mnóstwo murali. Nie brakuje tu też starych, klimatycznych kamienic i tych, które przeszły rewitalizacje. Stolica województwa łódzkiego to istny raj dla hipsterów.

Łódź - dzielnice dla hipsterów

Gdańsk

Najbardziej hipsterskim miejscem w Gdańsku jest Młode Miasto. To dzielnica, która wciąż się tworzy. Zajmuje południowo-zachodnią i południową część dzielnicy Młyniska, w obszarze dzisiejszych nieużytków Stoczni Gdańskiej. To tutaj narodziła się Solidarność. Młode Miasto jest miejscem z wyjątkową historią, czuć, że duch wolności unosi się w powietrzu.

To jeden z powodów, dla których w dzielnicy tej chętnie przesiadują hipsterzy. Szczególnie lubią ul. Elektryków. Można tu smacznie zjeść, a nawet bawić się na koncercie. W tym celu warto zawitać do klubu B90. To szczególne miejsce ze względu na otoczenie. Znajduje się w niezwykłej scenerii historycznych dźwigów i innych obiektów przemysłowych. Równie ciekawym obiektem jest Plenum. To industrialna przestrzeń kreatywna (ponad 3000m2!), na której organizowane są wystawy, targi czy nawet koncerty. Hipsterów znajdziemy także w Muzeum Sztuki NOMUS.

Gdańsk - dzielnice dla hipsterów

Hipsterskie dzielnice to miejsca kolorowe i bardzo klimatyczne. Pełne przepięknych murali, starych kamieniczek czy ekologicznych bazarków. Warto poszukać tych miejsc, a kto wie, może nawet zamieszkać w ich okolicy. Życie w takim otoczeniu to prawdziwa przyjemność, nie tylko dla hipsterów. 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: