Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Millennium: warunki i zwrot ubezpieczenia pomostowego w Millennium

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 11.04.2024, Data aktualizacji: 11.04.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Millennium: warunki i zwrot ubezpieczenia pomostowego w Millennium
Bank Millennium przyzna zwrot kosztów ubezpieczenia pomostowego kredytobiorcom, jeśli zaciągnęli kredyt hipoteczny przed 17 września 2022 i do tego dnia nie uzyskali wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Przed 17 września 2022 roku banki zwiększały swoją marżę o ubezpieczenie pomostowe. Bank Millennium naliczał klientom prowizję od kwoty kredytu – w wysokości 1% rocznie. Niektórym kredytobiorcom należy się zwrot kosztów ubezpieczenia pomostowego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym jest obowiązkowe,
 • czy Bank Millennium pobiera ubezpieczenie pomostowe,
 • jaka była wysokość ubezpieczenia pomostowego w Millennium przed nowelizacją ustawy o kredycie hipotecznym,
 • kto otrzyma zwrot kosztów ubezpieczenia pomostowego,
 • jak Bank Millennium zwraca ubezpieczenie pomostowe.

Czym jest ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym?

Każda umowa kredytu hipotecznego powinna być objęta ubezpieczeniem pomostowym, które chroni bank przed podwyższonym ryzykiem braku spłaty. Taka polisa stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego do czasu ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Przed 17 września 2022 roku banki obciążały swoich klientów kosztami ubezpieczenia pomostowego. Powodowało to, że płacili oni wyższą ratę kredytu.

Ile wynosiło ubezpieczenie pomostowe w Banku Millennium?

Bank Millennium obciążał swoich klientów opłatami z tytułu ubezpieczenia pomostowego w przypadku umów o kredyt zawartych przed 17 września 2022 roku – do dnia wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Kredytobiorcy płacili prowizję w wysokości 1% rocznie, a 0,0833% w skali miesiąca. W przypadku umów zawartych od 17 września 2022 roku Millennium Bank nie nalicza już swoim klientom opłat za zwiększone ryzyko kredytowe.

Przygotuj się do zakupu i znajdź wymarzone M w Warszawie

Ile kosztowało ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym w Banku Millennium?

Łączne koszty ubezpieczenia pomostowego zależały od kwoty kredytu mieszkaniowego oraz czasu, jaki upłynął od momentu jego otrzymania do daty uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Jeśli kredytobiorca zaciągnął kredyt na 400 tys. zł, wtedy ponosił każdego miesiąca dodatkową opłatę około 333 zł, co po roku dawało już niespełna 4000 zł. 

Ubezpieczenie pomostowe Millennium Bank

W dużych miastach czas oczekiwania na ustanowienie hipoteki w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego wynosił w niektórych przypadkach nawet 2 lata. Klient mógł więc ponieść dodatkowe koszty kredytu z tytułu ubezpieczenia pomostowego sięgające 8000 zł.

Wakacje kredytowe a ubezpieczenie pomostowe

Opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu do czasu ustanowienia hipoteki ponosili również klienci, którzy korzystali z Bezpiecznego Kredytu 2 procent lub wzięli ustawowe wakacje kredytowe w Banku Millennium. W okresie korzystania ze wsparcia rządowego kredytobiorcy opłacali także inne polisy w ramach zawartej umowy kredytowej, np.:

 • ubezpieczenie od utraty stałego źródła dochodu,
 • ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • ubezpieczenie na życie.

Kto otrzyma zwrot ubezpieczenia pomostowego w Millennium?

Nowelizacja Ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zobowiązała banki do zwrotu składek ubezpieczenia pomostowego swoim klientom, którzy:

    • zaciągnęli kredyt hipoteczny przed 17 września 2022 roku,
    • uzyskali wpis w księdze wieczystej 17 września 2022 roku lub później.

Bank Millennium zwraca kredytobiorcom całość pobranej prowizji – od momentu uruchomienia kredytu. 

Kto nie dostanie zwrotu ubezpieczenia pomostowego w Millennium?

Bank Millennium nie odda kredytobiorcom opłat za ubezpieczenie pomostowe, jeśli:

    • sąd odmówi im wpisu do księgi wieczystej nieruchomości,
    • ustanowili hipotekę na rzecz banku przed 17 września 2022 roku.

Czy trzeba składać wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego w Millennium?

Bank ma obowiązek zwrócić konsumentowi koszty ubezpieczenia pomostowego kredytu hipotecznego w terminie 60 dni od prawomocnego ustanowienia hipoteki na nieruchomości przez sąd. Kredytobiorca otrzyma zwrot prowizji automatycznie – nie musi składać żadnego wniosku w Banku Millennium, aby odzyskać ubezpieczenie pomostowe.

Czy Bank Millennium ubezpieczenie pomostowe może przeznaczyć na poczet spłaty kredytu?

Przelew środków na rachunek bankowy powiązany z kredytem hipotecznym jest domyślną formą, w jakiej kredytobiorca otrzyma zwrot ubezpieczenia pomostowego. Bank Millennium może także przeznaczyć pobrane opłaty na poczet spłaty kredytu mieszkaniowego. Jeśli klient jest zainteresowany takim rozwiązaniem, powinien złożyć stosowną dyspozycję w oddziale banku.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Pekao S.A. Sprawdź

Ubezpieczenie pomostowe w Millennium: podsumowanie

Kredytobiorcy, którzy płacili prowizję z tytułu ubezpieczenia pomostowego w Millennium, mogą otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Bank zwraca pieniądze na konto bankowe tym klientom, którzy uzyskali wpis hipoteki do księgi wieczystej po 16 września 2022 roku. Nie trzeba składać żadnego wniosku o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Bank Millennium przelewa należne środki w terminie do 60 dni od daty ustanowienia hipoteki.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023