Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje projektant i architekt wnętrz: cena projektu wnętrz za m2 w 2024 roku

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 02.07.2024, Data aktualizacji: 02.07.2024

5 minut czytania
Ile kosztuje projektant i architekt wnętrz: cena projektu wnętrz za m2 w 2024 roku
Projektowanie wnętrz kojarzy się wielu osobom z niepotrzebnym wydatkiem i synonimem luksusu. Tymczasem profesjonalna aranżacja przestrzeni mieszkalnej przez architekta wnętrz zyskuje na popularności, może być tańsza niż samodzielne wykonanie projektu. Ile kosztuje projektant wnętrz i architekt wnętrz? Jak przedstawia się orientacyjny cennik usług? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Planujesz remont mieszkania lub domu? A może chcesz wykończyć i urządzić lokal zakupiony u dewelopera? Zastanawiasz się, ile kosztuje projekt wnętrz? Cena ostateczna zależy od wielu czynników. Pod uwagę warto wziąć m.in. rozmiar pomieszczeń i zastosowanych materiałów oraz indywidualne potrzeby zamawiającego. Zapoznaj się z naszym poradnikiem cenowym, dzięki któremu oszacujesz orientacyjny koszt projektowania przestrzeni mieszkalnej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co powinien zawierać projekt wnętrz;
 • od czego zależy jego cena;
 • na czym polega i ile kosztuje projektowanie wnętrz.

Co wchodzi w skład projektu wnętrz?

Projektowanie wnętrz jest bardzo wymagającym i złożonym procesem. To pracochłonne zajęcie nie ogranicza się wyłącznie do wyboru stylistyki mebli czy koloru zasłon. Wymaga dużej precyzji oraz przemyślanego doboru wszystkich elementów. Z tego względu najlepiej powierzyć to zadanie w ręce profesjonalistów, którzy przedstawią najciekawsze pomysły oraz nowoczesne rozwiązania. Wskazane jest skorzystanie z usług projektanta i architekta wnętrz.

Projektowanie wnętrz przez profesjonalistę nie może odbyć się bez zebrania szczegółowych informacji na temat indywidualnych potrzeb osoby zamawiającej. Dopiero po tym projektant jest w stanie rozpocząć prace nad układem funkcjonalnym pomieszczeń. Następnie przechodzi do doboru rozwiązań materiałowych i przestrzennych. Po przedstawieniu wizualizacji i zaakceptowaniu koncepcji inwestycji zajmuje się opracowaniem dokumentacji technicznej. Końcowym etapem projektowania jest nadzór autorski, który wiąże się z koniecznością wizyt w miejscu aranżacji.

Profesjonalnie przygotowany projekt wnętrz składa się z opracowania graficzne (wizualizacji) oraz od strony funkcji pomieszczeń. Do tego dochodzi dobór poszczególnych elementów wyposażenia i kolorystyki. Obejmuje:

 • inwentaryzację (pomiary pomieszczeń),
 • projekt koncepcyjny (m.in. rzuty ścian działowych czy układ mebli),
 • wizualizacje wszystkich wnętrz,
 • szczegółowy wykaz materiałów,
 • przygotowanie zamówień,
 • kontrolę kosztów,
 • przygotowanie dokumentacji technicznej.

Istotne znaczenie ma praca nad projekt koncepcyjnym wnętrza. Najbardziej oczekiwanym elementem jest wizualizacja, czyli fotorealistyczne odzwierciedlenie tego, jak będzie wyglądała przestrzeń użytkowa po jej wykończeniu.

Koszt projektant i architekta wnętrz zależy od m.in. miasta.

Wiele osób wybiera projekt wnętrz online. Cena uzależniona jest od wybranego pakietu aranżacyjnego. Projektowanie online spełni oczekiwania osób, którym zależy zarówno na oszczędności czasu, jak i pieniędzy. Z cennikiem oferowanych usług można zapoznać się na stronie wybranej pracowni projektowych. Projekt aranżacji wnętrz to sztuka kształtowania przestrzeni w taki sposób, by była funkcjonalne i estetyczne. Musi wpisywać się w potrzeby wszystkich domowników.

Od czego zależy cena projektu wnętrz?

Wiele osób zainteresowanych przeprowadzeniem remontu zadaje sobie jedno z kluczowych pytań. Mianowicie, ile kosztuje projekt mieszkania? Warto mieć na uwadze, że koszty mogą się różnić i zależeć od kilku kwestii. Stawki projektantów są dość wysokie w przypadku kompleksowej obsługi oraz indywidualnego podejścia. Niebagatelny wpływ na ich wysokość ma doświadczenie oraz renoma architekta. Ile kosztuje projekt wnętrza? Cena zależy w głównej mierze od następujących czynników:

 • metrażu nieruchomości – im większe jest mieszkanie lub domu, tym niższa cena jednostkowa;
 • rozmiaru i stopnia trudności zaaranżowania danego pomieszczenia – dużej precyzji i dokładnego rozplanowania wymaga zwłaszcza łazienka oraz kuchnia;
 • jakości i rodzaju zastosowanych materiałów – designerskie unikaty są dużo droższe o tych, jakie można znaleźć w popularnych sieciówkach;
 • indywidualnych oczekiwań zamawiającego – z większym wydatkiem trzeba się liczyć, zamawiając kompleksowy projekt wnętrz z wizualizacjami 3D.

Ile bierze architekt? Cena za projekt funkcjonalny salonu waha się między 60 zł/ m2 a 200 zł/ m2. Może znacznie wzrosnąć w przypadku wizualizacji 3D. Atrakcyjniejsze ceny są w stanie zaproponować młodzi projektanci, którzy nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. Jak wspomniano wcześniej, rodzaj materiałów wpływa również na koszt projektowania wnętrz. Cena najwyższej jakości komponentów jest dość wysoka, ale warto śledzić na bieżąco aktualne promocje i rabaty. Często można też natrafić na sezonowe wyprzedaże mebli i dodatków.

Średnia cena za projekt w przeliczeniu na m2

Ile kosztuje jednorazowa konsultacja architekta wnętrz? Cena kształtuje się na poziomie 1000-1500 zł i ostatecznie zależy od zakresu oraz czasu spotkania, które nie zobowiązuje do dalszej pracy z profesjonalistą. Ile kosztuje architekt wnętrz? Średnia stawka godzinowa pracy projektanta wynosi ok. 200-250 zł. Zamiast samodzielnego projektowania wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług architekta wnętrz. Cena za metr projektu wykonawczego z nadzorem autorskim oscyluje w granicach 300 zł. Nie bez znaczenia przy wycenie jest ilość wersji do przygotowania czy dobór materiałów wykończeniowych.

Ile trzeba zapłacić za projekt wnętrz? Cena pakietu podstawowego w znanych pracowniach oscyluje w granicach 190 zł netto/ m2. Zazwyczaj obejmuje usługi, takie jak:

 • inwentaryzacja pomieszczeń,
 • spotkania z projektantem,
 • 3 wersje układu funkcjonalnego,
 • wizualizacje 3D.

Za projekt w wariancie plus trzeba średnio zapłacić 210-215 zł netto/m2. Z reguły w tej cenie zawarta jest również specyfikacja produktowa oraz dostęp do bazy z produktami. Kompleksowy projekt to wydatek rzędu 270-299 złotych netto/m2, który obejmuje dodatkowo dokumentację techniczną dla wykonawców oraz 2 wizyty nadzoru budowlanego.

Cena projektu wnętrz uzależniona jest w znacznym stopniu od zakresu opracowania. Koszty przedstawiają się w następujący sposób:

 • projekt funkcjonalny – od 69 zł/ m2;
 • projekt koncepcyjny – od 129 zł/ m2;
 • projekt wykonawczy – od 200 zł/ m2;
 • projekt kompleksowy z nadzorem – od 299 zł/m2.

Jaka jest cena za projekt wnętrz w 2024 roku?

Niebagatelny wpływ na wycenę ma powierzchnia domu. Ostateczna wycena uzależniona jest nie tylko od metrażu, ale też renomy pracowni projektowej czy zastosowania nietypowych rozwiązań.

Ile trzeba zapłacić za indywidualny projekt wnętrz domu? Cena za metr kwadratowy wynosi średnio 150-300 zł. Zatem w przypadku budynku o powierzchni 100 m2 można założyć, że całkowity koszt będzie kształtować się na poziomie 15 000-30 000 złotych. Ile kosztuje projekt wnętrz domu jednorodzinnego z rozwiązaniami katalogowymi? W przypadku niewielkiego metrażu do 50 metrów kwadratowych trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 2500-3000 zł.

Projekt wykończenia wnętrz – przykładowa wycena

 • Mieszkanie 50 m2 – przy założeniu, że 1 m2 kosztuje 70 zł = 3500 zł
 • Łazienka 10 m2 – w takim przypadku koszt wyniesie 700 zł.
 • Kawalerka 25 m2 – wówczas jej zaprojektowanie będzie kosztować 1750 zł.

Możliwość negocjacji ceny istnieje przy dużych metrażach nieruchomości.

Ile kosztuje projektant wnętrz: podsumowanie

Podane ceny są orientacyjne i przedstawiają minimalny koszt zaprojektowania przestrzeni użytkowej w 2024 roku. Ile bierze architekt wnętrz za projekt? Wiele zależy od wybranego pakietu lub indywidualnej wyceny biura projektowego. Koszt projektu może się różnić w zależności od spersonalizowanych potrzeb i oczekiwań. Ile bierze projektant wnętrz? Przy zmieniającym się rynku usług projektowych warto zapoznać się z obowiązującymi cenami i porównać dostępne opcje. Dzięki temu można zaprojektować wymarzoną przestrzeń w przystępnej cenie.

remont mieszkania z architektem
Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023