Projekt mieszkania w bloku: ile kosztuje projekt mieszkania i co zawiera (30, 40, 50 i 60 m2)?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- co powinien zawierać projekt mieszkania w bloku;
- czy warto go zamówić u projektanta/architekta wnętrz;
- ile kosztuje wykonanie projektu mieszkania.
Planowanie i organizacja prac projektowych
Przygotowując się do samodzielnego projektowania wnętrz mieszkania, pamiętajmy, że od tego, jak dobrze się do tego przygotujemy, zależał będzie efekt końcowy. Warto zdawać sobie sprawę, iż projektowanie to nie tylko wybór kolorów, ustawienie mebli czy dobieranie dodatków, ale przede wszystkim stworzenie użytkowego i funkcjonalnego wnętrza, w którym wszyscy domownicy będą czuli się swobodnie.
Nie ma złotego środka ani klucza, według którego każde mieszkanie może zostać zaprojektowane. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które pomogą stworzyć wnętrza idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań. Jak już wspomniano, aby dobrze urządzić mieszkanie, należy się solidnie do tego przygotować i zaczerpnąć choć elementarnej wiedzy dotyczącej aranżacji wnętrz oraz poświęcić sporo czasu na zastanowienie się nad tym, czego od własnego mieszkania oczekujemy.
Podstawowe zasady projektowania
- Zdejmowanie pomiarów
Jeśli do projektowania zabieramy się po raz pierwszy, a z takiego założenia właśnie wychodzimy, pamiętajmy, że najważniejszą sprawą jest realne podejście do tematu oraz prawidłowe pomiary wnętrz, które przyjdzie nam urządzić.
W pierwszej kolejności konieczne będzie wykonanie tzw. inwentaryzacji wnętrza, więc zdjęcie wszelkich potrzebnych wymiarów, zaczynając od ścian, ich wysokości i szerokości, a także grubości, jeśli zdecydujemy się na przykład na powiększanie lub dzielenie pomieszczeń już istniejących.
Ważne, aby na przygotowywany przez nas projekt (choćby najbardziej podstawowy) nanieść wszelkie możliwe wartości, takie jak odległości od miejsc przeznaczonych na kontakty elektryczne, instalację wodno-kanalizacyjną, czy przyłącza gazu.
- Przepisy budowlane
Zanim przystąpimy do prac właściwych, związanych z urządzaniem mieszkania, zapoznajcie się z podstawowymi przepisami budowlanymi. Bardzo pomocne okazać się mogą proste programy projektowe, które można pobrać w internecie. Wiele z nich jest darmowych, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna.
Tego typu rozwiązania pomogą przede wszystkim osobom, których wyobraźnia przestrzenna zaczyna się i kończy na pomalowaniu ścian i zakupie mebli. Stworzenie wizualizacji dowolnego pomysłu pomoże zobaczyć na żywo to, co do tej pory kiełkowało tylko w naszej wyobraźni. Programy projektowe stworzone zostały na podstawie przepisów budowlanych i pomagają zrozumieć, co i jak powinno zostać rozmieszczone, aby wszystko razem spełniało wymagane normy. Warto jednak poświęcić kilka wieczorów na lekturę, aby nie popełnić błędów, które zwykle są bardzo kosztowne.
- Bazowanie na istniejących rozwiązaniach
Nie łudźmy się, że po przeczytaniu kilku publikacji i przejrzeniu internetu pod kątem rozwiązań architektonicznych, możemy stać się ekspertami do spraw projektowych. Im lepiej przygotujemy się do prac aranżacyjnych, tym lepsze osiągniemy efekty, jednak jeśli chodzą nam po głowie bardzo nowatorskie rozwiązania, trudne do przeprowadzenia i wymagające bardzo szczegółowej wiedzy i doświadczenia, zwróćmy się do fachowców.
Przygotowując projekt samodzielnie, według własnych pomysłów warto bazować jednak na tym, co już zostało stworzone. W internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji, które mogą stać się bazą dla naszych projektów. Pomocne są także katalogi i pisma wnętrzarskie.
Co zawiera kompleksowy projekt mieszkania?
Przed przystąpieniem do projektowania warto wykonać dokładne pomiary wszystkich pomieszczeń. Jak wykonać projekt mieszkania za darmo? Kiedy już zmierzymy całe mieszkanie, musimy sobie przypomnieć podstawy rysunku technicznego. Następnie możemy przejść do wykonania projektu koncepcyjnego, który stanowi wstęp do dalszych prac projektowych. Na jego podstawie tworzymy wizualizacje. Wskazane jest oznaczenie ścian nośnych, działowych i słupów konstrukcyjnych oraz kierunków świata, umiejscowienie okien, drzwi i schodów, pionów kanalizacyjnych czy liczników pomiarowych.
- Projekt koncepcyjny mieszkania – obejmuje rzuty z propozycjami układu mebli i urządzeń sanitarnych. W zakresie opracowania powinny się znaleźć elementy, takie jak: rzut funkcjonalny poszczególnych pomieszczeń, wstępne wizualizacje oraz spis materiałów i wskazanie możliwego miejsca zakupu. Na podstawie stworzonej koncepcji możemy pracować nad ostatecznym wyglądem mieszkania.
- Projekt wykonawczy – obejmuje zakres projektu koncepcyjnego i schematy wykonawcze wraz z cenami materiałów oraz elementami wyposażenia wnętrz. Finalnie dotyczy rysunków związanych z układem funkcjonalnym. Z reguły znajdują się w nim schematy wykończenia podłóg, sufitów, ścian, instalacji elektrycznej i pozostałych oraz elementy zabudowy kuchennej, łazienkowej i inne detale.
- Projekt kompleksowy – może zawierać nadzór autorski, który obejmuje wizyty w salonach wyposażenia wnętrz. Obejmuje wsparcie przy wyborze wykonawców i kontakt z nimi. Ogólnie rzecz biorąc, związany jest z koordynacją oraz omówieniem spraw pilnych na budowie.
Dlaczego warto zamówić projekt u architekta wnętrz?
Profesjonaliści korzystają z zaawansowanych narzędzi, nierzadko z bardzo drogich programów i aplikacji do projektowania. Inwestycja w profesjonalny projekt stworzony przez architekta wnętrz pozwala na oszczędność czasu oraz nerwów. Dzięki zastosowaniu najkorzystniejszych rozwiązań wnętrze będzie zapewniać wygodę i komfort przebywania na co dzień. Profesjonalny projekt mieszkania w kamienicy lub bloku może wydawać się niepotrzebnym wydatkiem. Jednak skorzystanie z takiej możliwości przynosi wiele korzyści, m.in. pozwala na sprawny przebieg wykończenia i aranżacji wnętrz, podążanie za najnowocześniejszymi rozwiązaniami, śledzenie postępów prac wykończeniowych.
Szczególnie problematyczne bywa stworzenie projektu małego mieszkania, w którym wskazane jest wydzielenie strefy wypoczynkowej. W lokalu zaprojektowanym w stylu nowoczesnym zwykle znajduje się salon połączony z aneksem kuchennym. Nie może w nim zabraknąć wygodnej kanapy lub sofy, praktycznych szafek i stolika kawowego. W mieszkaniu o powierzchni do 40 m2 powinny dominować jasne kolory, m.in. biel i beż.
Czy warto zamówić projekt mieszkania pod wynajem?
Inwestorzy coraz częściej korzystają z usług projektantów i architektów wnętrz. Dzięki inwestycji w profesjonalny projekt mogą w łatwy sposób zrealizować przedsięwzięcie oraz liczyć na szybki zwrot z inwestycji w mieszkania pod wynajem. Skorzystanie z usług architekta wnętrz pozwala na sprawny przebieg aranżacji, co znacznie skraca czas realizacji. W zależności od wybranego pakietu istnieje możliwość otrzymania kompleksowego projektu, który obejmuje dodatkowo nadzór autorski. Dodatkowym atutem jest uzyskanie dokumentacji dla wykonawców, co wpływa na poprawność realizacji.
Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania w bloku?
Na ostateczny koszt składa się wiele czynników. Zaliczyć do nich można zakres i rodzaj prac projektowych oraz metraż i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Cennik usług architektów wnętrz jest mocno zróżnicowany. Z reguły im większe mieszkanie, tym bardziej opłacalna staje się inwestycja w profesjonalny projekt. Ceny usług są podawane zazwyczaj w przeliczeniu na metry kwadratowe, dlatego istotne znaczenie ma powierzchnia nieruchomości. Najczęściej dotyczą ofert ze średniej półki cenowej. Projekt koncepcyjny mieszkania 40 m2 może kosztować ok. 6000-7600 zł. To oznacza, że średnia cena za metr kwadratowy wynosi 150-190 zł.
Projekt mieszkania w bloku: podsumowanie
Z pewnością warto powierzyć to zadanie profesjonaliście, który posiada wiedzę techniczną oraz odpowiednie wykształcenie kierunkowe. Nowoczesny projekt mieszkania w bloku (np. z wielkiej płyty) można też stworzyć samodzielnie i zupełnie za darmo. Do tego celu służą bezpłatne programy dostępne online. Wskazane jest także skorzystanie z bardziej zaawansowanych aplikacji, które pozwalają na rozwinięcie widoków wszystkich ścian, rozmieszczenie wszystkich gniazdek elektrycznych i przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz wykonanie projektu podłóg, sufitów, mebli kuchennych, okładzin podłogowych i ściennych, armatury czy ceramiki, elementów stałej zabudowy.
Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: