Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Małe mieszkania na Mokotowie

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 14.10.2021, Data aktualizacji: 29.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Małe mieszkania na Mokotowie
Mieszkania o powierzchni do 40 m2 wciąż nie tracą na popularności, szczególnie w największych polskich miastach. Jak sytuacja przedstawia się na warszawskim Mokotowie? Sprawdź.

Kupujący poszukują małych mieszkań na wynajem, ale także na własne potrzeby z powodu niskich kosztów urządzenia i utrzymania. Mokotów to jedna z tych dzielnic Warszawy, która ma do zaoferowania szeroki wybór kawalerek w kilkunastu inwestycjach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest mikroliving
 • czy małe mieszkania są dobre pod inwestycję 
 • czy wynosi szacunkowy czynsz najmu na Mokotowie 

Małe mieszkania - nowy trend

Microliving to trend obecny w architekturze i na rynku mieszkaniowym, który ukształtowały warunki rynkowe – ograniczona podaż nowych mieszkań i wysokie ceny – oraz specyficzny, miejski styl życia. Zakłada on, że mieszkanie w dużym mieście nie sprowadza się do posiadania lokalu o dużej powierzchni, ale w dobrej lokalizacji, z udogodnieniami i dobrym wyposażeniem.

Małe, wygodne mieszkanie ma zapewnić poczucie prywatności, a części wspólne w budynku – przeznaczone do pracy, spotkań i wypoczynku – dać więcej przestrzeni życiowej i możliwość nawiązywania relacji społecznych. W dużym stopniu jest to także efektem postępującej urbanizacji, czyli zagęszczania ludności na obszarach miejskich. Ten proces powoduje, że do dyspozycji mieszkańców jest coraz mniej miejsca – zarówno w przestrzeni miejskiej: na ulicach w parkach i tramwajach, jak i w budynkach.

Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroapartamenty – wykończone w wysokim standardzie i usytuowane w centralnych punktach miast. Takie lokale okazują się atrakcyjne nie tylko przy zakupie mieszkania na własne potrzeby, ale również dla inwestorów, którzy chcą je korzystnie wynająć.

trend małych mieszkań

Małe mieszkania z tarasem lub ogrodem 

Przykładem nowoczesnych i funkcjonalnych kawalerek jest oferta Nova Bluszczańska na Mokotowie. Jest wśród nich 1-pokojowe mieszkanie o powierzchni 32,9 m², zawierające 20-metrowy pokój dzienny oraz dodatkowy 20-metrowy taras. Co ważne, pomieszczenia mają 2,8 m wysokości. Równie ciekawie prezentuje się oferta kawalerek w inwestycji Jaśminowy Mokotów, m.in. lokal położony na parterze budynku o powierzchni 34 m2, wyposażony w ogródek 66 m2, czyli prawie dwukrotnie większy niż mieszkanie.

Również w tym przypadku wysokość mieszkań to ok. 2,8 m. Ponadto Jaśminowy Mokotów, jak wszystkie osiedla Skanska, powstaje w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa oraz w sposób, który pozwala na ekonomiczne, komfortowe i odpowiedzialne mieszkanie. Inwestor zachęca mieszkańców do oszczędności wody – specjalne skrzynki rozsączające wodę opadową z dachów nawadniają zieleń, a oczyszczona woda z dróg zasila jeziorko w parku Enklawa. Co ciekawe, budowa osiedla jest zasilana energią ze źródeł odnawialnych, a odpady z budowy poddawane są recyklingowi niemal w stu procentach.

Z kolei apartamenty inwestycyjne w Nordic Sadyba przy ul. Nałęczowskiej to lokale o metrażu od 28 do 32 m2. Jedna z najmniejszych kawalerek w tej okolicy o powierzchni niespełna 28 m2 znajduje się na siódmym piętrze okazałego apartamentowca. Architektom udało się wygospodarować miejsce na loggię, a w ofercie są również naziemne miejsca parkingowe oraz miejsca postojowe w podziemnej hali garażowej.

Nordic Sadyba inwestycjaInwestycja Nordic Sadyba

Małe mieszkania pod inwestycję

Inwestowanie w mieszkania na wynajem staje się coraz bardziej powszechne z uwagi na niskie oprocentowanie lokat, wysoką inflację i brak dobrych alternatyw na rynku kapitałowym. Jednak oszacowanie opłacalności inwestycji w nieruchomości jest dość trudne, szczególnie z uwagi na zróżnicowane ceny mieszkań i stawki najmu na lokalnych rynkach. Słowem – określenie stopy zwrotu z takiej inwestycji w małym mieście powiatowym będzie podlegać innym uwarunkowaniom niż w dobrej lokalizacji w dużym mieście, gdzie rynek pracy jest lepiej rozwinięty, a mieszkań poszukują np. studenci.

Przy określaniu opłacalności najmu należy również wybrać najbardziej odpowiednią formę opodatkowania dochodu (w przypadku najmu prywatnego może to być ryczałt albo podatek płacony na zasadach ogólnych według skali podatkowej) oraz określić realne wykorzystanie lokalu (uwzględnić okresy tzw. pustostanów).

Można przyjąć, że na Mokotowie szacunkowy czynsz najmu, który stanowi przychód wynajmującego, w przypadku lokali nowych o wysokim standardzie wynosi ok. 2,5 tys. zł miesięcznie (pozostałe opłaty, rachunki za media itd. są opłacane przez najemcę). Z kolei po stronie właściciela jest np. koszt ubezpieczenia i ewentualnych późniejszych remontów oraz koszt wykończenia mieszkania, wyposażenia kuchni, łazienki itd. Nie można oczywiście zapominać o koszcie zakupu nieruchomości oraz wydatkach związanych z transakcją m.in. opłatach notarialnych.

Zasadniczo inwestowanie w nieruchomości będzie można uznać za dochodowe dopiero wtedy, kiedy zwrócą się wszystkie poniesione koszty. Ale z uwagi na systematyczny wzrost wartości nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, nawet duże kwoty wyłożone na zakup mieszkania stanowią korzystną lokatę kapitału, bo mieszkanie zawsze można będzie sprzedaż z zyskiem. Zatem jeśli miesięczny czynsz uzyskiwany z najmu po odjęciu kosztów (w tym podatku) wyniesie około 2 tys. zł, a mieszkanie będzie wynajęte przez 10 miesięcy, to roczny dochód netto sięgnie kwoty 20 tys. zł.

Inwestycja Nova Bluszczańska Inwestycja Nova Bluszczańska 

 

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023