Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przegląd prasy - grudzień 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.12.2018, Data aktualizacji: 11.07.2022

8 minut czytania
Przegląd prasy - grudzień 2018
Nasz Ranking warunków mieszkaniowych 2017 był chętnie publikowanym materiałem w krajowych mediach. O czym jeszcze mogliście przeczytać w grudniu? Sprawdźcie!

24.12 – 30.12

Podsumowanie roku 2018 na rynku nieruchomości

Rok 2018 zapisze się na kartach historii rynku nieruchomości, jako rekordowo zyskowny, a także jako okres, kiedy mieliśmy do czynienia z mocnymi wzrostami cen. Czy po kolejnym bardzo udanym roku, rynek nieruchomości  czeka rewolucja? Więcej na temat 2018 roku w Polskiej mieszkaniówce przeczytacie na Interia.pl, BS.net, ceo.com.pl, inwestycje.pl oraz w Rzeczpospolitej.

Użytkowanie wieczyste, a lokale spółdzielcze

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy przekształcające użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją budynki mieszkalne we własność. Co jednak z ok. 100 tys. mieszkań spółdzielczych, które zostały wybudowane na gruncie niebędących własnością spółdzielni lub nieobjętym prawem użytkowania wieczystego? O tym na money.pl, next.gazeta.pl i INN Poland.

Wspólnota pod kontrolą

Podstawowym przedmiotem działalności spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków oraz ich rodzin. Działania wspólnoty powinny działać na korzyść wszystkich mieszkańców budynku, jednak czasem mamy wątpliwości, czy ten podmiot prawidłowo zarządza wspólnym majątkiem. Jak można skontrolować wydatki wspólnoty mieszkaniowej? O tym na WP dom.

Ile musimy oszczędzać na mieszkanie?

Jak dużo czasu zajmie nam odkładanie oszczędności na zakup mieszkania w sześciu największych  miastach Polski? Czy wyższe płace w takich miastach, jak Warszawa i Gdańsk pomagają w oszczędzaniu na wymarzone mieszkanie? Oraz, w którym z miast na jednopokojowe mieszkanie musimy oszczędzać ponad 66 lat, a w którym 30? O tym przeczytacie na WP dom.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to rodzaj pożyczki, której zabezpieczeniem jest nieruchomość. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uzyskania większej gotówki niż w przypadku kredytu konsumpcyjnego. Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu mieszkaniowego? Kiedy i komu bardziej opłaca się takie rozwiązanie? O tym na Bankier.pl.

Perspektywy rynku nieruchomości

Jednym z głównych czynników, które decydują o perspektywach i rozwoju rynku nieruchomości mieszkaniowych jest demografia. Jej wpływ należy rozpatrywać w kategorii przyrostu naturalnego, migracji i ewolucji struktury społecznej. Jaka jest główna przyczyna słabości Polskiej demografii? Na ten temat przeczytacie na money.pl.

Gdzie najbardziej zdrożały mieszkania?

Od ponad dwóch lat słyszymy doniesienia o wzroście średniej ceny mieszkań. Jak w tym czasie zmieniły się ceny mieszkań deweloperskich w sześciu największych miastach Polski? Które miasto stało się pod względem drożejących mieszkań? Więcej o rosnących cenach nowych mieszkań przeczytacie na money.pl.

Garaż na wynajem

Ogromne zapotrzebowanie na miejsca parkingowe sprawia, że wynajem garażu staje się coraz popularniejszą formą lokaty wolnego kapitału. Jak wybrać miejsce postojowe, żeby zarobić, jak najwięcej? Ile możemy zarobić na wynajmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule opublikowanym na infor.pl.

Co z celem Narodowego Programu Mieszkaniowego?

Według założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego do 2030 roku na 1000 mieszkańców będzie przypadało 435 mieszkań. Czy zasób mieszkaniowy w Polsce rośnie wystarczająco by do tego czasu osiągnąć cel rządu dotyczący naszej polityki mieszkaniowej? Więcej na ten temat przeczytacie na eGospodarka.pl.

17.12 – 23.12

Szybki wzrost zasobu mieszkaniowego

Według pochodzących z końca 2017 roku danych GUS zasób mieszkaniowy rośnie w zastraszającym tempie. Jeżeli takie tempo wzrostów się utrzyma, to do 2030 roku osiągniemy cel przewidziany Narodowym Programie Mieszkaniowym - 435 mieszkań/1000 osób. O tym m.in. na Interia.pl, obud.pl oraz Skarbiec.biz.

Koniec boomu mieszkaniowego?

Dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego od stycznia do listopada 2018 roku nie sygnalizowały spowolnienia prosperity na rynku pierwotnym. Jednak pojawiło się wiele czynników wskazujących, że miniony rok był ostatnim rekordowym okresem dla inwestorów mieszkaniowych. Więcej na ten temat przeczytacie w Gazecie Bankowej oraz na PolskieRadio.pl, Polskieradio24.pl,  obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl i wGospodarce.pl.

Ubóstwo energetyczne

Zimowa aura i niższe temperatury za oknem sprawiają, że coraz częściej porusza się temat kosztów ogrzewania. Dodatkowe wydatki obciążają budżet wielu rodzin, lecz jak wskazują dane Eurostatu, z roku na rok zmniejsza się liczba Polaków, którzy nie mogą odpowiednio ogrzać swojego mieszkania. O tym na eGospodarka.pl.

Deweloperzy walczą o klientów

Pomoc architekta lub doradcy kredytowego, wykończenie pod klucz, a może darmowe miejsce postojowe? Jakimi promocjami deweloperzy próbują przyciągnąć do siebie klientów? Czy mniejsza sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym wpłynie na uatrakcyjnienie oferty? Jakie okazje czekają na klientów biur deweloperskich? Na te pytania odpowie materiał opublikowany w Rzeczpospolitej.

Popularność kawalerek

Najpopularniejszy metraż mieszkań na rynku pierwotnym wynosi 40 mkw. – 60 mkw. Czy popularność dwu i trzypokojowych lokali mieszkalnych o takim metrażu doprowadziła do spadku popularności kawalerek? W której z Polskich metropolii mamy do czynienia z największym udziałem małych mieszkań? O tym na obud.pl i Skarbiec.biz.

Adaptacja poddasza

Kojarzący się z miejscem do przechowywania starych i niepotrzebnych przedmiotów – strych, może stać się ciekawą przestrzenią do zamieszkania. Jak przeprowadzić remont poddasza, jakie pomieszczenia najlepiej się na nim sprawdzą oraz z jakimi formalnościami spotkamy się przy zmianie użytkowania powierzchni? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na deccoria.pl.

Świąteczne promocje u deweloperów

Kojarzący się z długimi kolejkami i szałem świątecznych zakupów koniec roku jest również okresem, w którym chętnie rozglądamy się za nowym mieszkaniem. Zainteresowanie potencjalnych klientów wykorzystują deweloperzy, którzy przygotowują specjalnie dla nich promocje. Na jakie bonusy mogli liczyć inwestorzy w tym roku? O promocjach deweloperskich przeczytacie na Bankier.pl.

Kłopotliwy dojazd do domu

Nie wszystkie działki mają zapewniony odpowiedni dojazd do  drogi publicznej. Brak własnej drogi dojazdowej może prowadzić do konfliktów sąsiedzkich dlatego warto zastanowić się nad zasadami ustanowienia i funkcjonowania służebności na rzecz nieruchomości wiodącej, czyli drugiej działki. O najważniejszych aspektach służebności  przeczytacie na artykule opublikowanym na infor.pl.

10.12 – 16.12

Zima doskwiera 6 proc. Polaków

Minusowe temperatury i śnieg sprawiły, że coraz częściej rozmawiamy o kosztach ogrzewania. Jednak, według danych Eurostatu sukcesywnie zmniejsza się odsetek Polaków, dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym. O ile w ciągu ostatnich 14 lat zmniejszył się odsetek osób, które nie mogą odpowiednio ogrzać swojego lokum? O tym na Interia.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, Proseedinwestycje.pl.

Kolejny rekordowy rok dla deweloperów?

W trzecim tygodniu stycznia 2019 GUS opublikuje wstępne informacje o wynikach firm deweloperskich w mijającym roku. Mimo to już teraz eksperci zaczynają snuć domysły odnośnie do kolejnych rekordów. Jak wyglądał rok 2018 w branży nieruchomości oraz czego możemy się spodziewać po 2019 roku? Na to pytanie odpowie Wam materiał opublikowany m.in. na obud.pl, Skarbiec.biz, Proseedinwestycje.pl.

Koszty użytkowania wieczystego w Warszawie

Mieszkaniec stolicy za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność zapłaci zamiast 400 zł, aż 8 tys. Nowe zasady przyjęte przez Radę Warszawy generują o wiele większe koszty dla Warszawiaków, którzy chcieliby skorzystać z bonifikaty i jednorazowo uregulować opłatę. O tym w Gazecie Prawnej i niezależnej.

Rekordowe transakcje czy sygnały przesilenia?

Deweloperom nie uda się pobić rekordu sprzedaży mieszkań z 2017 roku, jednak tegoroczny wynik również prezentuje się imponująco. Rosnące koszty wykonawstwa, gruntów oraz materiałów budowlanych w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostów cen mieszkań. Mogą być one również sygnałem zbliżającego się przesilenia na rynku nieruchomości. O tym w Rzeczpospolitej.

03.12 – 09.12

Najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce

Sopot i Warszawa kolejny rok z rzędu zajmują miejsca na podium w rankingu najlepszych warunków mieszkaniowych przygotowanym przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. Zestawienie opiera się na danych GUS z końca 2017 roku i uwzględnia 218 miejscowości, posiadających ponad 20 tys. mieszkańców. Które Polskie metropolie znalazły się poza pierwszą dziesiątką? O tym m.in.  w INN Poland, wroclaw.pl, HouseMarket, wroclaw.wyborcza.pl, Dziennik.pl i Gdansk.pl.

Brak testamentu kto pierwszy dziedziczy nieruchomość?

Według kodeksu cywilnego w przypadku braku testamentu  najbliższymi spadkobiercami są małżonek i dzieci. Jaka jest kolejność dziedziczenia? Kto dziedziczy spadek w przypadku braku dzieci? Jak podważyć testament? Po ilu latach jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania? Na te pytania odpowie materiał opublikowany na Bankier.pl.

Nieruchomość w sąsiedztwie dużych sklepów

Mieszkania w niewielkiej odległości od hipermarketów czy galerii handlowych są zazwyczaj lepiej skomunikowane z innymi dzielnicami, dodatkowo sąsiedztwo takich obiektów bardzo często pojawia się w ogłoszeniach wynajmu lub sprzedaży.  Jednak centra handlowe stanowią też duże utrudnienia dla mieszkańców. Czy zakup nieruchomości w sąsiedztwie obiektów handlowych jest opłacalny? O tym na money.pl.

Inwestowanie w nieruchomości

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych od dłuższego czasu, jest bardzo popularną formą lokowania kapitału. Dzięki niskim stopom procentowym oraz dobrej sytuacji na rynku pracy coraz więcej Polaków wybiera zakup mieszkania na wynajem, jako zabezpieczenie na starość. Więcej o inwestowaniu w nieruchomości przeczytacie na portalu wGospodarce.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023