Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 20.10.2023, Data aktualizacji: 05.06.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Towarowa 22 w Warszawie: mieszkania od Echo Investment w mini mieście
Towarowa 22 - projekt mikro miasta autorstwa pracowni JEMS Architekci, Echo Investment i AFI Europe w realizacji. Czytaj, aby dowiedzieć się więcej.

W samym centrum Warszawy, przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie jeszcze niedawno znajdowała się galeria handlowa Jupiter, pojawia się nowy, wizjonerski projekt inwestycyjny — Towarowa 22. Ten wielofunkcyjny kompleks, zaprojektowany przez renomowaną pracownię JEMS Architekci, łączy nowoczesne mieszkania, biura i przestrzenie handlowe z zielonymi enklawami. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest inwestycja Towarowa 22,
 • jakie budynki powstaną w ramach kompleksu,
 • jak projektanci spróbują odtworzyć historyczną zabudowę Woli.

Jak zmieniała się Towarowa 22 Warszawa?

Tuż przy Rondzie Daszyńskiego, którego lokalizację bez trudu wskaże każdy warszawiak, kryła się niegdyś galeria handlowa Jupiter. Jednakże w 2022 roku ten charakterystyczny punkt na mapie miasta zaczął blednąć, ustępując miejsca nowym projektom urbanistycznym. Wcześniej podobny los spotkał dawną drukarnię Dom Słowa Polskiego, która zniknęła, dając przestrzeń wspomnianej galerii.

Chcesz zamieszkać blisko inwestycji Towarowa 22? Sprawdź oferty na Woli!

Ta dzielnica Warszawy jest prawdziwym perełką urbanistyki. Otulona zielenią, z bezpośrednim połączeniem z sercem Warszawy poprzez ścieżki rowerowe i oferująca pełną paletę udogodnień, spełnia wszystkie oczekiwania mieszkańców stolicy. Nie dziwi więc decyzja dewelopera Echo Investment, który już cztery lata temu dostrzegł potencjał tej lokalizacji i zaplanował tu inwestycję typu mixed-use. 

Nowa inwestycja Echo Investment i AFI Europe — Towarowa 22 w Warszawie

W 2019 roku na architektoniczną mapę stolicy wpisał się ambitny projekt o nazwie Towarowa 22. Zza biurek renomowanej duńskiej pracowni Bjarke Ingelsa – BIG, we współpracy z polskim biurem Medusa Group, powstała koncepcja, która nawiązywała do historycznej tkanki Warszawy. Harmonijna, niska zabudowa miała oddać charakter dawnych ulic miasta.

Towarowa 22 w Warszawie
Materiały prasowe Echo Investment

Jednak od tamtej pory wokół projektu zapanowało mroczne milczenie. Mimo zapowiedzi, prace budowlane nie ruszyły z miejsca. Centrum handlowe Jupiter, choć opuszczone, wciąż dominowało w krajobrazie miasta.

Przyczyną opóźniających się pracy były komplikacje związane z procesem uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego: od 2004 roku urzędnikom nie udało się go opracować dla tego obszaru miasta. Co więcej, do tej pory jest z tym wyraźny problem, lecz na szczęście prace ruszyły.

Interesują Cię innowacyjne projekty osiedli? Sprawdź FSO Park Żerań!

Niedawno pojawiły się informacje o kluczowej zmianie w projekcie Towarowej 22. Biuro architektoniczne, które pierwotnie miało stać za tym przedsięwzięciem, zostało zastąpione przez inną ekipę. Z tą zmianą przyszedł też nowy kurs dla całej inwestycji. Teraz oczy całej stolicy skierowane są na dalszy rozwój tej ważnej dla Warszawy przestrzeni.

Infrastruktura kompleksu. Jakie obiekty znajdą się w Towarowa 22?

Najnowsza koncepcja dla Towarowej 22 pochodzi od znanej pracowni JEMS Architekci, której doświadczenie odzwierciedla się w realizacjach takich projektów jak Browary Warszawskie.

Plan zakłada, że na rozległej, liczącej 6,5 ha działce, zagości współczesne, otwarte i wielofunkcyjne mini miasto. Teren zostanie podzielony na osiem unikatowych kwartałów, z których każdy będzie wyróżniać się szczególnym charakterem. Tym, co połączy multifunkcyjne miasto, będą:

 • ścieżki rowerowe,
 • alejki spacerowe,
 • renowacje istniejących ulic, takich jak Wronia,
 • powstanie łącznika między ul. Chłodną a Pańską.

W najniższych segmentach budynków znajdą się kawiarnie, restauracje oraz różnorodne punkty usługowe, co będzie przyczynkiem do stworzenia tętniącego życiem miejsca spotkań.

Towarowa 22 w liczbach.

W zakresie funkcji budynków, 50 proc. przestrzeni zostanie przeznaczone na powierzchnie biurowe, a pozostałe 50 proc. zostanie podzielone równo między mieszkania na wynajem instytucjonalny (PRS) oraz różnego rodzaju usługi. Strategia ta odpowiada potrzebom szerokiego spektrum przyszłych mieszkańców, a zwłaszcza osób ceniących miejski styl życia i studentów, którzy zjadą do miasta w poszukiwaniu komfortowych mieszkań na wynajem.

Sercem inwestycji będą dwa kwartały pośrodku, w tym odnowiony pawilon Domu Słowa Polskiego, które zostaną przeznaczone na przestrzeń publiczną. Ten zielony zakątek będzie otoczony nowoczesnymi budynkami oferującymi łącznie 2000 mieszkań. Z tej puli, aż 600 jednostek architekci przeznaczyli specjalnie pod, wspomniany już, wynajem instytucjonalny. Towarowa 22, Warszawa
Materiały prasowe Echo Investment

Ta sekcja projektu ma być usytuowana na obrzeżach działki. Łączna powierzchnia użytkowa ma przekroczyć 200 tys. metrów kwadratowych.

Towarowa 22: zdrowe podejście do miasta

Już od dłuższego czasu, w projektach deweloperskich można dostrzec zwrócenie się ku duchowi zrównoważonego rozwoju. I w tym przypadku nie będzie inaczej. 

Zielonym sercem inwestycji będzie 2-hektarowy Park Słowa Polskiego, zlokalizowany od strony ul. Miedzianej. Wspomniany już pawilon zabytkowego Domu Słowa Polskiego zostanie otoczony zielenią, która ciągnąć się będzie w dawnych halach produkcyjnych.

Jak mówią przedstawiciele pracowni JEMS Architekci, elementy konstrukcyjne hal fabrycznych zostaną wykorzystane jako baza dla wielopoziomowego parku miejskiego, który przyczyni się do powstania zielonej enklawy dotychczas nieistniejącej na Woli, choć muszę przyznać, że jak na centrum miasta, tej zieleni było całkiem sporo. Teraz jednak będzie jej jeszcze więcej, co z pewnością przyczyni się do powstania bardziej zrównoważonego i ekologicznego miejsca na mapie Warszawy. 

Ile potrwa realizacja inwestycji Towarowa 22?

Nowy projekt inwestycji Towarowej 22 jest niezwykle złożony, co wymaga od inwestora realizowania inwestycji w etapach. Nieoficjalnie mówi się, że ukończenie jej w całości może potrwać nawet dekadę! 

Szukasz mieszkania blisko centrum? Sprawdź oferty na Ochocie!

Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy, który powstanie na zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej.  Kolejne będą łagodnie się obniżać w stronę południowego wschodu — do ul. Miedzianej. W ten sposób powstanie delikatne przejście pomiędzy jednym z symboli miasta Rondem Daszyńskiego (z kultowym napisem 'Kocham Warszawę') i historyczną zabudową Woli. 

Pierwsze budynki kompleksu mają być gotowe za około 2 lata. Na pierwszy ogień idzie jeden budynek mieszkalny i jeden biurowy (przy ulicy Pańskiej). 

Towarowa 22 - wyjątkowy kompleks dla wyjątkowych mieszkańców

Kompleks opracowany przez pracownię JEMS Architekci i budowany dzięki inwestycji Echo Development we współpracy z AFI Europe swoją multi funkcjonalnością przyciągnie tych, którym zależy na korzystanie z dobrodziejstwa wielkiego miasta. 

Mieszkania stanowią odpowiedź na potrzeby osób ceniących miejski styl życia, studentów oraz tych, którzy poszukują nowoczesnych, komfortowych miejsc do zamieszkania w sercu stolicy.

Towarowa 22 to miejsce dla kilku grup docelowych.

Lokalizacja tuż przy Rondzie ONZ zapewnia doskonałe połączenie z różnymi częściami miasta, zaś zielone otoczenie i obecność ścieżek rowerowych oraz alejek sprawiają, że stanowi ona idealne połączenie miejskiego zgiełku z przyrodą.

Projekt przewiduje także stworzenie przestrzeni handlowych i usługowych, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli dostęp do wszelkich udogodnień na wyciągnięcie ręki. Ponadto zrównoważone podejście do zagospodarowania przestrzeni, w tym stworzenie parku, czyni Towarową 22 miejscem atrakcyjnym dla osób dbających o środowisko i poszukujących spokoju w samym centrum miasta.

Towarowa 22 w Warszawie: podsumowanie

Towarowa 22 w Warszawie to wizjonerski projekt, łączący w sobie nowoczesność z dbałością o zielone przestrzenie i dziedzictwo historyczne stolicy. Pokazuje, że Warszawa nieustannie się rozwija, jednocześnie dbając o to, aby jej mieszkańcy czuli się w niej komfortowo. Dobrze być świadkiem zmian, w których współczesna urbanistyka idzie ręka w rękę z ekologią i historią, czyniąc z Towarowej 22 symbol innowacyjnego podejścia do projektowania przestrzeni miejskiej.

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023