Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

[SONDA] Popularność polskich nieruchomości wśród obcokrajowców

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 24.10.2017, Data aktualizacji: 28.01.2022

12 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

[SONDA] Popularność polskich nieruchomości wśród obcokrajowców
Z roku na rok Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla obcokrajowców. Obywatele sąsiednich państw chętnie przyjeżdżają do naszego kraju nie tylko w celach turystycznych, ale też inwestycyjnych.

Jesteście ciekawi jak ten trend wpisuje się w sytuację na polskim rynku nieruchomości? Zapoznajcie się z naszym materiałem, w którym zapytaliśmy deweloperów o to jak kształtuje się popularność polskich nieruchomości wśród obcokrajowców.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy obcokrajowcy chętnie kupują w Polsce nieruchomości
  • obywatele jakich państw najczęściej decydują się na zakup mieszkań w naszym kraju
  • co na ten temat sądzą deweloperzy

Karolina Guzik, lider zespołu sprzedaży  Skanska Residential Development Poland

Pracownicy biur sprzedaży Skanska obserwują rosnące zainteresowanie warszawskimi nieruchomościami mieszkalnymi wśród obcokrajowców. Zakupem mieszkań interesują się cudzoziemcy, którzy znaleźli pracę w stolicy i chcą zamieszkać tu na stałe. To również inwestorzy, poszukujący lokali o najmniejszym metrażu pod wynajem. Kolejną grupę stanowią małżeństwa mieszane pod względem narodowościowym.

Nasze obserwacje potwierdzają wyniki badań, opublikowane w sprawozdaniu MSWiA: w 2016 r. obcokrajowcy kupili w Polsce ponad 4 600 mieszkań i ponad 1 700 lokali użytkowych. Analitycy przewidują, że tego typu transakcji będzie coraz więcej, szczególnie w sektorze mieszkań o podwyższonym standardzie.

 
 

Krzysztof Foder, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Obcokrajowcy w 2016 roku kupili w Polsce ponad 4,6 tys. mieszkań oraz 1,7 tys. lokali użytkowych - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stanowiło to około 7% wszystkich sprzedanych nieruchomości. Najchętniej mieszkania i pomieszczenia użytkowe cudzoziemcy nabywali w dużych miastach takich jak: Warszawa (blisko 2 tys.), Kraków (około 1 tys.), Wrocław (około 650), które zdecydowanie wyprzedziły następne w kolejności Gdańsk (około 170) oraz Poznań (około 130).

Szczególnie w Warszawie i we Wrocławiu obserwujemy duże zainteresowanie klientów międzynarodowych naszymi inwestycjami. Do Villa Alouette przyciąga ich lokalizacja bezpośrednio przy Parku Grabiszyńskim, w spokojnej dzielnicy. Z kolei siłą Jagiełły 6 jest przede wszystkim prestiżowe położenie w samym centrum Wrocławia, w bliskim sąsiedztwie rzeki i terenów rekreacyjnych. Znaczenie mają również wysoka jakość wykonania oraz liczne udogodnienia.

 

Zbigniew Wojciech Okoński, prezes zarządu Robyg S.A.

Od kilku lat na naszym rynku obserwujemy wzrost zainteresowania obcokrajowców nabywaniem lokali – m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Ukrainy – zarówno w segmencie powierzchni komercyjnych, jak i mieszkalnych. Jest to szczególnie widoczne w dużych miastach np. Warszawie. Polski rynek deweloperski jest stabilny, jesteśmy krajem bezpiecznym, a oferowane lokale interesujące, stąd też uważamy, że ta tendencja będzie się utrzymywać w najbliższym czasie.

Jako jeden z największych giełdowych deweloperów w kraju także u siebie notujemy transakcje zakupu mieszkań przez obcokrajowców, który zarówno inwestują, jak i szukają lokum dla siebie i rodziny, żeby się osiedlić.

 

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Ronson Development

W latach 2006-08 mieszkania w Polsce bardzo chętnie kupowali w celach inwestycyjnych Hiszpanie, Brytyjczycy i Irlandczycy. Struktura geograficzna znacząco zmieniła się od tego czasu, ponieważ częściej mieszkania w naszym kraju kupują teraz Rosjanie i Ukraińcy.

Liczba indywidualnych inwestycji zagranicznych spada, natomiast coraz częściej pojawiają się zapytania od funduszy, np. z Niemiec czy Holandii, które są zainteresowanie pakietowym zakupem mieszkań w Polsce.

 
 

Ron Ben Shahar, inwestor projektu Angel River w firmie Angel Poland Group

Coraz więcej nieruchomości jest kupowanych przez obcokrajowców. W przypadku Angel River są to między innymi Niemcy, Ukraińcy, Amerykanie, Brytyjczycy czy Izraelczycy. Decydują się na zakup mieszkania we Wrocławiu z kilku powodów. Rosnąca liczba inwestycji zagranicznych przyczynia się do przypływu zewnętrznej kadry, która postanawia tutaj zamieszkać na czas pracy, a często również na stałe.

Dużą grupą są również inwestorzy, którzy lokują kapitał w Polsce – widzą perspektywę na rozwój naszego rynku i uzyskania korzystnych rentowności z najmu, zwłaszcza, jeśli inwestycja – tak jak w przypadku Angel River – znajduje się w centrum miasta i oferuje wiele udogodnień i wysoki standard części wspólnych.

 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Choć nadal dominującą grupą wśród naszych Klientów stanowią Polacy, to zauważamy też spore zainteresowanie inwestycjami Lokum Deweloper wśród osób z zagranicy. Każdego miesiąca podpisujemy umowy z kilkoma obcokrajowcami, a zapytań o mieszkania wśród innych narodowości jest jeszcze więcej.

Odnotowujemy zainteresowanie w największym stopniu obywateli Ukrainy, co jest zgodne z aktualnym trendem na rynku pracy w Polsce, ale mamy też Klientów z Włoch, Francji, Szwajcarii czy nawet Turcji. Cieszy nas fakt, że także obywatele z innych krajów Europy doceniają nasz standard wykonania mieszkań i zagospodarowania terenu osiedli.

 

Krzysztof Pilimon – Kierownik Sprzedaży Budnex w Dziwnówku

Rzeczywiście w ostatnim czasie można zaobserwować większe zainteresowanie nieruchomościami w Polsce, kupowanymi przez osoby mieszkające poza granicami naszego kraju. Najczęściej są to jednak obcokrajowcy z małżeństw, w których jeden z partnerów ma polskie pochodzenie. Przez takie pary najchętniej kupowane są nieruchomości w naszych nadmorskich inwestycjach jak kompleks Porta Mare w Dziwnówku, gdzie przeszło 10 proc. klientów to obcokrajowcy z małżeństw mieszanych.

Tu kupujący rekrutują się z takich państw jak Niemcy, Wielka Brytania czy Szwecja. Z tych Państw mamy też wielu Polaków, którzy na stałe wyprowadzili się zagranicę, a nieruchomości w Polsce kupują inwestycyjnie. Warto też zwrócić uwagę na ośrodki akademickie, gdzie mieszkania również kupowane są przez obcokrajowców. Dla przykładu w Poznaniu, gdzie również realizujemy inwestycje, nieruchomości kupowane są przez Niemców, Włochów, Brytyjczyków, a nawet Chińczyków.

Najczęściej są to mieszkania nabywane przez rodziców, których dzieci zdecydowały się na studia w danym mieście. Od niedawna obserwujemy też nowy trend. Chodzi o wzrost zainteresowania naszymi mieszkańcami wśród Ukraińców. Na przestrzeni ostatnich miesięcy podpisaliśmy już kilka takich umów. Patrząc na to jak rozwija się rynek pracy w Polsce uważamy, że liczba takich transakcji w najbliższych latach może wzrosnąć.

 

Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej Start

Polskie nieruchomości cieszą się popularnością zwłaszcza wśród osób pochodzących ze Wschodu. W naszym kraju znajdują pracę, a w konsekwencji osiedlają się na stałe, więc szukają nieruchomości dla siebie. Tak duże zainteresowanie nie dziwi, ponieważ w porównaniu z nieruchomościami ze Wschodu, polskie mają wyższy standard wykończenia. Polska, w tym sam Kraków, to bardzo atrakcyjne miejsce pod kątem inwestycyjnym.

 

Monika Śliwa, dyrektor Marketingu Victoria Dom S.A.

Mamy Klientów spoza Polski, głównie ze Wschodu – coraz więcej osób z Ukrainy, czy Białorusi szuka tak zwanego pierwszego mieszkania, czyli małego dwupokojowego lokum w przystępnej cenie. Coraz więcej tego typu Klientów inwestuje swoje pieniądze w Polsce. Nasz rynek nieruchomości postrzegany jest bowiem jako bezpieczny.

 

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Grupy Deweloperskiej Geo

Popularność jest niezmienna od lat, w szczególności od okresu boomu (lata 2006 – 2008). Zmienił się jedynie kraj pochodzenia klienta. Obecnie bardzo dużą grupę nabywców stanowią obywatele Ukrainy oraz Rosji, którzy kupują mieszkania głównie na własne potrzeby. Zmniejsza się natomiast liczba obywateli angielskich czy irlandzkich, którzy do tej pory kupowali mieszkania w celach inwestycyjnych.

 

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupa Partner

Naszym zdaniem rynek polskich nieruchomości wśród obcokrajowców wciąż się rozwija. Zdarza się, że obcokrajowcy przychodzą do naszego biura sprzedaży i pytają o różne opcje zakupu mieszkania, choć nie stanowią większości naszych klientów. Bardziej liczną grupę stanowią małżeństwa, w których jeden ze współmałżonków pochodzi z innego kraju.

 

Piotr Seretny, prezes zarządu Ancona Development

Zainteresowanie rynkiem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce wśród obcokrajowców wciąż jest niewielkie. Sytuacja trochę się jednak poprawia, a Wrocław – obok Warszawy i Krakowa – znajduje się w czołówce polskich miast. Stolica Dolnego Śląska cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza wśród Niemców, Ukraińców oraz Brytyjczyków. Z naszych obserwacji wynika, że decydują się na zakup mieszkania w naszym kraju z kilku głównych powodów.

Najważniejszym z nich jest długoterminowa lokata kapitału na rynku, który wciąż znajduje się na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju zarówno pod względem ilości jak i jakości zasobu. W kręgi ich zainteresowań są zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak również wtórnego. W przypadku Osiedla Jutrzenka zagraniczni kupujący zwracają uwagę na korzystną cenę, atrakcyjną lokalizacje, funkcjonalność, standard części wspólnych, a także dodatkowe udogodnienia.

 

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place S.A.

Odsetek nabywców nieruchomości w celach mieszkaniowych w Polsce wśród obcokrajowców jest niewielki. W przypadku naszych inwestycji nie mieliśmy takich klientów.

 

Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom S.J.

Cudzoziemcy również decydują się na zakup mieszkania na naszych osiedla. Jednak stanowią oni niewielki ułamek naszych klientów. Wśród nich, najczęściej można spotkać obywateli Ukrainy, Anglii oraz Niemiec. Są to osoby, które postanowiły pozostać w Polsce na dłużej z powodów rodzinnych lub zarobkowych.

Dużą wagę przykładamy do tego, aby nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie i komfortowo na swoim osiedlu. Dlatego cieszy nas, gdy obcokrajowcy decydują się na wybór naszej firmy. Świadczy to o ogromnym zaufaniu i nadziei, że spełnimy ich marzenia o wymarzonym mieszkaniu.

 

Artur Karczykowski , dyrektor marketingu CNT Sp. z o. o. Sp.k.

Nowa 5 Dzielnica zlokalizowana jest zarówno nieopodal krakowskiego Rynku Głównego, jak i centrum biznesowego miasta, dlatego o mieszkania pytają często obcokrajowcy podejmujący pracę w Krakowie.

Obcokrajowi inwestorzy interesują się również pakietowym nabyciem lokali w celach korporacyjnego najmu mieszkań. Przy tego typu transakcjach elastycznie podchodzimy do klienta, przygotowując ofertę indywidualną, w pełni spełniającą jego oczekiwania.

 

Łukasz Szumny, dyrektor sprzedaży oddział Kraków HSD Arrow Sp. z o.o.

Coraz więcej osób z zagranicy kupuje mieszkania w Krakowie, nie ma co ukrywać głównie ze wschodu ale nie tylko. Mamy klientów z Niemiec, Francji, Anglii. Głównie z korzeniami Polskimi. Raczej nie są to inwestycje obliczone na zysk, a zakupy z perspektywą miejsca do którego można przyjechać raz na czas w celach rekreacyjnych.

 

Magdalena Błaszkowiak – Pepel, specjalista ds. sprzedaży Greenbud Development

Obcokrajowcy od czasu do czasu zaglądają do naszego biura sprzedaży. Należy jednak wskazać, że zdecydowaną większość nabywców naszych domów stanowią Polacy. Decyzje dotyczące zakupu nieruchomości przez obcokrajowców są różne. Wynika to chociażby z faktu, że część z nich przybywa do Poznania i okolic, żeby studiować, czy pracować. Niektórzy wiążą z naszym regionem swoją przyszłość, wtedy zastanawiają się nad tym, aby kupić mieszkanie lub dom.

 

Weronika Potarzycka, specjalista z biura sprzedaży Planetbud Development

Statystyki pokazują, że obcokrajowy coraz chętniej wynajmują oraz kupują mieszkania w naszym kraju. Zainteresowaniem wśród cudzoziemców cieszą się również nasze inwestycje. Nie stanowią jednak dużego odsetka naszych klientów. Nasze biuro sprzedaży, jest przygotowane, aby krok po kroku wyjaśnić procedury zakupu nieruchomości w Polsce, ponieważ znają doskonale uwarunkowania prawne rynku.

 

Marta Kasprzak, menedżer ds. sprzedaży i marketingu Duda Development

Wśród obcokrajowców mieszkających w Poznaniu domy nie są w kręgu ich zainteresowań. Pewnie dlatego, że z reguły są poza ścisłym centrum miasta. Interesują ich apartamenty w świetnej, prestiżowej lokalizacji, które mają dodatkowo do zaoferowania coś więcej np. antresolę, balkon plus taras, duże przeszklenia.

W naszym przypadku dużym powodzeniem cieszy się Arena Apartments w prestiżowa dzielnicy, w okolicy kompleksu City Park oraz POSiR Arena. O mieszkania pytają głównie biznesmeni, przede wszystkim Rosjanie, Włosi i Anglicy. Oznacza to, że o wyborze lokalizacji często decyduje położenie w samym sercu Poznania i słaba znajomość miasta.

 
 

Adrian Sączek, ekspert ds. sprzedaży  Mennica Deweloper

Polska jest postrzegana jako miejsce gdzie warto inwestować w nieruchomości. Stropy zwrotu zdecydowanie przewyższają te uzyskiwane z nieruchomości w innych krajach Unii Europejskiej. Rosnąca gospodarka, duży potencjał polskiego rynku pracy, stabilny rozwój dużych ośrodków miejskich i brak barier instytucjonalnych zdecydowane sprzyja rynkowi nieruchomości na wynajem, co skrzętnie wykorzystują inwestorzy zagraniczni, zarówno ci ze wschodniej, jak i zachodniej części Europy.

 

Imad Filip Zein, sales manager Asbud Group

Na przestrzeni lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie polskim rynkiem deweloperskim wśród obcokrajowców.

Pierwszą falą byli nabywcy z Hiszpanii, następnie do dnia dzisiejszego coraz częściej nabywcami są obywatele Izraela, którzy z reguły dokonują zakupu większej ilości mieszkań pod inwestycję. Warto także wspomnieć o obywatelach Ukrainy, którzy  ze względu na sytuację polityczną decydują się zamieszkać na terenie RP.

 

Katarzyna Dębiak, specjalista ds. promocji w firmie HS Nieruchomości Sp. z o.o.

Polskie inwestycje cieszą się sporą popularnością, nawet tak lokalne jak Osiedle Stara Cegielnia w Gliwicach. Zauważamy, że mieszkaniami są zainteresowane osoby pracujące i mieszkające za granicą (przede wszystkim w Unii Europejskiej), jednak o polskich korzeniach. Może to wynikać z chęci posiadania mieszkania, czy domu w Polsce, do którego będą mogli wrócić za kilkanaście lub kilka lat.

 

Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building

Na przestrzeni kilku ostatnich lat nie mieliśmy doświadczenia z klientami z zagranicy. Natomiast w ostatnim czasie pojawiła się grupa potencjalnych klientów z Ukrainy.  Niektórzy z nich nie szukają już tylko lokali pod wynajem, ale chcą nabyć nieruchomość na własność.

 

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex

Obcokrajowcy przeważnie koncentrują się na Warszawie. Natomiast poza stolicą są to zazwyczaj centra dużych, atrakcyjnych miast. Nasza spółka ma niewielu takich klientów. Zapewne jest to podyktowane lokalizacją naszych inwestycji, czyli projektami poza centrum Poznania czy na terenie podpoznańskich gmin.

  

Jeżeli jesteście ciekawi opinii deweloperów w innych, ważnych dla branży nieruchomości kwestiach – zapraszamy do zapoznania się z materiałem o gustach mieszkaniowych Polaków!

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

      Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

      W samym centrum Warszawy, przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie jeszcze niedawno znajdowała się galeria handlowa Jupiter, pojawia się nowy, wizjonerski projekt inwestycyjny — Towarowa 22. Ten wielofunkcyjny kompleks, zaprojektowany przez renomowaną pracownię JEMS Architekci, łączy nowoczesne mieszkania, biura i przestrzenie handlowe z zielonymi enklawami.

      20 października 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • [SONDA] Podsumowanie i analiza 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych

      [SONDA] Podsumowanie i analiza 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych

      Rok 2022 jeszcze na długo pozostanie w pamięci branży deweloperskiej. Podwyżki stóp procentowych, galopująca inflacja czy też niepewność związana z wojną w Ukrainie to tylko niektóre z wyzwań, z którymi firmy musiały się mierzyć. Jak w ubiegłym roku wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w jaki sposób radzili sobie z nią deweloperzy? O to portal RynekPierwotny.pl zapytał przedstawicieli największych firm deweloperskich.

      20 grudnia 2022

      Agnieszka Studzińska

    • Sprzedaż deweloperów giełdowych III kw. 2022

      Sprzedaż deweloperów giełdowych III kw. 2022

      W trzecim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW pozostawała pod wpływem zdecydowanie kroczącego regresu. Czy rynek pierwotny czeka dalsze pogorszenie koniunktury sprzedażowej?

      11 października 2022

      Jarosław Jędrzyński

    • Sprzedaż deweloperów II Q 2022

      Sprzedaż deweloperów II Q 2022

      W drugim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na warszawskiej GPW uległa kolejnej fazie zapaści. Tym samym stan koniunktury sprzedażowej rynku pierwotnego mierzony wynikami giełdowych tuzów, cofnął się w przeciągu zaledwie trzech kwartałów o siedem lat.

      11 lipca 2022

      Jarosław Jędrzyński

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023