Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czy wynajem garażu to dobra inwestycja?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 27.06.2018, Data aktualizacji: 13.07.2023

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 335 głosów

Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja
Czy inwestowanie w najem miejsca parkingowego się opłaca? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Wynajem nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych sposobów generowania pasywnego dochodu. Jednak wśród różnorodnych opcji inwestycyjnych pojawia się także inwestycja w miejsce postojowe. Czy wynajem garażu również może być korzystnym wyborem? W dzisiejszych czasach, gdy rozwój miast staje się coraz bardziej intensywny, brak miejsc parkingowych staje się coraz większym problemem. Właśnie dlatego wynajem garażu może być obiecującą opcją inwestycyjną. Popyt na dodatkowe miejsca do przechowywania pojazdów rośnie, a wynajmując garaż, można osiągnąć pasywny dochód, który przyniesie zyski na dłuższą metę. Przeanalizowanie potencjału rynku i odpowiednie zarządzanie mogą przynieść atrakcyjne zwroty z inwestycji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaki jest koszt garażu murowanego,
 • czy można kupić miejsce postojowe w garażu podziemnym,
 • czy wynajem garażu jest opłacalny.

Wynajem garażu jako źródło stabilnego dochodu – czy na garaż jest popyt?

W dzisiejszych czasach, gdzie zwiększa się liczba samochodów w miastach, problem braku miejsc parkingowych staje się coraz bardziej palący. W rezultacie rośnie również zapotrzebowanie na dodatkowe przestrzenie do przechowywania pojazdów. Właściciele samochodów często borykają się z trudnościami w znalezieniu bezpiecznego i dogodnego miejsca do parkowania. Dlatego wynajem garażu staje się atrakcyjną opcją dla potencjalnych najemców, co sprawia, że popyt na tego rodzaju nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie.

Wniosek jest prosty – wynajem garażu może być szczególnie korzystny w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie miejsca parkingowe są deficytowe. W takich miejscach kierowcy są skłonni płacić za dostęp do bezpiecznego i wygodnego garażu, który chroni ich pojazdy przed kradzieżą, warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami. To stwarza doskonałą okazję dla inwestorów, którzy mogą czerpać stały dochód z wynajmu garażu. Ponadto, fakt, że wynajem garażu może przynieść dochód na dłuższą metę, niezależnie od ewentualnych wahań na rynku nieruchomości, czyni go atrakcyjną opcją dla osób poszukujących stabilnego źródła przychodów.

Garaże do wynajęcia

Temat garaży jest tematem bardzo złożonym. Przede wszystkim, aby zainwestować w miejsce parkingowe, najpierw trzeba kupić mieszkanie. Najczęściej miejsc postojowych jest jednak mniej niż lokali, a chętnych do ich zakupu nie brakuje - przekonuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zdarza się również sytuacja, gdzie jesteśmy zobligowani do zakupu garażu czy miejsca postojowego, które nie są nam potrzebne. Takie sytuacje zdarzają się głównie w większych aglomeracjach, gdzie powstaje sporo nowych inwestycji deweloperskich, posiadających podziemne hale garażowe. Niekiedy, w zależności od nabywanej powierzchni nieruchomości, przyszły lokator musi się liczyć z koniecznością kupna dwóch miejsc postojowych. Wówczas idealnym rozwiązaniem zdaje się być najem.

Czasami deweloperzy oferują klientom promocje w postaci miejsc parkingowych wliczonych w cenę mieszkania. Jeżeli klient nie będzie korzystał z miejsca w hali garażowej, może je po prostu odsprzedać, a jeszcze lepiej - przeznaczyć na wynajem. Taka sytuacja to idealna okazja na pozyskanie dodatkowego źródła przychodów - komentuje Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. 

apartamenty inwestycyjne - zarabiaj na nieruchomościach

Garaż wolnostojący czy miejsce postojowe w hali garażowej? Ile to będzie kosztować?

Podczas rozważania inwestycji w wynajem garażu, istotne jest zastanowienie się nad rodzajem nieruchomości. Sami właściciele aut często zastanawiają się, na jaki garaż się zdecydować, mieszkając w bloku. Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety i wady. 

Garaże wolnostojące często charakteryzują się większą przestrzenią, co pozwala na przechowywanie większych pojazdów, a także może dawać możliwość dodatkowego składowania różnych przedmiotów. Jednakże taka inwestycja może być nieco droższa już przy startowym kapitale, a także może wiązać się z koniecznością utrzymania i konserwacji dodatkowych elementów, takich jak np. brama wjazdowa.

Z drugiej hala garażowa zapewnia zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz dodatkową ochronę dla pojazdów. Ponadto inwestycja w miejsce postojowe na parkingu  może być tańsza niż garaż wolnostojący, a także wymagać mniejszych nakładów na utrzymanie.

Garaż wolnostojący – cena, zalety i wady

Garaż to samodzielna konstrukcja przeznaczona do przechowywania pojazdów. Jednym z kluczowych czynników, który należy wziąć pod uwagę przy inwestycji w garaż wolnostojący, jest cena. Koszt nabycia takiej budowli może być znaczący, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach. Jednakże warto rozważyć, że garaże mogą przynosić korzyści, które rekompensują początkowe wydatki.

Ile kosztuje garaż murowany? Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej inwestycji, w największych miastach Polski, jak Warszawa, Wrocław, Łódź czy Gdańsk, (a właśnie w takich miejscach można najwięcej zarobić na wynajmie) musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Ceny garaży murowanych to wydatek rzędu od 50 do 100 tys. zł. Samych kosztów budowy garażu nie będzie łatwo obniżyć, jednak ta będzie znacznie tańsza, o ile dysponujemy już działką, którą możemy wykorzystać. Istnieje także wiele firm, które mają w swojej ofercie gotowe produkty, jak np. garaże blaszane (niestety nieco mniej trwałe niż garaże murowane). Cena sprawia, że jest to rozwiązanie najtańsze. Jeśli jednak musimy kupić najpierw działkę – inwestycja może się okazać zupełnie nieopłacalna, ponieważ ceny posesji w centrach miast już od dawna szybują w górę.

Jedną z głównych zalet garaży wolnostojących jest większa przestrzeń, która pozwala na przechowywanie większych pojazdów, takich jak SUV-y czy vany. Dodatkowo taki garaż może zapewnić dodatkowe miejsce na przechowywanie przedmiotów związanych z pojazdami lub innymi rzeczami. W takim garażu o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, z powodzeniem można urządzić warsztat. To znacząco zwiększa grupę potencjalnych najemców, którzy – mieszkając w bloku – nie mają do użytku takiej przestrzeni.

Niemniej jednak istnieją również pewne wady tego rozwiązania. Po pierwsze, konieczność utrzymania i konserwacji takiej nieruchomości może być kosztowna. Regularne malowanie, naprawy i wymiana uszkodzonych części mogą wymagać nakładów finansowych. Ponadto garaże wolnostojące mogą być bardziej narażone na kradzieże i uszkodzenia, ponieważ są bardziej oddalone od głównych budynków mieszkalnych. W szczególnym niebezpieczeństwo mogą znaleźć się popularne „blaszaki”, a im cieńsza blacha, tym gorzej.

Miejsce postojowe – ile płatne, jakie ma plusy i minusy?

Inną opcją jest zakup miejsca parkingowego w hali garażowej. Takie miejsce można zakupić, o ile ma swoją księgę wieczystą, odrębną od mieszkania. Miejsce parkingowe, zwłaszcza w hali garażowej lub na terenie osiedla, stanowi alternatywną opcję dla osób poszukujących rozwiązania do przechowywania swoich pojazdów. Cena może być zróżnicowana i zależy od lokalizacji oraz dostępności miejsc parkingowych w danej okolicy. Często wiąże się też z niższymi kosztami inwestycyjnymi. Koszt za miejsce na sprzedaż zaczyna się od 20-30 tysięcy złotych, jest więc znacznie taniej. Warto zastanowić się, co warto wiedzieć o zakupie miejsca postojowego

Jednym z głównych plusów miejsca parkingowego jest większe bezpieczeństwo dla pojazdu. Hala garażowa zazwyczaj jest chroniona przed warunkami atmosferycznymi, co zapobiega uszkodzeniom, a także ma systemy monitoringu i ochrony, minimalizujące ryzyko kradzieży czy wandalizmu. Dodatkowo miejsca w halach garażowych zwykle są dobrze oświetlone i wyposażone w udogodnienia, takie jak dostęp do prądu czy regularne czyszczenie przez firmę sprzątającą. Na niektórych nowoczesnych osiedlach pojawiają się także ładowarki do samochodów elektrycznych.

Oczywiście i w tym przypadku istnieją pewne wady związane z tym rozwiązaniem. Wydzielone miejsca w garażu podziemnym zwykle są mniejsze od garaży wolnostojących, co może utrudniać parkowanie większych pojazdów. Ponadto dostęp do pojazdu może być bardziej ograniczony w przypadku hali garażowej, gdzie wymagane są dodatkowe zabezpieczenia i klucze do wejścia. 

inwestowanie w garaże na wynajem

Cena wynajmu – ile można zyskać na inwestycji w garaż?

Przy ocenie opłacalności inwestycji w wynajem garażu, istotnym czynnikiem jest cena wynajmu. Warto dokładnie przeanalizować lokalny rynek i ustalić atrakcyjne stawki czynszu, które będą konkurencyjne, a jednocześnie zapewnią w przyszłości satysfakcjonujący zwrot z inwestycji.

W przypadku wynajmu garażu kluczowym elementem jest również utrzymanie kosztów operacyjnych na odpowiednim poziomie. Należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: podatek od nieruchomości, koszty konserwacji i napraw, ubezpieczenia czy opłaty za media. Przy odpowiednim zarządzaniu i kontrolowaniu tych kosztów, możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonującego dochodu.

