Czy wynajem garażu to dobra inwestycja?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 27.06.2018,

Data aktualizacji: 06.06.2022

6 minut czytania
Średnia ocen 4/5 na podstawie 239 głosów
Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja
Czy inwestowanie w najem miejsca parkingowego się opłaca? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Inwestowanie w nieruchomości nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do rynku mieszkaniowego. Jedną z opcji, która może być traktowana jako lokata kapitału, jest możliwość wynajmowania miejsca parkingowego. Co prawda garaż nie kojarzy się z nieruchomością, którą wynajmujemy w celach zarobkowych, jednak - wbrew pozorom - na jego najmie można zarobić. Garaż do wynajęcia to inwestycja, która coraz bardziej zyskuje na popularności. W naszym kraju nie jest jednak tak rozpowszechniona jak na Zachodzie, jednak ten trend powoli się zmienia.

W tym artykule sprawdzicie, czy wynajem miejsca parkingowego to dobre rozwiązanie, jeśli chcecie zainwestować wolne środki finansowe.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy wynajem garażu się opłaca
 • jakie podatki trzeba zapłacić od wynajmu garażu 
 • co powinna zawierać taka umowa 

Garaże do wynajęcia

Temat garaży jest tematem bardzo złożonym. Przede wszystkim, aby zainwestować w miejsce parkingowe, najpierw trzeba kupić mieszkanie. Najczęściej miejsc postojowych jest jednak mniej niż lokali, a chętnych do ich zakupu nie brakuje - przekonuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zdarza się również sytuacja, gdzie jesteśmy zobligowani do zakupu garażu czy miejsca postojowego, które nie są nam potrzebne. Takie sytuacje zdarzają się głównie w większych aglomeracjach, gdzie powstaje sporo nowych inwestycji deweloperskich, posiadających podziemne hale garażowe. Niekiedy, w zależności od nabywanej powierzchni nieruchomości, przyszły lokator musi się liczyć z koniecznością kupna dwóch miejsc postojowych. Wówczas idealnym rozwiązaniem zdaje się być najem.

Czasami deweloperzy oferują klientom promocje w postaci miejsc parkingowych wliczonych w cenę mieszkania. Jeżeli klient nie będzie korzystał z miejsca w hali garażowej, może je po prostu odsprzedać, a jeszcze lepiej - przeznaczyć na wynajem. Taka sytuacja to idealna okazja na pozyskanie dodatkowego źródła przychodów - komentuje Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo. 

apartamenty inwestycyjne - zarabiaj na nieruchomościach

Wynajem garaży - ile możemy zyskać?

Inwestycja w garaż do wynajęcia wiąże się ze stopą zwrotu nawet w wysokości 5-10% rocznie. Jest ona wyższa niż w przypadku zakupu mieszkania pod inwestycje, jednak nadal jest to niewielki zysk. Gdy porównamy się do rynku w USA czy Europy Zachodniej, gdzie wynajem garaży jest bardzo rozpowszechniony i zajmują się nim wyspecjalizowane firmy, wypadamy mniej korzystnie. Zarabiają one nawet 2 razy więcej od właścicieli lokali mieszkaniowych. Jak sytuacja kształtuje się w Polsce?

Inwestor posiadający garaż na wynajem w dobrej lokalizacji może liczyć na dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. Taka cena oczywiście pojawia się w największych miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi - gdzie brakuje miejsc do parkowania.

Sytuacja podobnie kształtuje się w nieco mniejszych miejscowościach, jednak gęsto zaludnionych - mieszkańcy Legionowa, Piastowa, czy Świętochłowic - również mają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca parkingowego. To właśnie dlatego garaż na wynajem to dobre rozwiązanie.

Wynajem garażu - cena

Ile kosztuje najem miejsca parkingowego? Za samodzielny garaż na wynajem możemy otrzymać 150-500 zł, naziemne miejsce parkingowe 50-300 zł, miejsce parkingowe w garażu podziemnym: 100-450 zł. Dla wynajmującego oznacza to, że jeśli ponosimy miesięcznie opłaty rzędu ok. 100 zł, możemy zarobić kwotę nawet dwa razy większą.

Przeciętne miejsce postojowe w dużym polskim mieście (czytaj: wynajem garażu warszawa) kosztuje blisko 25 tys. zł, a i taki jest wynajmowane za średnio 200-300 zł miesięcznie. Na przedmieściach kupimy tego typu nieruchomość już za ok. 10 tys. zł. W centrum stolicy musimy się liczyć z kwotą oscylującą w granicach 30-40 tys. zł. Nie są to jednak najwyższe ceny - te mogą wynosić nawet 50-60 tys. zł. Z reguły są zlokalizowane w dogodnej lokalizacji, pod rewitalizowanymi kamienicami lub luksusowymi apartamentowcami, co zdecydowanie podnosi ich wartość.

