Budowa domu - odbieranie kolejnych etapów

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka
Data publikacji: 29.10.2018, Data aktualizacji: 29.10.2018
Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów
Budowa domu - odbieranie kolejnych etapów
Budowa domu to ogromna inwestycja czasu i pieniędzy. Co warto wiedzieć, aby nie popełnić błędów? Jak stworzyć dobry harmonogram prac?

Wszystko po kolei

Dla tych z Was, którzy do budowy domu zabierają się po raz pierwszy wiele z problemów napotkanych po drodze, może wydać się bardzo trudnych do rozwiązania. Zanim zaczniecie popełniać błędy, które narażą Was na koszty, dobrze wszystko przemyślcie i stwórzcie harmonogram prac, które będą wykonywane i który pomoże się Wam w tym galimatiasie odnaleźć, zwłaszcza, jeśli zdecydowaliście się na budowanie domu metodą gospodarczą.

W przypadku zlecenia wszelkich prac firmom (bądź firmie budowlanej z kompleksowym zapleczem) sprawa będzie zdecydowanie mniej skomplikowana, niemniej zawsze powinniście czuwać nad kolejnymi etapami.

Jeszcze inaczej wyglądają prace, jeśli głównym inwestorem jest deweloper, ale postaramy się wyjaśnić wszystko dokładnie, bez wywoływania jeszcze większego mętliku w Waszych głowach.

Skupimy się dziś na drugiej opcji, a mianowicie na budowie zleconej wykonawcom, przez Was, czyli inwestorów.


Etapowy odbiór prac budowlanych

Bardzo ważna sprawa, o której powinniście pamiętać już podczas podpisywania umów z wykonawcami, to zawarcie klauzuli dotyczącej odbioru poszczególnych etapów budowy, jakie zostaną zaplanowane i zakontraktowane. Dzięki kontroli nad poszczególnymi etapami łatwiej Wam będzie zrozumieć i sprawdzić kwestie formalne oraz dopilnować zawartych w umowach terminów. Nie martwcie się jednak.

Protokół odbioru prac budowlanych musi podpisać kierownik budowy i choć większość z Was wie o tym, że należy go znaleźć i zatrudnić (firmy budowlane pomogą Wam zrozumieć formalności), dla laików jest to nowość i nie można się temu dziwić.

W zależności od zapisów w umowie, po odebraniu przez kierownika budowy kolejnego etapu (przy Waszej stałej kontroli oczywiście) zwykle następuje przekazanie umownej części środków, jeśli weryfikacja przebiegła pozytywnie. Warto wspomnieć, że wynajęcie uczciwej i terminowej ekipy (tylko sprawdzonej i polecanej!) to najważniejszy element budowy domu, o czym każdemu z Was przyszło, bądź przyjdzie się przekonać. Główne kryteria to przede wszystkim terminowe oddanie prac, bez usterek oraz jakichkolwiek wad i nieprawidłowości niezgodnymi z umową.

Zobacz także: Budowa domu metodą gospodarczą – wady i zalety

Kończenie prac i potrzebne dokumenty

Jeśli przeszliście wszelkie etapy budowlane i jeszcze nie zwariowaliście, a na horyzoncie widać już koniec (i początek Waszej nowej drogi we własnym domu), zgłoście się do organu nadzoru prac budowlanych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania, gdzie będziecie zmuszeni złożyć takie dokumenty jak:

 • dziennik prac budowlanych – w oryginale

 • oryginalne oświadczenie Waszego kierownika budowy o prawidłowym przebiegu prac zgodnym z projektem oraz warunkami pozwolenia na budowę wraz z poświadczeniem odbioru etapów budowy i ich pozytywnej weryfikacji

 • odbiór kominiarski – jeśli Wasz projekt przewiduje komin

 • mapa zawierająca po wykonawczą inwentaryzację geodezyjną pomiary sieci oraz instalacji elektrycznej wewnętrznej (ochronne)

 • wszelkie weryfikacje, protokoły oraz sprawdzenia przyłączeń do Waszego budynku oraz instalacji wewnętrznych

 • oświadczenie kierownika budowy o wszelkich zmianach, jakie zostały wykonane   w stosunku do projektu budowy – wszelkie istotne zmiany wymagają jednak zatwierdzenia przez organ, który pozwolenie na budowę wydał i należy to zgłosić jeszcze przed rozpoczęciem prac – po żadnym pozorem nie wolno Wam dokonywać zmian samodzielnie, jeśli nie chcecie narazić się na poważne problemy

Po zakończeniu budowy czeka Was jeszcze sporo innych formalności, a użytkowanie budynku możecie zacząć dopiero po upływie trzech tygodni od zakończenia budowy jeśli organ nadzoru nie wyrazi żadnych zastrzeżeń. Taka procedura dotyczy jednak budynków nie wymagających pozwolenia na użytkowanie, a jedynie zgłoszenia zakończenia robót.

W przypadku wymaganego pozwolenia, będziecie zmuszeni do kolejnych poczynienia wielu innych kroków formalnych, które postaramy się Wam przybliżyć w kolejnym artykule poświęconym temu zagadnieniu.

 

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: