Jak zaadaptować poddasze?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 23.08.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 135 głosów

Adaptacja poddasza krok po kroku
Jak zaadaptować poddasze, aby stało się wnętrzem gotowym do mieszkania? Podpowiadamy!

Poddasze to doskonała przestrzeń do tworzenia ciekawych aranżacji. Coraz częściej wykorzystujemy te nieużywane wcześniej pomieszczenia na sypialnie, łazienki, pokoje dla dzieci, a nawet całe mieszkania. To rozwiązanie niesie za sobą również wiele zalet, jakimi są przede wszystkim dodatkowa powierzchnia mieszkalna, ale także pewność, że mamy szczelny i ciepły dach.

Przy pracach remontowych może się okazać, że to przez poddasze uciekało nam dużo ciepła. To właśnie dlatego, w tym artykule podpowiadamy, jak powinna przebiegać prawidłowo przeprowadzona adaptacja poddasza.

Z tego artykułu dowiesz się także:

 • jak urządzić podasze
 • jak poradzić sobie ze skosami
 • czy warto ulokować sypialnię na poddaszu

Poddasze kiedyś i dziś

Poddasza – do niedawna kojarzone w najlepszym wypadku z ciemnym, dusznym, przydomowym składowiskiem staroci i pamiątek rodzinnych – doczekały się rosnącego uznania, a wręcz wyznaczyły nowy trend mieszkaniowy. Stały motyw filmów grozy jakim w popkulturze są strychy, został oddemonizowany, stając się nową, pożądaną jakością.

Poddasze w potocznych wyobrażeniach funkcjonowało do niedawna jako niewielkie, niezagodpodarowane siedlisko kurzu i raj dla moli. Moda na nowoczesne powierzchnie, jednoczesna wszechobecność retro oraz wciąż rosnąca tendencja do rewitalizacji zabytkowych nieużytków spowodowały, że skosy nie tylko zyskały na praktycznym zastosowaniu, ale stały się samodzielną powierzchnią mieszkaniową. Nowe poddasza, to nie tylko dodatkowa powierzchnia zamknięta ostrym kątem. Obecnie mieszkanie strychowe może osiągać kilkadziesiąt metrów kwadratowych przestronnej powierzchni w typie studio na kształt open space lub niewielkiego loftu. 

Pierwsze zainteresowanie mieszkaniami strychowymi miało miejsce w nieruchomościach spółdzielczych, gdzie nabywca – najczęściej członek wspólnoty mieszkaniowej – regulował sytuację prawną poddasza, powiększając relatywnie niewielkim kosztem metraż swojego mieszkania. Było to możliwe dzięki jednemu z bardziej praktycznych i opłacalnych aspektów poddasza, polegających na charakterystycznym dla strychu wyliczeniu powierzchni mieszkalnej.

Skosy, stanowiąc urozmaicenie estetyczne, nie wliczały się w szacunki. Od powierzchni liczonej w podłodze odejmowano ich wartość. Dzięki temu można było znacznie powiększyć kubaturę mieszkania przy relatywnie mniejszych kosztach.

Ocena możliwości technicznych

To, jaką powierzchnię uzyskamy zagospodarowując poddasze, zależy od kształtu dachu, kąta nachylenia dachu oraz wysokości ścianki kolankowej. Im bardziej płaska konstrukcja dachu oraz wyższa ścianka kolankowa, tym łatwiejsza do adaptacji przestrzeń. W zagospodarowaniu poddasza liczy się każdy centymetr, dlatego warto skorzystać z pomocy pracowni projektowej, która podsunie ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Bardzo ważną sprawą przy adaptacji poddasza, jak i przestrzeni użytkowej jest wysokość sufitu. Aby móc się swobodnie poruszać, wysokość sufitu musi wynosić minimum dwa metry w najwyższym punkcie. Nie zawsze możliwe jest podniesienie dachu, bez narażania się na kolosalne koszty. Jeśli więc pomieszczenia na poddaszu mają odpowiednią wysokość, możecie spokojnie przymierzać się do ich adaptowania. Obliczając ją, pamiętajcie, że dwa metry to jednak konieczne minimum, wliczając w to wysokość już po położeniu podłogi, ociepleniu dachu (jeśli będzie taka konieczność i wykończeniu ścian).

W zależności od stanu technicznego domu, zależały będą następne kroki. Koniecznością jest sprawdzenie stanu dachu. Potrzebna będzie pomoc fachowca, który pomoże ocenić jego stan faktyczny, w tym przede wszystkim to czy konstrukcja wytrzyma nadchodzące prace, czy jest on odpowiednio ocieplony i czy będzie trzeba go docieplić. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu, czy połacie dachowe są szczelne, aby zapobiec późniejszym zaciekom na świeżo pomalowanych ścianach, a także, w jakim stanie znajdują się stropy.

Zanim podejmiemy się jakichkolwiek prac remontowych należy sprawdzić podstawowe elementy poddasza - wytrzymałość stropu, ocieplenie połaci, rozprowadzenie instalacji, wysokość przestrzeni pod dachem, oświetlenie. Najprostszy scenariusz zakłada, że wszystko jest zrobione prawidłowo i poddasze należy jedynie wykończyć. Wówczas zgłaszamy do starostwa jedynie zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia, co powoduje wzrost podatku od nieruchomości.

Poddasze może jednak wymagać większej przebudowy, co wiąże się m.in. z ingerencją w konstrukcję dachu, a nawet wygląd budynku. Jest to konieczne przy wykonaniu takich prac, jak wzmocnienie stropu, zmianę więźby czy wstawienie okna. Wówczas należy spełnić te same procedury, co w przypadku budowania domu. Koniecznie taką formę adaptacji poddasza trzeba zgłosić i wystąpić o pozwolenie na przebudowę. Nie obędzie się również bez projektu architektoniczno-budowlanego.

Sprawdź ofertę nowych domów

Określenie potrzeb

Po sprawdzeniu poddasza pod kątem warunków, powinniśmy przede wszystkim przemyśleć oczekiwania, które mają wpływ na zakres prac oraz ostateczne koszty. Na wstępie sprawdza się, czy wysokość jest odpowiednia i co w niej możemy zrobić. Inne media będą musiały być doprowadzone do sypialni, a inne do łazienki. Kolejną sprawą są podłogi, bo nie zawsze konieczne jest jej ponowne kładzenie, być może wystarczy odnowienie.

Polecamy spisać na kartce lub w kalendarzu zakres prac oraz wstępny harmonogram. Znacznie ułatwi to stworzenie kosztorysu oraz oszacowanie budżetu. Wtedy możemy spokojnie przystąpić od załatwiania formalności w urzędzie i uzyskania ewentualnych pozwoleń. Na pewno konieczne będzie uzyskanie zgody właściciela budynku, administracji lub wspólnoty. Chodzi o zmianę sposobu użytkowania poddasza oraz o planowane prace remontowe.

Projekt poddasza

Zaprojektowanie wnętrza na poddaszu znacznie ułatwi dalsze prace, a przede wszystkim pozwoli zaplanować przestrzeń funkcjonalną. Najprostszy projekt można wykonać samodzielnie. Wystarczy rozplanować rozmieszczenie mebli oraz ich przeznaczenie, biorąc oczywiście pod uwagę ich funkcje i użyteczność. Należy jednak pamiętać, ze to projektant będzie w stanie zaaranżować poddasze w taki sposób, aby stało się praktycznym miejscem. Przygotuje on dokładne rozmieszczenie, sposób izolacji skosów oraz specyfikę podłogi. Jeśli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany projekt, zostaną w nim uwzględnione również takie elementy jak kompletne umeblowanie czy elementy dekoracyjne.

Adaptacja salonu na poddaszu

Ściany kolankowe

W przypadku, gdy na naszym poddaszu ściana kolankowa jest niska, należy zamontować na niej tzw. przedścianki. Jest to konieczne, ponieważ skos musi zaczynać się minimum metr nad podłogą.

Ocieplenie stropu

Podstawą przy adaptacji poddasza jest prawidłowa izolacja termiczna i akustyczna dachu, odpowiednia wentylacja oraz wytrzymałość stropu. Pierwszy etap prac remontowych powinien obejmować wykonanie izolacji stropu, aby do czasu zamieszkania ogrzewać mniejszą kubaturę obiektu. Można skorzystać z wielu rozwiązań, w tym ocieplenia z pomocą wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej.

Sucha zabudowa

Po ociepleniu poddasza przystępuje się do tzw. suchej zabudowy, którą stanowią ścianki i sufity z płyt kartonowo-gipsowych. Jest to praca, którą można wykonać samodzielnie. Płyty nie są ciężkie i montowane na tzw. wieszaki. Do nich są przytwierdzane profile, natomiast łączenie wykonywane jest przez zatrzask. Na tak zrobionych profilach montuje się płyty. Na przygotowane ściany nakłada się powierzchnię gładzi gipsowej. Ostatnim elementem natomiast są prace wykończeniowe. Można je pomalować lub wykończyć tapetą.

Jak zagospodarować poddasze?

Adaptacja poddasza oznacza nie tylko dodatkową przestrzeń do wykorzystania, ale również funkcjonalną i efektywną przestrzeń aranżacyjną. Wnętrza, które znajdują się na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok. Przez charakterystyczne skosy i załamania ścian, powstają bryły o oryginalnych i nieregularnych kształtach. Dodatkowo zminimalizujemy straty ciepła i poprawimy standard energetyczny budynku dzięki ociepleniu konstrukcji dachu. 

Często nie wykorzystujemy potencjału poddasza. Służy nam jedynie do tego, aby przechowywać w nim niepotrzebne w danym momencie przedmioty. Okazuje się natomiast, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je w zdecydowanie bardziej efektywny sposób.

W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze starym poddaszem, czy jest to część dopiero budowanego domu, niezbędne jest odpowiednie przystosowanie pomieszczenia. W drugim przypadku, możemy od razu zająć się jego adaptacją według własnych potrzeb. Jest to o wiele prostsze niż wtedy, kiedy stary, często nieużywany i zaniedbany strych chcemy zamienić w funkcjonalne pomieszczenie.

Sypialnia na poddaszu

W domu z poddaszem użytkowym strefę dzienną sytuuje się na dole. Natomiast część nocną - sypialnie, garderoby i dużą rodzinną łazienkę na górze. Zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie domownikom większej prywatności podczas odpoczynku. Adaptacja poddasza na komfortową sypialnię to bardzo popularne rozwiązanie.

Pierwszym pomysłem, jaki zwykle przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o aranżacji poddasza jest właśnie sypialnia. To przytulne, ciche pomieszczenie, które umożliwia odcięcie od reszty domu. Jak zrobić sypialnię na poddaszu? To pytanie, jakie zadaje sobie większość osób zainteresowanych budową domu - choć nie tylko.

Jedynym mankamentem, jaki utrudnia projekt adaptacji poddasza na sypialnię jest spadzisty układ ścian. Należy pamiętać o konieczności odpowiedniego dopasowania oraz umiejscowienia mebli, czyli łóżka i garderoby. Równie ważny jest dobór kolorów i rodzaju oświetlenia.

W budynku, w którym skos zaczyna się już od samej podłogi, warto zamontować duże okna dachowe, które wpuszczą na poddasze ogromną ilość światła. W przypadku wyboru okien sypialnianych, należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Im większe, tym lepsze - choć oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na panoramiczne okna dachowe. Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby, które lubią podziwiać nocą gwiazdy. Kto z nas nie marzył, by zasypiać patrząc prosto w niebo?

Jeśli chodzi o meble, w pobliżu łóżka wystarczy umiejscowić nieduży stolik nocny lub funkcjonalną komodę. Na poddaszu zwykle znajduje się drewniana więźba dachowa, która tworzy przytulny klimat we wnętrzu. Warto ją wykorzystać np. urządzając sypialnię w rustykalnym stylu. Taka aranżacja wprowadzi do pomieszczenia nutę romantyzmu i tajemniczości.

Oczywiście, wszystkie meble powinny być dostosowane do nachylenia sufitu. Co ważne, nie powinno być ich za dużo. Wystarczy szafa, nieduża szafka nocna oraz duże łóżko z piękną ramą. Wnętrze idealnie uzupełni kufer z drewna lub wikliny. Pokoje na strychu w formie sypialni? Jesteśmy zdecydowanie na tak!

sypialnia z łóżkiem na poddaszu - aranżacja

Pokój dziecięcy ze skosami

Adaptacja poddasza na pokój dziecięcy to rozwiązanie, które sprawi wiele radości najmłodszym. Prywatna bawialnia na strychu to marzenie niejednej pociechy. Poddasze daje wiele możliwości aranżacji pokoju dziecięcego. Skosy i liczne zakamarki aż się proszą, aby umieścić w nich namioty w stylu tipi czy zabudowane łóżko ze zjeżdżalnią. Najważniejsze jest natomiast, aby pamiętać, by wśród tych wszystkich kantów i załamań stworzyć bezpieczną przestrzeń, zarówno do nauki, zabawy, jak i odpoczywania.

Ciekawym pomysłem jest połączenie okna z wnęką, w której dziecko mogłoby się schować, układać puzzle czy czytać przy naturalnym, dziennym świetle. Na ziemi wystarczy kilka poduch, miękki dywan czy wykładzina i mamy super przestrzeń. Tutaj powinna panować zasada, że im więcej miejsca na podłodze tym lepiej, dlatego też wszelkie szafki i komody warto umiejscowić pod skosami.

Projekt adaptacji poddasza na pokój dziecięcy powinien uwzględniać również miejsce na przechowanie książek, zabawek, ubrań. Dla starszego dziecka dobrym pomysłem jest umieszczenie biurka w takiej wnęce. To bezpieczne rozwiązanie, które oszczędza przestrzeń oraz dostarcza właściwą porcję dziennego światła podczas nauki.

pokój na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Łazienka na strychu to aranżacja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Adaptacja poddasza na łazienkę jest projektem trudnym do realizacji, jednak co istotne i warte podkreślenia, nie niemożliwym. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów jest kluczowe, ponieważ łazienka ma zapewnić swobodne z nich korzystanie. Wymaga to specjalistycznej wiedzy - najlepiej projektanta. Istotne jest również użycie przystosowanych materiałów wykończeniowych, czyli odpornych na wilgoć i łatwych do czyszczenia.

Jaka armatura najlepiej sprawdzi się w przypadku adaptacji poddasza na łazienkę? Pod niedużym skosem idealnie sprawdzi się wanna z obudową z imitacji drewna. Nada to pomieszczeniu klimatu, a wieczory w niej spędzone na pewno będą przyjemne. Istotna jest również szeroka i wygodna umywalka oraz lustro.

Zaletą łazienki na poddaszu jest naturalne światło - wystarczy zamontować okna dachowe. Wybór odpowiednich okien warto uzgodnić ze specjalistą - w końcu dobre okna to inwestycja na lata. Przy skosach bardzo ważna jest kolorystyka. Jeśli zawiesimy obrazek w kolorach sepii, łazienka zyska indywidualny charakter. Sufit powinien być natomiast jasny, ponieważ ciemne barwy optycznie obniżają pomieszczenie. Ciekawym pomysłem są również nowoczesne lampki LED, które pięknie oświetlą wannę, lustro, czy dowolny element pomieszczenia.

aranżacja łazienki na poddaszu

Miejsce do pracy na poddaszu

Adaptacja poddasza na gabinet to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w przypadku osób pracujących w systemie zdalnym, choć oczywiście nie tylko. Prywatny gabinet na strychu to miejsce sprzyjające pracy twórczej. Poddasze stanowi również doskonałą przestrzeń do stworzenia miejsca do pracy, nie tylko tej typowej gabinetowej, ale również artystycznej. Doskonale nada się na atelier czy studio. W każdym z tych pomieszczeń idealnie będzie współgrać więźba dachowa. Wystarczy ją jedynie podkreślić.

W typowych gabinetach sprawdzą się skórzane kanapy i ciężkie drewniane komody. W artystycznym atelier wystarczą poduszki lub kanapa, na której można odpocząć oraz narzędzia do wykonywania ulubionych zajęć jak sztaluga, biurko pod oknem czy didżejka. Atelier i studio na strychu - klimat tych miejsc z pewnością docenią klienci.

Poddasze użytkowe to prawdziwe źródło inspiracji. Prócz typowych rozwiązań aranżacyjnych, można urządzić tu siłownię, bibliotekę, pralnię i szereg innych pomieszczeń. Adaptacja zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i konstrukcji poddasza oraz budynku.

Fanów kina - w każdej postaci - zadowoli adaptacja poddasza na domową salę kinową. Jak zagospodarować taką przestrzeń? Wystarczą rolety montowane do okien, aby odpowiednio przyciemnić pomieszczenie, projektor, kilka puf, krzesła lub fotele. Prywatna sala kinowa na strychu gotowa! W przypadku poddasza, jak i każdego pomieszczenia ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Adaptacja poddasza - wciąż na topie

Aranżacja poddasza wciąż jest relatywnie tańszym i ciekawszym aranżacyjnie rozwiązaniem, niż klasyczny układ mieszkania, dlatego deweloperzy coraz chętniej decydują się na takie projekty. Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie poddasze jest łatwiejsze do adaptacji niż przed laty, co częściowo potwierdza świadomość inwestorów na temat realnego zainteresowania niestandardowymi powierzchniami. Dzięki popytowi i wciąż nie malejącemu zainteresowaniu możemy mówić o trendzie aranżacyjnym poddasza. Dużym ułatwieniem adaptacyjnym jest fakt, że wszystkie elementy - oświetlenie, okna, zdobienia – możemy zaaranżować specjalnie na potrzeby specyfiki poddasza.

Co istotne i warte podkreślenia, projekt adaptacji poddasza zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Miejsce na strychu możemy zagospodarować dowolnie. Pamiętajmy, że na poddaszu wszystkie pomieszczenia powinny być odpowiednio doświetlone oknami dachowymi lub kolankowymi, w których przeszklenia sięgają pionowo w dół. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiednich ciągów komunikacyjnych, aby dojście do poszczególnych pokoi nie było dla mieszkańców problematyczne. Najważniejsze jest jednak, aby adaptacja poddasza spełniała nasze oczekiwania i idealnie współgrała z pozostałymi częściami budynku, a także stylem naszego domu.

remont mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

4 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Zuzanna

  My z mężem zaaranżowaliśmy poddasze na pokoje gościnne, choć alternatywą był pokój kąpielowy. Nie wyobrażam sobie natomiast urządzić tam sypialni, bo latem duchota nie do wytrzymania.

  14 czerwca 2022, 14:12
 • Kamil

  Chciałbym wykorzystać strych i zamienić je na poddasze użytkowe. Przerażają mnie jednak formalności. Czy ktoś był na tyle odważny i się na to zdecydował? Chętnie przeczytam o waszych doświadczeniach w tym temacie.

  6 czerwca 2022, 09:27
 • Marcelina

  Moje poddasze wykorzystałam na urządzenie studia fotograficznego. To był strzał w dziesiątkę, dlatego polecam zaaranżowanie tego pomieszczenia na miejsce do pracy, jeśli ktoś pracuje z domu.

  3 czerwca 2022, 13:48
 • Majka

  Nam się udało z poddasza zrobić bardzo fajną pracownię/mini biuro, mamy tam ciszę i spokój, wnętrze sprzyja pracy intelektualnej, był to strzał w dziesiątkę. Wizualizację poddasza wykonała nam pracownia Architetto z Warszawy.

  1 października 2020, 18:18

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: