Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie na Mokotowie? 9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 13.05.2019, Data aktualizacji: 22.04.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 51 głosów

Dlaczego warto zamieszkać na Mokotowie?
Mokotów to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. Jak o niej myślimy to widzimy stare kamienice, mnóstwo zieleni, ale i Mordor. Warto tu mieszkać?

Mokotów to bardzo atrakcyjna dzielnica Warszawy. Przez wielu uznawana jest za prestiżową. Charakteryzuje ją przede wszystkim bliskość do centrum, rozbudowana infrastruktura zarówno komunikacyjna, jak i handlowo-usługowa oraz dużo zieleni. Ta część stolicy od lat jest jedną z najpopularniejszych i bardzo często znajduje się na podium miejsc, w których Warszawiacy chcieliby mieszkać najbardziej. Co warto o niej wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Mokotowa
 • jak wygląda oferta mieszkaniowa w dzielnicy Mokotów
 • gdzie znajduje się „warszawski Mordor”

Przez wiele wieków Mokotów zajmował tereny dzisiejszego Ursynowa. Podczas czasów osadnictwa wzdłuż Potoku Służewieckiego na jego bazie powstały nowe dzielnice Warszawy, czyli Włochy i Ochota. Nazwa Mokotów pochodzi prawdopodobnie od imienia pruskiego właściciela wsi Mokoto (lub Mokot). Po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w roku 1367.

Zobacz najlepsze oferty mieszkań na Mokotowie

Mokotów włączono do Warszawy w 1916 r., po odejściu Rosjan ze stolicy. Liczył wówczas ok. 28 000 mieszkańców. Wtedy też nastąpił rozwój dzielnicy. Powstawały gmachy wyższych uczelni, urzędów, instytutów naukowych czy szpitali i szkół. Natomiast od początku XX w. z przedmieścia o charakterze letniskowym Mokotów przeistaczał się w nowoczesne centrum mieszkaniowo-usługowe. Stale rosnąca liczba mieszkańców w 1939 r. zwiększyła się aż do 89 tys., obecnie liczy prawie 220 tys. osób.

Zróżnicowana zabudowa na Mokotowie

Dziś Mokotów wyróżnia zróżnicowana zabudowa, gdzie sąsiadują ze sobą przedwojenne kamienice, betonowe bloki i nowoczesne apartamentowce. Znajduje się tutaj wiele ambasad oraz siedzib ważnych firm i instytucji, jak choćby Polskie Radio, Telewizja Polska czy Szkoła Główna Handlowa. Dzielnica ta ma mnóstwo klimatycznych uliczek, które tworzy nie tylko zabudowa, ale ciekawa historia. Są to m.in. Rogatki mokotowskie, Biblioteka Narodowa, Pałac Szustra czy Iluzjon Filmoteki Narodowej.

Atrakcje Mokotowa: mnóstwo kawiarenek i restauracji

Na Mokotowie znajdziemy dosłownie wszystko. Możemy zjeść sushi, burgera czy włoską pizzę. Znajduje się tutaj mnóstwo kawiarenek i restauracji. Znajdziemy je zarówno w historycznych lokalizacjach, jak i nowoczesnych obiektach.

Mokotów to dzielnica, w której odnajdą się zarówno single, jak i rodziny z dziećmi. Znajduje się tutaj mnóstwo knajpek i barów do których można się przejść. Dla rodzin natomiast atrakcyjne będą liczne skwery i parki, w których można miło spędzić czas. Dzielnica zaprasza również na Tor Łyżwiarski Stegny czy do Wodnego Parku Warszawianka. Dodatkowo znajdą tutaj coś dla siebie wielbiciele butików i galerii handlowych oraz kina i sztuki – liczne muzea i teatry.

Wygodna komunikacja miejska na Mokotowie

Bardzo dużym minusem Mokotowa są ogromne korki, które w godzinach szczytowych są dla niektórych nie do zniesienia. Właściciele aut bardzo często przesiadają się do komunikacji miejskiej. Jest ona bardzo dobrze rozbudowana i dojedziemy nią w każdy zakątek Warszawy. Do dyspozycji mamy metro, autobusy i tramwaje, czyli wszystko co oferuje stolica.

Oświata na Mokotowie

Rodzice często zastanawiają się nad wyborem Mokotowa również ze względu na ogromną dostępność do przedszkoli, żłobków oraz szkół. Swoje placówki mają tutaj również jedne z najważniejszych szkół wyższych w stolicy jak SGH, SGGW oraz Politechnika Warszawska.

Zadowoleni mieszkańcy Mokotowa

Jak podaje iMokotów.pl mieszkańcy dzielnicy są najbardziej zadowolonymi ze swojego życia - aż 95% badanych to potwierdziło. Największym plusem Mokotowa jest wysoka jakość nauczania. Jednak do minusów zaliczane jest funkcjonowanie straży miejskiej, służby zdrowia (przede wszystkim ze względu na bardzo długie kolejki do lekarza), czy stan ulic.

Oferta apartamentów inwestycyjnych na RynekPierwotny.pl

Oferta mieszkaniowa na Mokotowie

Jak wskazują dane portalu RynekPierwotny.pl na Mokotowie znajdziemy najwięcej ofert lokali 3-pokojowych (41%), 2-pokojowych (36%) oraz 4 pokojowych (16%). Co ciekawe kawalerki stanowią jedynie 5%, a mieszkania powyżej 5 pokoi tworzą jedyne 2% całej oferty. Dominują mieszkania o powierzchni od 40 do 60 mkw. - stanowią ponad 41% oraz od 60 do 80 mkw. – ponad 34%. Na kolejnym miejscu znajdują się duże mieszkania od 80 do 100 mkw. - ponad 10%. Podobnie procentowo rozkładają się mieszkania powyżej 100 mkw. (około 6%) oraz poniżej 40 mkw. (około 7%).

Według rankingu to właśnie domy i mieszkania na Mokotowie są jednymi z najchętniej kupowanych. Najwięcej osób również o nie pyta i się interesuje ofertą w tej dzielnicy. Dla przykładu od początku roku sprzedano ich prawie 13 razy więcej niż na Wilanowie.

Ze względu na atrakcyjne położenie oraz dostępność praktycznie wszystkich udogodnień jakie oferuje miasto na wyciągnięcie ręki, Mokotów jest również jedną z najdroższych dzielnic Warszawy. Mimo to, ceny mieszkań są tutaj bardzo zróżnicowane, ze względu na stan budownictwa. Niemniej jednak zaczynają się od 6-7 tys. zł za mkw. Na Mokotowie prężnie rozwija się rynek pierwotny i oferta apartamentowców, gdzie ceny za mkw. są już znacznie wyższe.

Warszawski Mordor

Osoby, które zastanawiają się nad kupnem mieszkania na Mokotowie na pewno powinny wziąć pod uwagę fakt, że w zachodniej części dzielnicy znajduje się tzw. „warszawski Mordor”. Jest to zagłębie korporacji i biurowców na Służewcu. Jest tam mnóstwo firm i pracowników, którzy co rano stoją w korkach w tej zatłoczonej części miasta, w dodatku w godzinach szczytu bardzo ciężko znaleźć wolne miejsce w tramwaju czy autobusie, nie wspominając o parkowaniu.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023