Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w PKO BP

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 20.05.2024, Data aktualizacji: 20.05.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w PKO BP
Nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP: jakie są zasady, czy potrzebny wniosek? Wyjaśniamy, na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP. Czy obowiązuje prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Dowiedz się, jak nadpłacać kredyt w PKO BP.

Nadpłata kredytu to korzystne rozwiązanie pozwalające np. skrócić okres kredytowania lub zmniejszyć raty, a także zredukować całkowity koszt kredytu. Czy nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP jest możliwa? Jak nadpłacać kredyt hipoteczny w tym banku? Jak jest w przypadku innych kredytów? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak się zasady nadpłaty kredytu hipotecznego PKO BP
 • kiedy opłaca się nadpłacać kredyt i skrócić okres kredytowania
 • czy przysługuje zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu w PKO BP

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP?

Nadpłata kredytu hipotecznego PKO BP polega na wpłacaniu do banku większych kwot, niż wynika to z harmonogramu spłaty. Co ważne, nadpłata kredytu zawsze jest przeznaczona na spłatę kapitału. Następuje zatem zmniejszenie salda kredytu, co skutkuje albo zmniejszeniem raty, albo skróceniem okresu spłaty. W tym drugim przypadku możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego PKO BP.

Jakie konsekwencje niesie za sobą nadpłata kredytu hipotecznego PKO?

W PKO BP można nadpłacić kredyt hipoteczny w każdej chwili. Nadpłata kredytu hipotecznego automatycznie obniża saldo pozostałe do spłaty, co prowadzi do przeliczenia kredytu i zmniejszenia wysokości przyszłych rat. Chcesz, aby możliwa była wcześniejsza spłata kredytu PKO BP? Jeśli zależy Ci na skróceniu okresu kredytowania, będziesz musiał podpisać aneks do umowy.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny w PKO BP: krok po kroku

Nadpłata kredytu hipotecznego w PKO BP jest bardzo prosta. Możesz zgłosić taką chęć osobiście w placówce banku lub za pośrednictwem bankowości internetowej, czyli serwisu iPKO. Wcześniejsza spłata kredytu także jest możliwa, jeśli złożysz dyspozycję przelewu w celu wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny PKO BP przez internet:

 1. Zaloguj się na swoje konto internetowe.
 2. Wybierz kredyt, który chcesz spłacić.
 3. Znajdź opcję wcześniejszej spłaty i złóż odpowiednią dyspozycję.

Wcześniejsza całkowita spłata kredytu hipotecznego PKO BP

W PKO wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego może być całkowita. Oznacza to uregulowanie całej pozostałej do spłaty kwoty kredytu i tym samym jego zamknięcie. Czy jeśli masz kredyt hipoteczny PKO, wcześniejsza spłata wiąże się z dodatkową prowizją? Jeśli masz podpisany przed 21 lipca 2017 roku kredyt hipoteczny PKO BP, wcześniejsza spłata będzie wiązała się z zapłatą prowizji w wysokości 2% od wpłaconej kwoty. Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu PKO BP nie jest pobierana w przypadku umów podpisanych po wymienionej dacie.

Częściowa spłata kredytu hipotecznego PKO BP: prowizja i inne zasady

Dyspozycja wcześniejszej częściowej spłaty kredytu PKO BP polega na wpłaceniu do banku dowolnej, wybranej kwoty w celu zmniejszenia salda pozostałego do spłaty. Czy wcześniejsza częściowa spłata kredytu hipotecznego PKO BP wiąże się z prowizją? Jeśli Twoja umowa kredytowa została podpisana po 21 lipca 2017 roku, nie poniesiesz kosztów z tego tytułu. Wcześniejsza częściowa spłata kredytu PKO BP będzie się jednak wiązać z opłatą, jeśli Twoja umowa została podpisana wcześniej. Prowizja za nadpłatę wynosi w takim przypadku 1,5% od wpłacanej kwoty.

Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego w PKO BP a wakacje kredytowe

Jak do kwestii nadpłaty kredytu w PKO BP mają się wakacje kredytowe? Czy dokonanie nadpłaty jest możliwe podczas ich trwania? Tak - eksperci zalecają wręcz korzystanie z tego rozwiązania, ponieważ pozwala ono zredukować dług i ułatwia późniejszą spłatę. Wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego PKO BP możesz zatem złożyć także podczas korzystania z wakacji kredytowych. Złożysz go osobiście lub online, podobnie jak w każdych innych okolicznościach.

Wakacje kredytowe w PKO BP: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Dowiedz się

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w PKO BP

Czy w banku PKO wcześniejsza spłata kredytu dotyczy tylko kredytów hipotecznych? Okazuje się, że nie. Możliwe jest dokonywanie nadpłaty zobowiązania każdego typu. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego PKO może być jeszcze bardziej opłacalna ze względu na wyższe oprocentowanie tego typu zobowiązań. Podobnie jest w przypadku kredytu ratalnego, konsolidacyjnego i innych zobowiązań. Ponadto możliwa jest np. wcześniejsza spłata kredytu studenckiego PKO BP, choć w tej sytuacji, ze względu na preferencyjne oprocentowanie i warunki spłaty, nie zawsze jest to korzystne.

Czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny w PKO BP?

Nadpłata hipoteki w wielu przypadkach jest bardzo korzystna dla kredytobiorcy, ponieważ zmniejsza całkowitą kwotę do spłaty. Ile dokładnie można zaoszczędzić na nadpłacie kredytu? Zależy to od wielu czynników, ale można to sprawdzić za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów.

Co jeszcze daje nadpłata kredytu? Jej bezpośrednie skutki obejmują:

 • zmniejszenie raty kredytowej (kwota pozostała do spłaty jest mniejsza, co przy rozłożeniu na taką samą liczbę rat daje niższą kwotę raty), co ułatwia dalszą spłatę;

lub:

 • skrócenie okresu kredytowania (dostosowanie okresu spłaty w taki sposób, aby rata pozostała na tym samym poziomie), dzięki czemu możliwe jest wcześniejsze pozbycie się zobowiązania.

Ugoda w sprawie kredytu we frankach. Czy warto przewalutować kredyt CHF w PKO BP? Dowiedz się

Możesz sam wybrać, jakie skutki będzie miała Twoja nadpłata, ale trzeba wiedzieć, że w banku PKO BP nadpłata skutkuje automatycznym przeliczeniem raty kredytu i jej zmniejszeniem. Podobnie jest w przypadku kredytu gotówkowego i innych zobowiązań. Możesz jednak złożyć wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu PKO BP, w którym wskażesz chęć skrócenia okresu kredytowania. Okres spłaty kredytu w PKO BP można jednak skrócić wyłącznie w wyniku podpisania aneksu do umowy kredytowej.

Kiedy warto nadpłacać kredyt hipoteczny w PKO BP?

Kiedy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny w banku PKO BP? Jest to kwestia indywidualna, ale co do zasady przyjmuje się, że nadpłata jest korzystna, gdy:

 • znajdujesz się na początku okresu spłaty (wówczas w przypadku rat równych większość raty stanowią odsetki);
 • masz stabilną sytuację finansową;
 • znajdujesz się w posiadaniu nadwyżek finansowych (np. zwrot podatku, premia w pracy itp.);
 • stopy procentowe są niskie lub planowana jest ich podwyżka.

Jeśli masz różne zobowiązania w PKO BP lub w różnych bankach i dysponujesz nadwyżką gotówki, zawsze w pierwszej kolejności warto nadpłacić to, które jest najwyżej oprocentowane. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe całkowite koszty kredytu - dlatego wskazane będzie w pierwszej kolejności pozbycie się tego zobowiązania, które jest najdroższe. Dlatego nadpłacanie kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim może być mniej korzystne niż np. nadpłacanie kredytu gotówkowego, ponieważ kredyty hipoteczne zwykle są udzielane na korzystniejszych warunkach.

Czy przysługuje zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu PKO BP

W sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat dodatkowych korzyści finansowych, jakie może przynosić wcześniejsza spłata kredytu. Zwrot odsetek PKO BP jest możliwy, podobnie jak zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. PKO BP nie udziela jednak takich zwrotów automatycznie. O co dokładnie chodzi?

O zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego PKO można się ubiegać m.in. na podstawie art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim:

"W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą."

To stanowisko potwierdza art. 39 Ustawy o kredycie hipotecznym: 

"W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą."

Oznacza to, że gdy nastąpi wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego PKO BP, zwrot prowizji i innych poniesionych kosztów nie powinien stanowić problemu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że banki nie kwapią się do realizacji tego rodzaju wypłat. W PKO BP zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu jest jednak możliwy po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Ważne jednak, że w przypadku kredytu udzielonego przez PKO Bank Polski przy przedwczesnej spłacie całkowitej kwoty kredytu można ubiegać się o zwrot prowizji i odsetek tylko w przypadku umów podpisanych po 12 czerwca 2010 roku.

Nadpłata kredytu w PKO BP: podsumowanie

W PKO BP bez problemu możesz dokonać nadpłaty kredytu hipotecznego, a także każdego innego zobowiązania. Automatyczną konsekwencją wynikającą z nadpłaty kredytu jest zmniejszenie salda, przeliczenie kredytu i zmniejszenie raty kapitałowo-odsetkowej. Każda nadpłata zmniejsza pozostały do spłaty kapitał kredytu i pozwala zaoszczędzić na odsetkach. W PKO BP możesz dokonać też skrócenia okresu kredytowania, ale wymaga to podpisania aneksu do umowy. Dyspozycję nadpłaty kredytu możesz złożyć w każdej chwili, także online - przez system iPKO. Należy jednak pamiętać, że w niektórych wypadkach nadpłata kredytu hipotecznego wiąże się z prowizją (1,5% w przypadku częściowej i 2% w przypadku całkowitej spłaty kredytu). Jest ona naliczana w przypadku umów podpisanych przed 21 lipca 2017 roku.

W PKO BP możesz nadpłacać:

Nadpłaty możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • wydając stosowną dyspozycję w placówce banku lub online.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu PKO BP jest naliczana:

 • w wysokości 1,5% - w przypadku częściowej spłaty kredytu,
 • w wysokości 2% - w przypadku całkowitej zmiany kredytu.

Uwaga: dotyczy to tylko umów kredytowych podpisanych przed 21 lipca 2017 r.

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023