Ile zatem możemy zarobić, wynajmując garaż? Cena dla odrębnych budynków to od 400 do 900 zł miesięcznie, choć na różnych portalach można znaleźć ogłoszenia nawet za ponad 1000 zł. W przypadku miejsca na parkingu podziemnym – około 200-500 zł. Głównym czynnikiem jest wspomniana lokalizacja. Im więcej osiedli w pobliżu, a co za tym idzie – im więcej aut, tym większy popyt na bezpieczną przestrzeń do zaparkowania. To z kolei skutecznie podnosi cenę takich nieruchomości.

Z drugiej strony trzeba pamiętać o kosztach utrzymania. Biorąc pod uwagę garaż murowany, koszt jest zwykle niewielki i ogranicza się do rachunku za prąd. W przypadku hali garażowej opłata jest ustalana przez administrację budynku i wynosi zazwyczaj maksymalnie 100 zł miesięcznie. W opłacie uwzględniony jest prąd, ochrona lub monitoring oraz regularne czyszczenie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić, jakie są koszty utrzymania miejsca postojowego w hali garażowej. 

Garaż i miejsce postojowe a podatek

Oczywiście decydując się na inwestycję w nieruchomość, musimy pamiętać, że sprawą zainteresuje się urząd skarbowy. Podatek od kupna garażu działa na bardzo podobnej zasadzie, co w przypadku budynków mieszkalnych. Jednak to nie koniec opłat.

Wynajem garażu nie wymaga konieczności prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna ma do wyboru dwie formy opodatkowania przychodów:

 • ryczałt
 • zasady ogólne według skali.

Aby rozliczyć się z fiskusem w drodze ryczałtu, konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Takie pismo składa się w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania. Dokument powinniśmy jednak złożyć nie później niż do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym jako podatnik osiągnęliśmy pierwszy przychód z tytułu najmu lub do końca roku podatkowego, jeżeli taki przychód osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego.

Niewątpliwą zaletą rozliczania ryczałtowego jest brak wymogu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Garaż na wynajem jako inwestycja nakłada obowiązek zapłacenia podatku VAT, który jednak nie zawsze jest obowiązkowy.

Ryczałt lub opłacanie podatku na zasadach ogólnych nie zamyka – wbrew pozorom – kwestii związanych z zobowiązaniami podatkowych z tytułu wynajmu miejsca parkingowego. Należy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od towarów i usług, czyli znanego wszystkim VAT-u. Istnieje jednak możliwość zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Z takiej ulgi skorzystać może podatnik, który w danym roku wykonał czynności podlegające opodatkowaniu VAT-em o wartości, która nie przekroczyła określonego w ustawie limitu kwotowego. Na chwilę obecną ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który wykonał w ciągu roku czynności podlegające VAT o łącznej wartości nieprzekraczającej 200 000 zł. 

Umowa najmu garażu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli podjęliśmy decyzję o inwestycji w wynajem miejsc postojowych i znaleźliśmy potencjalnego nabywcę, następnym krokiem jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Umowa najmu garażu powinna zostać zawarta w formie pisemnej i dodatkowo zabezpieczona zapisanymi w niej danymi. Dzięki temu zarówno osoba wynajmująca, jak i najemca mogą czuć się bezpieczni, że wszystkie ustalenia zostaną dotrzymane. Na co zwrócić uwagę?

 1. Określenie warunków najmu – okres najmu, w tym data rozpoczęcia i zakończenia najmu. Warto również zawrzeć zapisy dotyczące przedłużenia umowy oraz wymaganego okresu wypowiedzenia.

 2. Wysokość czynszu i opłat – miesięczny koszt czynszu oraz wszelkie dodatkowe opłaty, takie jak rachunku za media, utrzymanie wspólnych obszarów czy inne koszty związane z garażem.

 3. Warunki użytkowania – w umowie powinny być zawarte jasne zapisy dotyczące przeznaczenia garażu. Warto również określić ewentualne ograniczenia dotyczące użytkowania, takie jak np. zakaz prowadzenia napraw samochodowych.

 4. Obowiązki stron – należy określić, jakie czynności związane z utrzymaniem i konserwacją garażu leżą po stronie najemcy, a jakie są odpowiedzialnością właściciela.

 5. Zabezpieczenia – warto uwzględnić w umowie informacje dotyczące zabezpieczeń garażu i pojazdów, na przykład systemy alarmowe czy monitoring.

 6. Warunki rozwiązania umowy – jasno określone warunki rozwiązania umowy, włączając w to przyczyny, na podstawie których umowę można rozwiązać oraz procedury z tym związane. 

Inwestowanie w garaże: podsumowanie

Okazuje się, że sposobem na dochód pasywny z powodzeniem może być inwestycja w garaże. Cena jest na pewno dużo mniejsza niż w przypadku np. mieszkania. Oczywiście i dochód miesięczny będzie stosunkowo niższy. Decyzja dotycząca inwestycji w wynajem garażu wymaga dokładnego rozważenia różnych czynników jak: kwota startowa, potencjał inwestycyjny i szacowana stopa zwrotu. Trzeba jednak zauważyć, że jest to inwestycja niskiego ryzyka. 

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023