Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

[SONDA] Deweloperzy prognozują jak będzie wyglądać II połowa 2017 roku!

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 07.08.2017, Data aktualizacji: 10.04.2020

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

[SONDA] Deweloperzy prognozują jak będzie wyglądać II połowa 2017 roku!
Pytaliśmy już o program Mieszkanie dla Młodych. Pytaliśmy także o podsumowanie pierwszej połowy obecnego roku, rekordowego pod względem wyników sprzedaży. Kolejnym pytaniem, które zadaliśmy firmom deweloperskim była prośba o prognozy na drugą połowę 2017 roku. Czy w rzeczywistości stale rosnącej rekordowej sprzedaży, deweloperzy w dalszym ciągu będą podnosili sobie poprzeczkę? Czy ten trend się utrzyma? Czy nie grozi nam w najbliższej przyszłości spowolnienie koniunktury?

Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD

Uważnie przyglądamy się sytuacji na rynku i kolejnym informacjom, które podsumowują dokonania deweloperów. Z pewnością istotne będą zmiany, które rząd wprowadza w programie Mieszkanie dla Młodych. Zmiany te spowodują, że w sierpniu możliwe będzie uzyskanie dopłaty na zakup mieszkania. Odmrożona pula może wynieść około 70 milionów złotych. Z rezerwą podchodzimy do ogłaszania kolejnego rekordowego roku, jednak dane wskazują nie tylko na bardzo dobrą i stabilną kondycję rynku nieruchomości, ale także pokazują, że nadal mamy ogromne potrzeby mieszkaniowe i branża powinna się dalej rozwijać. 

Zbigniew Wojciech Okoński, prezes Zarządu ROBYG SA

Grupa ROBYG spodziewa się, że druga połowa roku powinna – przy zachowaniu dotychczasowych tendencji – kontynuować trend z pierwszych sześciu miesięcy. Zgodnie z prognozami Grupa ROBYG planuje zakontraktować z uwzględnieniem rezygnacji w całym 2017 roku około 3300 mieszkań, co biorąc pod uwagę wynik pierwszego półrocza jest bardzo realne. Druga połowa roku nie powinna więc zaskoczyć. Wciąż działa program MdM, dzięki nowelizacji ustawy odblokowano dodatkowe 100 mln zł MdM, czyli wykorzystane zostanie 100% środków, z czego około 67 mln zostanie przekazane jeszcze w sierpniu tego roku – co stwarza dodatkową szansę na nabycie mieszkań. Tym samym cały 2017 rok powinien być równie dobry dla branży deweloperskiej, jak rok 2016.

Teresa Witkowska, Dyrektor Sprzedaży RED Development

Patrząc na dotychczasowe wyniki sprzedaży mieszkań spodziewamy się utrzymania pozytywnej  koniunktury na rynku w II półroczu br. Wpływ na to będzie mieć między innymi planowane zakończenie programu MdM. Uważam, że rynek deweloperski w najbliższym półroczu będzie rozwijał się stabilnie, zwłaszcza w największych miastach Polski – Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.

Tomasz Pietrzyński, członek zarządu More Place S.A.

Z dużym optymizmem spoglądamy na II połowę 2017 roku, ponieważ sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna, popyt na mieszkania czy domy również te bez finansowania z MdM nie słabnie, a zainteresowanie naszym inwestycjami jest coraz większe. Ostatnio sprzedaliśmy apartament 2 poziomowy w domu 4 lokalowym pod inwestycję do dalszej sprzedaży. Taki target klienta nie był przez nas zakładany, a jednak dostrzegł on potencjał inwestycyjny. Sytuacja na rynku pokazuje, że zakup nieruchomości jest obecnie dobrym sposobem na ulokowanie środków finansowych, co skłania do zakupu przez klientów inwestycyjnych. W przypadku naszych inwestycji prognozujemy zakończenie sprzedaży lokali w Suchym Lesie. Natomiast w przypadku domów w Złotnikach spodziewamy się sprzedaży na poziomie 80% do końca roku. Widać, że przedmieścia się rozbudowują, a ludzie chętnie przeprowadzają się za miasto. Taki trend sprzyja inwestycjom w podmiejskich, czyli także podpoznańskich gminach.

Piotr Kijanka dyrektor ds. sprzedaży i marketingu , Grupa Deweloperska GEO

Naszym zdaniem tendencja utrzyma się,  jedyne co może na nią wpłynąć, to zmiany ekonomiczne o charakterze globalnym.

Maciej Mączka prezes Grupa Deweloperka SENTO  

Druga połowa roku powinna upłynąć pod znakiem rosnącej atrakcyjności zakupów inwestycyjnych. Na podstawie dostępnych analiz można wyróżnić kilka najważniejszych czynników, które odegrają największą rolę na rynku w najbliższych miesiącach. To m.in. dostępność środków na dopłaty w MdMie, atrakcyjność zakupów inwestycyjnych, związana z poziomem stóp procentowych oraz przewidywany wzrost inflacji i jej wpływ na zdolność kredytową nabywców. Analizując ostatnie miesiące i tendencje na rynkach finansowych, można zauważyć, że Polacy częściej wycofują oszczędności bankowe na rzecz zakupu lokali mieszkalnych za gotówkę, niejednokrotnie w celu późniejszego wynajęcia. W najbliższej przyszłości szykują się zatem spore zmiany. Obserwacja i analiza tendencji rynkowych oraz towarzyszących im zmian rządowych będzie niezwykle istotna, nie tylko dla inwestorów, ale również dla osób, które są na etapie poszukiwania własnego mieszkania. 

Marek Szmolke, prezes P.B. START

Przewidujemy, że wysoki poziom sprzedaży nadal się utrzyma. Pozytywnie patrzymy na nadchodzące miesiące, nie widzimy przesłanek, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wyniki.

Patryk Macioszek, kierownik biura sprzedaży Budnex w Gorzowie

Prognozowanie zawsze jest wyzwaniem.  Możemy jedynie optymistycznie przypuszczać, że hossa na rynku nieruchomości się utrzyma, co potwierdzają chociażby kolejne podpisywane umowy sprzedaży.  Jak pokazują ostatnie lata, rynek nieruchomości zawsze znajdzie "ujście" i przystosuje się do panujących na nim warunków. Należy pamiętać, że rządowy program Mieszkanie Plus nie od razu zaspokoi potrzeby mieszkaniowe Polaków więc Ci, których stać będzie na zakup nieruchomości bez rządowej dopłaty i tak będą chcieli mieć własne M. Bez wątpienia stymulujący dla rynku nieruchomości jest przypływ nowych inwestorów, którzy w zakupie nieruchomości upatrują bezpiecznej lokaty środków finansowych oraz Ci, którzy zakupują mieszkania pod wynajem. Wszystko to razem pozwala wierzyć, że  sytuacja na rynku nieruchomości w najbliższym czasie nie ulegnie pogorszeniu. 

Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group, inwestor Angel River

Nie dostrzegamy symptomów, które mogłyby wskazywać na osłabienie popytu. Należy jednak zachować czujność - rynek nie będzie rósł w nieskończoność. Przy czym inwestycje o przemyślanej urbanistyce i w dobrych lokalizacjach zawsze będą w cenie. Dlatego planujemy nowe projekty w Polsce, m.in. przygotowujemy się do realizacji wielofunkcyjnego kompleksu w Krakowie, z 5-gwiazdkowym hotelem, spa oraz luksusowymi apartamentami. Hotel dołączy do Autograph Collection Hotels, marki należącej do Marriott International. Będzie to pierwszy obiekt tej marki w Polsce. Poza tym nadal będziemy rozwijać sieć centrów seniora Angel Care. W planach mamy także kolejne inwestycje we Wrocławiu.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development

Wysoka aktywność nabywców i dobre otoczenie ekonomiczne wskazują, że popyt na mieszkania w II połowie 2017 r. roku powinien się utrzymać na porównywalnie wysokim poziomie. Pierwsze zmiany na rynku zauważymy prawdopodobnie wraz z całkowitym wygaśnięciem programu MdM, które ma nastąpić w 2018 r. 

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Przewidujemy, że II połowa roku przyniesie korzyści obopólne – zarówno dla deweloperów, jak i kupujących mieszkania. Rynek jest we wzrostowej fazie cyklu, obserwujemy stabilizację cen, wzrost wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę, a także równowagę w popycie i podaży. Niskie oprocentowanie lokat bankowych skłania  inwestorów indywidualnych do przenoszenia oszczędności na rynek mieszkaniowy, dlatego bardzo dużym zainteresowaniem wciąż będą cieszyły się kawalerki czy mieszkania 2-pokojowe zlokalizowane blisko centrum, w pobliżu szkół czy zakładów pracy. Wzrost zamożności Polaków oraz wciąż niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe sprawiają, że większe metraże – mieszkania 3 i 4-pokojowe również będą systematycznie znajdywać swoich nabywców. 

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner 

Drugie półrocze 2017 oznacza zainteresowanie ostatnią pulą dofinansowań w ramach MdM. Zostanie ona uruchomiona wraz z początkiem 2018 roku. Klienci poszukujący mieszkania, zapewne poczekają na ten moment, między innymi dlatego, żeby zaoszczędzić. W tym kontekście, chętnie będą wybierane inwestycje z terminem ukończenia w przyszłym roku. Już teraz przychodzą do naszych biur klienci, pytając zarówno o program MdM na 2018, jak i dodatkową pulę na 2017.  O drugą połowę na rynku mieszkaniowym jesteśmy spokojni. Także bez rządowego wsparcia Klienci również będą zainteresowani nieruchomościami. W Poznaniu buduje się dużo. O wyborze danego osiedla zdecyduje interesująca oferta, estetyka, jakość, czy komfortowa lokalizacja inwestycji. 

Artur Karczykowski, dyrektor marketingu w Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna Sp. k. , Nowa 5 Dzielnica

Deweloperski rynek mieszkaniowy pozostaje w dobrej kondycji i nic nie wskazuje na ryzyko wystąpienia problemów w najbliższym czasie. Przewidujemy stabilną sprzedaż mieszkań i stabilny poziom cen. Niewiadomą pozostaje przyszła reakcja rynku na efekty Mieszkania Plus. Ze względu jednak na wiele ograniczeń w realizacji projektu, program nie powinien stanowić konkurencji dla deweloperów oraz drastycznie wpłynąć na zahamowanie popytu na mieszkania. 

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland

Jeśli tendencje z pierwszej połowy roku utrzymają się bez zmian – będzie to kolejny bardzo dobry rok na rynku pierwotnym. Warto wspomnieć o zauważalnym i dynamicznym rozwoju usług fit outu, czyli kompleksowych realizacji, obejmujących sprzedaż mieszkań, remont i aranżacje wnętrz. W tej rzeczywistości deweloper powoli staje się tzw. „one stop shop”, czyli jednym przystankiem w zrealizowaniu wielu zadań. Z naszego doświadczenia wynika, że usługę fit out-u szczególnie doceniają klienci, którzy kupują drugie lub kolejne mieszkanie w swoim życiu. To osoby, które mierzyły się już wcześniej z wyzwaniem samodzielnego remontu i aranżacją własnego M. Deweloperzy z coraz większą odpowiedzialnością zaczynają podchodzić również do projektowania nowych osiedli, pozbawiając ich barier architektonicznych. Wprowadzając szereg udogodnień, takich jak obniżone progi, podjazdy czy niżej zamontowane klamki okienne tworzą przestrzenie, przystosowane dla różnych grup odbiorców: rodziców z małymi dziećmi, osób starszych i z niepełnosprawnościami. 

Magdalena Błaszkowiak-Pepel z biura sprzedaży Greenbud Development

Na początku stycznia 2018 zostanie po raz ostatni uruchomiona pula dofinansowania z programu MdM, ale będzie to oznaczać zwiększony ruch w biurach sprzedaży deweloperów już w II połowie 2017 roku. Klient, przychodząc do biura sprzedaży, będzie liczył na doradztwo odnośnie obecnej sytuacji z MdM. Liczy się także elastyczność dewelopera. Oznacza to, że inwestor zadeklaruje możliwość poczekania na ostatnią transzę do stycznia przyszłego roku, kiedy to środki z dofinansowania zostaną uruchomione. Dzięki temu klient może mieszkanie lub dom zarezerwować teraz, a brakującą ratę przekazać później. W praktyce mieszkanie będzie kupione. Niewykluczone, że z takiego rozwiązania będzie korzystać coraz więcej klientów i przyspieszać proces decyzyjny. 

Agata Zambrzycka, Sales and Marketing Manager, Mota-Engil Real Estate

Według naszych prognoz sytuacja na rynku mieszkaniowym w II połowie roku będzie stabilna i nie będzie znacząco różnić się od tego, co miało miejsce w pierwszej połowie tego roku. Naszym celem jest zachowanie tempa sprzedaży z pierwszego półrocza i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby miały zajść jakieś zmiany. Zainteresowanie zakupem mieszkań jest wciąż widoczne. Ponadto, cały czas obserwujemy rosnący popyt na lokale zakupione w celach inwestycyjnych, ponieważ najem mieszkania w dużych miastach jest obecnie kilkakrotnie bardziej zyskowny niż depozyt bankowy, a to pociąga za sobą również wzrost liczby mieszkań zakupionych za gotówkę. Negatywny wpływ na tempo sprzedaży może mieć jedynie wzrost stóp procentowych, który jeśli zgodnie z przewidywaniami nastąpi, spowoduje podniesienie kosztów kredytu hipotecznego i co za tym idzie spadek liczby transakcji zakupu mieszkań. 

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody

Jak będzie wyglądała druga połowa roku na rynku? Według prowadzonych statystyk sprzedaż nie zwolni tempa. Mimo, że program MdM dobiega końca i już w nadchodzącym roku przestanie funkcjonować, na Nowych Ogrodach do przyszłości podchodzimy optymistycznie. Marka, którą stworzyliśmy mówi o naszej solidności i jakości. Klienci to doceniają i wierzymy, że nadal tak będzie.

Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Bouygues Immobilier Polska 

Nie spodziewam się, aby na przestrzeni najbliższych miesięcy sytuacja na rynku mieszkaniowym uległa zmianie. Branża deweloperska jest dojrzała i stabilna, a popyt na mieszkania jest wciąż wysoki.
W II kwartale 2017 r. sprzedaliśmy łącznie 262 lokale w Warszawie i we Wrocławiu. Nasze prognozy wskazują, że nadal można będzie mówić o hossie na rynku i wielu planowanych inwestycjach. Mieszkania wciąż stanowią preferowaną formę inwestycji kapitału, przez co popyt nie ulega większym wahaniom. Dlatego też planujemy kolejne inwestycje – zarówno w stolicy, jak i we Wrocławiu, gdzie obserwujemy duży popyt zwłaszcza w projektach w centrum miasta.

Spodziewamy się, że w drugiej połowie 2017 r. ceny mieszkań utrzymają się na stałym poziomie. Inwestorzy uważnie obserwują rynek i nawet jeśli dojdzie do nieznacznych wahań cen transakcyjnych, to jeszcze przynajmniej przez kilka kwartałów nie będą to zmiany o dużej skali. Prognozujemy także, że nadal znaczący procent lokali w nowych inwestycjach sprzedawany będzie już na etapie przedsprzedaży. 

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Head of PR w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 10 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

      Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

      W samym centrum Warszawy, przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie jeszcze niedawno znajdowała się galeria handlowa Jupiter, pojawia się nowy, wizjonerski projekt inwestycyjny — Towarowa 22. Ten wielofunkcyjny kompleks, zaprojektowany przez renomowaną pracownię JEMS Architekci, łączy nowoczesne mieszkania, biura i przestrzenie handlowe z zielonymi enklawami.

      20 października 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • [SONDA] Podsumowanie i analiza 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych

      [SONDA] Podsumowanie i analiza 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych

      Rok 2022 jeszcze na długo pozostanie w pamięci branży deweloperskiej. Podwyżki stóp procentowych, galopująca inflacja czy też niepewność związana z wojną w Ukrainie to tylko niektóre z wyzwań, z którymi firmy musiały się mierzyć. Jak w ubiegłym roku wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w jaki sposób radzili sobie z nią deweloperzy? O to portal RynekPierwotny.pl zapytał przedstawicieli największych firm deweloperskich.

      20 grudnia 2022

      Agnieszka Studzińska

    • Sprzedaż deweloperów giełdowych III kw. 2022

      Sprzedaż deweloperów giełdowych III kw. 2022

      W trzecim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW pozostawała pod wpływem zdecydowanie kroczącego regresu. Czy rynek pierwotny czeka dalsze pogorszenie koniunktury sprzedażowej?

      11 października 2022

      Jarosław Jędrzyński

    • Sprzedaż deweloperów II Q 2022

      Sprzedaż deweloperów II Q 2022

      W drugim kwartale br. kontraktacja deweloperów mieszkaniowych notowanych na warszawskiej GPW uległa kolejnej fazie zapaści. Tym samym stan koniunktury sprzedażowej rynku pierwotnego mierzony wynikami giełdowych tuzów, cofnął się w przeciągu zaledwie trzech kwartałów o siedem lat.

      11 lipca 2022

      Jarosław Jędrzyński

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023