Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Klamki do drzwi

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 30.04.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 8 głosów

Klamki do drzwi
Wybieramy klamki do drzwi. Dopasowujemy klamki do białych i ciemnych drzwi.

Wydawać by się mogło, że klamki to mało znaczący detal na tle innych potrzebnych wykończeń. Nie mniej nawet najpiękniejsze drzwi mogą stracić swój urok, jeśli źle dobierzemy klamki. Jak spośród setek klamek, które są dostępne na rynku wybrać te odpowiednie? Ci, którzy przed tym wyborem już stanęli wiedzą, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Podpowiemy Wam czym się kierować podczas zakupu klamek i na co przede wszystkim zwracać uwagę, aby nie popełnić błędów, które mogą wpłynąć na postrzeganie wnętrza.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są rodzaje klamek
 • jakie klamki wybrać do białych drzwi
 • z jakich materiałów wykonywane są klamki

Rodzaje klamek

To, na jakie klamki będziemy mogli się zdecydować, zależne jest zarówno od tego z jakiego materiału wykonane są drzwi oraz od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Inne klamki potrzebne będą do drzwi wejściowych, inne do drzwi pokojowych, a jeszcze inne do łazienki, choć wiele zależy od Waszych preferencji. Przeglądając oferty, zauważymy, że klamki wykonane są z przeróżnych materiałów. Na sklepowych półkach znajdziemy klamki stalowe, aluminiowe, tytanowe, miedziane, mosiężne, szklane, kryształowe, a nawet pozłacane.

Wzory i dostępne materiały przyprawić mogą o potężny ból głowy, zwłaszcza laika. Kupując klamkę do drzwi zewnętrznych, pamiętajcie, że musi być ona odporna na różnorodne warunki atmosferyczne. Jeśli zamontujecie na zewnątrz klamkę przeznaczoną do drzwi pokojowych, szybko zrozumiecie, że popełniliście błąd, ponieważ zarówno deszcze, śniegi czy promieniowanie UV wpłynie na szybkie jej zużywanie jak i rdzewienie. Wewnętrzne klamki mogą być jednak takie, jak tylko sobie zamarzycie, na podstawie drobnych zasad, który sprawi, że pasowały będą do odpowiednich drzwi.

Jakie klamki do białych drzwi?

Jak więc kupić odpowiednie klamki do drzwi? Jak w wielu przypadkach zalecamy umiar podczas wyboru klamek. Muszą one współgrać zarówno z materiałem, z jakiego drzwi zostały wykonane, jak i ze stylem i kolorem. Decydując się na białe, klasyczne drzwi możemy klamkę dopasować do stylu, w jakim urządzone zostało wnętrze. Białe drzwi są rozwiązaniem uniwersalnym i nie wpływają na wygląd pomieszczenia, jeśli nie są zdobione.

W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się zarówno klamki srebrne (chyba najbardziej popularne), jak i czarne i białe. W pokoju dziecięcym możecie pokusić się o klamki w różnych kolorach, nawiązujące barwą do wystroju całego wnętrza. Jeśli zdecydowaliście się jednak na drzwi drewniane, w których widoczna jest faktura i słoje pomyślcie o klamkach mosiężnych, które sprawdzą się w tym wypadku najlepiej. Do drzwi fornirowanych pasują klamki klasyczne, wykonane ze stali nierdzewnej i bardzo popularne na rynku.

Jakie klamki do ciemnych dzrwi?

Drzwi w ciemnym kolorze są zwykle większym wyzwaniem niż jasne, ponieważ są elementem bardziej widocznym, na których tle wyróżniają się klamki. Drzwi, w kolorze szarym bardzo dobrze prezentują się z klamkami ze stali bądź tańszego aluminium czy też PCV. Z szarością dobrze komponuje się też biel i na klamkę w tym kolorze możecie się też zdecydować. Nie zawsze kolor drzwi powinien być jednak determinantem naszego wyboru, bo ogromna ilość klamek m.in. stalowych może być wykorzystana zarówno do upiększenia drzwi jasnych, jak i ciemnych.

Wybierając klamki, zwróćcie uwagę na to, aby pochodziły możliwie z jednej serii przygotowanej przez producenta i cała seria została w mieszkaniu wykorzystana, chyba że w zamyśle aranżacyjnym macie pomysł na wykorzystanie pozornie niepasujących do siebie klamek. W tym wypadku należy jednak dobrze wszystko przemyśleć, aby kolejne elementy ze sobą współgrały. Przyglądając się drzwiom i klamkom w sklepie stacjonarnych, poproście o pomoc pracownika działu, który ma odpowiednią wiedzę na temat materiałów, które mogą się ze sobą łączyć, a które nie powinny być użyte razem.

Dopasujcie klamki do Waszych dłoni i sprawdźcie, które otwierać się będą wygodnie, a które mogą Was irytować. To z pozoru nieznaczący detal, ale eksploatowany bardzo często w ciągu dnia, powinien być właściwie niewidoczny, a jednak maksymalnie funkcjonalny.

 

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023