Wynajem miejsc postojowych nie jest w naszym kraju tak powszechnym zjawiskiem, jak np. w Stanach Zjednoczonych, jednak z roku na rok widać, że praktyka ta zyskuje na popularności. Świadczy o tym, chociażby zwiększająca się liczba ogłoszeń zamieszczanych na portalach internetowych. Wystarczy chwilę poszukać, aby znaleźć miejsce parkingowe w interesującej nas lokalizacji i cenie - mówi prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Zważywszy na to, że coraz więcej osób posiada już nie jeden, lecz dwa samochody - to atrakcyjna alternatywa inwestycyjna dla tych, którzy wolą bezpieczniejsze formy lokowania kapitału bądź dopiero zaczynają swoją przygodą z rynkiem nieruchomości - podsumowuje.

Wynajem garażu - podatek

Najem garażu nie wymaga konieczności prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna ma do wyboru dwie formy opodatkowaniach przychodów:

 • ryczałt
 • zasady ogólne według skali.

Aby rozliczyć się z fiskusem w drodze ryczałtu, konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Takie pismo składa się w urzędzie skarbowym właściwym miejscu zamieszkania. Dokument powinniśmy jednak złożyć nie później niż do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym jako podatnik osiągnęliśmy pierwszy przychód z tytułu najmu lub do końca roku podatkowego, jeżeli taki przychód osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego.

Niewątpliwą zaletą rozliczania ryczałtowego jest brak wymogu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Garaż na wynajem jako inwestycja, nakłada obowiązek zapłacenia podatku VAT, który jednak nie zawsze jest obowiązkowy.

inwestowanie w garaże na wynajem

Wynajem miejsca postojowego - podatek VAT

Ryczałt lub opłacanie podatku na zasadach ogólnych nie zamyka - wbrew pozorom - kwestii związanych z zobowiązaniami podatkowych z tytułu najmu miejsca parkingowego. Należy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od towarów i usług, czyli znanego wszystkim VAT-u. Nie zawsze jest on jednak obowiązkowy.

Istnieje bowiem możliwość zwolnienia podmiotowego - na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Z takiej ulgi skorzystać może podatnik, który w danym roku wykonał czynności podlegające opodatkowaniu VAT-em o wartości, która nie przekroczyła określonego w ustawie limitu kwotowego. Na chwilę obecną, ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który wykonał w ciągu roku czynności podlegające VAT o łącznej wartości nieprzekraczającej 200 000 zł. 

Umowa najmu garażu - na co zwrócić uwagę?

Jeśli podjąłeś decyzję o inwestycji w wynajem miejsc postojowych i znalazłeś potencjalnych nabywcy, następnym krokiem, który powinieneś podjąć, jest sporządzenie odpowiedniej umowy. Umowa najmu garażu powinna zostać zawarta w formie pisemnej i dodatkowo zabezpieczona zapisanymi w niej danymi. Dzięki temu zarówno osoba wynajmująca, jak i najemca mogą czuć się bezpieczni, że wszystkie ustalenia zostaną dotrzymane.

Umowa powinna zawierać:

 • czas, na jaki najem obowiązuje
 • wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z wynajmu
 • określenie kary za przeterminowanie płatności (najczęściej to dodatkowa opłata do czynszu)
 • adnotację, że warunki umowy podlegają negocjacjom i zmianie wyłącznie w formie pisemnej.

Garaż na wynajem - perspektywy inwestycyjne

Biorąc pod uwagę duży popyt na miejsca parkingowe oraz fakt, że deweloperzy, budując inwestycję, planują liczbę garaży, duża grupa chętnych może nie mieć szans na ich nabycie. Często współczynnik ten wynosi 1:1 w stosunku do liczby mieszkań. Warto również dodać, że część lokatorów kupuje więcej niż jedno miejsce garażowe, a zdarzają się przecież inwestycje, w których liczba miejsc postojowych jest znacznie mniejsza niż lokali mieszkalnych. 

W USA opłaca się inwestować w garaże, ponieważ prawie każdy ma swój samochód. Dodatkowo komunikacja miejska przeważnie jest ograniczona i w zasadzie trudno się nią się poruszać. Wziąć pod uwagę należy również dochody Amerykanów, które są znacznie wyższe, niż nasze, co wiąże się z tym, że jeżdżą lepszymi samochodami. W niektórych stanach zdarzają się także bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące parkowania. Jeśli nie mamy miejsca postojowego lub garażu, często równa się to z tym, że nie mamy gdzie trzymać samochodu.

U nas natomiast w ciągu 10 lat liczba samochodów zwiększyła się prawie o 50%. W poprzedniej dekadzie 400 aut posiadało 1000 mieszkańców. Dziś taka liczba pojazdów przypada na około 600 osób. Przewiduje się natomiast zatrzymanie tego trendu, ponieważ mamy już więcej samochodów na 1000 Polaków, niż Francuzi, Szwajcarzy czy Hiszpanie. Ale raczej dopiero po tym jak minie boom deweloperski, czyli za jakieś 3-5 lat. 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: