Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Bliźniak, segment czy wolnostojący - jaki dom wybrać?

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 29.07.2022, Data aktualizacji: 06.11.2024

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 86 głosów

Bliźniak, segment czy dom wolnostojący?
Planujesz zakup lub budowę domu i nie wiesz, na jaką nieruchomość się zdecydować? Bliźniak, segment, wolnostojący - jakie są zalety i wady tych rozwiązań? Jaki projekt domu wybrać? Sprawdź.

Marzenie o własnym domu jest niezwykle powszechne i rodzi się w głowie niezależnie od grubości portfela. Aby je spełnić, trzeba się sporo nagimnastykować, zwłaszcza w kwestii finansowej. Gdy znajdziemy środki na takie przedsięwzięcie, pojawiają się kolejne pytania i rozterki. Jaki dom wybrać? Bliźniak, segment, a może wolnostojący? Która opcja będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Wyjaśniamy, jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety domów wolnostojących,
  • czym różni się bliźniak od szeregówki,
  • jaki typ domu jest najtańszy w eksploatacji. 

Jaki dom wybrać? Szereg możliwości

Samodzielna budowa, ewentualnie zakup domu, to jedna z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji w życiu. Bez wątpienia należy podejść do niej z rozmysłem. W końcu wybieramy lokum na najbliższe lata, jak nie dekady. Jak zatem ułatwić sobie dokonanie tego wyboru?

Przede wszystkim należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki typ domu nas najbardziej interesuje i najlepiej odpowie na nasze potrzeby. Warto poznać wady i zalety każdej z możliwych opcji, a jest ich naprawdę sporo. Do wyboru mamy dom wolnostojący, bliźniak bądź segment. Na co się zdecydować? Czytaj dalej.

Zobacz ofertę domów

Zabudowa szeregowa/segmentowa 

Charakterystyka szeregowców

Zabudowa szeregowa to częsty element polskiego krajobrazu. Polega ona na łączeniu kilku (co najmniej trzech) domów w rozbudowane segmenty. W ten sposób otrzymujemy dwa domy narożne i co najmniej jeden środkowy. Oczywiście środkowych lokali może być dużo więcej, nawet do kilkunastu budynków.

Zazwyczaj poszczególne części szeregowca mają tę samą elewację i wyglądają dość podobnie. Budynki pomimo wspólnych ścian są od siebie niezależne. Każdy dom posiada własne wejście, miejsce postojowe czy ogródek. W zabudowie szeregowej występują jednak pewne części wspólne. Najczęściej należą do nich: droga dojazdowa, plac zabaw, skwery z małą architekturą czy boisko sportowe.

zabudowa szeregowa

Zalety szeregowców

Segment to mieszanka cech domów wolnostojących i mieszkań w bloku. To pośrednie rozwiązanie, które coraz częściej wybierają młode rodziny będące na dorobku. Decydując się na taki dom, z pewnością zyskujemy więcej miejsca i swobody niż w budynku wielorodzinnym.

Mamy do dyspozycji własny kawałek ziemi - ogród, który stwarza o wiele więcej możliwości zagospodarowania i wykorzystania niż np. balkon w bloku. Szeregówki mają wiele zalet domów wolnostojących – osobne wejście, własny garaż, kilka kondygnacji, możliwość zaaranżowania przytulnego poddasza.

Bezapelacyjnie zaletą zabudowy segmentowej są niższe koszty ogrzewania. Budynki, które połączone są wspólnymi ścianami, grzeją się nawzajem i ograniczają ucieczkę ciepła na zewnątrz. Co więcej, większość osiedli domów szeregowych ma możliwość zastosowania uzbrojenia sieciowego, oraz wspólnych osiedlowych śmietników. Dzięki takim rozwiązaniom obniżają się koszty użytkowania w porównaniu z domem wolnostojącym.

Dużym plusem segmentów jest bezpieczeństwo. Bliskość sąsiadów skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei. Osiedla domów szeregowych to miejsca przyjazne dla wszystkich. To dobre rozwiązanie dla ludzi mieszkających samotnie, a także rodzin z dziećmi. Powstaje tu wiele możliwości do wspólnej integracji, osiedlowego grillowania czy wspólnej opieki nad najmłodszymi. 

Zaletą segmentów jest także lokalizacja. Najczęściej budowane są nieopodal centrów miast, jednak trochę na uboczu. Mają zwykle dobre połączenie komunikacyjne do szkół, przedszkoli czy sklepów.  

zalety zabudowy szeregowej

Wady szeregowców

Największą wadą tego typu budownictwa jest ograniczona prywatność. Mieszkając w szeregowcu, sąsiadów mamy praktycznie tuż za ścianą (tak jak w budownictwie wielorodzinnym), przez co nie możemy cieszyć się nieograniczoną swobodą. Problemem może być także hałas. Pamiętajmy, że sąsiedzi mają wspólną ścianę, a nawet dwie (jeśli mieszkamy w domu środkowym). Brak odpowiedniej izolacji akustycznej bądź jej nieumiejętne wykonanie, mogą przysporzyć kłopotów.

Minusem jest także mniejsze nasłonecznienie. Domy szeregowe ze względu na połączenie z sąsiadami nie mogą posiadać okien w ścianach bocznych.

Osoby, które decydują się na zakup szeregówki, będą miały niewielki wpływ na jej wygląd i małe możliwości rozbudowy (niewielka działka). Nie dokonają także znaczących zmian w architekturze budynku, a nawet w wyglądzie elewacji. Takie domy należy traktować jako pewnego rodzaju kompleks, całość. Dlatego też nasza decyzyjność jest tu dość znacząco ograniczona.

wady zabudowy szeregowej

Ile kosztuje dom szeregowy?

Ile natomiast kosztuje dom szeregowy od dewelopera? Na portalu RynekPierwotny.pl znajdziemy tego typu nieruchomości już od 3 962 zł/m kw. (Osiedle Żeromskiego etap III - 0,1 km od Ostrołęki.) Jednak im bliżej dużego miasta, tym cena idzie w górę.

Za dom szeregowy w pobliżu Warszawy zapłacimy już powyżej 6 tys. za mkw. Domy w inwestycji Osiedle Chopina etap II, nieco ponad 2 km od stolicy, kosztują od 6 019 zł/m kw. Natomiast za tego m kw typu nieruchomości w samej Warszawie zapłacimy średnio od 7 do kilkunastu tysięcy za m kw. 

Zabudowa bliźniacza

Charakterystyka bliźniaków

Bliźniak to budynek, który składa się z dwóch samodzielnych części (przeważnie w układzie lustrzanym) o jednej ścianie wspólnej. Ściany budynków oddziela warstwa styropianu zwana dylatacją. Jest to rozwiązanie pośrednie między domem wolnostojącym a zabudową szeregową. Tym samym jest to kompromis między ceną a mniejszą ilością sąsiadów.

Ten typ budownictwa często wybierają rodziny wielopokoleniowe, które chcą mieszkać po sąsiedzku, jednak z zachowaniem prywatności.

Bliźniaki najczęściej występują jako budynki dwukondygnacyjne, piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Dość rzadko można spotkać bliźniaki parterowe. Do ich budowy niezbędna jest znacznie większa działka.

dom bliźniak

Zalety bliźniaków

Mieszkając w bliźniaku, będziemy dzielić z sąsiadami tylko jedną wspólną ścianę. To przewaga tego typu budownictwa nad szeregówką. Będziemy mieli także większą działkę i swobodę w projektowaniu przestrzeni. Nie jest jednak ona zupełnie nieograniczona. Warto ustalić z sąsiadem wspólną wizję – kolor elewacji, projekt budynku itp. Różne koncepcje dwóch połówek domu mogą dać nieudany estetycznie efekt.

Osoby, które decydują się na zabudowę bliźniaczą, nie muszą martwić się o prywatność. Każdy bliźniak posiada oddzielne wejście, garaż (znajdujący się w bryle budynku), piwnicę, taras i prywatny ogród. Sama obecność sąsiadów również może być zaletą - zwiększa nasze bezpieczeństwo. 

Ten typ zabudowy bardzo często powstaje nieopodal centrum miasta. Dzięki temu mieszkańcy mają ułatwiony dojazd do pracy, czy szkoły. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość posiadania własnego ogródka. Co więcej, bliźniaki doskonale nadają się do zabudowy wąskiej działki. 

zalety zabudowy bliźniaczej

Wady zabudowy bliźniaczej

Zabudowa bliźniacza nie jest jednak całkowicie pozbawiona wad. Sporym minusem jest brak możliwości rozbudowy i zupełnie dowolnego rozplanowywania pomieszczeń. Połączenie dwóch domów ścianą rodzi istotne problemy związane ze światłem w budynkach. Brak okien w jednym pionie wymaga przemyślanego działania i dobrego rozplanowania poszczególnych pokoi. Układ domu najczęściej jest dwupiętrowy, co może stanowić pewien problem dla osób starszych i dzieci.  

Mieszkając w bliźniaku, należy także pamiętać, że remont elewacji i zewnętrznych części budynku dotyczy obu rodzin. Jedna musi liczyć się ze zdaniem drugiej w kwestii użytych materiałów czy koloru ścian, gdyż w bliźniaku ściany zewnętrzne tworzą wspólną przestrzeń architektoniczną.

wady zabudowy bliźniaczej

Ile kosztują domy w zabudowie bliźniaczej?

Domy w zabudowie bliźniaczej to z pewnością tańsze rozwiązanie w porównaniu z domami jednorodzinnymi wolnostojącymi. Oszczędności zaczynają się już podczas budowy, gdy wszelkie koszty zakupu od projektu domu bliźniaczego, przez materiały budowlane, zatrudnienie ekipy, po przyłącza można dzielić na pół. Źródłem oszczędności będzie także hurtowy zakup materiałów budowlanych. Co więcej, domy piętrowe są ekonomiczne w budowie, a im prostsza bryła budynku, tym lepiej dla naszego portfela.

Zaoszczędzić możemy także na etapie eksploatacji. Mniej zapłacimy na przykład za ogrzewanie. Wiążę się to z lepszymi warunkami termicznymi, uzyskanymi dzięki połączeniu budynków wspólną ścianą. Należy jednak pamiętać, że ostateczny koszt budowy domu w zabudowie bliźniaczej zależy od wielu czynników, w tym m.in. powierzchni domu czy zastosowanych materiałów.

Ile natomiast kosztuje bliźniak od dewelopera? Na stronie RynekPierwotny.pl najtańsze oferty można znaleźć już za 3700 zł/ m kw. Oczywiście tak jak w przypadku zabudowy szeregowej, olbrzymią rolę pełni lokalizacja, im atrakcyjniejsza tym będzie drożej. W inwestycji Leśne Wzgórze w powiecie łomżyńskim ceny zaczynają się od wspomnianego powyżej poziomu. Jednak szukając bliźniaka nieopodal Warszawy musimy liczyć się z dużo większym kosztem. Na przykład w inwestycji Mozaika VI, pół kilometra od Warszawy, ceny za m kw. zaczynaja się od 6 376 zł. 

Dom wolnostojący

Charakterystyka domu wolnostojącego

Dom wolnostojący to najbardziej popularny typ domu. Budynek ten nie wykorzystuje fundamentów, ścian lub dachu sąsiedniego budynku. Jest on całkowicie niezależny, oddzielony od innych budynków.

dom wolnostojący

Zalety domów wolnostojących

Domy wolnostojące gwarantują największą prywatność i swobodę w projektowaniu działki i budynku. Możemy zakupić wymarzoną nieruchomość w mieście, pod miastem, albo zupełnie z dala od ludzi. Możemy się zdecydować na mały dom, duży, piętrowy, bądź parterowy. Możliwości jest wiele. Wybierając projekt domu pamiętajmy jednak, aby budynek był funkcjonalny.

W tym typie budownictwa mamy dostępne cztery ściany zewnętrzne. Stwarzają one znacznie więcej możliwości w zakresie montażu okien i drzwi. Dzięki temu dzienne światło może się znaleźć w każdym pomieszczeniu, w tym również w łazience czy garderobie. Okna wychodzące na każdą stronę dają nam nieograniczone możliwości wentylacji, dzięki czemu w domu nie gromadzi się wilgoć.

Bezapelacyjnym plusem domu wolnostojącego jest dowolność estetyczna. Tylko od naszej wyobraźni i zasobności portfela zależy, jak będzie wyglądał.

Zalety domów wolnostojących

Wady domów wolnostojących

Dom wolnostojący, o którym tak licznie marzą Polacy, nie jest zupełnie pozbawiony wad. Minusy mieszkania w takim budynku wiążą się przede wszystkim z dużą ilością prac związanych z utrzymaniem budynku i ogrodu - konieczność koszenia trawy, czy palenie w piecu. 

Do wad zaliczyć należy mniejsze bezpieczeństwo, o ile nie mamy blisko sąsiadów. Kolejną wadą będzie większe oddalenie od metropolii w przypadku zakupu tańszej działki budowlanej, co może utrudnić np. dojazd do pracy. 

wady domu wolnostojącego

Ile kosztuje dom wolnostojący?

Zarówno budowa, jak i utrzymanie takiej nieruchomości to wysokie koszty, wyższe niż w przypadku zabudowy szeregowej, czy bliźniaczej. Oczywiście zależą one także od wielu czynników - wielkości domu, skomplikowania projektu czy rozmiaru działki.

Na co zatem zwrócić uwagę, myśląc o kosztach budowy domu wolnostojącego?

  • czy dom będzie parterowy czy piętrowy? - na domy parterowe trzeba zazwyczaj mniejszej ilości materiałów
  • ile ma wynosić metraż domu? - im większy, tym oczywiście droższy (ekipa budowlana musi zużyć więcej materiałów i poświęcić więcej czasu na wykonanie robót)
  • jak ma wyglądać bryła budynku? - najtańsze są domy budowane na planie prostokąta
  • jak będzie wyglądał dach? - warto wybrać projekt domu z dachem o nieskomplikowanym kształcie, najlepiej prostym, dwuspadowym
  • czy zależy nam na piwnicy? - tańszy będzie dom niepodpiwniczony
  • czy potrzebny nam garaż? - najtańsza opcja to garaż znajdujący się w bryle budynku
  • jak mają wyglądać okna? - duże przeszklenia to większe koszty
  • ilu tarasów i balkonów potrzebujemy? - im mniej tym lepiej. Zbyt duża ilość balkonów będzie powodowała ucieczkę ciepła, tym samym za ogrzewanie zapłacimy więcej

Ile natomiast kosztuje dom od dewelopera? Jak wynika z danych portalu BIG DATA RynekPierwotny.pl (stan na październik 2024 r.) ceny znacznie różnią się w poszczególnych miastach:

Aglomeracja Katowicka - 7 438 zł/m kw. 

Zobacz ofertę domów w Aglomeracji Katowickiej

Łódź - 8 061 zł/m kw.

Poznań - 9 050 zł/m kw.

Trójmiasto -  9 354 zł/m kw.

Wrocław - 9 754 zł/m kw.

Warszawa - 12 132 zł/m kw.

Kraków - 11 837 zł/m kw.

Zobacz ofertę domów w Krakowie

Podsumowanie 

Dom to bardzo szerokie pojęcie. I choć zazwyczaj na myśl przychodzi nam budynek wolnostojący, to warto pamiętać, że są także inne opcje, często bardziej atrakcyjne pod względem finansowym. Bliźniak i szeregówka to niższe koszty ogrzewania, które stanowią lwią część kosztów eksploatacyjnych. Minusem w ich przypadku będzie mniejsza działka i ograniczony wpływ na wygląd domu. 

Jednak każda z tych opcji to dobry wybór. Jeżeli mamy trudności w podjęciu decyzji, zastanówmy się dokładnie nad naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Czy zależy nam na obecności sąsiadów, a może chcemy mieszkać na uboczu? Chcemy mieć dom parterowy czy piętrowy? Jak wygląda zasobność naszego portfela? Tych kilka pytań, a także świadomość wad i zalet szeregówki, bliźniaka i domu wolnostojącego, pomoże w podjęciu decyzji. Potem pozostaje już cieszyć się własnym kawałkiem ziemi. 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023