Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, działki lub domu

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 11.09.2023, Data aktualizacji: 27.11.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 95 głosów

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, działki lub domu
Kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego nie tylko jest możliwy, ale pozwala też na przeznaczenie środków na dowolny cel. Sprawdź, jak go otrzymać.

Co do zasady, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, potrzebna jest nie tylko odpowiednia zdolność kredytowa, ale też — wkład własny. Wiele osób nie jest jednak w stanie zgromadzić odpowiednich oszczędności. Jednocześnie część z nich posiada już inne nieruchomości, takie jak mieszkanie, działka lub dom. Czy możliwa jest pożyczka pod zastaw mieszkania, a jeśli tak, to na jakich warunkach?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy możliwy jest kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego lub jakiejkolwiek innej nieruchomości,
  • na czym polega kredyt pod zastaw mieszkania,
  • o jakich formalnościach trzeba pamiętać przy zaciąganiu takiego zobowiązania. 

Kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego — czy to możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Potencjalny kredytobiorca powinien m.in. zgromadzić niezbędne dokumenty; ponadto jego zdolność kredytowa musi pozwalać na zaciągnięcie zobowiązania na daną kwotę. Oprócz tego istotny jest też wkład własny; banki zazwyczaj wymagają 20 proc. wkładu (choć w niektórych przypadkach możliwe jest wniesienie niższego wkładu w wysokości 10 proc. lub skorzystanie z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego, który pozwala na zaciągnięcie zobowiązania bez zgromadzonych oszczędności).

Czasem jednak uzbieranie na wkład własny przekracza możliwości potencjalnego kredytobiorcy. Czy to oznacza, że jeśli nie może skorzystać z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego, to jego szanse na wzięcie kredytu hipotecznego są przekreślone? Niekoniecznie — o ile taka osoba posiada już na własność inną nieruchomość. W takiej sytuacji możliwy jest kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości.

Wbrew pozorom pożyczka pod zastaw nieruchomości to standardowa oferta bankowa, z której uzyskaniem, oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków, nie powinno być większych problemów.

Kredyt pod hipotekę — jak go uzyskać?

Na jakich warunkach banki udziela kredyt hipoteczny pod zastaw innej nieruchomości? Wiele zależy w tym przypadku od polityki banku, jednak część warunków jest wspólna. Na przykład, jeśli chodzi o okres kredytowania, jest on zazwyczaj krótszy od maksymalnego okresu dla "zwykłego" kredytu hipotecznego z wkładem własnym w postaci środków finansowych. Kredyt pod zastaw innego mieszkania jest udzielany najczęściej na okres 20-25 lat.

Drugi warunek jest związany bezpośrednio z wysokością zobowiązania. Zazwyczaj wysokość kredytu nie może przekroczyć 60-80 proc. wartości nieruchomości, będącej zabezpieczeniem kredytu. Tym samym osoby, które chcą uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania, muszą być świadome, że ostateczna wysokość zobowiązania będzie zależeć od wartości posiadanej nieruchomości — im jest ona wyższa, tym wyższy kredyt można otrzymać.

Kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości np. rodziców jest ciekawym rozwiązaniem m.in. dla młodych.

Warto też zaznaczyć, że można wnioskować nie tylko o pożyczkę pod zastaw mieszkania, ale również o kredyt hipoteczny pod zastaw domu czy działki. W przypadku każdej z tych nieruchomości istotna będzie jednak jej wartość, co oznacza, że co do zasady kredyt hipoteczny pod zastaw działki będzie niższy, niż kredyt pod hipotekę domu lub mieszkania.

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby otrzymać kredyt pod zastaw mieszkania?

Oprócz standardowych dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o kredyt osoba, która chce zaciągnąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości, musi przygotować również dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości — czyli np. umowę kupna-sprzedaży czy umowę darowizny w postaci aktu notarialnego.

Dodatkowo, aby wziąć kredyt pod zastaw mieszkania, trzeba też przygotować odpis z księgi wieczystej nieruchomości. Niekiedy bank nie wymaga odpisu, o ile nieruchomość została już wpisana do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. W takiej sytuacji najczęściej bankowi wystarczy jedynie numer księgi wieczystej nieruchomości.

Kredyt pod zastaw domu bez zdolności kredytowej — czy to w ogóle możliwe?

O ile można bez większych przeszkód starać się o kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania lub domu, o tyle niektórzy mogą się zastanawiać, czy jest możliwe ubieganie się o kredyt pod zastaw bez odpowiedniej zdolności kredytowej (lub np. bez sprawdzania wiarygodności klienta w bazach Biura Informacji Kredytowej).

Kredyt hipoteczny bez BIK: czy kredyt jest możliwy bez sprawdzania BIK? Czytaj więcej

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w przypadku kredytu pod zastaw mieszkania, działki czy domu zdolność kredytowa jest niezbędna tak samo, jak przy każdym innym zobowiązaniu — i to niezależnie od wartości nieruchomości, która miałaby stanowić zabezpieczenie kredytu. Żaden bank nie udzieli kredytu pod zastaw mieszkania bez zaświadczeń o zarobkach, sprawdzenia klienta w bazach BIK i BIG, czy bez określenia stosunku dochodów do stałych, miesięcznych zobowiązań.

Kalkulator zdolności kredytowej od rynekpierwotny.pl

Kredyt pod zastaw nieruchomości osoby trzeciej — czy banki się na to zgadzają?

To, o czym warto pamiętać, to fakt, że możliwy jest również kredyt pod zastaw innej nieruchomości, czyli de facto zastaw mieszkania osoby trzeciej. Może być to zarówno nieruchomość należąca do członka rodziny (co zdarza się zdecydowanie najczęściej), jak i mieszkanie, dom czy działka, której właścicielem jest osoba kompletnie niespokrewniona. Istotna jest jedynie zgoda właściciela takiej nieruchomości, by stała się ona zabezpieczeniem kredytu hipotecznego osoby trzeciej.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania nie tylko na zakup nieruchomości

Mogłoby się wydawać, ze w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości pożyczone środki muszą służyć sfinansowaniu zakupu innego mieszkania, domu czy działki. Nie jest to jednak prawda — biorąc kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego lub domu można pożyczone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na właściwie dowolny cel, z remontem, kupnem samochodu czy wakacjami włącznie.

Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania może stanowić elastyczne rozwiązanie dla singli.

W przypadku pożyczki pod zastaw mieszkania bank nie wymaga okazania dokumentów potwierdzających wydanie środków z kredytu na konkretny cel. Tym samym można wydatkować kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości w dowolny sposób, a taka pożyczka jest znacznie bardziej elastyczna od typowego kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny pod zastaw: podsumowanie

Zaciągnięcie pożyczki pod zastaw mieszkania daje możliwość pożyczenia wysokiej kwoty, o ile wysoka jest również wartość nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku standardowego kredytu hipotecznego należy posiadać zdolność kredytową. Konieczne jest również przedstawienie odpowiednich zaświadczeń i dokumentów — aby uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości, trzeba okazać m.in. tytuł prawny do nieruchomości, zaświadczenie o dochodach czy podać numer księgi wieczystej nieruchomości. Cały proces odbywa się na niemal takich samych zasadach co w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego.

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

      Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

      Poznaj warunki kredytu konsolidacyjnego Citi Handlowy. Sprawdź szczegóły oferty – okres spłaty, kwotę kredytu i przybliżoną wysokość miesięcznej raty.

      03 grudnia 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

      Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

      Szybki kredyt online bez BIK to popularna oferta na wielu stronach internetowych. Często występuje również pod takimi nazwami jak pożyczka na dowód czy na oświadczenie. Istnieją również pogłoski o możliwych kredytach hipotecznych bez BIK i KRD. Sprawdzamy, jakie są fakty.

      03 grudnia 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023